Futbol Ayakkabısı Tavsiyesi – Futbol Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

0

Dünya geneline bakıldığında en çok oynanan ve rağbet gören spor dallarından birisi hiç kuşkusuz futboldur. Bu spor dalında başarılı olmanın altın kurallarından birisi de iyi ve kaliteli bir ayakkabı seçimi olarak biliniyor. Çünkü futbol oynamak için üretilmeyen ayakkabılar saha içinde kişiye istediği oyun performansını da sağlayamıyor.

En İyi Futbol Ayakkabısı Modelleri

Dünya geneline bakıldığında en çok oynanan ve rağbet gören spor dallarından birisi hiç kuşkusuz futboldur. Bu spor dalında başarılı olmanın altın kurallarından birisi de iyi ve kaliteli bir ayakkabı seçimi olarak biliniyor. Çünkü futbol oynamak için üretilmeyen ayakkabılar saha içinde kişiye istediği oyun performansını da sağlayamıyor.

Hal böyle olunca da futbol oynamaktan zevk alan kişilerin araştırdığı konuların başında da en iyi futbol ayakkabısı modelleri nelerdir sorusu gelmektedir. Eğer sizler de futbol oynarken kendinizi nasıl daha rahat hissedeceğinizi ve oyun içi performansınızı artıracağınızı merak ediyorsanız, işte karşınızda futbol oyununun altın kurallarından birisi olan ayakkabı seçimi!

Futbol Ayakkabısı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

İster amatör ister profesyonel olarak oynayacağınız futbol oyununda önceliğiniz kaliteli bir krampona sahip olmaktır. Çünkü belirlenen bu ayakkabı çeşidi sadece futbol sahaları için tasarlanmış olup sizin oyun içi performansınızı arttırmayı hedefler.

Fakat krampon seçiminde de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikli olarak satın alacağınız kramponun ayak numaranız ile eşdeğer olması gerekiyor. Ayak yapınıza uyumlu olan kramponu bulduktan sonra da ayakkabının ayağı tam olarak kavraması, bağcık yapısı ve tabana tutunması da son derece önemlidir.

Ayak yapınıza uyumlu olmayan kramponlar, ilk zamanlarda çok sıkıntı yaratmasa da belli bir kullanım sonucunda ister istemez bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Yanlış krampon seçiminde en çok görülen sağlık sorunlarından birisi ise diz kapağında ve ayak parmaklarında gözlemlenir, bu hastalık çeşitleri de sizi futbol sahalarından belli bir zaman uzaklaştırır.

Krampon seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, satın alacağınız kramponu hangi sahada giyeceğinizdir.  Örneğin; beton zemin sahalar için farklı krampon, çim sahalar için de farklı krampon seçimi oyun içi performansınızı ciddi anlamda etkiler. Bu oyun türü için sahip olunması gereken futbol ayakkabısı modelleri ise zemin türüne göre seçilmelidir;

Artificial Ground ( AG ) kramponlar; yapay zeminlerde tercih edilir. toprağın yumuşak olduğu bu alanlarda AG krampon seçimi sizin zemine tutunmanızı daha kalın ve keskin bir hale getirir.

Eğer futbol oynadığınız alanda toprak kuruysa ve zemini çimle kaplıysa seçiminiz Firm Ground ( FM ) kramponlardan yana olmalı.

Eğer yumuşak bir zeminde futbol oynuyorsanız tercihinizi Soft Ground ( SG ) kramponlardan yana kullanmalısınız. Çünkü bu kramponların tabanı daha ince olduğu için zeminde hareket etmeniz çok daha kolay bir hale gelir.

Ama ben her zeminde futbol oynuyorum diyorsanız Turf ( TF ) krampon çeşitleri sizler için bulunmaz bir kaftan! Çünkü bu kramponların tabanı orta sertlikte olduğu için tüm zeminlere kolaylıkla uyum sağlıyor. Halı saha kramponu olarak da bilinen bu ayakkabı çeşidi, tüm dünyada en çok tercih edilen krampon çeşitlerinden birisidir.

Bu özelliklere ek olarak satın alacağınız kramponu hangi grupta kullanacağınız da önemlidir. Çünkü profesyonel kramponların fiyatları daha yüksekken, amatör ya da yarı amatör oyuncular için tasarlanan kramponlar kalite açısından farlılık gösterebilmektedir.

En İyi Futbol Ayakkabısında Bulunması Gereken 3 Özellik

En iyi futbol ayakkabısı denilince akla ilk olarak tüm dünyada kendisini kanıtlamış olan markaların modelleri geliyor. Özellikle de Nike ve Adidas gibi spor ürünleri satan markalar, futbol oyunu için tasarladığı ürünlerde adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Fakat önceliğiniz markadan ziyade ayak yapınıza ve futbol oynayacağınız alanın zeminine göre şekillenmelidir. Bu yüzden de futbol ayakkabısı almadan önce bir kramponda bulunması gereken şu 3 özelliğe dikkat etmeniz son derece önemlidir;

  • Rahatlık
  • Kramponun zemine uyumu
  • Kramponun ayak yapısı ile bütünleşmesi

Futbol Hangi Ayakkabı ile Oynanır?

Her ne kadar çoğu amatör oyunca futbol oyunu için krampon satın almasa da aslında futbol oyunu için kesinlikle bir krampona sahip olunmalıdır. Çünkü futbol topundaki esneklik ve hareket kabiliyetine ancak ve ancak kaliteli bir krampon ile sahip olunabilir. Aynı zamanda da yukarıda bahsedildiği gibi krampon oyun içi performans alanını da yükselten diğer sebeplerden bir tanesidir.

Eğer sizler de futbol oynamak için kaliteli bir krampona sahip olmak istiyor ve ne alacağınızı bilemiyorsanız https://www.r-gol.com/tr linkine göz atabilir ve futbol için en gerekli olan ekipman türünü inceleyebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2023

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.