WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır?
Gönderi Tarihi: 08.02.2024

WordPress nedir? suali blog açmak isteyen her kesim tarafından merak edilmektedir. WordPress, dünya çapında site kurmak için kullanılan Türkçe ve açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmıştır.

Dünya çapında bu kadar çok kullanılmasının sebebi hem açık kaynak kodlu olması hem de esnek kullanım kolaylığından kaynaklanmaktadır.

WordPress ne işe yarar? Ne demek? Nasıl kullanılır? gibi soruların tam anlamıyla cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımın devamında size sunduğum muazzam bilgileri incelemenizi tavsiye ederim.

WordPress Nedir?

wordpress nedir
wordpress nedir

Web sitesi kurmak isteyenlerin kullandığı oldukça basit ve kolay bir içerik yönetim sistemidir. Kişisel blog, kurumsal site, e-ticaret sitesi açmak isteyenlerin tercih ettiği bir altyapıdır. Genellikle wp şeklinde kısaltıldığını görürüz.

WordPress, herkes için tasarlanmış, erişilebilirliği, performansı, güvenliği ve kullanım kolaylığını vurgulayan bir yazılımdır. Sürükle bırak teknolojisi ile birlikte sitenizi kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu tür sistemler arama motorları ile uyumlu bir şekilde kodlanır ve yapabilecekleriniz neredeyse sınırsızdır. WordPress nedir? tam olarak öğrendikten sonra bu cms sistemi ile siteler kurarak para kazanabilirsiniz.

Resmi internet sitesinden dosyalarını rahatlıkla indirip kurulum yapabiliyorsunuz. Artık buna da gerek kalmadı çünkü direk kurulumunu gerçekleştirebileceğiniz sistemler mevcut. WordPress nedir? öğrendiğinize göre ne işe yaradığını, neler yapabileceğinize göz gezdirin.

WordPress Ne İşe Yarar?

Web sitesi açmak için domain ve hosting almanız gerekir. Bunları aldıktan sonra direk kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. E-ticaret, forum, kurumsal, blog, ilan, sohbet ve benzeri şekilde hayal edebileceğiniz her türden siteyi kurabilirsiniz.

Bunun için herhangi bir kod bilgisine ihtiyacınız yok. Bir kaç tıklama ile kurulumu gerçekleştirmeniz mümkün. Üstelik tema ve eklenti seçenekleri ile sitenizi istediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Etkinlik takvimi, üyelik eklentisi, sohbet eklentisi ve benzeri şekilde özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Bende blogumu bir kaç tıklama ile oluşturdum.

WordPress kurulumu ile ilgili sizin için resimli ve detaylı bir rehber hazırladım. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sizde kolay bir şekilde sitenizi açabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kullanılır?

Kullanmak ve blog açabilmek için domain ve hosting almanız gerekir. Domain internet sitenizin adını oluşturur. Örneğin: cantanrikulu.com

Host ise internet sitenizin dosyalarının bulunacağı alandır. Buraya sitenizi oluşturacak dosyalar ftp programı aracılığıyla yollanır. Fakat çoğu host firmasında otomatik kurulumlar olduğu için kullanmanıza gerek bile kalmayabilir.

Domain ve hostu ücretli bir şekilde alabiliyorsunuz. Yıllık fiyatı 95 TL civarıdır. Bu iki bileşeni aldıktan sonra aldığınız host firması aracılığıyla kolaylıkla wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

WordPress Temaları Ne İşe Yarar?

wordpress tema ne ise yarar
wordpress tema ne ise yarar

Ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri vardır. Blog, E-ticaret, Eğitim, Eğlence Yeme & İçme, Tatil, Haber, Fotoğraf, Portfolyo temaları bulunur. WordPress nedir? öğrendikten sonra bu tür tema çeşitlerini incelemeniz gerekir.

Ücretsiz wordpress temaları maddi açıdan harcama yapmak istemeyenler için iyi bir seçenektir. Lakin ücretli temalara nazaran çok daha az özellik ve modifikasyon içerirler.

Örneğin; kurumsal tema istiyorsanız ücretsiz temalar arasında rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü wordpress bünyesinde 7.506 çeşit tema bulunuyor.

Eğer profesyonel bir iş yapacaksanız ücretsiz tema kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü bir tema içerisinde çok fazla modifikasyon ve ayar bulunur.

İşlerinizi çabucak halledebilmek, Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için temanızın standartlara uygun bir şekilde kodlanmış olması gerekir.

Ben blogumda MythemeShop firmasının temalarını kullanıyorum. Oldukça hızlı, temiz kodlanmış temaları mevcut.

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

Eklentiler sayesinde sitenizi dilediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Üyelik, anket, etkinlik, galeri, slider, iletişim formu, SEO ve benzeri alanlarda profesyonel çözümler sunuluyor. WordPress nedir? öğrendikten sonra bu tür eklenti çeşitlerini öğrenmeniz gerekir.

Ben blogumu özelleştirmek için 16 adet eklenti kullanıyorum.

wordpress eklentileri
wordpress eklentileri

Kullandığım eklentilerin çoğu SEO ve olmazsa olmaz modifikasyonları içeriyor. Bu sebeple bu eklentilerden olumlu dönüşler alıyorum.

Çok fazla eklenti kullanmak sitenizi aşırı yorabilir. Bu sebeple çok fazla eklenti kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyorum.

Yine bu kategoride ücretli ve ücretsiz eklentiler bulunuyor. Çoğu eklentiyi ücretsiz kullanabiliyorsunuz lakin profesyonel anlamda çalışma yapacaklar için ücretli eklentiler üstün performans sunuyor.

Sitenizi hızlandıracak, arama motorlarında yükseltecek, dizayn anlamında değer katacak oldukça güzel eklentiler mevcuttur.

wordpress ucretsiz eklentiler
wordpress ucretsiz eklentiler

Resmi wp sitesinde eklentiler bölümünde inceleme yapabilir birçok eklentiye göz gezdirebilirsiniz.

# Eğer bir blog açtıysanız Blog Açtıktan Sonra Yapılacaklar (11 Önemli Ayar) adlı rehberimi incelemenizi öneririm.

WordPress ile Yapılmış Blog Siteleri

Wp altyapısı ile yapılmış olan blog siteleri SEO açısından çok daha iyi bir konumda yer alırlar. WordPress nedir? tam anlamıyla öğrendikten sonra sizde bu tarz siteler oluşturabilirsiniz.

Temiz kodlama ve özelleştirilebilen iç SEO ayarları sayesinde internet siteleri Google gibi arama motorlarına uyum sağlama konusunda fazla zorlanmazlar.

WordPress ile yapılan bir kaç adet tanınmış siteleri inceleyebilirsiniz:

  • sozcu.com.tr
  • CNN World Sport
  • BBC America
  • Webrazzi
  • GittiGidiyor Blog
  • PCnet

Sonuç

WordPress nedir? sualine kapsamlı bir şekilde cevap verdim. Hala kafanıza takılan ve merak ettiğiniz hususlar varsa aşağıda bulunan yorum alanından bunları belirtebilirsiniz.

Ayrıca WordPress kategorisinde birçok faydalı ve yararlı makaleyi sizler için en ince ayrıntısına kadar hazırlayıp bir araya getirdim. İncelemenizi tavsiye ederim.

WordPress site hızlandırma, wordpress kurulum ve gereken ayarların yapılması, site kurulumu ve site adı (alan adı-domain) satın alma işlemleri ve benzeri hizmetlerim için bana iletişim menüsünden ulaşabilirsiniz.