instagramdaki reklamlar neye göre çıkıyor?

0

İnstagramdaki reklamların hangi kriterlere göre gösterildiği fazlaca merak edilen bir konu. Bir reklam veren olarak, instagramdaki reklamların neye göre ve hangi şartlara göre kimlere gösterildiği hakkında bazı ipuçları vereceğim. Haydi başlayalım, instagramdaki reklamlar neye çıkıyor görelim.

Öncelikle şunu hemen belirtmeliyim ki, Instagram’daki reklamlar kullanıcının profiline, etkinliklerine ve arama geçmişine göre çıkıyor. Ayrıca, reklam verenin hedef kitlesine uygun kullanıcılara da gösteriliyor. Fakat bu kadarla sınırlı değil. Bunlardan çok daha fazlasını keşfettim ve instagram uygulamasının telefondaki hangi verileri işleyerek size ne şekilde reklamlar sunduğunu anladım.

instagramdaki reklamlar

Instagram’daki reklamlar, markaların ve ürünlerin pazarlanması için kullanılan ve Instagram kullanıcılarının takip ettikleri sayfaların üstünde görünen ilanlar ve reklamlarıdır. Bu reklamlar, markaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak, satışını artırmak ve hedef kitleye ulaşmak amacıyla kullanılır. Instagram reklamları, fotoğraf ve videolardan oluşan görsellerle, etkileşimli özelliklerle ve hedef kitleye yönelik özelleştirilebilen ölçümlerle sunulur.

Instagram, reklam verenlerin ürün ve hizmetlerini hedef kitleye ulaştırmak için reklamlarını göstermektedir. Bu sayede reklam verenlerin ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla insanın bilgi sahibi olması ve satın alma kararı almaları hedeflenmektedir. Ayrıca, Instagram kullanıcılarının ilgi alanlarına göre reklamların hedeflenmesi de mümkündür. Bu sayede reklamlar daha etkili olabilmektedir.

Peki instagram reklamları neye göre gösteriliyor? Şimdi benim tespit ettiğim bazı noktaları yazacağım.

Instagram’daki reklamlar neye göre çıkıyor?

Instagram reklamları bir kullanıcının takip ettiği hesapların yanı sıra, benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcıların da görebileceği bir biçimde yayınlanır. Bu reklamların yayınlanmasını sağlayan araçların başında Instagram Reklam Yönetim Aracı gelir.

Instagram Reklam Yönetim Aracı, bir reklam hesabı oluşturarak, reklamların hedef kitlesini belirleyebilir, bu şekilde belirlenen hedef kitlesi içerisinde siz de yer alıyorsanız büyük olasılıkla bu reklam size de gösterilecektir.

Örneğin instagramda reklam yayınlayan bir firma o reklamın hedef kitlesi olarak İSTANBUL ilini seçmiş ise ve siz de İSTANBUL ilinde yaşıyorsanız, büyük ihtimalle o reklamı siz de göreceksiniz demektir.

Instagram reklamlarında hedef kitleyi belirlemek için birçok seçenek bulunur. Örneğin, yaş, cinsiyet, lokasyon, dil ve ilgi alanları gibi kriterlere göre hedef kitle belirlenebiliyor. Bu demektir ki instagram sizin yaşınızı, cinsiyetinizi, mesleğinizi, ilgi alanlarını ve daha birçok bilgiye ulaşabiliyor.

Instagram reklamlarının hedef kitleyi belirleme seçenekleri, reklamınızın doğru kişilere ulaşmasını ve performansınızın artmasını sağlar. Bu nedenle hedef kitle içerisinde yer alıyorsanız reklam göreceksiniz demektir.

Instagram’da nasıl reklam verilir?

Instagram, verimli geri dönüşler alabileceğiniz bir platformdur. Dolayısıyla ürününüzün ya da hizmetinizin reklamını instagramda yapabilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Instagramda reklam vermek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

 1. Instagram hesabına giriş yapın.
 2. Profil fotoğrafının üzerine dokunun ve Ayarlar’ı seçin.
 3. Ayarlar sayfasından Reklamları Yönet’i seçin.
 4. Reklam yaratma sayfasından reklam türünü (özel hedefleme, etkileşimli reklam, kurumsal reklam vb.) ve hedef kitlenizi belirleyin.
 5. Reklam görünümünü ve reklamın gösterileceği platformu (Instagram, Facebook, Audience Network vb.) seçin.
 6. Reklamınızın başlığını, açıklamasını ve görselini ekleyin.
 7. Reklam bütçesi ve süresini belirleyin ve reklamınızı oluşturun.
 8. Reklamınızın performansını kontrol etmek için İstatistikler’i kontrol edin.

Instagramda reklam vermenin faydaları

Eğer bu makalemi, bir işletme sahibi olarak okuyorsanız sizin için de faydalı bilgiler var. Instagram’da reklam vermenin faydalarını aşağıdaki gibi sayabiliriz. Aslında sadece instagramda değil, diğer mecralarda örneğin google, facebook, twitter gibi ortamlarda reklam vermenin faydaları da bu şekilde sayılabilir.

Reklam vermenin faydaları şu şekildedir:

 1. Yeni müşteriler bulma imkanı sunar ve mevcut müşterilerin farkındalığını artırır.
 2. İşletmenizin marka değerini ve tanınırlığını artırır.
 3. Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir ve bu sayede potansiyel müşterilerin ilgisini çeker.
 4. Pazar payınızı ve rakiplerinizle rekabet avantajınızı artırır.
 5. Müşteri memnuniyetini ve sadakatini arttırır, işletmenizin hedef kitlenize ulaşmasını sağlar.
 6. İşletmenizin ön plana çıkmasını ve diğer rakiplerinizden ayrışmasını sağlar.
 7. Firmanızın ürün ve hizmetleri hakkında olumlu bir imaj oluşturur.
 8. İşletmenizin hedef kitlesinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kampanyalar düzenleyebilme imkanı sunar. Böylelikle firmanızın satışlarını ve kârını arttırır.
 9. Firmanızın farkındalığının artması sayesinde piyasada üstünlük kazanır ayrıca işletmenizin ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilme imkanı sunar.
 10. İşletmenizin hedef kitlenizin dikkatini çeker ve ilgi oluşturur, böylelikle işletmenizin hedef kitlenize ulaşmasını sağlar ve bu sayede satışlarınızı arttırır.
 11. İşletmenizin pazarlama stratejisini destekler ve bu sayede hedef kitlenize ulaşmasını sağlar, imajınızı olumlu yönde etkiler ve bu sayede marka değerinizi artırır.

Instagram reklamları hakkında yardıma ve desteğe ihtiyaç duyarsanız konu altından bana ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2022

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.