Telefonda videodan fotoğraf alma nasıl yapılır?

0

Akıllı telefonumuzdaki bir videodan bir fotoğraf karesini nasıl alabiliriz? Bu yazımızda uygulamasız ve programsız olarak telefondaki bir videodan nasıl bir fotoğraf karesi alabileceğimizi anlatıyoruz. Telefondaki videolarımızdan fotoğraf alma işlemini hiçbir uygulamaya veya programa ihtiyaç duymadan elimizde manuel olarak yapabileceğimiz gibi, sırf bu iş için tasarlanmış olan mobil uygulamaları kullanarak da yapabiliriz. Aşağıda öncelikle videodan fotoğraf alma işlemini extra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan elimizle nasıl yapabileceğimizi anlattık. Yazının devamında ise telefondaki bir videodan fotoğraf alma uygulamaları mevcut. İyi okumalar dileriz.

Telefonla video çekerken aynı anda resim nasıl çekilir?

Akıllı telefonlarda yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak sunulan hizmetlerde her geçen gün gelişme göstermektedir. Özellikle de yeni nesil akıllı telefonlarda video çekerken aynı anda resim çekme özellikleri de bulunmaktadır. Eğer video çekeceğiniz sırada resim çekmek istiyorsanız, yani bir yandan telefonla video çekerken aynı anda fotoğraf da çekmek istiyorsanız kayıt tuşunun hemen yanında bulunan yuvarlak tuş ile birlikte kaliteli resimler de çekebilirsiniz. Telefonla video çekimi esnasında yapılan fotoğraf çekimleri videonuza zarar vermez, herhangi bir kesinti oluşturmaz. Aynı anda hem video hem de resim çekebilirsiniz. Peki telefonumuzda var olan bir videodan fotoğraf nasıl alınır? Şimdi buna bakalım.

Telefondaki videodan fotoğraf nasıl alınır?

 • Öncelikle fotoğrafı almak istediğiniz videoyu açmanız gerekmektedir.
 • Videonuzu açtıktan sonra videonun akışkan olmasından dolayı fotoğraf karesini almak istediğiniz bölümü iyi ayarlamanız gerekmektedir. Video akış hızını azaltırsanız fotoğraf karesini ayarlamanız daha kolay olur.
 • Sonrasında fotoğraf karesini almak istediğiniz bölümü belirledikten sonra telefonun üst kısmında bulunan “Ayarlar veya Düzenleme “ sekmesi bulunmaktadır.
 • Bu bölümün marka ve modele göre değişkenlik gösterdiğini ancak bu iki seçenekten bir tanesinin mutlaka bulunduğunu belirtelim.
 • Sonrasında izleyeceğiniz adım ise videonun almak istediğiniz fotoğraf karesi üzerinde videonuzu durdurunuz. Video akış hızını azaltırsanız fotoğraf karesini ayarlamanız yani tam istediğiniz karede durmanız daha kolay olur.
 • Bu bölümde kullanıcıların en çok zorlandığı konunun ise videonun durdurulmasından sonra telefonun orta kısmında çıkan oynat butonun bulunmasıdır. Bu butonun kaybolmasını istediğiniz zaman yapmanız gereken ekranda boş bir bölüme bir kere ufak bir dokunuş yapmanız yeterli olacaktır.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra bu ikonun kaybolduğunu ve artık fotoğrafınızı profesyonel bir şekilde alabileceğinizi belirtelim.
 • Sonrasında ise ekranda yer alan fotoğraf karesini kaliteli bir şekilde almak istediğiniz zaman telefonlarınızda ekran görüntüsü almanıza yardımcı olan tuşlara basmanız yeterli olacaktır.
 • Ardından ekran görüntüsü aldığınız fotoğraf için telefonunuzda yer alan “Galeri” bölümü içerisine giriş yaparak buradan fotoğrafınızı bulabiliriniz. Dilerseniz fotoğraf üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapabilir ya da fotoğrafınızı whatsapp, facebook, twitter, instagram gibi sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz.
 • Telefonda videodan fotoğraf alma işlemi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu şekilde adım adım öğrenmiş oldunuz.

Videodan aldığımız fotoğraf telefonda hangi klasörde görünür?

Video üzerinden alınan fotoğraflar bazı akıllı telefonlarda telefonun galeri menüsünde yer almayabilir. Bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kaldığınız zaman telefonunuzda yer alan ekran görüntüleri menüsü içerisinden almış olduğunuz fotoğrafı bulabilirsiniz. Çünkü bazı akıllı telefonlar, ekran görüntülerini, kamera ile çekilmiş olan fotoğraflarla aynı klasöre kaydetmez. Yani ekran görüntüleri (screenshots) ayrı klasöre kaydedilir, kamera ile çekilen fotoğraflar ayrı klasöre kaydedilir. Bu nedenle galeriye girdiğiniz zaman videodan aldığınız fotoğrafı göremeyebilirsiniz.

Özellikle eski sürüm telefonlarda çok sık karşımıza çıkan bu sorunun gidermek için,

 • Telefonunuzda yer alan Fotoğraflar” ya da “Galeri” uygulamasına gidiniz.
 • Sonrasında karşınıza çıkacak olan Kitaplık” bölümü bulunmaktadır.
 • Kitaplık bölümünün hemen içerisinde yer alan Ekran Görüntüleri” bölümü bulunmaktadır.
 • Sonrasında burada yer alan menü içerisinde video üzerinden almış olduğunuz fotoğraflara rahatlıkla erişebilir ve dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

NOT: Eğer fotoğraf alacağınız video yeterli kalitede ise alacağınız fotoğraf da kaliteli olacaktır. Ancak ekran görüntüsü olarak almış olduğunuz fotoğraflarda bazen kalite bakımından sorun yaşayan kullanıcılarımızın düzenleme menüsü içerisinden fotoğrafın ayarları ile oynayarak daha kaliteli bir hale getirmeleri sağlanabilir.

Android telefonlarda videodan fotoğraf alma nasıl yapılır?

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda videodan fotoğraf kesme işlemi için birçok özel uygulamalar vardır, bu uygulamaları telefonunuza indirip kurabilir, ya da yukarıda belirttiğimiz telefondaki videodan fotoğraf kesme adımlarını takip ederek herhangi bir uygulama kullanmadan elinizle Android cihazlarınızdan fotoğraf alabilirsiniz.

Android uygulama olarak sizlere önereceğiniz videodan fotoğraf alma uygulamaları aşağıdakilerdir. Bu uygulamalar ile videodan fotoğraf alma işleminin yanı sıra video ve fotoğraf düzenleme işlemlerini de yapabilirsiniz.

 • Video to İmage Converter Music
 • Video to Photo Frame Grabber
 • Photos from Video – Extract Images from Video

Bu yukarıda belirttiğimiz uygulamaların Android telefonlar için en çok tercih edilen videodan fotoğraf alma uygulamaları olduğunu ve tamamen ücretsiz uygulamalar olduğunu belirtelim. Bu uygulamaları telefonlarınıza indirerek kısa süre içerisinde sizler de sorunsuz bir şekilde ve kaliteli bir şekilde video üzerinden kaliteli fotoğraflar alabilirsiniz.

IOS Iphone Telefonlarda Videodan Fotoğraf Alma Nasıl Yapılır?

İOS işletim sistemine sahip olan kullanıcıların Android işlemine sahip olan kullanıcılara göre biraz daha dezavantajlı olduğunu hepimiz biliyoruz. İOS işletim sisteminde yer alan programların kısıtlı olması ya da İOS telefonlarda yer alan uygulamaların ücretli alması işinizi biraz zorlaştırmaktadır. Bu yüzden de telefonun kendi özelliğini kullanarak sizler de kaliteli fotoğraflar alabilirsiniz. Ancak ios markette bulunan fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları kullanılarak da videodan fotoğraf alma işlemi kolaylıkla yapılabilir.

Iphone Telefondan Fotoğraf Alma Nasıl Yapılır?

iphone yani ios işletim sistemi telefon kullanan okurlarımız için özel olarak iphone Telefondan Fotoğraf Alma Nasıl Yapılır? Sorusunun detaylarını aşağıda adım adım açıklıyoruz.

Öncelikli olarak çekmiş olduğunuz videolardan kaliteli fotoğraflar elde etmek istiyorsanız, bunun için telefonun video çekim kalitesinin en yüksek ayarda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra videolardan alacağınız fotoğraf kalitesinin aynı fotoğraf çekme işleminde yapılacak kadar kaliteli olacağını belirtelim.

 • Telefonunuzdan çekmiş olduğunuz video bölümü içerisine giriş yapınız.
 • Sonrasında videonun hemen sağ üst menüsünde yer alan ( Bu özellikle modellere göre değişkenlik gösterebilir. Bazı telefonlarda sol bazılarında sağ menüde yer almaktadır. ) “Düzenle veya Ayarlar “ bölümü içerisine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sonrasında bu bölüm içerisinde video üzerinde dilediğiniz kareye gitme imkânı sizlere sunulacaktır.
 • Burada belirlediğiniz kareden sonra videonun üzerinde almak istediğiniz saniyeyi durdurunuz. En çok dikkat etmeniz gereken konu videoyu durdurduktan sonra telefonun hemen ortasında çıkan video ikonunun kaldırmanız gerekmektedir. Video oynat ikonu kaybolmadan ekran görüntüsü alırsanız alacağınız fotoğrafta video oynatma ikonu da yer alacaktır. Yani ekranda ne görürseniz onu alırsınız.
 • İkonun tam ortasına tıkladığınız zaman video devam eder. Bu yüzden de sadece ekranın boş bir yerine bir kere dokunarak video ikonunun ortadan kalkmasını sağlayınız.
 • Sonrasında ise ekran fotoğrafı almak istediğiniz bölüm için Iphone telefonlarda ekran resmi almanıza yardımcı olacak olan telefon ekran kapatma tuşuna ve yukarı ses tuşuna basarak buradan ekran resmini alabilirsiniz.
 • Bu işlemden sonra aldığınız fotoğraf üzerinde kaliteli uygulamalar ile ya da telefonun kendi ayarları ile oynayarak videonun daha kaliteli bir şekilde sizlere fotoğraf sunmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonda videodan fotoğraf alma işlemi nasıl yapılır? diye soran okurlarımızın isteklerine cevap vermek maksadıyla hazırladığımız bu ders niteliğindeki yazının faydalı olmasını temenni ederiz. Hem İOS işletim sistemine sahip olan telefonlar için hem de Android işletim sistemine sahip olan okurlarımızın belirttiğimiz adımları takip ederek video üzerinden fotoğraf alma işlemlerini yapabileceklerini belirtelim.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022

INTERNATIONAL Albanian Albanian Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Georgian Georgian German German Greek Greek Hawaiian Hawaiian Hindi Hindi Hungarian Hungarian Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Norwegian Norwegian Polish Polish Portuguese Portuguese Romanian Romanian Russian Russian Serbian Serbian Slovak Slovak Slovenian Slovenian Spanish Spanish Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.