Bilgisayarda ve telefonda alt tire işareti nasıl yazılır (_)

0

Bilgisayar klavyesinde ya da akıllı telefonlarda alt tire işareti nasıl yazılır? Sorusu özellikle klavyede yer alan özel karakterleri öğrenmek isteyenlerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Aynı zamanda alt tire işareti benzersiz bir kullanıcı adı oluşturmak için sıklıkla kullanılan bir işarettir.

Bilgisayar üzerinde çeşitli özel karakterlerin oluşturulabilmesi için birkaç tuşa aynı anda basılması gerekmektedir. Bu özel karakterlerin oluşturulmasında genellikle Shift, Ctrl, Alt veya AltGr tuşu kullanılmaktadır. Bu tuşları kullanarak klavyenizde yer alan rakamlar ve harflere birlikte bastığınızda çeşitli karakterlerin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu karakterlerden bir tanesi de alt tire işaretidir. Sizler de alt tire işareti ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Alt Tire İşareti Nasıl Yazılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Alt Tire İşareti Nasıl Yazılır?

Telefonda veya bilgisayar klavyesinde alt tire işareti nasıl yapılır? Sorusunu cevaplandırmadan önce bilmenizi isteriz ki, bilgisayarınızda klavyeniz ile ilgili olarak pek çok özel karakteri yapabilirsiniz. En çok kullanılan özel karakterler arasında ünlem, soru işareti, alt tire, küçüktür, büyüktür, parantez ve yüzde işareti yer almaktadır. Yine bunun yanı sıra slash, artı, kesme işareti, tire eşittir gibi pek çok işareti yapabilmeniz de mümkündür. Hemen yapabileceğiniz bu işaretler ile ilgili olarak sizlere maddeler halinde bilgi verelim.

İşte Bilgisayarınızda Yapabileceğiniz Özel Karakterler;

 • ! (Ünlem İşareti)
 • (Kesme İşareti)
 • # (Sharp İşareti)
 • _ (Alt Tire İşareti)
 • + (Artı İşareti)
 • $ (Dolar İşareti)
 • ½ (Bir Bölü İki İşareti)
 • % (Yüzde İşareti)
 • & (Ve İşareti)
 • / (Slash İşareti)
 • ? (Soru İşareti)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz işaretlerin yanı sıra pek çok özel karakteri yapabilmeniz mümkündür. Bu işaretler ile ilgili olarak başlıklar halinde sizlere anlatacağız.

Bilgisayarda Alt Tire ( _ ) İşareti Nasıl Yazılır?

Alt Tire İşareti Nasıl Yazılır? Sorusunu en kısa haliyle sizlere anlatmaya çalışalım. Alt tire ( _ ) işaretini yapabilmek için Shift + – (Tire)  tuşuna basmanız gerekmektedir. Buradaki + ( artı ) işareti birlikte anlamında gösterilmektedir. Yani Shift tuşu ve – simgesini içerir tuşa birlikte basmalısınız. Yani önce shift tuşuna, shift tuşundan elinizi kaldırmadan da tire tuşuna basarsanız ekranda alt tire işaretini yani bu işareti _ görürsünüz. Bu anlatım karmaşık geldiyse,

Silme tuşu olarak adlandırmış olduğumuz (Sola doğru bir ok olan) backspace tuşunun hemen yanın da – işareti yer alan bir tuş görmektesiniz. Bunu göremediyseniz hemen “Enter” tuşunun üstündeki tuşa bakın bu tuşun üzerinde sola doğru yön gösteren bir ok bulunmaktadır. Bu tuşa backspace ismi verilmektedir. O tuşunda hemen solunda tire ( – ) işareti yer alan bir tuş bulunmaktadır. Tire ( – ) işareti yer alan tuşa yine hemen “Enter” tuşunun altında bulunan ve yukarı doğru yön gösteren shift olarak adlandırılan tuşa birlikte basın. Böylelikle alt tire ( _ ) işareti yapmış olacaksınız. Yapamadığınız takdirde yorum kısmından bizlere bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Alt tire işaretini yapabilmeniz adına elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bilgisayarda Özel Karakterler Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda özel karakter oluşturmak için genellikle kullanılan tuşların Shift, Ctrl, Alt veya AltGr tuşu olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Özel karakterlerin kullanım amacının birbirlerinden farklı olduğunu dile getirsek sanırım yanılmış olmayız. Ancak çoğu genellikle şifreleme ve program dilinden kaynaklanmaktadır. Özellikle PHP, HTML ve veritabanı programlarında bu özel karakterlerden sıklıkla faydalanılmaktadır. Şimdi sizlere bu tuş kombinasyonu ile yapabileceğiniz işaretlerden bahsedelim.

 • Shift Tuşu İle Yapılan İşaretler; Shift Tuşu ve rakamları kullanarak, !, ’, ^, +, %, &, /, (, ) ve = işaretlerini yapabilirsiniz. Yine é, ? ve _ işaretini Shift tuşunu kullanarak gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca Shift tuşu ile birlikte harflere bastığınızda harflerin büyük bir şekilde yazılmış olduğunu görebilmeniz mümkündür. Yani klavyenizde caps lock açık değilse shift tuşu ile birlikte bir harfe basarsanız o harf büyük yazılır, caps lock açık iken shift tuşu ile birlikte bir harfe basarsanız o harf ekrana küçük yazılacaktır.
 • Ctrl + Alt İle Yapılan İşaretler; Ctrl + Alt ile yapılan işlemleri göstermeden önce belirtmek isteriz ki, aradaki + (Artı işareti) tuşlara aynı anda basılmasını ifade etmektedir. Ctlr + Alt ve rakamlara basmanız ile birlikte >, £, #, $, ½, {, [, ] ve } işaretlerini yapabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra Ctlr + Alt ve “E” tuşuna bastığınız da € (Euro) simgesini çıkartabilirsiniz.
 • AltGR İle Yapılan İşaretler; AltGr tuşu ile yapılabilecek işaretler, Ctrl + Alt tuşu ile neredeyse aynıdır. Yine AltGr ile birlikte >, £, #, $, ½, {, [, ] ve } işaretlerini yapabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra |, \ ve < işareti ile @ işaretini de AltGr tuşu ile yapabilmeniz mümkündür.

Telefonda Alt Tire ( _ ) İşareti Nasıl Yazılır?

Bugün akıllı telefonların hemen hepsinin klavyesinde özel karakterler için ayrı bir simge vardır, bu simgeye tıkladığınız zaman, kullanabileceğiniz bütün özel karakter ve simgeler karşınıza çıkar. Telefonda bir yazı yazarken telefonun klavyesinin özel karakterler simgesine tıklayın. Özel karakterlerin listelendiği bir pencere açılacaktır. Açılan bu pencereden _ alt tire işaretini bulun ve üzerine dokunun, artık alt tire işareti _ istediğiniz alana yazılmış olacaktır. Yani akıllı telefonlarda alt tire işareti yapmak için özel bir kaç tuş kombinasyonu genellikle kullanılmaz ve yazılmak istenilen özel karakter ya da simgeler özel bir yardımcı ekrandan bulunur ve seçilir.

En Çok Kullanılan Özel İşaretler Nelerdir? Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan özel işaretlerin başında alt tire (_) işareti gelmektedir. Bunun yanı sıra ? (Soru işareti), ! (Ünlem) ve ‘ (Kesme İşareti) sıklıkla kullanılmaktadır. Bu işaretlerin temelini sayılar, Shift, Ctrl Alt ve AltGr tuşları oluşturmaktadır. Hemen konumuz olan alt tire (_) işareti ile birlikte diğer işaretlere ilişkin tuş kombinasyonlarını sizlerle paylaşalım.

 • Alt Tire ( _ ) İşareti Nasıl Yapılır?: Shift ve tire ( – ) tuşlarına aynı anda basmalısınız.
 • Parantez ( ) İşareti Nasıl Yapılır?: Açık parantez Shift ve 8 tuşuna, kapalı parantez için Shift ve 9 tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Soru İşareti ( ? ) İşareti Nasıl Yapılır?: Shift ve Soru İşareti tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Ünlem ( ! ) İşareti Nasıl Yapılır?: Shift ve 1 tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Sharp ( # ) İşareti Nasıl Yapılır?: Ctrl + Alt ve 3 tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Kesme ( ‘ ) İşareti Nasıl Yapılır?: Shift ve 2 tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Ve ( & ) İşareti Shift Yapılır?: Shift ve 6 tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Ters Slash ( \ ) İşareti Nasıl Yapılır?: AltGr ve Soru İşareti tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Eşittir ( = ) İşareti Nasıl Yapılır?: Shift ve 0 (Sıfır) tuşuna aynı anda basmalısınız.
 • Slash ( / ) İşareti Nasıl Yapılır?: Shift ve 7 tuşuna aynı anda basmalısınız.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz özel işaretler en çok kullanılan ve popüler işaretlerdir. Bunun yanı sıra siz de klavyenizde çeşitli tuş kombinasyonlarını deneyerek hangisinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Özel Karakterler Hakkında Bilgiler

Klavyeniz üzerinde simgesi bulunan ancak doğrudan tuşa basmasıyla çıkmayan işaretlere özel karakter denmektedir. Klavye üzerinde yer alan birkaç farklı tuşa aynı anda basarak bu özel karakterleri elde edebilmeniz mümkündür.  Özel karakterlerin asıl amacı günlük hayatta kullanılan bazı değerlerin kıyaslanması ve şifrelemede güçlendirme mantığı ile birlikte bizlere sunulmuştur. Örnek vermek gerekirse; günlük hayatta karşılaştırmalarda kullandığımız < (Küçüktür) işaretine klavye üzerinden özel tuş kombinasyonu ile ulaşabilirsiniz. Ya da şifreleme örneğinde 12?5/7 kullanarak şifreleme yapmanız şifrenizi daha güçlü bir hale getirecektir. Bunun yanı sıra yazımızın konusu olan alt tire ( _ ) işareti genellikle isimlerde ya da mail adreslerinde sıklıkla harf ve rakam ayırmak için kullanıldığını görebilmek mümkündür.

Alt tire işareti yazma konusunun özeti

Alt Tire İşareti Nasıl Yazılır?
Bilgisayarınızın klavyesinde öncelikle shift tuşuna basın, shift tuşundan elinizi kaldırmadan da tire tuşuna basarsanız ekranda alt tire işaretini yani bu işareti _ görürsünüz. Alt tire işareti bu şekilde yazılır.

Telefonda Alt Tire İşareti Nasıl Yazılır?
Telefonda bir yazı yazarken telefonun klavyesinin özel karakterler simgesine tıklayın. Özel karakterlerin listelendiği bir pencere açılacaktır. Açılan bu pencereden _ alt tire işaretini bulun ve üzerine dokunun, artık alt tire işareti _ istediğiniz alana yazılmış olacaktır.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.