Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Nasıl Aktarılır? Hızlı Fotoğraf Kopyalama Yolları

0

Telefondan bilgisayara ya da flash belleğe veya cd’ye ne bileyim herhangi bir veri depolama aygıtına fotoğraf aktarma olayı da epey zahmetli bir iş yaw 🙂 Her gün telefonumuzla onlarca hatta yüzlerce resim çekiyoruz, bir süre sonra telefonun hafızası doluyor, telefon hafızasını boşaltmak ve hafızada yer açmak için mecburen fotoğrafları alıp bilgisayara aktarmak istiyoruz. Ancak bu telefondan bilgisayara resim aktarma işinin hızlı ve kolay olması bizim için önemli çünkü bilmem kaç gb fotoğrafın hızlıca telefondan bilgisayara kopyalanması çok da kolay bir iş değil. Ancak telefondan bilgisayara resim aktarma işinin bazı kolay yolları var. Bu yazımızda en çok tercih edilen, en güvenli ve hızlı yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz. Bilgisayara telefondan fotoğraf kopyalama işlemi kablolu ve kablosuz olmak üzere iki aşamada incelenebilir. Hadi bakalım, okumaya devam 🙂

Telefondan bilgisayara fotoğraf nasıl aktarılır sorusu sizler tarafından merak edilmektedir. Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır. Telefonunuzdaki fotoğrafları bilgisayarınızda görmek istiyorsanız aklınıza gelen ilk yöntem telefondan bilgisayara USB ile fotoğraf aktarımı olmalıdır. Bu işlemi nasıl yapacağınız aşağıda belirtilmiştir.

 • Telefonunuzu şarj etmek için de kullandığınız USB kablosunu bilgisayarınıza ve telefonunuza bağlayınız.
 • Telefonunuza gelen bildirimde USB kullanma amacınız sorulacaktır. Fotoğrafları aktar seçeneğini seçiniz.
 • Ardından bilgisayarınızdan bu bilgisayar simgesine tıklayarak cihazlar ve sürücüler sekmesinde telefonunuzun adının yazılı olduğu cihaza tıklayınız.

Bu işlemlerin ardından telefonunuzdaki fotoğrafların tamamını bilgisayarınızda görmüş olacaksınız. Dilerseniz seçip kopyalayarak bilgisayarınızda istediğiniz klasöre yapıştırma işlemini yaparak fotoğraflarınızı bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Yukarıdaki işlemler Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için anlatılmıştır.

Telefondan Bilgisayara Hızlı Fotoğraf Aktarma

Telefondan bilgisayara hızlı fotoğraf aktarma yapmak isteyen kişiler, Telefondan bilgisayara fotoğraf aktarma programı arayışı içerisine girmektedirler. Telefondan bilgisayara fotoğraf aktarmanın en hızlı yolu Microsoft’un geliştirmiş olduğu Your Phone programını telefonunuza ve bilgisayarınıza kurmanızdır.

Bu program anlık olarak bilgisayarınızdaki fotoğrafları bilgisayarınıza kaydetmenizi sağlamaktadır. Ayrıca bu program sayesinde telefonunuzun arama, kısa mesaj, bildirimler ve diğer özelliklerini de kullanabilmektesiniz. Bu programı telefonunuza ve bilgisayarınıza nasıl kuracağınız aşağıda adım adım belirtilmiştir.

 • Telefonunuzun uygulama mağazasından telefon eşlikçiniz uygulamasını indiriniz.
 • Bilgisayarınızdan Microsoft Store uygulamasına girerek Telefonunuz adlı uygulamayı indiriniz.
 • Telefondan ve bilgisayardan bu uygulamalara giriş yaparak telefonunuzu bağlayınız.

Bu işlemlerin ardından ne zaman isterseniz telefonunuzdaki fotoğrafları bilgisayarınızdan görmeniz ve bunları bilgisayarınıza aktarmanız mümkündür. Herhangi bir sorun yaşamamak için bağlantıyı doğru kurduğunuzdan ve gerekli ayarları yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Telefondan Bilgisayara Kablosuz Fotoğraf Aktarma

Telefondan bilgisayara fotoğraf aktarma kablosuz bir şekilde de yapılabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz telefonunuz uygulamasının yanı sıra Google Fotoğraflar aracılığı ile de telefonunuzdaki fotoğrafları anlık olarak bilgisayarınızda görebilir ve aktarma işlemini yapabilirsiniz. Google Fotoğraflar ile fotoğraf aktarımı yapmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 • Telefonunuzda Google Fotoğraflar uygulaması yoksa uygulama mağazanızdan indirip Google hesabınızla giriş yapınız.
 • Sağ üstte yer alan profil simgenize dokunup yedeklemeyi başlatınız.
 • Tüm fotoğraflar yedeklendikten sonra tarayıcınızdan https://photos.google.com/ adresine gidiniz.

Bu adreste tüm fotoğraflarınız önünüze çıkmış olacaktır. Bunu yapabilmek için tarayıcınızdan da Google hesabınıza giriş yapmanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Telefonunuzdaki Google Fotoğraflar uygulamasında yedeklemeyi otomatik duruma getirdiğinizde anlık olarak bu siteden fotoğraflarınızı görebilir ve bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Telefondan Bilgisayara Bluetooth ile Fotoğraf Aktarma

Telefondan bilgisayara fotoğraf aktarma Bluetooth yoluyla da mümkün olmaktadır. Bluetooth en eski dosya aktarma yöntemlerinden biridir ve neredeyse tüm cihazlarda bulunmaktadır. Telefonunuzdan bilgisayarınıza fotoğraflarınızı bluetooth teknolojisi ile göndermek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Bilgisayarınızda arama kısmına bluetooth ve diğer cihaz ayarları yazarak karşınıza çıkan sekmeye tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekrandan cihaz ekle sekmesine gidiniz ve telefonunuzun bluetooth ayarını açtığınızdan emin olunuz.
 • Çıkan listede telefonunuzu bularak eşleştirme sağlayınız.

Eşleştirme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuzdaki dosyayı gönder seçeneği ile daha önce eşleştirmesini yaptığınız bilgisayara kolaylıkla gönderebilirsiniz. Bunun için gönderme seçenekleri arasından bluetooth seçeneğini seçmeniz ve cihazınızı işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bilgisayara bir dosya alma bildirimi geldiğinde son olarak bu bildirimi onaylamanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

iPhone Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Nasıl Aktarılır?

iPhone telefona sahip olan kişiler iPhone telefondan bilgisayara fotoğraf nasıl aktarılır sorusuna yanıt aramaktadırlar. Ios işletim sistemli telefonlar Android telefonlara göre daha kısıtlı imkanlar sunmaktadır. Fakat iPhone telefonlarda da bilgisayara fotoğraf aktarmak mümkündür. Aşağıdaki adımları takip ederek siz de telefonunuzdaki fotoğrafları bilgisayarınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz.

 • Bilgisayarınızın uygulama mağazasından iTunes uygulamasını indiriniz.
 • iPhone telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayınız.
 • Başlat simgesine tıklayarak fotoğraflar uygulamasını aratıp giriş yapın ve içeri aktar sekmesine tıklayın.
 • Seçenekler sorulduğunda USB cihazından seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri gerçekleştirerek bilgisayara aktarmak istediğiniz fotoğrafları seçerek aktarma işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Ardından kabloyu çıkarabilirsiniz.

Telefondan Bilgisayara Nasıl Dosya Aktarılır?

Telefondan bilgisayara nasıl dosya aktarılır sorusunun cevabı merak edilmektedir. Telefondan bilgisayara dosya aktarabilmek için yukarıdaki başlıklarda adımları yer alan USB ile aktarma seçeneği en çok bilinen yoldur. Fakat burada farklı olan durum ise, telefonunuza gelen bildirimde USB kullanma amacınız sorulduğunda dosya aktarma seçeneğini seçmeniz gerektiğidir.

Telefonunuzu USB ile bağlayıp dosya aktarma seçeneğini seçtikten sonra bu bilgisayar simgesine tıklayarak cihazlar ve sürücüler sekmesi altında telefonunuzu bularak tüm dosyalarınıza erişebilir ve bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Whatsapp Web ile Dosya Aktarma

Whatsapp en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Whatsapp web ile dosya aktarma işlemi de alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Telefonunuzdaki fotoğraf, video ve belge gibi dosyaları bir sohbete gönderdiğinizde ardından bilgisayarınızdan whatsapp web’e giriş yaparak aynı dosyayı bilgisayarınıza da aktarabilirsiniz. Whatsapp web’e nasıl giriş yapacağınız aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

 • Telefonunuzdan whatsapp uygulamasına, bilgisayarınızdaki tarayıcıdan ise https://web.whatsapp.com/ adresine giriş yapınız.
 • Telefonunuzun sağ üst kısmında yer alan üç noktaya tıklayarak bağlı cihazlar sekmesine gidiniz.
 • Cihaz bağla seçeneğine tıklayarak açılan arka kamerayı bilgisayarınızın tarayıcısında açılan QR koda doğrultunuz.

Ardından whatsapp webe giriş yapacak ve sohbet ekranını göreceksiniz. Bu ekranda gönderdiğiniz dosyaların yanında yer alan indirme butonuna tıklayıp dosyaları bilgisayarınızda istediğiniz klasöre yükleyebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2023

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.