En İyi Kore Dizileri: Yeni ve En Çok İzlenen 10 Güney Kore Dizisi

crash landing on you en cok izlenen kore dizileri

En iyi Kore dizileri sıralaması ile birlikte keyifli dakikalar sizi bekliyor. Bir solukta izlenebilecek yeni Kore dizilerini listeledim. Güney Kore oldukça eşsiz bir kültüre sahip. Son dönemde ise hem Kore filmleri hem de Kore dizileri ülkemizde büyük ilgi görüyor.

Dramından komedisine, romantiğinden suç dizisine kadar pek çok türdeki Kore dizisi Türkiye’de büyük ilgiyle izleniyor. Bu bağlamda Netflix Kore dizileri de oldukça takip edilenler arasında yer alıyor.

en iyi Kore dizileri siralamasi

Aşağıdaki listede romantik komedi Kore dizilerinden tutunda tarihi, fantastik Kore dizilerine kadar en güzel olanları bulabileceksiniz. Yine tabi bu türler sevilerek takip edilirken okul konulu Kore dizileri de oldukça yakından gözlemleniyor ve beğeniliyor.

En İyi Kore Dizileri

1. Squid Game

en iyi yabanci diziler squid game
en iyi yabanci diziler squid game

Squid Game, Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde Dünya çapında yayınlanan Güney Koreli bir drama dizisidir. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung oynamıştır. Yayınlandığı tarihten itibaren tüm dünya genelinde büyük bir ilgi odağı olan bir dizidir. Henüz izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

2. Hometown Cha-Cha-Cha

en iyi kore dizileri chachacha
en iyi kore dizileri chachacha

Büyük şehirden gelen bir diş hekimi, küçük bir sahil kasabasında muayenehane açar. Burada her bakımdan onun tam zıddı olan becerikli ve yakışıklı bir adamla tanışır. Hometown Cha-Cha-Cha, Shin Min-a, Kim Seon-ho ve Lee Sang-yi’nin başrol oynadığı bir Güney Kore televizyon dizisidir. 28 Ağustos – 17 Ekim 2021 tarihleri arasında Cumartesi ve Pazar günleri saat 21.00’de tvN’de yayınlandı. Dizi Netflix’te mevcut. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

3. Our Beloved Summer

kore dizileri our beloved summer
kore dizileri our beloved summer

Lisede viral olan bir belgesel çektikten yıllar sonra, birbirleriyle anlaşamayan iki eski sevgilinin hayatları kesişir ve kameranın önünde yeniden buluşurlar. Bizim Sevgili Yazımız, Güney Koreli bir romantik komedi televizyon dizisidir.

“Studio N’nin ilk orijinal dizisi” olarak ilan edilen filmin senaryosunu Kim Yoon-jin, senaryosunu Lee Na-eun, başrollerinde Choi Woo-shik, Kim Da-mi, Kim Sung-cheol ve Roh Jeong-eui yönetiyor. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

4. My Name

my name en guzel kore dizileri
my name en guzel kore dizileri

Babasının öldürülmesinin ardından intikam hırsıyla yanıp tutuşan bir kadın, güçlü bir mafya patronuna güvenir ve onun yönlendirmesiyle polis teşkilatına girer. My Name, Kim Jin-min tarafından yönetilen ve Han So-hee, Park Hee-soon ve Ahn Bo-hyun’un başrol oynadığı Güney Koreli bir televizyon dizisidir. Dizi, babasının intikamını almak için bir çeteye katılan ve ardından polis olarak kılık değiştiren bir kadının etrafında dönüyor. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

5. Crash Landing on You

crash landing on you en cok izlenen kore dizileri
crash landing on you en cok izlenen kore dizileri

Güney Koreli zengin bir kadın, bir yamaç paraşütü kazası sonucu Kuzey Kore’ye iner ve burada, saklanmasına yardım etmeye karar veren bir askerin hayatına girer. Dizi, bir Güney Koreli kadın ile bir Kuzey Koreli adamın arasındaki aşk hikâyesini konu almaktadır.

Güney Kore’deki bir holdingin mirasçısı olan Yoon Se-Ri (Son Ye-Jin) yamaç paraşütü yaparken sert rüzgar nedeni ile Kuzey Kore’ye acil iniş yapmak zorunda kalır. Burada, Kuzey Koreli bir subay olan Lee Jung-Hyeok (Hyun-Bin) ile karşılaşır. Lee Jung-Hyeok, Yoon Se-Ri’yi koruyup gizler ve bu süreçte gönlünü Yoon Se-Ri’ye kaptırır. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

6. Oh My Venus

oh my venus guney kore dizileri
oh my venus guney kore dizileri

16 bölümden oluşan Oh My Venus dizisi 2015 ve 2016 tarihleri arasında yayınlanmış bir romantik komedi dizisidir.

Tür: Romantik komedi dizisi olsa bile dizide zaman zaman dram ve izleyenleri sağlıklı yaşama, spora yönlendirici konularda işleniyor.

Konusu: Lisede popüler olan bir kızın zamanla kilo alması ve o dönemde karşılaşıp hoşlandığı erkeğin kızın zayıflamasına yardımcı olmasıyla başlayan dizide birçok aşk, ayrılık ve entrika anlatılıyor. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

Oyuncuları: Shin Min-a, So Ji-sub, Sung Hoon, Henry Lau, Yo In-yung.

7. Flower Boy Next Door

flower boy next door
flower boy next door

2013 yapımı 16 bölümden oluşan bir romantik komedi dizisidir.

Tür: Dizi romantik komedi temelinde geçse de dram sahneleri de bulabileceğiniz güzel bir dizi.

Konusu: Yalnız yaşayan ve asosyal bir kadın olan karakterimiz sürekli komşusunu gözetlemektedir. Bir gün gözetlendiğini farkeden komşusu yanına gider ve yalnız yaşayan başrol kadının hikayesine yolculuk başlar. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

Oyuncuları: Park Shin-hye, Yoon Shi-yoon, Kim Ji-hoon, Go Kyung-pyo, Park Soo-jin.

8. Kill Me Heal Me

kill me heal me izle
kill me heal me izle

Kill me Heal me, 2015 yapımı 20 bölümden oluşan güney Kore dizisidir.

Tür: Fantastik, dram ve gizem konuları barındıran romantik komedi dizisidir. Konusu itibarıyla bir hastalık üzerinden ilerlediği için Medikal Dram olarak da tanımlanabiliyor.

Konusu: Dissosiyatif kimlik bozukluğu olan milyarder bir erkek ile onu gizlice tedavi etmeye çalışan psikiyatri uzmanı arasında geçen romantik bir hikaye. Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

Oyuncuları: Ji Sung, Hwang Jung-eum, Park Seo-joon, Kim Yoo-ri, Oh Min-seok.

9. My Love From The Star

my love from the star
my love from the star

21 bölümden oluşan 2013 ve 2014 yılları arasında yayınlanmış en iyi Kore dizilerindendir.

Ekşi sözlükte diziyle ilgili yorumlara bakmak isterseniz “you who came from the stars” başlıklı konuyu incelemeniz gerekiyor. Dizinin şu an Netflix‘de yayınlanan 21 bölümü de My Love From The Star ismiyle yayınlanıyor.

Tür: Fantastik romantik komedi türünde olan dizi için bilim-kurgu ve dram ögeleri de bulunuyor diyebiliriz.

Konusu: Farklı bir gezegenden Dünya’ya gelmiş ve 400 yıldır Dünya’da yaşayan bir erkeğin kendi gezegenine gitmesine 3 ay kala Dünya’dan bir kıza aşık olmasıyla olaylar başlar… Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

Oyuncuları: Jung Ji-hyun, Kim Soo-hyun, Bae Suzy, Yoo In-na, Ahn Jae-hyun.

10. Personal Taste

personal taste
personal taste

1 sezon ve 16 bölümden oluşan 2010 yapımı güney Kore dizilerindendir.

Tür: Romantik komedi dizisi olan Personal Taste gerçekten gülmenizi sağlayacak seviyede bir komedi dizisi.

Konusu: Kötü ilişki tecrübeleri yaşamış bir kadın, eşcinsel erkeklerle birlikte olmanın daha iyi olduğunu düşünmeye başlar ve bir erkekle tanışır. Bu erkeğin ilk olarak eşcinsel olduğunu düşündüğü için aradığı kişinin o olduğunu düşünür ancak erkek eşcinsel değildir… Bu hususlardan en iyi Kore dizileri listesinde yer almaktadır.

Oyuncuları: Lee Min-ho, Son Ye-jin, Kim Je-seok, Wang Ji-hye, Seung-yong Ryoo.

Kore Draması Nedir?

Kore draması (한국드라마) ya da K-drama Güney Kore tarafından yapılan çoğunlukla mini dizi şeklinde olan Kore dilindeki dizilerdir.

Güney Kore’de televizyon dizileri 1960’lı yıllarda yayınlanmaya başlamıştır. Günün mini dizileri ise 12-24 bölüm ile 1990’lı yıllarda yayınlanan tarihi drama olan “fusion sageuks” ‘dur. Kore dizileri sıkı bir programa sahip oldukları için genellikle yayından 1-2 saat önce çekilir. Bu nedenle seyircinin geri bildirimine bağlı olarak senaryo değiştirilebilir.

Kore dramalarda bir yönetmen ve bir senarist tarafından yazılıyor yani Amerikan televizyon dizilerinin aksine hepsi birlikte çalışıyorlar.

Diziler genellikle bir sezon ve 12–24 bölümden oluşuyor. Tarihi diziler ise diğerlerine göre daha uzun oluyorlar yani 50 ya da 200 bölüme kadar çıkabiliyor, ama onlarda yalnızca bir sezon şeklinde sürüyor.

#İlginizi Çekebilir: En İyi Yabancı Diziler Sıralaması: En Çok İzlenenler

Dizi saatleri genelde 22:00 ile 23:00 arasında oluyor, iki ardışık geceli bölümlerde ise: Pazartesi ve Salı, Çarşamba ve Perşembe, ve hafta sonları yayınlanır. Dramalar her ülkede olduğu gibi farklı kanallarda yayınlanır, Seoul Broadcasting System (SBS), Korean Broadcasting System (KBS), Munhwa Broadcasting Corporation (MBC) ve kablolu kanallar Joongang Tongyang Broadcasting Company (jTBC), Channel A, tvN, ve Orion Cinema Network (OCN)’dir.

Kore Dizileri Neden Çok İzleniyor?

Sakallı, bıyıklı, kıllı, iri yapılı erkekler her ne kadar bizim dizi sektörümüzün arzu nesnesi gibi gözükse de; aslında kadınların büyük bir çoğunluğu da daha zarif görünüşlü erkekleri çekici buluyor.

Zira bu Koreli temiz yüzlü oğlan çocuklarının kadın hayran kitlesinin ne kadar geniş olduğunu tahmin dahi edemezsiniz!

Kadınların da, erkeklerin de Kore’de sıkça kusurları kapatmak amaçlı estetik ameliyat olduğu biliniyor. Böylece adeta android, meleksi, hayal ürünü tipler çıkıyor karşımıza. Dizileri izlenmesi daha da zevkli hale getiriyorlar.

Kore Dizileri Neden Bağımlılık Yapıyor?

Kore dizilerinin bağımlılık yapmasının en önemli nedenlerinden birisi de sadeliğidir. Hollywood ve diğer ülke dizilerinin çoğunda yaygınlıkla kullanılan kaba sahneler, şiddet ya da küfürü Kore dizilerinde bulmak çok zordur. Bu sahnelerin barındığı Kore dizileri de özellikle küçük yaştaki kızları etkisi altına almaktadır.

Kore aşk dizileri ve güncel Kore dizilerini listeledim. Aşağıda bulunan yorum alanından Kore dizi önerisinde bulunabilirsiniz. Sizin vereceğiniz tavsiyeler listeye eklenecektir. Bu sayede Kore dizilerine merak salan kişilere yardımcı olabilirsiniz. İzlenmesi gereken Kore dizileri için takipte kalın..

INTERNATIONAL

Bir yanıt yazın