En İyi Döküm Tava Tavsiyeleri (+4 Öneri)

en iyi dokum tava tavsiyeleri

En iyi döküm tava tavsiyeleri ile karşınızdayım. Özellikle et ve sebze çeşitlerinin pişirilmesi için tercih edilen döküm tava çeşitleri yumurta, tatlı ve ekmek gibi çok sayıda gıda ürününde de son derece güzel sonuçlar veriyor.

Döküm tava, eriyik demirin tava şeklinde tek parça dökülmesi ile elde edilen ve yapısı gereği ısıyı uzun süre muhafaza eden ve eşit dağıtan bir tavadır. Bu tavalar diğer teflon ya da çelik tavalara göre çok daha ağır ve kalındır.

Ham Döküm ve Emaye Kaplı Döküm Tava Nedir?

dokum tava onerileri
en iyi dokum tava onerileri

Aslında iki tip tavanın da üretim şekli aynıdır. Ham döküm tavada koruyucu kaplamalar kullanılmadığı için paslanmaya çok açıktır. Ek olarak gözenekli yapıda oldukları için deterjan ile yıkama yapıldığında deterjanı gözeneklere hapsedebilir. Bu da sağlık açısından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı mutfak  malzemelerinde genellikle koruyucu kaplamalar kullanılır.

Döküm tavalardaki koruyucu ise emaye kaplamadır. Emaye kaplama, bazı metal oksitlerin ve tuzların yüksek sıcaklıklarda eritilip hızlıca soğutulması sonucunda, kaplanan yüzey üzerinde oluşan camsı bir yapıdır. Camsı yapıda olması paslanmaya karşı tavayı koruduğu gibi deterjan ile yıkanmasında da bir sakınca yoktur.

Bunun dışında yüksek sıcaklıklara dayanması, mikrop tutmama özelliği, dayanıklı ve sert yapıda olması emaye kaplı döküm tavaların tercih edilmelerine neden olmaktadır.

Döküm tava kullanımı, özellikle et mühürlemede aşağıdaki iki sebepten dolayı çok önemlidir:

  • Tavanın çok yüksek sıcaklıklara çıkabilmesi
  • Isıyı uzun süre tutabilmesi ve tava yüzeyine eşit dağıtabilmesi

Çünkü, çok yüksek ısıya çıkardığınız tava, eti koyduğunuzda ısısını büyük ölçüde kaybeder. Döküm tava bu ısı kaybını en aza indirerek mükemmel bir mühürleme sağlar. Bu işlem ince bir tavada yapılmış olsaydı, döküme kıyasla fazla ısınamayan tavada, etin koyulması ile birlikte ciddi bir ısı kaybı olacak ve başarılı bir mühürleme sağlanamayacaktı.

En İyi Döküm Tava Markaları;

  • Le Creuset
  • Staub
  • Lava
  • Hecha

Piyasada bir çok döküm tava markası mevcut. Aşağıda en çok kullanılan döküm tava marka ve modellerini sıraladım. En iyi döküm tava modellerine aşağıdaki listeden ulaşabilir ve fiyatlarını Trendyol bağlantısından inceleyebilirsiniz.

En İyi Döküm Tava Tavsiyeleri

1. Lava Eco Gt 30 T5 Yuvarlak Döküm Demir Izgara Tava

Lava Eco Gt 30 T5 Yuvarlak Döküm Demir Izgara Tava

Dayanıklı, kullanışlı ve teknik olarak üstün bir yapıya sahiptir,
Daha çok ısı absorbe eden (yutan) döküm demir, kalın olduğu için her noktadan eşit pişirme derecesine ulaşan bir yapıda tasarlanmıştır,
Mükemmel lezzette yemekler yapar. Vitamin, mineral ve aroma kaybı yaşatmaz. Ürünler sıcaklığı etkin bir şekilde koruma özelliğine sahiptir. Döküm demirle pişen etler mangal, sebzeler köz tadında olur,
Döküm demir %100 geri dönüştürülebilir nitelikte, çevre dostu bir malzemedir. Ayrıca, ısıyı uzun süre muhafaza ettiğinden enerji tasarrufu sağlar.

Lava döküm demir grill tavalarda pişen et asla tavaya yapışmaz, bunun iki sebebi vardır. Birincisi tavanın yüzeyindeki yüksek sıcaklık etin yüzeyini dağlar ya da mühürler.

Mühürlenen yiyeceğin lezzeti, suyu ve tüm besin değerleri içinde kalır. İkinci olarak tavanın yüzeyindeki ızgara kanalları sayesinde etin sadece bir kısmı tava ile temas halindedir. En iyi döküm tava modellerinden biridir.

2. Lava Demir Döküm 26×32 Cm Metal Saplı Izgara Tava

Lava Demir Döküm 26×32 Cm Metal Saplı Izgara Tava

Lava Izgara Tava 26 x 32 cm Metal Kulplu ile evde lezzetli ve pratik ızgara yapmak artık çok daha kolay. Tavanın çok yüksek sıcaklıklara çıkabilmesi, ısıyı uzun süre tutması ve tava yüzeyine eşit olarak dağılabilmesi ürünün başlıca avantajları arasındadır.

Lava Izgara Tava, son derece kaliteli bir döküm tava olmasının yanı sıra tasarımsal olarak girintili çıkıntılı yüzeyi sayesinde etin çok iyi pişirilmesine ve mühürlenmesine yardımcı olur. Yüzey yapısı sayesinde görüntüsüyle iştah açan yemekler hazırlamanızı sağlar. Fonksiyonelliği son derece başarılı olan ürünü kullanmadan önce tavanın 6 – 7 dakika kadar yüksek ateşte ısınması yeterli olacaktır.

Tavanın üzerinden dumanlar çıkmaya başlayınca ürünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Eti pişirirken tavayı yağlamanıza gerek yoktur, sadece eti yağlamanız yeterli olur. Lava tavanın bir diğer tasarımsal artısı ise çıkıntılıların düz ve ince özellikte olmasıdır. Bu sayede kullanım sonrası döküm tavanın temizliğini çok daha pratik olur. İşlevselliği yüksek olan ürünü uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz. En iyi döküm tava modellerinden biridir.

3. Sinbo Sp-5217 Döküm Granit Izgara Tava

Sinbo Sp-5217 Döküm Granit Izgara Tava

Damak tadına önem verenler için evde yemek pişirmek büyük bir keyiftir. Kendi başınıza ya da sevdiklerinizle birlikte yemek hazırlarken mutfağınızdaki kullanışlı araç gereçler, pişirme sürecinde geçirdiğiniz zamanı daha eğlenceli hale getirir. Mutfak aletleri üretim ve tasarımında dünyaca ünlü yerli markalardan biri olan Sinbo tarafından tasarlanan Sp-5217 Izgara Tava, leziz ızgara tarifleriniz için mutfağınızdaki en büyük yardımcınız olmaya aday.

Tavanın yapışmaz yüzeyi ile ızgara yemekler hazırlamanız kolaylaşırken; etlerinizi ve sebzelerinizi yüksek ısıda yapışmadan ve dağılmadan pişirebilirsiniz. Böylece Sinbo Sp-5217 Izgara Tava ile lezzetli et yemekleri hazırlamanın keyfini doyasıya yaşarsınız.

Izgara tava, ahşap kaplı bükülebilen sapı sayesinde yüksek ısıya rağmen elinizin yanmasına engel olur. Ayrıca yapışmaz yüzeyli mutfak araç gereçlerinde kullanılan ve sağlığa zararı bilimsel testlerle ispatlanmış olan Perflurooctanoic Acid (PFOA) ismiyle bilinen kimyasal madde, Sinbo Sp-5217 Izgara Tava içeriğinde kullanılmamıştır. En iyi döküm tava modellerinden biridir.

4. Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti

Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti

Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti Gri renk özelliği ile mutfağınızda en sevilen tava setiniz olmak için oldukça iddialı. 20 cm ve 28 cm boyutlarına sahip 2 granit döküm düz tava ile yaptığınız yemekler artık daha lezzetli ve sağlıklı olmaya aday. Granitin sağladığı avantajlar ile tava setinizi uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Schafer Famos Tava seti granit döküm özelliği sayesinde ısıyı hapseder ve lezzetli yemekler pişirmenize yardımcı olur. Mutfağınızda severek kullanacağınız tava seti sağlıklı yiyecekler pişirmenize olanak sağlar.
Biri büyük, diğeri küçük 2 parça tava ile harika omletler, kızartmalar, menemenler ve aklınıza gelen tavayla yapılan bütün yemekleri pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Granit taşının sağladığı avantaj ile ısıyı kolayca alır ve yemeklerinizi daha az enerji ve zaman kullanarak pişirme imkanı sunar. En iyi döküm tava modellerinden biridir.

En İyi Döküm Tavalar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

en iyi dokum tava tavsiyeleri
en iyi dokum tava tavsiyeleri

En iyi döküm tavalar hakkında sıkça sorulan soruları bir araya getirdim. Bu soruların cevapları hangi tavayı almanız hususunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Döküm tava nedir?

Döküm tava, eriyik demirin tava şeklinde tek parça dökülmesi ile elde edilen ve yapısı gereği ısıyı uzun süre muhafaza eden ve eşit dağıtan bir tavadır. Bu tavalar diğer teflon ya da çelik tavalara göre çok daha ağır ve kalındır.

Ham döküm ve emaye kaplı döküm tava nedir?

Aslında iki tip tavanın da üretim şekli aynıdır. Ham döküm tavada koruyucu kaplamalar kullanılmadığı için paslanmaya çok açıktır. Ek olarak gözenekli yapıda oldukları için deterjan ile yıkama yapıldığında deterjanı gözeneklere hapsedebilir. Bu da sağlık açısından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı mutfak malzemelerinde genellikle koruyucu kaplamalar kullanılır. Döküm tavalardaki koruyucu ise emaye kaplamadır. Emaye kaplama, bazı metal oksitlerin ve tuzların yüksek sıcaklıklarda eritilip hızlıca soğutulması sonucunda, kaplanan yüzey üzerinde oluşan camsı bir yapıdır. Camsı yapıda olması paslanmaya karşı tavayı koruduğu gibi deterjan ile yıkanmasında da bir sakınca yoktur. Bunun dışında yüksek sıcaklıklara dayanması, mikrop tutmama özelliği, dayanıklı ve sert yapıda olması emaye kaplı döküm tavaların tercih edilmelerine neden olmaktadır.

Döküm tava bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Döküm tava ve ocak ızgaralarını kesinlikle bulaşık makinesinde yıkamayın. Döküm tavanızın paslanmaması için domates gibi asidik değeri yüksek malzemeleri kullanmaktan kaçının. Temizleme işlemi bittikten sonra, döküm tavanızın iç tarafına ince bir tabaka şeklinde yağ sürerseniz paslanmaya karşı ekstra koruma sağlar.

Emaye sağlığa zararlı mı?

Kaplaması çizilip yıpranmadığı takdirde hayır. O yüzden her zaman tahta veya silikon kaşıkla kullanmalı, çizilmeyecek şekilde temizlemelisiniz. İyi baktığınız takdirde yıllarca beraber olabilirsiniz.

Döküm tavada yumurta yapılır mı?

Yepyeni ve tertemiz bir demir döküm tava aldığınızda yapacağınız en büyük hatalardan biri içinde yumurta pişirmek olacaktır. İster omlet, ister sucuklu yumurta olsun, malzemeleri tavaya döktüğünüz anda yumurta tavanızın dibine yapışacaktır.

Döküm tavada krep yapılır mı?

Omlet, pilav, krep gibi yiyecekleri döküm tencere ve tavalarda pişirmeniz veya ısıtmanız mümkün değildir. Yapışacaktır ve çevirme işlemini maalesef yapamazsınız. Bu gıdalardaki yağ, tavada katılaşmış yağ kaplamasını güçlendirecektir.

Döküm tavaya yağ konur mu?

Ocakta et pişirmek için mutlaka döküm ızgara tava kullanın. Teflon tavalarla aynı lezzeti yakalamanız mümkün olmaz. Döküm ızgaranızı önce ocağa alıp 10-15 dk kızdırın. Tavaya yağ koymanıza gerek yoktur.

Emaye hammaddesi nedir?

Emaye,bazı inorganik oksitlerin karışımından meydana gelmiş çözeltinin metalik veya döküm yüzey üzerine tatbik edildikten sonra, bu oksitlerin erime sıcaklığında fırınlanması ile elde edilen, cam görünüşüne sahip katı bir maddedir. Metal bir zemin üzerine ergitilmiş ana yapısı oksit olan camsı malzemedir.

Peki Siz Hangi Döküm Tavayı Tercih Ettiniz?

en iyi dokum tavalar
en iyi dokum tavalar

En iyi döküm tava tavsiyelerini yukarıda paylaştım. Özellikle ev hanımları aşağıdaki yorum alanında bulunan kısma hangi marka tavayı kullandıklarını yazarlarsa diğer alacak kişilere yardımcı olmuş olacaklardır.

INTERNATIONAL

One thought on “En İyi Döküm Tava Tavsiyeleri (+4 Öneri)

  1. Değerli ziyaretçim, digital pazarlama uzmanı olarak, sitemde sizlerden gelen talepler doğrultusunda içerkler oluşturuyorum. Bir çok ürünü ve hizmeti sizlerden gelen istekler üzerine inceledim ve inceleme yazıları yazdım. Yazılarımın bir çoğu kendi alanında bugüne kadar hazırlanmış en büyük rehber niteliğinde yazılardır. Sizlerin de özel bir konuda inceleme talebiniz varsa lütfen yorum alanından bana iletiniz. Taleplerinize dönüş yapmaya çalışacağım.

Bir yanıt yazın