Googleda Üst Sıralara Çıkmanın En Etkili 5 Yolu

Googleda Üst Sıralara Çıkmanın En Etkili 5 Yolu
SEO
Gönderi Tarihi: 06.02.2024

Googleda üst sıralara çıkmak için yapmanız gereken en etkili çalışmaları bir araya getirdim. SEO yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz terimi tam anlamıyla algılamış olacaksınız. Sitemi nasıl yükseltirim? Organik hitimi nasıl arttırabilirim? gibi soruların kanıtlı cevabını görmüş olacaksınız.

Sitenin google aramalarında çıkması için uymanız gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterleri yerine getirdiğinizde sizde googleda üst sırala çıkmayı başarmış olacaksınız. Googleda ilk sayfada çıkabilmek için aşağıda sıralamış olduğum yöntemleri kesin ve harfiyen yerine getirmeniz gerekir.

Öncelikle sizden Google Sıralama Faktörleri (Önemli Kriterler) öğrenmenizi ve incelemenizi istiyorum. Bunların hepsini uygulamak zorunda değilsiniz. Sadece bilmenizde büyük fayda var.

Googleda Üst Sıralara Çıkma Yolları

Önce google’ın sizden beklentisini çok iyi anlamalı ve google’da üst sıralara çıkmak için içeriklerinizi hazırlarken google sizden ne istiyorsa onu vermelisiniz.

1. Altyapı

altyapi
altyapi

Googleda üst sıralara çıkmak için öncelikle altyapınızın çok iyi olması gerekiyor. Nasıl ki bir binanın temelden sağlam olması hayati önem taşıyorsa sitenizin de bu şekilde altyapısının sağlam olması gerekir.

Altyapıdan kastım hem temiz kodlama hem de tercih ettiğiniz hosting firmasıdır. Bu ikisinin sağlam olması sitenizin gidişatı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Hosting firmanızın kötü olması sitenizin hızını etkiler. Ayrıca sürekli yaşanan bağlantı kopmaları ve benzeri olaylar rakipleriniz karşısında ezilmenize olanak sağlar. Bundan dolayı öncelikle hosting firmanızın iyi olması gerekir.

# Mutlaka İnceleyin: En İyi Hosting Firmaları

En iyi hosting firması tercih edildikten sonra sırada temiz ve günümüz şartlarına göre kodlanmış tema veya cms sistemi tercih etmek gerekiyor. Dünyada’da en sık kullanılan cms sistemi olan wordpress bu işte biçilmiş kaftandır.

Hem maliyeti az hem de tasarım olarak birçok seçeneği bulunur. WordPress altyapısı kesinlikle ilk tercihiniz olmalıdır. Hem ücretsiz hem de ücretli birçok tema ve eklenti seçeneği bulunur. Benim size tavsiyem ücretli tema kullanarak yolunuza devam etmenizdir.

Googleda üst sıralara çıkmak için snippet dediğimiz googleın önem verdiği modifikasyonları içerisinde barındıran temalar seçmelisiniz. Ben MythemeShop firmasının temalarını kullanıyorum. Size de şiddetle tavsiye ederim.

Eğer hız konusunda problem yaşıyorsanız WordPress Site Hızlandırma Teknikleri (10 Etkili Yöntem) adlı rehberimi inceleyebilirsiniz.

Bir de eğer sitenizde fazla sayıda resim varsa, site hızlandırma adına CDN kullanmanızı tavsiye ederim. CDN Kullanımı başlık yazımdan da CDN nedir, Nasıl kurulur gibi konularda gerekli olan tüm bilgiyi edinebilirsiniz.

2. İç SEO

ic seo googleda ust siralara cikmak
ic seo googleda ust siralara cikmak

Googleda üst sıralara çıkmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus iç seo ayarlarıdır. İç seo sitenizin teknik anlamda düzgün bir yapıda olmasını ifade eder. Bunu denize açılmadan önce sağlam bir gemi inşaa etmek olarak düşünebilirsiniz aslında.

İç SEO Nedir?

Bir içeriği yazarken, o içeriği google’ın kriterleri doğrultusunda yazmak demektir. Google botları her gün milyonlarca sayfa inceliyor ve bu sayfaların ziyaretçi ile etkileşimi ölçüyor. Tabi bu incelemeleri sonucu belirli bir istatistiğe ve tecrübeye sahip oluyor.

Ziyaretçinin neyi sevdiğini, neyin okunduğunu bilecek kadar tecrübeye sahip olduğu için, yazılan içeriklerde belirli kriterler arıyor.

Google’ın istediği gibi bir içerik inşa etmekte google da üst sıralara çıkmak adına büyük bir şans elde etmek anlamına geliyor.

3. Dış SEO

dis seo google ilk sayfa
dis seo google ilk sayfa

Google’da ilk sayfada çıkmak adına tüm teknik, içeriksel ve analiz kısımlarını tam anlamıyla dört dörtlük tamamladıktan sonra odaklanmanız gereken en önemli nokta site dışı SEO’dır.

Dış SEO Nedir?

Site dışı SEO’dan kastım ise, aldığınız backlinkler, yani başka sitelerin size verdiği referans linkleri. Tabii şöyle de bir gerçek var;

Siz site içi optimizasyonunu teknik alt yapınızla, kelime analizinizle, Site içi SEO’nuzla, kaliteli içeriğinizle başarılı bir şekilde uyguladığınızda, site dışı SEO kendiliğinden oluşacak, sizin bunun için ayrıyeten uğraşmanıza bile gerek kalmayacaktır.

Çünkü insalar kaliteli üretimlere her zaman backlink sağlayacaktır. Sizi konuşacak, sizden bahsedecek dolayısı ile size link vereceklerdir.

Tabii yine de bunu tamamı ile oluruna bırakmamalı, google’da ilk sayfada çıkmak adına ayrıca backlink çalışması yapmalısınız.

4. Anahtar Kelime Analizi

anahtar kelime analizi google ilk sayfa
anahtar kelime analizi google ilk sayfa

Googleda üst sıralara çıkmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Herkesin yanlış yaptığı nokta burasıdır. Bir site veya blog açarak içerik yazmaya başlayan çoğu kişi neden sitem index almıyor? diye serzenişte bulunuyor.

Bunun sebebi anahtar kelime analizi yapmamalarından kaynaklanıyor. Anahtar kelime analizi yapmak demek, insanların odaklanacağınız kelimeyi googleda aratıp aratmadığını öğrenmek demektir.

Aşağıdaki resimde anahtar kelime araştırmasına bir örnek verdim. Bu örnekte internetten para kazanma kelimesini ele aldım.

blog acmak anahtar kelime arastirmasi
blog acmak anahtar kelime arastirmasi

Ücretli seo araçlarından SEMrush ile internetten para kazanma kelimesinin analizini yaptım. Volume yazan kısımda bu kelimenin ortalama aylık aranma hacmini bana gösteriyor. Ayrıca rekabet oranı ve TBM oranını da bize gösteriyor.

Rekabeti %84 oranında ve bu anahtar kelime ile üst sıralara çıkmak zor. Çünkü rekabet fazla ve çokça rakibiniz olacak demektir. Bu sebeple rakiplerinizi geçebilmek adına bu içerikte yazdığım her hususa dikkat etmeniz gerekir.

Bu kelime ayda ortalama 33.1K aranıyor. Aranma hacmi olarak gerçekten güzel bir kelime ve bunun üzerine içerik yazılır.

Neden?

Çünkü insanlar bu kelimeyi her ay düzenli olarak aratıyor. İnsanlar bu kelimeyle ilgili içerikleri okumak istiyor. Benim yazacağım içerik ile birlikte siteme hem ziyaretçi hem de kazanç getirmiş olacağım. İşte sizin de bu şekilde anahtar kelime analizleri yaparak içerik yazmanız gerekir.

Bu şekilde içerik hazırlamazsam ne olur?

Çok basit sitenize ziyaretçi gelmez. Ziyaretçisi olmayan bir site ise bir hiçtir. Yaptığınız masraflar boşa gider. Bu sebeple googleda üst sıralara çıkmak için anahtar kelime analizini iyi yapmanız gerekir.

# Mutlaka Okuyun: Anahtar Kelime Belirleme Yöntemleri

5. İçerik

kaliteli icerik
kaliteli icerik

Google’da 1. sırada çıkmak için dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise doğru içerik oluşturmaktır. Özgün, seo uyumlu makale yazmanız gerekir. Kopya içerik ile birlikte googleda üst sıralara çıkmak bir hayaldir.

Bu sebeple seo uyumlu makale yazmayı öğrenmeniz gerekir. İnsanlara faydalı olabilecek içerikler oluşturmalısınız. Yani sitenize gelen ziyaretçi oradan bir şeyler alabilmelidir. Yazdığınız içerik eşsiz ve dizaynı bir o kadar okunabilir olmalıdır.

Peki okunabilirlik derecesi yüksek bir yazı nasıl olmalı ?

  • Paragraf uzunlukları max 4 ila 5 cümle arası olmalı
  • Satırlar boşlukları, yazı boyutu ile orantılı olmalı
  • Cümleler basit kelimelerle kurulmalı
  • Yazı arka planı ve yazı rengi gözü yormamalı

Süreklilik

Düzenli olarak içerik üretmelisiniz. Blogunuzla ilgilenmeyi gerçekten sevmelisiniz. Bir tutkuyla özen gösterin. Sürekli yazın demiyorum. Günde en az 1.000 kelimelik makale doyurucu olacaktır.

Bu şekilde yapmanız googleda üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca sitenizi takibe alan ziyaretçileriniz güncel olduğunuzu görecektir.

Aşağıda paylaştığım resim uzun içeriklerin daha fazla googleda ilk sıralara çıktığının kanıtıdır.

googleda ust siralara cikmak serp
googleda ust siralara cikmak serp

İç linkleme

İçeriklerinizi oluşturduktan sonra birbiri ile bağlantılı olmasını sağlayın. Mesela ben bu içeriği oluştururken bu içerikle alakalı diğer içeriklerimi de burada paylaştım. Çünkü insanlar diğer bağlantılı içeriklerimi de görüp okumak isteyebilir.

googleda ust siralara cikmak ic link
googleda ust siralara cikmak ic link

Ne demek istediğimi daha iyi anlamak adına bu yazımı baştan aşağıya inceleyip ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü ben burada özgün, kaliteli ve faydalı bir içerik oluşturmaya çalıştım.

Sonuç

Google’da birinci sayfada çıkmak için okuduğunuz bu yazı kısa olsa da sizin de fark ettiğiniz gibi, yazı içinde linkini verdiğim olmazsa olmaz konularla birleşince ortaya devasa bir ağ çıkıyor aslında.

Google’da ilk sayfada çıkmak kolay değil ancak imkansız da değil.

Yazımda bahsettiğim yazılarımı takip ettiğinizde ve bunu müthiş bir özveri, sabır ve emek ile birlikte harmanladığınızda eminim siz de bir çok içeriğiniz google’da ilk sayfada yer alacaktır.