En İyi Özel Üniversiteler Hangileridir?

0

En iyi özel üniversiteler her gencin, her ailenin hayalidir. En iyi üniversitede eğitim almak geleceğinizi şekillendirmek açısından müthiş bir girişim olacaktır. Özel üniversitede okuduktan sonra bu birey için ayrıca bir referans olacaktır. İyi bir eğitim almak iyi bir işte çalışmak veya kendi işinin patronu olabilmektir.

Türkiye’deki 10 iyi özel üniversiteyi sıraladım. Çoğu İstanbul’da konumlansa da Ankara başta olmak üzere farklı şehirlerde de başarılı okullar yer alıyor. Puansız özel üniversiteler hangileri? En ucuz özel üniversite gibi aramalarda sıkça yapılmaktadır.

En İyi Özel Üniversiteler

10. Yeditepe Üniversitesi

en iyi ozel universiteler yeditepe universitesi
en iyi ozel universiteler yeditepe universitesi
 • Konum: Ataşehir / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 4200 kişilik

İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 1996 yılında kurulan Yeditepe Üniversitesi, İngilizce eğitim veriyor. Atatürkçü düşünceler ışığında öğrenciler eğitim ve iş hayatında başarıya hazırlanıyor. On üç fakülte, iki yüksekokul ve bir meslek yüksekokulu var. 77 lisans programı ile Diş Hekimliği, Antropoloji, Eczacılık, Mühendislik, Felsefe, Hukuk, Gazetecilik, Psikoloji vb. alanlarda eğitim vermektedir.

Yaklaşık elli farklı öğrenci kulübü ve sosyal imkanları ile her zaman sosyalleşmek mümkün oluyor. Açık ve kapalı havuz, fitness merkezi, tenis kortu vb. aktivitelerden her öğrenci faydalanabilir. Ayrıca derslerinde başarılı öğrenciler ücretsiz konaklama ve yemek fırsatlarıyla ödüllendiriliyor. Erasmus ve dğer exchange programları ile yurtdışındaki okullarla en fazla öğrenci değişimi yapan üniversite, Yeditepe Üniversitesi’dir. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Yeditepe Üniversitesi öğrenci ücretlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

9. Acıbadem Üniversitesi

acibadem universitesi en iyi ozel universiteler
acibadem universitesi en iyi ozel universiteler
 • Konum: Ataşehir / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):4500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 404 kişilik

Acıbadem Üniversitesi, 2007 yılında Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Ağırlıklı olarak tıp eğitimleri veriliyor. Tıp, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Fen – Edebiyat Fakültesi’nde binlerce öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda ön lisans eğitimi veriliyor.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu 100.000 metrekarelik Kerem Aydınlar Kampüsü’nde eğitim alıyor. Kısa sürede Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasına girdi. Akademik başarı oranları çok yüksek ve sosyal olanakları da oldukça fazla. Öğrenci konukevi, laboratuvar, spor merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu ve çeşitli öğrenci kulüpleri bulunuyor. Tematik bir eğitim modeli ile her öğrenci farklı imkanlardan yararlanabiliyor. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Acıbadem Üniversitesi öğrenim ücretlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

8. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

tobb universitesi
tobb universitesi
 • Konum: Çankaya / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):6500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 1296 kişilik

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Ankara’da 2004 yılında eğitim faaliyetlerine başlamış olan, başarılı vakıf üniversitelerinden bir tanesidir. Öğrencilerine, mezun olmadan iş tecrübesi kazandırmayı amaçlamış ve bu alanda staj ve iş olanakları sağlayan TOBB ETÜ’de Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi olmak üzere 6 fakülte bulunuyor.

Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora faaliyetlerine olanak tanıyor. Ankara Söğütözü’nde konumlanan TOBB ETÜ, sözel puan türünde ilk 5 bin, sayısal puan türünde ilk 10 bin ve yabancı dil türünde ilk 2 bin 500’e giren öğrencilere tam burslu konukevi konaklaması hakkı sunuyor. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

TOBB ETÜ 2020-2021 yıllık ücretleri Tıp Fakültesi’nde 74 bin TL iken, diğer bölümlerde 53 bin TL şeklinde. Mezun olmadan öğrencilerine meslek deneyimi kazandıran TOBB ETÜ’de konaklama, sosyal yaşam ve daha birçok konu hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

7. Atılım Üniversitesi

atilim universitesi
atilim universitesi
 • Konum: Gölbaşı / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 9000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: Anlaşmalı yurtları bulunuyor.

1996 yılında Ankara’da kurularak eğitim faaliyetlerine başlayan Atılım Üniversitesi, 182 idari personeli ve 431 akademik personeli ile hizmet veriyor. Kardeş üniversite projesi kapsamında Teksas’taki Incarnate Üniversitesi’nde ve Hollanda’daki The Hauge School of European Studies kurumunda öğrencinin isteğine göre eğitim fırsatı sunulabiliyor.

Kurum bünyesinde Sivil Havacılık ve Meslek Yüksekokulu olmak üzere 2 adet 4 yıllık yüksekokul, Tıp, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Hukuk gibi toplamda 7 fakülte ve 3 enstitü bulunuyor.

Her bölüme göre değişen yıllık ücretlerinin yanında, YKS, DGS, veya bunların ek yerleştirme sonuçlarına göre indirimli, yarı burslu veya tam burslu seçeneklerden faydalanan öğrencilere ekstra %15 indirim yapılıyor. %50 burslu kazandığınız bir bölümde, ek indirim sayesinde %65’e kadar, %35 burslu bölümlerde %40’a kadar indirim alabiliyorsunuz. Atılım Üniversitesi 2020-2021 dönemi yıllık ücretleri 17 bin TL ile 42 bin TL arasında değişiyor. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Burs imkanlarıyla daha ekonomik bir hale gelen ücretleri incelemek ve kurum hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini inceleyebilirsiniz.

6. Başkent Üniversitesi

baskent universitesi
baskent universitesi
 • Konum: Etimesgut / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):13000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 456 kişilik

En iyi vakıf üniversiteleri arasında 6. Sırada olan Başkent Üniversitesi, Ankara’da hizmet veren kurumlardan bir diğeri. 1994 yılında kurulan kurum, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden bir tanesidir.

Hastaneleriyle öğrencilerine verdiği eğitim öğretimi destekleyen Başkent Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi gibi 13 fakülteyle eğitim sunuyor.

Ayrıca 7 adet enstitü ve 8 yüksekokulu da bulunuyor. Başkent Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim ücretleri lisans bölümlerinde 40 bin TL ile 74 bin TL arasında, lisansüstü bölümlerde kredi başına 360 TL – 960 TL arasında değişiyor. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Yatay geçiş, çift ana dal gibi programların da ücretli ve belli şartlara tabi olduğu Başkent Üniversitesi hakkında buradan daha detaylı bilgi alarak, geleceğinize yön verecek kurum olup olmadığını araştırabilirsiniz.

5. Çankaya Üniversitesi

cankaya universitesi
cankaya universitesi
 • Konum: Etimesgut / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):8000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 500 – 549
 • Yurt Kapasitesi: 168 kişilik

Ankara’da 1997 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan vakıf üniversitelerinden Çankaya Üniversitesi, 10 bine yakın öğrencisi, 157 öğretim üyesi ve 322 öğretim elemanıyla hizmet vermektedir.

Çankaya Üniversitesi’nde 2 enstitü 26 yüksek lisans ve 10 doktora bölümüyle, 5 fakültede de 23 bölümüyle hizmet veriyor.

Fen – Edebiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi bölümleriyle Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bulunuyor. İki kampüsü bulunan Çankaya Üniversitesi’nin 2020-2021 yıllık eğitim öğretim ücreti 48 bin 162 TL’dır. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Dünya üniversiteleri arasında da başarı sıralamalarında yer alan Çankaya Üniversitesi program ücretleri, kampüsleri ve öğrenci yaşamıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Bezmialem Vakıf Üniversitesi

bezmialem vakif universitesi
bezmialem vakif universitesi
 • Konum: Fatih / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):4000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 600 – 649
 • Yurt Kapasitesi: Üniversite’ye ait bir yurt yok.

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuş olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul’da hizmet vermektedir. Türkiye’nin nispeten yeni vakıf üniversitelerinden olsa da öğrencilerine sunduğu geniş ve üstün eğitim öğretim olanaklarıyla

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında ilk 5’te yer almaktadır. 2010 yılından bu yana hizmet veren kurumda Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi gibi programların yanında 3 adet enstitü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

2020-2021 eğitim öğretim yılı yıllık ücretleri Tıp Fakültesi için 89 bin TL, Diş Hekimliği 84 bin TL, Eczacılık 73 bin TL şeklindeyken Fakülte ve Yüksekokul fiyatları 30 bin TL ile 55 bin TL arasında değişiyor. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi burs olanakları, eğitim öğretim kadrosu ve öğrenci yaşantısıyla ilgili web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

3. Sabancı Üniversitesi

sabanci universitesi
sabanci universitesi
 • Konum: Tuzla / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):5500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 60 – 649
 • Yurt Kapasitesi: 2622kişilik

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer alan Sabancı Üniversitesi, 1999 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Öğrencilerine ilk yıl ortak dersler vererek, ikinci yıl ilgi alanları olan bölümü seçmelerine olanak tanıyan ve eğitim hayatlarını doğru kararlar üzerine oturtmalarını sağlayan bu kurum, Türkiye’nin ilk liberal bilimler tarzında eğitim veren üniversitesidir.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları (Günde 100 Sayfa)

Bölümleri kadar araştırma merkezlerinde yürütülen çalışmalarıyla da başarısını katlayan Sabancı Üniversitesi’nde3 fakülte 1 yabancı diller okulu bulunmaktadır. Bunlar Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’dir. İstanbul’da hizmet veren Sabancı Üniversitesi’nin 2020-2021 yılı eğitim ücreti 108 bin TL’dir. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Üniversite yerleşkesi, başarıları ve hedefleri hakkında web sitesinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. Bilkent Üniversitesi

bilkent universitesi
bilkent universitesi
 • Konum: Çankaya / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):4500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı:650 – 699
 • Yurt Kapasitesi: 4600 kişilik

Başkent Ankara’da bulunan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ülkemizin en başarılı üniversitelerinden bir diğeri. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğine sahip bu okul, 20 Ekim 1984’ten beri hizmet veriyor.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Fen ve Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi gibi toplamda 9 fakültesi ve 2 yüksekokulu bulunmaktadır. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Bilkent Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim ücreti yıllık 54 bin TL’dır. Kurum hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1. Koç Üniversitesi

koc universitesi
koc universitesi
 • Konum: Sarıyer / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):7000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 700 – 749
 • Yurt Kapasitesi: 2689 kişilik

1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, 400 öğretim üyesi ile 7000’e yakın öğrenciye eğitim veriyor. Türkiye’nin bir numaralı yüksek eğitim kurumu kabul edilen ve İstanbul’da bulunan Koç Üniversitesi’nde Hukuk, Tıp ve Hemşirelik, Mühendislik ve Fen alanları gibi sayısal bölümlerin yanında İktisadi ve İdari Bilimler, Edebiyat, Hukuk gibi sosyal bilimler de yer alıyor.

Toplam 26 doktora programı, 32 yüksek lisans programı ve 22 lisans programıyla eğitimini sürdürmekte olan Koç Holding 2020 yıllık eğitim ücreti 110 bin TL’dir. Bu hususlardan en iyi özel üniversiteler listesinde yer almaktadır.

Hayallerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacak okulun Koç Üniversitesi olup olmadığını anlamak için web sitesini ziyaret edebilir, eğitim, öğretim ve öğrenci hayatıyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

en iyi özel üniversiteler

Türkiye’nin en iyi özel üniversitelerini bir araya getirdim. Aşağıda bulunan yorum alanından en iyi özel üniversitelerle ilgili görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2022

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.