ŞOK Çalışma Şartları ŞOK Market Çalışan Yorumları

ŞOK Çalışma Şartları ŞOK Market Çalışan Yorumları
Gönderi Tarihi: 03.02.2024

ŞOK çalışma şartları hakkında A’dan Z’ye tüm detaylara bu içeriğimde ulaşabileceksiniz. BİM ve 101’in ardından en büyük market zinciri olarak kabul edilen ŞOK market, kurulduğu günden beri kaliteli ürünleri uygun fiyatlar ile müşterilerine sunuyor.

Her geçen gün açılan yeni mağazalarında görev vermek üzere personel alımına devam eden işletmeye başvuruda bulunmak isteyen adaylar ŞOK market çalışma şartları hakkında sayısız araştırmalar yapıyor.

2017 yılında bu sektöre girmesine rağmen, bu sektördeki en büyük isimlerden birisi olmayı başarabilmiş bir firmadan söz ediyoruz.

Bu kadar hızlı yükselmesinin büyük nedenlerinden birisi ilk başta reklamlara harcadıkları ücretler olmuştur. Her gün televizyon reklamlarında çıkması tanıtımları adına büyük rol oynadı.

ŞOK Çalışma Şartları

sok calisma sartlari
sok calisma sartlari

Bazı zamanlarda firma personel sıkıntısı veya iş yoğunluğu nedeni ile sizden biraz daha fazla çalışmanızı isteyebilir. Bu isteği üzerine daha fazla ücret de vermez. Bu gibi durumlar hemen hemen her firmada meydana gelebiliyor.

Fakat fazla çalışma süreleri hiç olarak da sayılmaz. İşe geç gelme ve daha erken işten ayrılma gibi imkanlar tanınabilir. ŞOK çalışma şartları;

 • Günlük çalışma süresi 8,5 saattir.
 • Yemek ve çay molaları bulunmaktadır ve 8,5 saate dahildir.
 • Haftada bir gün izin bulunmaktadır.
 • Bir yılı doldurduktan sonra 14 günlük yıllık izin kazanırsınız.
 • Ücretlerinizin işe girdiğinizde anlaştığınız tarihte bankanıza yatar.
 • Sabahçı ve öğlenci olmak üzere iki vardiya sistemi bulunuyor.

ŞOK Market çalışma saatleri normalde sabah 09.00 akşam 21.00 saatleri arasındadır. Mağazaların 12 saat boyunca hizmet verebilmesi için çalışanlar vardiya sistemine göre çalışır. Bazıları sabah erken saatlerde gelip mağazayı açıp akşama doğru çıkarken bazıları da öğlen saatlerinde gelip mağazayı kapatıp çıkar.

#İlginizi Çekebilir: Evde Paketleme İşi: Güvenilir Paketleme İş İlanları

ŞOK çalışma şartları, vardiya saatleri 09.00-18.00 ile 12.00-21.00 saatleri arasında günlük 9 saattir. Ancak yoğunluk ve iş yükü nedeniyle çalışanların 10-11 saat çalışabildiğini söylemek mümkündür. Gün içerisinde çalışanların 1 saat yemek süresi ve gün içerisinde birkaç kez tuvalet, sigara, çay mola hakları bulunur.

ŞOK Market Maaşları

sok maaslari
sok maaslari

Firmada kasiyer, reyon görevlisi, depocu, dağıtıcı, mağaza sorumlusu, mağaza müdürü, bölge temsilcisi gibi farklı pozisyonlarda binlerce personel istihdam edilmektedir. Bu görevlilerin maaşları farklılık gösterebilmektedir. Firmanın maaş politikasının merkezinde asgari ücret bulunur. ŞOK çalışma şartları ile maaşlar alakalıdır.

 • ŞOK Market kasiyer maaşları net asgari ücret civarında olmakla birlikte asgari ücretin üzerindedir.
 • ŞOK Market reyon görevlisi, şarküteri elemanı, dağıtıcı, depo sorumlusu maaşları asgari ücretin biraz daha üzerinde örneğin asgari ücretin yüzde 10-15 daha fazlası seviyesindedir.
 • ŞOK Market mağaza müdürü maaşları da asgari ücretin yaklaşık yüzde 20 üzerindedir.
 • ŞOK Market bölge temsilcisi maaşları asgari ücretin yüzde 25 üzerindeki rakamlardır.

Personellerin maaşlarını Asgari Geçim İndirimi (AGİ), aile ve çocuk yardımı, sigorta ve BES kesintisi, prim, fazla mesai, yol ve yemek yardımı gibi faktörler de etkilemektedir. Örneğin personele mağazalarda harcamak üzere 300 TL civarında hediye kartı verilebilir. Yine BES kesintisi nedeniyle aylıklardan ortalama 100 TL kesilebilir. ŞOK çalışma şartları ve personel alım şartlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

ŞOK Market Personel Alımı ve İş İlanları

sok personel alimi
sok personel alimi

Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle firma bünyesinde sık sık personel değişimi yaşanmıştır. Ayrıca mağaza sayısı arttıkça yeni personele ihtiyaç duyulur. İş arayan binlerce kişi ŞOK Market iş ilanlarını kontrol etmek ister.

#İlgili İçerik: Evden Para Kazanmanın Kanıtlanmış 15 Yolu

Firmanın iş ilanları ŞOKMARKET adresi üzerinden yayınlanmaktadır. Bu sayfada insan kaynakları sayfası üzerinden iş ilanları görüntülenebilir, iş başvuru formu doldurulabilir ve iş başvurusu yapılabilir. ŞOK çalışma şartları hakkında da buradan bilgi alabilirsiniz.

Market Elemanı Pozisyonu için Aranan Kriterler

sok is basvurusu
sok is basvurusu
 • Lise ya da dengi okullardan mezun olmak,
 • Yüksek motivasyona sahip olmak,
 • Sorumluluk almayı bilmek,
 • Yüksek iletişim becerisine sahip olmak
 • Erkekler için askerlik ile ilişiği bulunmamak,
 • Mağazacılığı meslek olarak kabul etmek

Market Elemanı pozisyonunda görev alan personeller;

 • Mağazada depodan sorumludur. Rafların ve ürünlerin düzen ve temizliğini sağlar.
 • Ürünlerin istenilen standartta reyonlara yerleştirilmesini sağlar.
 • Kasa işlemlerinden sorumludur.
 • Kampanyaları sürekli olarak takip eder ve müşterilere kampanyalı ürünler hakkında bilgi verir.
 • Güler yüzlü hizmet sunarak müşterileri karşılar ve uğurlar.

ŞOK market çalışma şartları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, size verilecek önerileri de dikkate alarak ilk iş gününüzden itibaren başarılı bir çalışma hayatına sahip olabilirsiniz. Eğer daha önceden market alanında deneyiminiz varsa bu deneyimleri de ŞOK marketlerde kullanabilir ve kendinizi daha hızlı bir şekilde gösterme fırsatı bulabilirsiniz. ŞOK marketlerde çalışma düşünceniz varsa, size verilecek öneriler şu şekilde sıralanabilir;

 • Yoğun tempoya ve esnek çalışma saatlerine hazır olun.

ŞOK, bildiğiniz üzere zincir marketler arasında yer alır bu nedenle hem çalışma saatleri hem de çalışma şartları her yerde aynıdır. Yeri geldiği durumlarda esnek çalışma koşullarına ve yoğun iş temposuna uyum sağlamalısınız.

 • Güler yüzlü hizmet verin.

Marketlerde müşterilerin en fazla ilgisini çeken durum personellerin kendilerine karşı olan davranışlarıdır. Müşterilere daima güler yüzlü bir hizmet sunarak kariyerinizde daha başarılı adımlar atabilirsiniz.

 • Kendinize güvenin.

Kendinize güvenmeniz her şeyden önemlidir. Yapabileceğinize inanarak, size verilen her görevi en iyi şekilde yerine getirmeye odaklanırsanız, her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz.

 • Sabırlı olun.

Her iş ilk başta zordur. Market temposu ve yoğunluğu karşısında şaşırsanız bile sabrederek bu zorlu sürecin üstesinden gelebilir ve kısa süre içerisinde markette aranan personellerden bir tanesi olabilirsiniz.