Windows 11 Özellikleri, Windows 11 Nasıl Yüklenir, Nereden İndirilir, Nasıl Yükseltilir?

0

Bu yazımızda Microsoft Windows işletim sisteminin yeni ve son versiyonu olan Windows 11 nasıl yüklenir, nereden indirilir, windows 10 veya windows 7 den nasıl windows 11 e yükseltilir, windows 11 in özellikleri nelerdir gibi konulara değineceğiz. Eskiler bilirler, hey gidi günler heyyy 🙂 Windows 3.1 vardı zamanında bilir misiniz? Peki ya Windows 95, Windows 98 kullandınız mı hiç? Biz kullandık tabii, her bir sürüm o zamanlar yeni bir heyecandı, o zamanlar CD’lerde müzik dinlenirdi, MP3 henüz yoktu, MP3 çıktı, Winamp çıktı derken bu günlere geldik. Neyse lafı fazla uzatmayak da konuya girek bari 🙂

Windows 11 Nedir? Nasıl Yüklenir? Sorusu yayımlanan güncelleme ile birlikte pek çok kişi tarafından takip edilen bir konu haline gelmiştir.

Windows 11 yeni sürümü ile birlikte sunmuş olduğu özelliklerle pek çok kişiyi kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Özellikle Windows 10 işletim sisteminde yer alan bazı hataların giderildiğini gördüğümüz bu sistemin performans açısından da oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi Windows 11’in bu performansından faydalanmak için nasıl yüklendiği hakkında araştırmalar yapmaktadır. Sizlerde Windows 11 hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Windows 11 Nedir? Nasıl Yüklenir? Sorularının cevaplarını vererek sistem gereksinimlerinden bahsedeceğiz.

Windows 11 Nedir?

Windows 11 Nedir? Sorusunun yanı sıra sistem gereksinimleri ve özellikleri gibi pek çok sorununda cevabı merak edilmektedir. Windows 11, Microsoft tarafından geliştirilen Windows NT tabanlı bir işletim sistemidir. Windows 10 Pro’dan sonra yayımlanan bu işletim sistemi içerisinde birçok özelliği barındırmaktadır. Peki, Windows 11 ile ilgili merak edilenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Windows hepimizin bildiği gibi Microsoft firmasının hazırlamış olduğu ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Günümüzde en çok kullanılan ve en performanslı windows versiyonları şu anda windows 7 ve windows 10 olarak görünmektedir. Özellikle windows 10 birçok kulanıcıyı performansı ile etkilemiştir. Windows 11, windows 10 dan sonra çıkan sürümün adıdır.

Windows 11 Her Bilgisayara Yüklenir Mi?

Windows 11 sistem gereksinimleri yeterli olan her bilgisayara yüklenir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi üzerine işletim sistemlerinin de doğru orantıda geliştiğini görmekteyiz. Windows 10’dan sonra çıkan Windows 11 de gelişim gösteren işletim sistemlerinin bir örneğidir. Sistem gereksinimlerini karşılamayan bilgisayar ne yazık ki Windows 11 işletim sistemini desteklememektedir. Microsoft resmi web sitesi üzerinden sistem gereksinimlerinin Windows 11’e uyumlu olup olmadığının denetlenmesi online bir şekilde yapılmaktadır. Uzun zaman beklenen güncellemeler sonrasında desteklenen bütün bilgisayarlar Windows 10’un güncellenmesi ile birlikte ücretsiz olarak Windows 11 sistemine geçiş yapacaktır. Ancak sistem kaynaklarınız yetersiz ise windows 11 e güncelleme yapmamanızı tavsiye ederiz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 11 gereksinimleri için işlemci 2 ya da daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci, depolama 64 GB ya da daha büyük depolama ve güvenilir platform modülü sürümü 2.0 olmalıdır. Diyagonal olarak 9 inçten daha da büyük olan yüksek oranda çözünürlüklü ekran ile renk kanalı 8 bit sisteminde sağlanması gerekmektedir. Hemen sistem gereksinimlerini sizlere listeleyelim.

 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci veya Çip Üzerinde Sistem (SoC)
 • RAM: 4 gigabayt (GB) veya daha fazlası
 • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama alanı
 • UEFI, Güvenli Önyükleme
 • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm en az 2.0
 • Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
 • Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran ve renk kanalı başına 8 bit veya daha yüksek
 • İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gereksinimler Windows 11’in temel sistem gereksinimleridir. Eğer bilgisayarınız bu gereksinimlere uyumlu ise geçiş yapabilmeniz mümkündür. Ancak belirtelim ki, yukarıda belirtilen sistem gereksinimleri minimum gereksinimlerdir. Yani bu minimum kaynakları kullanarak windows 11 den çok da fazla bir performans alamazsınız. Haa çalışır mı evet çalışır. Ama hız olarak sizi tatmin etmeyebilir. O yüzden mesela en azından 8GB RAM olsa fena olmaz, işlemciniz en azından 2 GHZ olsa, en azından 4 çekirdek olsa tadından yenmez 🙂 Tabii olmazsa olmazlardan biri de SSD hard disk. Yoksa siz halen HDD hard disk mi kullanıyorsunuz? Hemen beni dinleyin ve SSD ye geçin. Çoook ama çoooook fark edecek göreceksiniz.

Windows 11 sistem gereksinimlerinin tamamını görmek ve detaylı bilgi almak için https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11-specifications adresini ziyaret edin.
Bilgisayarınızın Windows 11 için uygun olup olmadığını test edebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızın Windows 11 uyumluluğunu denetleyin.
Bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için PC Sistem Durumu Denetimi uygulamasını kullanın. PC sistem durumu denetleyiciyi indirmek için https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11 adresine gidin ve programı bilgisayarınıza indirin. Böylelikle bilgisayarım Windows 11 için uygun mu sorusuna yanıt bulacaksınız.

Bazı özellikler için belirli donanımlar gerekir. Bazı uygulamaları çalıştırmaya yönelik sistem gereksinimleri, Windows 11’in minimum cihaz belirtimlerinden daha fazla olabilir. Yüklemek istediğiniz uygulamalara özel cihaz uyumluluğu bilgilerini kontrol edin. Cihazınızdaki kullanılabilir depolama alanı, yüklü uygulamalara ve güncelleştirmelere göre değişiklik gösterir. Yüksek özellikteki bilgisayarlarda performans daha iyidir. Zaman içinde ve güncelleştirmeler için ek gereksinimler söz konusu olabilir.

Windows 11 Nasıl İndirilecek?

Windows 11 Nasıl İndirilecek? Sorusu genellikle devamlı olarak bilgisayar kullanmak zorunda olan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bu sistemin indirilmesi için bilgisayarınız “ayarlar” kısmına tıklayın. Burada “güvenlik ve güncelleştirme” seçeneğini seçerek sol tarafta bulunan menüde “Windows Update” menüsüne tıklayın ve bu menüde olunduğunuzdan emin olun. Bilgisayarınızın sistem gereksinimleri Windows 11’i destekliyor ise karşınıza gelen ekranda güncelleme yaparak Windows 11 sistemini indirilebilir ve geçiş yapabilirsiniz.

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 11 nasıl yüklenir? Bilgisayarlar için son derece önemli olan bu sistemin kurulumu için ilk olarak TPM 2.0 etkinleştirilmesi yapılması gerekmektedir. Ardından güvenli ön yüklemeyi etkinleştirmeli ve UEFI onarımının yapılması gerekmektedir. Windows kayıt defterini değiştirdikten sonra kurulum mümkün olacaktır. Bunun için yukarıda tarif ettiğimiz üzere “Windows Update” bölümüne girerek güncelleştirmenizi sağlayabilirsiniz. Ancak windows 11 i microsoft sitesinden indirip sıfırdan kurulum yapmak istiyorsanız, o halde https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11 adresini ziyaret edin. Söz konusu adreste windows 11 i çeşitli şekillerde nasıl alabileceğiniz ve Windows 11 yüklü bilgisayarları nasıl satın alabileceğiniz detaylıca anlatılmıştır.

TPM 2.0 Nedir?

TPM 2.0 güvenilir platform modülüdür.  Anakartta yer alan mevcutsal donanımların şifrelenmiş bir yazılımsal korumasıdır. Son yıllarda üretimi sağlanan birçok yazılımının TPM 2.0 güvenilir platform modülünü desteklediğini söyleyebiliriz. Bu modülün ise son zamanlarda Windows 11 sistem gereksinimleri arasında yer alması ile birlikte yoğun bir şekilde araştırıldığını görmek mümkündür. Daha güvenilir bir şekilde işletim sistemini kullanmak istiyorsanız TPM 2.0 güvenlik platform modülünü edinmeniz gerekmektedir.

Windows 11 Fiyatı Ne Kadar, Kaç Lira?

Windows 11 fiyatı ne kadar? Sorusu yayımlanan yeni güncelleme ile birlikte pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almayı başarmıştır. Son zamanlarda tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından Windows 11 sisteminin çok fazla talep edildiğini görmekteyiz. Windows 11 özellikleri ilk çıkış tarihi itibari ile ilk olarak 149 dolar civarında lisanslı satışlarının yapıldığını görebilmekteyiz. Ancak Windows 10 sistemine sahip olan kişiler bu sistemi ücretsiz olarak güncelleme yaparak indirebilmektedir.

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 özellikleri içinde yeni animasyonlar, daha yuvarlak kenarlara sahip ara yüz, dokunmatik ekran özellikleri, yeni bildirim, aksiyon merkezi, çoklu görevler için ekran bölümleri, yeni nesil ikonlar, yeni karanlık mod, yani açılış ve uyarı sesleri gibi pek çok farklı özelliklere sahiptir. Yapılan tüm özelliklere ilişkin bir listeleme yapmak gerekirse;

 • Akıcı Tasarım Sistemi
 • Başlangıç menüsü
 • Dosya Gezgini
 • Görev çubuğu
 • Görev görünümü
 • Pencere yakalama
 • Araçlar
 • Dokunmatik geliştirmeleri
 • Bildirim Merkezi ve Hızlı Ayarlar

Windows 11’in temel özellikleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra diğer bileşenler üzerinde de çok fazla değişikliğin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle performans açısından Windows 10’a göre daha etkin olduğu gözle görülür bir şekilde açıktır.

Windows 11’e Geçilir Mi?

Windows 11’e Geçilir Mi? Sorusuna iki türlü cevap vermek istiyoruz. Eğer tam anlamıyla bilgisayarınız sistem gereksinimlerini karşılıyor ise geçmeniz daha iyi bir performans elde etmenize yardımcı olacaktır. Eğer sistem gereksinimleriniz tam anlamıyla karşılamıyorsa geçmemenizi tavsiye ederiz. Günümüzde sistem gereksinimlerini tam olarak karşılamayan ancak Windows 11 sürümüne geçiş yapan kullanıcıların belirli hatalar ile karşı karşıya geldiklerini ve performans anlamında oldukça kötü yorumlar yaptıklarını görebilmekteyiz. Sistemin tam olarak oturmasını bekleyerek sistem gereksinimlerinin karşılandıktan sonra geçiş yapılmasını tavsiye ederiz.

Windows 11 Kaç GB?

Windows 11 Kaç GB? Olduğu sorusunun sistem gereksinimleri ile alakalı olduğunu düşünerek en az 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı ve daha fazlasının talep edildiğini söyleyebiliriz. Eğer yeterli düzeyde RAM ve depolama alanınız yoksa Windows 11 sürümünü kurmaya çalışmamanızı önermekteyiz. Tam olarak sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını ise Microsoft resmi web sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz test ile öğrenebilirsiniz. İlgili linkleri yukarıda vermiştik.

Windows 11 Eleştirilen Yönleri

Windows 11 Eleştirilen Yönleri arasında ön plana çıkan yönünün fazlaca talep edilen sistem gereksinimleri olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle AMD işlemciye sahip kullanıcıların bundan oldukça üzüntü duyduğunu söyleyebilmek mümkündür. Çünkü Windows 11 sadece AMD Ryzen 2000 serisi ve üstünü desteklemektedir. Ayrıca Microsoft tarafından yapılan açıklamada Intel 7. nesil ve AMD Ryzen 1. nesil işlemcilerinde test edileceğini açıklamış ve AMD Ryzen 1. Nesil ve Intel 7.Nesil Kaby Lake işlemcilerini test etmiştir. Yapılan açıklama Intel 7.Nesil Kaby Lake işlemcilerinin bazı sürümleri kabul edilirken AMD Ryzen 1. Nesil işlemciler ile ilgili olarak herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Sizlerde Windows 11 ile ilgili olarak düşüncelerinizi sosyal medya kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2023

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.