En İyi Bebek Maması Markaları

en iyi bebek mamasi

En iyi bebek maması yeni annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Yeni doğan bebeklerde anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebek maması kullanılır. Sadece anne sütünün yetersiz kalması değil, annenin sütü yoksa da bu yönteme başvurulur.

Sezaryen doğum yapan annelerin bu konu üzerine kesinlikle yoğunlaşması gerekir. Çünkü sezaryen doğumlarda anne sütü belirli bir süre gelmez. Yeni doğan bebeğin ise doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde emzirilmesi önerilir.

Doktorların önerdiği bebek mamasından tutunda anneler tarafından kullanılıp en çok tavsiye edilen bebek mamalarını araştırdım. Yeni bir baba olarak bende mama konusunda oldukça hassas davrandım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) annelere bebeklerini besleme konusunda şunu önermektedir:

“Bebekler doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Özel emzirme, tıbbi olarak önerilmedikçe bebeğin ek gıdalar (D vitamini hariç) veya sıvı almaması anlamına gelir.”

Artık, birçok annenin de farkında olduğu üzere bebeklere ilk 6 ay eğer annenin sütü yeterliyse sadece anne sütü verilmelidir.

Doğal, organik ve anne sütüne en yakın bebek mamalarını tercih etmek her zaman için yapılabilecek en mantıklı hareket olacaktır. Aşağıda en iyi bebek maması markalarını ve fiyatlarını sıraladım.

Bu arada şunu da hatırlatalım ki, bazı mama markalarını bebeğiniz sevmeyebilir, tadını beğenmeyebilir, bazı markalar aşırı gaz sorununa neden olabilir, her mama her bebekte aynı etkiyi göstermeyebilir. Bebeğinize iyi gelen bir mama başka bir bebeğe iyi gelmeyebilir. Bunu biraz da deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Bazı mamalar sizin bebeğinizde alerjiye bile neden olabilir. Bu nedenle ilk başlarda azar azar vererek bebeğinizin tepkisini ölçmek iyi bir yöntemdir.

En İyi Bebek Maması Hangisi?

1. Aptamil 1

en iyi bebek mamasi tavsiyeleri aptamil
en iyi bebek mamasi tavsiyeleri aptamil

Aptamil 1 Bebek sütünün içinde prebiyotik lif, omega-3, omega-6, uzun zincirli PUFA; (balık yağı içeriği DHA), taurin, nükleotit, vitamin ve mineraller bulunur. İçeriğindeki patentli prebiyotik lif karışımı ve postbiyotikler bebeğinin bağışıklık sistemini destekler.

Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda bebeğine vereceğin çocuk devam sütünün anne sütüne benzer özellikler göstermesi için prebiyotik içermesi önemli. Aptamil’in en belirgin özelliği ise anne sütündeki prebiyotik liflere en yakın etkiyi göstermesi.

Klinik çalışmalarla da kanıtlanmış olan bu özelliği ile Aptamil, anne sütüne en yakın bebek maması markası önerilerimiz arasında yer alıyor. Avrupa Birliği Regülasyonu’nun onayladığı tek prebiyotik karışım olmasıyla dikkat çeken Aptamil, aynı zamanda 40 yıldır devam eden araştırmaları olan, bilim insanları ve uzmanlardan oluşan anne sütü araştırma merkezine sahip.

İlave şeker içermez. Yalnızca, anne sütünde doğal olarak bulunan süt şekeri yani, laktoz içerir. Etiket üzerinde yer alan “şekerler” bilgisi mevzuat gereği zorunlu gösterim şeklidir ve sütte bulunan laktozu ifade eder (Karbonhidrat kaynağı %100 laktozdur.) Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

2. SMA mama

sma bebek mamasi
sma bebek mamasi

Esema bebek maması de denilen SMA, “Simulated Milk Adaptation” uygulamasının baş harfleri ile ortaya çıkmış bir marka. Bebek beslenmesindeki 100 yıllık tecrübesiyle hem yurt içinde hem yurt dışında bilinen SMA mama, yaşa uygun eşsiz protein teknolojisiyle bebeğinin yaşına uygun miktarda ve kalitede protein içeriği sağlar.

Bebeğinin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik içeriğiyle anne sütüne en yakın mama seçeneklerinden biridir. Uzun zincirli PUFA ilavelidir. A, D, E, K, C, B1, B2 ve B12 kaynağıdır. Gluten içermez.

SMA bebek mamasını Optipro ve Comfort olmak üzere 2 ürün çeşidi var. SMA Comfort, hiç anne sütü alamayan bebekler için üretiliyor. SMA Optipro ise hem anne sütü alan hem de mama içen çocuklar için. SMA bebek mamasının; 400 gr, 800 gr ve 1000 gr olmak üzere ihtiyaca yönelik farklı boyutlarda ürünleri var. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

3. Baby Goat

baby goat
baby goat

Baby Goat Türkiye’nin ilk ve tek keçi sütlü devam sütü markası!

Baby Goat devam sütü, son teknoloji üretim yöntemleri kullanılarak elde edilen keçi sütlü bir ürün. Ürünlerin tamamı kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri keçilerin tam yağlı sütlerinden hazırlanıyor. Bu sayede ürün keçi sütü yağı barındırıyor. Ürün, keçi sütü yağı dışında kanola yağı, ayçiçek yağı, yüksek oleik asitli ayçiçek yağı ve hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar da içeriyor. Hatta özel olarak organik zeytinyağı içeren farklı çeşitleri de mevcut.

Baby Goat devam sütü 2 ve Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 2; 6-12 ay bebekler, Baby Goat Devam Sütü 3 ve Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 3 ise 12-36 ay arası küçük çocuklar için uygun..

Tüm bu özellikleri ile Baby Goat keçi sütü mamasını güvenle kullanabilirsin. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

4. Hipp

hipp
hipp

Tarihi 1899’a kadar uzanan ve Alman markası olan Hipp, organik bebek maması piyasada en çok tercih edilenlerden biridir. Fiyat olarak diğer mamalardan daha pahalıdır. İçeriğinde beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi için önemli olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri var.

A, C, D, B12, B6 gibi vitaminleri içermektedir.

Hipp bebek maması, gluten ve sofra şekeri içermiyor. Anne sütüne eş değer mamalardan biri olduğunu iddia ediyor.

Uzun zincirli yağ asitleri bebeklerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple sindirim sıkıntısı çeken bebeklerde kullanılacak mamalarda bulunmalıdır. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

5. Hero Baby

hero baby
hero baby

Hero Baby Nutradefense devam sütleri, Hero Bebek beslenme uzmanları tarafından yıllar süren çalışmalar sonucunda geliştirilmiş. Sadece 6 ayın üzerindeki bebeklerin beslenmesi amacıyla kullanılmaya uygun olan Hero Baby bebek sütünün doğumdan itibaren 3 yaşa kadar kullanabileceğin 1-2-3 numaralı ürün grupları var.

Hero Baby bebek sütü A, C, E, B2, B12 vitaminleri ve biotin kaynağıdır. Nükleotit, omega-3, omega-6 yağ asitleri, çinko, selenyum, Yüksek K vitamini ve prebiyotik içerir. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

6. Bebelac

bebelac
bebelac

Anne sütüne en yakın mama markası önerilerimizden biri de Bebelac. Yenidoğan için hazırlanmış olan Bebelac 1’in içeriğinde; demir, omega-3, omega-6, protein, kalsiyum, folik asit, vitamin, mineral, prebiyotik lif, balık yağı, nükleotit ve taurin bulunur. Demir içeriği ile bilişsel gelişimi destekler.

Doğumdan itibaren kullanabileceğin Bebelac Gold ise fermente içeriklidir. Bebelac Gold, fermente edilmiş yoğurt ve kefir gibi besinlerdekine benzer bir mayalama sürecine sahip. Sindirime yardımcı olur, gaz ve kabızlık yapmaz. Fermantasyon sayesinde yararlı bakteriler, bebeğinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Bebelac’ın 350 ve 900 gram olmak üzere 2 adet ürün boyu var.

İlave şeker içermez. İçeriğinde yalnızca, anne sütünde doğal olarak bulunan, süt şekeri dediğimiz laktoz vardır. Etiket üzerinde yer alan “şekerler” bilgisi mevzuat gereği zorunlu gösterim şeklidir ve sütte bulunan laktozu ifade eder. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

7. Evolvia

evolvia
evolvia

Yenidoğan için anne sütüne en yakın mama önerilerimizin bir diğeri de Evolvia. Evolvia mama prebiyotik lif, omega-3 yağ asidi, demir, vitamin, nükleotit ve taurin ilavelidir. Ayrıca içerdiği prebiyotik bileşenler, bebeğinin sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

8. Humana

humana
humana

Humana bebek sütü Omega-3, omega-6, galakto-oligosakkarit ve nükleotit ilavelidir. Kullanılabilir karbonhidrat olarak ise sadece laktoz içerir.

350 gramlık toz mamadan her biri 100 ml olmak üzere yaklaşık 25 biberon mama çıkartabilirsin. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

9. Golden Goat

golden goat
golden goat

Keçi sütünden yapılan Golden Goat, protein ve yağ asidi gibi birçok gerekli besin maddesini içerir. İnek sütü ile kıyaslandığında keçi sütü ile üretilen bebek mamalarının daha çok yağ asiti içerdiği ve sindirime daha uygun olduğu düşünülür. Diğer mama türlerine göre bebeğine farklı bir protein kaynağı sunar. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

10. Similac

similac
Similac

Yeni doğan bebeğe mama tavsiyesi olarak Similac’ı da verebiliriz. Similac1 yenidoğanlara uygun olarak geliştirilen, 360 ile 850 gramlık boyları bulunan bir üründür. İçeriğinde nükleotit ilavesi, prebiyotik, B12, C,D,E,K vitaminleri, laktoz+oligosakkarit ve palmiye yağı içermeyen özel yağ karışım vardır. Bu hususlardan en iyi bebek maması tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Bebek Maması Çeşitleri Nelerdir?

en iyi bebek mamasi
en iyi bebek mamasi

Piyasada 3 tür bebek maması bulunuyor.

Yenidoğanlar için bebek mamaları

Besin dengesi ve sindirim kolaylığı sağlamak için anne sütüne benzetilmiş mamalardır. 

Gazlı bebekler için özel mamalar

Eğer bebeğinin gaz ve kabızlık gibi sindirim problemleri varsa bu sorunlara özel üretilmiş olan bebek mamalarını kullanabilirsin. Bu mamaların yapılarındaki proteinler küçük parçalar halindedir ve prebiyotik lifler içerirler. 

Protein hidrolizatlı mamalar

Bebeğinin inek sütü proteinine alerjisi varsa bu mamaları tercih edebilirsin. Sindirimleri kolay olan bu mamaların alerjik tepkiye yol açma ihtimalleri yoktur. Doktorun da bu konuda sana en doğru alternatifi önerecektir. 

Ayrıca bu türlerin dışında piyasada;

  • Prematüre,
  • Kusma & reflü,
  • İshal & laktoz intoleransı gibi durumlara özel bebek mamaları da bulunuyor. 

Bütçene ve kullanım kolaylığına göre de mamaları 2’ye ayırabiliriz:

Toz mamalar

Suyla karıştırarak kullanabileceğin mama türüdür.

Kullanıma hazır mamalar

Bu mamalar herhangi bir ekleme yapmadan, bulunduğun her yerde bebeğini kolayca besleyebilme imkânı verir. İçime hazırdırlar. Kapağını açıp biberona aktarıp bebeğine hemen verebilirsin, ısıtmak istersen sıcak suyun içinde bekletip ılıtabilirsin. 

Bebek Maması Markaları

bebek mamalari
bebek mamalari

Piyasada bulunan mama çeşitleri arasında hangisini seçeceğine, bebeğinin özelliklerini ve bütçenin durumunu değerlendirerek karar verebilirsin.

Peki, mama markalarının adları nelerdir ve neler içerirler? En iyi bebek maması hangisi? Bu sorularının cevabı için bebeğinin 0-6 ay aralığında beslenmesine uygun mama markalarıyla ilgili bilgileri topladık. Daha anlaşılır olması içinse anne sütüne en yakın mamaların sahip olması gereken içeriklere ve bunların işlevlerine değindik!

  • Uzun zincirli pufa: Bebeğinin beyin sağlığını, göz gelişimini, bağışıklık ve sinir sistemini destekler.
  • Prebiyotik lifler ve postbiyotikler: Prebiyotikler bağırsaklardaki yararlı bakterileri besler ve bu bakterilerin sayısını arttırır. Böylece zararlı bakteriler azalır ve bağışıklık sistemi daha da güçlenir. Prebiyotik lifler aynı zamanda bebeğin kakasının daha yumuşak olmasını sağlar. Postbiyotikler bağışıklık sisteminin gelişimi için bağırsakta faydalı bakteri oluşmasını ve üremesini teşvik ederler. Hastalıklara sebep olan zararlı bakterilerin ise büyümesini engellerler.
  • Taurin: Fiziksel ve zihinsel gelişimi arttıran taurin, anne sütünde bulunan ve yenidoğan bebeklerin üretemediği bir kaynak olarak bazı bebek mamalarına eklenir. Her mamada yer almayabiliyor.
  • Nükleotit: Bilgi depolama ve aktarımında kullanılır, önemli bir içeriktir.

Yasaklanan bebek mamaları da merak konusu oluyor fakat internette araştırarak buna ulaşabilirsiniz. Yukarıda sıraladığım mamalar sağlık bakanlığı onaylı bebek mamasıdır. Zaten piyasaya sürülen bu tür hassas ürünler bakanlık onaysız satılamaz.

INTERNATIONAL

Bir yanıt yazın