En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Hangisi? (Parmak Delmeden)

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Hangisi? (Parmak Delmeden)
Gönderi Tarihi: 03.02.2024

En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi? sorusuna net cevap alabileceğiniz, en iyi şeker ölçüm cihazı tavsiyelerinin listelendiği rehberi sizler için hazırladım.

Parmak delmeden şeker ölçümü yapan cihazlarda mevcuttur. Bunlar genelde kansız şeker ölçüm cihazı olarak sıklıkla aratılıyor. Optima, Ebsensor, Diatech gibi sıkça kullanılan markalar mevcut. Devletin verdiği şeker ölçüm cihazları ile ilgili de aşağıda tüm bilgilere yer verdim.

Şeker ölçüm cihazı fiyatları ile ilgilide aşağıda yer alan listede detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz. Genel olarak sabah akşam bu kontrolü yapan hastaların sürekli tahlil yapmaya gitmeleri gerekmeden evde ölçüm yapabilmelerini sağlayan kan şekeri ölçüm cihazları pek çok kişinin evinde bulunuyor.

Gün içinde farklı saatlerde glikoz düzeylerinin ölçülmesi ve bir tablo yapılarak diyabet doktoru ile paylaşılması, şeker hastalığının tedavi sürecinde olukça önemli.

Bu nedenle hastalar, belirlenen saatlerde kan şeker ölçüm cihazı kullanarak verilerini kayıt altına alıyorlar.

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Tavsiyeleri ve Yorumları

1. Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı

Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı

Kolay dolan ölçüm çubukları, yemek öncesi ve sonrası işaretleri ile kompakt bir şeker ölçüm cihazı olan Accu Chek Performa Nano Şeker Ölçüm Cihazı ithal bir üründür. Amerika’dan ithal edilen Accu Chek şeker ölçüm cihazı 5 saniye gibi kısa bir sürede ölçüm yapmakta olup set içeriğinde saklama cüzdanı da bulunuyor. Ürün 2 yıl garantili olarak satılıyor. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

2. Accu Chek Roche Accu Chek Active Şeker Ölçüm Cihazı

Accu Chek Roche Accu Chek Active Şeker Ölçüm Cihazı

Accu-Chek Kan Şekeri ölçüm cihazı, sıradışı boyutları ve dizaynı ile kan şekerini sık sık ölçenler için tasarlandı. Sadece 0,6 μl kan örneği ile kan şekeri değerinizi dilediğiniz yer ve zamanda sadece 5 saniyede iğrenebilirsiniz. Uluslararası doğruluk standartları ile uyumlu, %100 güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

3. Optima Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Optima Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Optima Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Diyabet izleme basit ve kullanımı kolaydır. Kendi kendine ölçüm içindir. 120 ölçüm sonucu hafızası, büyük okunabilir ekran, minimum kan örneği, 6 saniyede ölçüm. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

4. Diatech Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

Diatech – Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

TechnoMini Elektronik AŞ. tarafından geliştirilmekte olan DiaTech-Şeker Ölçen Bileklik ile birlikte kan almadan şekerinizi ölçebilecek; acısız ve kansız bir ölçüm deneyimine sahip olacaksınız. Gün içerisinde yapılan ölçümler cep telefonunuzda ve bulut sisteminde kayıt altında olacak. Bu sayede istediğiniz zaman siz ve doktorunuz internet erişimini olan bir bilgisayardan veya akıllı telefondan ölçüm sonuçlarına kolaylıkla ulaşabilecek. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

Not: Bu ürün ar-ge aşamasında olup henüz piyasaya sürülmedi.

5. FreeStyle Libre Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

FreeStyle Libre Kansız Şeker Ölçüm Cihazı

FreeStyle Libre Sistemi üst kolun arkasına takılan bir sensör ve okuyucudan oluşan sürekli glikoz izleme sistemidir. Sensör, her dakika şeker ölçümü yapabilmek için hücre içi sıvıdaki şeker seviyesini ölçen ince ve esnek bir filaman kullanır. Acısız ve bir saniyelik işlemle sensörünüzü okutur ve ölçümleri alırsın.

Artık, şekerini ölçmek için yalnızca kolunun üst arka kısmına uygulayacağın küçük sensörü okuyucuyla ya da mobil uygulaman ile okutman yeterli. Parmak delmeden mevcut anlık şeker değerini, şeker değerinin nasıl bir eğilim gösterdiğini ve son 8 saatlik şeker geçmişini görebilirsin. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

6. Eb Sensor Kan Şekeri Ölçüm Sistemi

Eb Sensor Kan Şekeri Ölçüm Sistemi

Uygun fiyatıyla göze çarpan Ebsensor şeker ölçüm cihazı yorumlar ve kullanıcı puanlarıyla ele alındığında çok tavsiye edilen ürünler arasında bulunuyor. Geniş LCD ekranı bulunan cihaz 180 ölçüm hafızasına sahip. 10 saniyede ölçüm yapabilen cihazın garantisi 24 ay. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

7. Bayer Contour Plus – Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Bayer Contour Plus – Kan Şekeri Ölçüm Cihazı

Geniş LED ekranı ve kolay okunabilen mesajlarıyla Contour TS kan şekeri ölçüm cihazı konforlu bir ölçme süreci sunuyor. 5 saniyelik ölçüm süresine sahip olan cihaz kodlama gerektirmeyen kullanımıyla da oldukça pratik. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

8. GlucoDr Supersensor Şeker Ölçüm Cihazı

GlucoDr Supersensor Şeker Ölçüm Cihazı

Kolay kullanımlı şeker ölçüm cihazı geniş ölçüm aralığıyla daha kesin ve güvenilir sonuçlar veriyor. 10 saniyelik ölçüm süresi bulunan cihaz son 250 ölçümü hafızasında tutabiliyor. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı listesinde yer alıyor.

Şeker Ölçüm Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

en iyi seker olcum cihazi
en iyi seker olcum cihazi

Ülkemizde SGK anlaşmalı olarak satılan bazı cihazlar kalitesiz olduğundan bu tarz ürünleri alırken dikkatli olmak gerekiyor çünkü bazı cihazlar kandaki şeker oranını yanlış ölçüyor. Türkiye’de 10 milyondan fazla diyabet hastası olduğunu varsayarsak bu tarz cihazların yanlış ölçümleme yapması birçok kişinin canını tehlikeye atıyor. Bu sebeple en iyi şeker ölçüm cihazı seçiminizde dikkatli olmanız gerekir.

# İlginizi Çekebilir: En İyi Döküm Tava Tavsiyeleri (+4 Öneri)

Bununla birlikte eğer cihaz seçme imkanınız varsa, en iyi şeker ölçüm cihazı seçerken karar vermenize yardımcı olabilecek şekilde modeller arasında farklılıklar vardır:

 • Bilindik marka olması: Tercih edeceğiniz ölçüm cihazının piyasada bilinen ve kullanıcılar tarafından güvenilir olduğundan emin olun.
 • İlk eğitim: Cihaz ilk satın alındığında verilecek olan eğitim çok önemlidir.
 • Çoklu kullanım: Bu demek oluyor ki yalnızca parmağınızdan değil üst kol, ön kol, uyluk veya bacak baldırından da kan örneği alma imkanı sağlar.
 • En az beş saniye içinde sonuç vermesi: Bu opsiyon özellikle hipoglisemi yaşadığınızı düşünüyorsanız kullanışlıdır. Kan şekeriniz tehlikeli seviyede düşükse, çabuk bir şekilde farkına varmalı ve karşı koymak için şeker tüketmelisiniz.
 • Yüksek hafıza kapasitesi: Bazı cihazlar sadece son 10 testi hafızasında tutabilmekte, bunun yerine önceki 500 kayda kadar test verisi tutabilen cihazları tercih edin.
 • Az yer kaplayan ve kolay taşınabilir: Şeker ölçüm cihazı seçekern boyutu önemlidir. Neyse ki günümüzde birçok firma geçmişe kıyasla çok daha ihtiyaçları karşılayan ürünler üretmekte. FreeStyle Lite gibi modeller oldukça kolay taşınan ve çok az yer kaplayan cihazlardır.
 • Yazılım önemli: Şeker ölçüm cihazlarının çoğunda sonuçlar hafızada depolanabilmesine karşın, bazı cihazlarda ise doğrudan bilgisayara senkronize edilebilmektedir. Bu özellik sayesinde verilerinizi indirmeniz, doktorunuzla paylaşmanız ve kan şekerinizi aylar boyunca gözlemlemeniz oldukça kolay bir hal alır. Ayrıca cihazı kaybetseniz dahi verilerin yedeğini tutmuş olursunuz.
 • Okunması kolay: Daha büyük yazı boyutu olan cihazlar, görme sorunları olan kişilerin sonuçları görmesini kolaylaştırır.
 • Kolay kullanım: Kan şekerinizi ideal koşullar altında her zaman kontrol edemeyebileceğiniz için cihazın ve şeritlerin tasarımını göz önünde bulundurmak önemlidir.

Piyasada Satılan, Güvenilir Şeker Ölçüm Cihazları Nelerdir?

en iyi seker olcum cihazi tavsiyeleri
en iyi seker olcum cihazi tavsiyeleri

Accu-Check Aktive:

 • Kolay kullanım imkanı sunar
 • 5 saniyede sonuç verir
 • Kanı hızlıca emebilen ölçüm stripleri bulunur
 • 350 ölçümü hafızasında tutabilir
 • Yetersiz dozu anlar ve uyarı verir
 • Kızılötesi bağlantı ile veriler bilgisayara aktarılabilir

 Accu-Check Performa Nano Kan Şekeri Ölçüm Cihazı:

 • Büyük parlak ekran sayesinde daha iyi görme imkanı
 • Hızlı sonuç için 5 saniye test süresi sunar
 • 500 sonuca kadar hafızada tutabilir
 • Kızılötesi bağlantı ile verileri aktarabilme imkanı

Contour TS Şeker Ölçüm Cihazı :

 • Parmak ucu, avuç içi ve ön koldan test yapmasına imkan tanır
 • 250’den fazla testi hafızasında tutar
 • 8 saniyede test sonucunu elde edersiniz
 • Az miktarda kan numunesine ihtiyaç duyar

GluNeo Lite Şeker Ölçüm Cihazı :

 • Üst kol, el üstü, ön kol, ventral avuç içi ve parmak uçlarından test etme imkanı
 • Kablo bağlantısıyla sonuçları doğrudan bilgisayara aktarabilme
 • Yemek öncesi ve sonrası uyarı gösterme
 • Otomatik kod tanıma fonksiyonu mevcuttur

GlukoDr Super Sensor Şeker Ölçüm Cihazı :

 • 10 saniyelik bir ölçüm süresine sahiptir
 • 20-900mg/dl ile en geniş ölçüm aralığına sahiptir
 • Striplerinde iletkenliği arttırmak için altın kullanılmıştır
 • Stres, egzersiz ve yemek sonrası uyarılar verir

Optium Xceed Şeker Ölçüm Cihazı :

 • Diğer ilaçlarla etkileşime girmeyen test çubuğu
 • Dış koşullardan etkilenmeyen hijyenik test çubukları
 • Hem kan şekeri hem kan ketonu ölçümü
 • Çok az miktarda kan ihtiyacı
 • 5 saniyede hızlı ölçüm
 • Işıklı ve kolay okunan büyük ekran
 • 450 ölçümlük geniş test hafızası
 • Hafızadaki ölçümleri bilgisayara aktarabilme ve analiz özelliği

İğnesiz Şeker Ölçüm Teknolojisi

en iyi seker olcum seti
en iyi seker olcum seti

Tip 2 diyabetli olan kişiler için Sürekli Glikoz Monitorizasyon Sistemleri’ne (CGM Sistemleri) erişmek zorlu bir mücadeledir.  Birçokları ise günlük test şeritlerinin miktarıyla sınırlıdır. Bu durum yüksek veya düşük kan şekerinde bazı aralıkların atlanmasına yol açsa da tip 2 diyabeti olanlarda daha düşük görülür.

Yeni teknolojik en iyi şeker ölçüm cihazı ve diyabet ölçüm cihazları, diyabet öncesi ve tip 2 diyabeti olan kişilerde acısız bir şekilde parmaktan kan aldırmaya gerek duymadan, şeker seviyelerini daha sık kontrol etme imkanı sağlamaktadır.

Kısıtlı sayıda şeride sahip olan kişilerin gün boyunca sürekli olarak şeker ölçümü yapmaları mümkün olmuyordu. Bu teknoloji sayesinde hem hastanın hem doktorun mevcut terapide iyileşmenin yapılacağı alanların bulunmasında çok daha fayda sağlayacağı ve anlık olarak şeker ölçümü yapılabilmesine imkan tanıyor. En iyi şeker ölçüm cihazı tercih etmeniz oldukça elzemdir.

Kan Almadan Ölçüm Yapabilen En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Nedir?

Freestyle Libre:

 • Gece ve gündüz boyunca değişen şeker seviyenizi kontrol ederek diyabet yönetimine yardımcı olur
 • Parmaktan ölçüm gerektirmez, 14 gün boyunca doğru ve tutarlı sonuçlar verir
 • İnsülin, yemek ve egzersiz aksiyonlarının daha iyi yorumlanmasını ve anlaşılmasını sağlar
 • Kişiye özel sesli ya da titreşimli hatırlatma ve uyarılar tanımlama özelliği
 • Ufak ve hafiftir, taşınması kolaydır ve giysiler üzerinden okuma yapılabilir
 • Freestyle Libre yazılımını indirerek detaylı raporlara ulaşma imkanı sağlar

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En iyi şeker ölçüm cihazları hakkında sıkça sorulan soruları bir araya getirdim. Bu sorulara verilen cevapları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

En Çok Satan Şeker Ölçüm Cihazları Hangileri?

-VIVACHEK Eco Kan Şekeri Ölçüm Cihazı
-Plusmed Fasttest
-Ime-dc Kan Şekeri Ölçüm Cihazı + 50 Strip
-Contourplus One Akıllı Bluetooth Özellikli
-On Call Plus Ölçüm Çubuğu Strip 50 Adet

Şeker ölçüm aletini devlet ödüyor mu?

1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren SGK şeker hastalarının şeker ölçüm cihazlarını ödemiyor.

Şeker ölçüm cihazı kaç yılda bir yenilenir?

Kan şekeri ölçüm cihazlarına ait bedellerin, SGK tarafından karşılanacağını belirten düzenlemede, ölçüm cihazının yenilenme süresi ise 2 yıl olarak belirlendi.

Optima şeker ölçüm cihazı hangi ülkenin?

Taiwan menşeili bir cihaz olan Optima Kan Şekeri Ölçüm Cihazı diyabet hastalarının durumlarını kolaylıkla izlemelerine olanak sağlıyor. 120 ölçüm saklayan hafızası ve 6 saniyelik sonuç süresiyle piyasada en çok satılan cihazlar arasında yer alıyor. Ürünün garantisi 2 yıl.

Bir kişinin kan şekeri neden düşer?

Çok fazla ilaç almak, öğün atlamak, normalden az yemek yemek veya normalden fazla egzersiz yapmak, kan şekeri düşüklüğüne neden olabilir. Hipoglisemi olarak da bilinen düşük kan şekeri, tehlikeli bir durum olabilir. Düşük kan şekeri, vücutta insülin seviyesini arttıran ilaçlar alan diyabetli kişilerde daha çok görülür.

Sizin Tercihiniz Hangi Marka Oldu?

En iyi şeker ölçüm cihazı listesini yayınladım. Yukarıda bulunan cihazlar arasında sizin tercih edip kullandığınız cihazları aşağıdaki yorum alanından belirtip arayış içinde olan kişilere yardımcı olabilirsiniz.