WordPress Site Kurma: WordPress Kurulumu

WordPress Site Kurma: WordPress Kurulumu
Gönderi Tarihi: 08.02.2024

WordPress site kurma işlemini gerçekleştirebilmek için kod bilgisine ihtiyacınız yok. WordPress kurulumunu video ve resimli bir şekilde adım adım anlattım.

WordPress, dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Site kurmak isteyen her kesim bu kanalı kullanmaktadır. Cpanel wordpress kurulumu, localhost wordpress kurulumu gibi ekstra işlemlerde bulunur.

Bu yazıda e-ticaret sitesi, kurumsal, kişisel blog ve benzeri şekilde her çeşit site kurmayı öğrenmiş olacaksınız. Emlaktan restorana, araba kiralama hizmetlerinden haber sitesine, e-ticaret’ten özel forumlara kadar aklınıza gelebilecek tüm sektörler için kullanıma imkan veren WordPress’in geniş eklenti portföyü ile karşılaştığınız tüm spesifik sorunları çözebilir ve sitenizi daha iyi şekilde geliştirebilirsiniz.

Hemde hiç bir kodlama bilgisine sahip olmadan.

Sürükle bırak sistemleri artık gelişti ve ücretsiz wordpress temaları ile birlikte sitenizi özelleştirebiliyorsunuz.

Sadece bununlada sınırlı değil, ücretsiz wordpress eklentileri ile sitenizi çok daha fonksiyonlu bir hale getirebiliyorsunuz.

Öncelikle wordpress site kurma ile ilgili bilginiz olması gerekir. WordPress kurulumunun çeşitli yolları vardır.

En basit yöntem otomatik kurulumdur. WordPress hosting aldığınız firmanın panelinden bir kaç tıklamayla wordpressi kurabiliyorsunuz.

Benim önerdiğim kurulum yöntemi budur. FTP ve benzeri araçlarla uğraşmanıza gerek yok.

Adım Adım Otomatik WordPress Site Kurma

Turhost firmasının sunduğu gelişmiş altyapı ve özelliklerle bir kaç tıklama sayesinde wordpress kurulumunu saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aşağıdaki domain ve hosting satın alma işlemine geçin.

Domain ve Hosting Satın Alma

WordPress kurulumunu gerçekleştirebilmeniz, wordpress site kurmanız için domain ve hostinge ihtiyacınız vardır.

Domain: Sitenizin adını oluşturur. Örneğin: cantanrikulu.com gibi.

WordPress Hosting: WordPress ve sitenizin dosyaları burada barındırılır. 7/24 hizmet verir ve böylece siteniz her daim açık kalmış olur.

# Benim size tavsiye ettiğim hosting firması Turhost’dur.

Hem uygun fiyatlı, 7/24 destek alabileceğiniz hızlı ve kaliteli bir firmadır. WordPress kurulumunu otomatik olarak rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Ben anlatımı bu firma üzerinden yapacağım.

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

# Bireysel Başlangıç paketlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Tavsiyem ilk etapta en düşük paketi almanız.

Not: Bireysel Başlangıç paketi aldığınızda domaini ücretsiz olarak alabiliyorsunuz.

wordpress kurulumu turhost
wordpress kurulumu turhost

# Almak istediğiniz alan adını yazıp Domain Sorgula butonuna basıyorsunuz. Eğer istediğiniz alan adı başkası tarafından daha önce alınmadıysa uygunluğuna dair size uyarı verecektir. Uygunsa Kaydet ve Kullan butonuna tıklıyoruz.

Domain seçerken dikkat edilecekler;

  • Kolay anlaşılır bir alan adı almaya özen gösterin.
  • Karmaşık alan adları seçmekten uzak durursanız, ziyaretçileriniz site adresinizi bulmakta zorlanmazlar.
  • Alan adınızda Türkçe karakter (ç, ş, ı, ğ, ü ve ö) harflerini kullanmayın.
  • Alan adında .net veya .org uzantılarını kullanabilirsiniz. Fakat .com uzantısı daha akılda kalıcı olduğundan, bunu tercih etmeye özen gösterin.
wordpress blog acma turhost
wordpress blog acma turhost

# Satın alma işlemini tamamlayabilmek için hizmet süresini seçmeniz istenir. Yıllık, 2 yıllık veya 3 yıllık paketlerden birini seçin.

wordpress site kurma turhost
wordpress site kurma turhost

# Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Kontrol ettikten sonra Devam Et butonuna tıklayın.

wordpress blog olusturma turhost
wordpress blog olusturma turhost

# Eğer üyeliğiniz varsa üyeliğinizle giriş yapın. Üyeliğiniz yoksa sol tarafta gösterdiği gibi Bireysel veya Kurumsal Müşteri Kaydı oluşturun.

wordpress site acma turhost
wordpress site acma turhost

# Sipariş özetiniz karşınıza gelecektir. Aşağıda bulunan Kullanım Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası kutucuğunu işaretleyerek Ödemeye Geç butonuna tıklayın.

turhost odeme sayfasi
turhost odeme sayfasi

# Hesabınız varsa giriş yapın yoksa karşınıza çıkan ekrandaki bilgileri doldurup kayıt olun.

turhost odeme yontemleri
turhost odeme yontemleri

# İlk açılan ekran kredi kartı ödeme ekranı, ama sadece kredi kartı ile değil, ATM’den, Garanti internet şubesinden, Havale-EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Hemen ödeme yaptıktan sonra kurulum işlemlerine geçebilirsiniz.

WordPress Site Kurma Adımları, WordPress Nasıl Kurulur?

# WordPress site kurma işlemini Turhost üzerinden yapmalısınız. Bunun için domain ve hosting hizmetlerini satın alırken kullandığınız hesap bilgileriyle siteye giriş yapmanız gerekiyor. Ardından ‘Hesabıma Git’ seçeneğine tıklayın.

Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

cpanel wordpress kurulumu turhost
cpanel wordpress kurulumu turhost

# Uygulama Kurulumu sekmesinde wordpress uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

wp kurulumu turhost otomatik kurulum
wp kurulumu turhost otomatik kurulum

# Açılan sayfada gerekli alanları doldurunuz. Web sitenizin www.alanadiniz.com şekilde açılmasını istiyorsanız Protokol kısmında “http://www.” seçeneğini işaretleyiniz. Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek için Yükleme Dizini kısmını boş bırakınız:

wp site kurma turhost
wp site kurma turhost

# Admin Account başlığı altındaki bilgiler WordPress yönetim paneline giriş için kullanılacaktır. Admin Username ve Admin Password Yönetici kullanıcı adı ve parolasıdır, güçlü bir parola oluşturduğunuzdan emin olunuz. Admin E-mail kısmında web sitesi yöneticisinin e-posta adını giriniz. Select Language kısmından kurulum dilinizi seçiniz:

wordpress kurulumu nasil yapilir
wordpress kurulumu nasil yapilir

# Sayfanın alt kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Kurulum bilgilerini iletmek istediğiniz e-posta adresini Yükle butonu altındaki kısma girebilirsiniz:

wp nasil kurulur
wp nasil kurulur

Hepsi bu kadar. WordPress kurulumunu başarılı bir şekilde tamamladınız. Blogunuzun görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

# Tema yüklemeyi bilmiyorsanız >> WordPress Tema Nasıl Yüklenir? (3 Adımda Kurulum)

# Eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız >> WordPress Eklenti Nasıl Kurulur? (3 Adımda Kurulum)

wordpress kurulumu ilk blog goruntusu
wordpress kurulumu ilk blog goruntusu

WordPress site kurma işlemini tamamlandıktan sonra sitenizin akıbeti açısından yapmanız gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarları doğru bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir.

Ben sizin için Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler (11 Önemli Ayar) başlığı adı altında tüm yapılması gereken ayarları resimli ve adım adım anlattım.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra tema ve eklenti yüklemeniz gerekecek. En iyi ücretsiz wordpress tema ve eklentilerini de bir araya getirdim. WordPress adına aradığınız her detayı blogumda bulabilirsiniz.

Bkz: En İyi Ücretsiz WordPress Temaları, En İyi WordPress Eklentileri

WordPress Kurulumu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

WordPress site kurma hakkında sıkça sorulan soruları bir araya getirdim. Kurulumu yaptıktan sonra kafasında soru işareti kalanlar için güzel bir kaynak oldu. İncelemenizi tavsiye ederim.

Blog açarak para kazanabilir miyim?

Evet! Blog açarak ve gerçekten kaliteli içerik üreterek para kazanabilirsiniz!

Blog açarak internetten para kazanma yöntemleri neler?

Bu konuyu bir kaç örnekle açıklayalım. Örnek vermek gerekirse bir inceleme sitenizin olduğunu düşünelim. Bu inceleme sitesiyle birlikte teknoloji ürünü satan firmalar, hosting firmaları vb. firmalardan ürün ve indirim alabilirsiniz. Sizde bu indirimleri kullanıcılarınız ile paylaşarak sitenizi marka olarak ön plana çıkartabilirsiniz.

Blog açmak çok maliyetli mi ?

Hayır! Sadece yıllık 400-700 TL arası bir bütçe hazırlamanız gerekiyor. Bu bütçeyi hem sosyal medya da kitle oluşturmak için hem de tema satın almak için kullanabilirsiniz.

Web sitemi oluşturduktan sonra nasıl reklam alırım?

En hızlı reklam alabileceğiniz yer Google Adsense’dir. Fakat Adsense kaliteli içerik ve iyi bir web sitesi oluşturmanız gerekiyor.

WordPress nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?

WordPress nedir (kısaca): Hiç bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, tıklamalar ile her türlü içeriği üretmenize, internet ortamında yayınlamanıza ve yönetmenize olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress hosting ne demek?

Özetlemek gerekirse; WordPress alt yapılı siteler için özel olarak optimize edilen ve WordPress‘in en kararlı çalıştığı Linux işletim sistemli hosting paketine, WordPress hosting denir.

Hosting olmadan site kurulur mu?

Hosting olmadan, daha doğrusu iyi bir Hosting olmadan asla Web sitesi kurulamaz. Hostin sitenin alt yapısını belirler. Sonrasında ise Hosting kurulum aşaması başlar. Sitenin ana paylaşım kaynağı neyse, ona en uygun biçimde bir Hosting kanalı belirlenir.

Sonuç

WordPress site kurma işlemini başarıyla tamamladıysanız aşağıda bulunan yorum alanına site adresini yazarak ilham kaynağı olabilirsiniz. WordPress site kurmak isteyenler blogunuzu incelebilir ve fikir sahibi olabilirler.