EFT Saat Kaça Kadar Yapılır?

EFT Saat Kaça Kadar Yapılır?
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

EFT saatleri nedir? EFT kaça kadar yapılır? Vatandaşlar bankalar arası transfer yaparken sınırlı çalışma gerçekleştiğinden dolayı eft saatleri değişti mi? şeklinde sorulara cevap arar oldu.

EFT saatleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Yapıkredi, Garanti gibi bankaların havale ve eft saatlerinde çalışma standartlarına göre değişiklikler görülebilir.

Bankalar aracılığıyla 2 türlü para transferi yapılabilir. Birincisi EFT yani açılımı elektronik fon transferi, ikincisi ise havale. EFT ve Havalenin ikisi de para transferi manasına gelmesine rağmen aslında detayda birbirinden farklıdırlar. EFT farklı iki banka arasındaki para transferiyken Havale aynı bankanın farklı hesap yada şubeleri arasındaki para transferini ifade eder.

EFT bankalar arasında yapılan para transferidir. A bankasından B bankasına gönderilen para EFT ile gerçekleştirilir. Havale ise A bankasından yine A bankasına gönderilen işlemlere denilir.

Ziraat Bankasından yine Ziraat Bankasına para gönderim işlemine havale denir.

Ziraat Bankasından Akbank’a para gönderim işlemine ise EFT denir.

Güncel EFT Saatleri

eft saatleri kaca kadar yapilabilir
eft saat kaca kadar yapilabilir

Güncel EFT işlem saatlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Güncel EFT işlem saatleri bazı bankalarda daha erken başlar ve daha erken biterken, bazı bankalarda ise daha erken başlayıp daha geç bitmektedir.

BANKAEFT SAATİ
Akbank09:00 – 17:00
Alternatif Bank09:00 – 17:00
Anadolubank09:00 – 17:15
Burgan Bank09:00 – 17:00
Denizbank09:00 – 16:30
QNB Finansbank09:00 – 16:30
Garanti BBVA09:00 – 17:00
Halkbank09:00 – 17:15
HSBC08:00 – 17:15
İNG08:30 – 17:00
Kuveyt Türk09:00 – 17:20
Odeabank08:30 – 17:00
Şekerbank09:00 – 17:15
TEB09:00 – 17:15
İCBC08:30 – 17:00
Türkiye Finans09:00 – 17:15
İş Bankası09:00 – 17:00
Vakıfbank09:00 – 17:15
Yapı Kredi09:00 – 16:45
Ziraat Bankası08:30 – 17:00
eft saatleri

EFT Saatleri Değişti mi?

EFT işlem saatleri bankadan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; Akbank EFT saati 09:00 – 17:00 olurken Vakıfbank EFT saati 09:00 – 17:15 olarak görülmektedir.

EFT Saat Kaça Kadar Yapılabilir?

EFT saatleri bankadan bankaya değişkenlik gösterdiğinden bunun için net bir saat vermek doğru olmaz. Fakat EFT işlemi en geç 16:30’a kadar yapılmalıdır.

Bankaların EFT Saatleri Farklı mı?

Evet bazı bankaların EFT saatleri farklıdır.

Haftasonu EFT Yapılır mı?

Haftasonu EFT yapılır fakat gönderdiğiniz kişinin hesabına ilk iş günü geçer.

EFT Hemen Hesaba Geçer mi?

EFT hemen hesaba geçmez. Bu işlem bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber 15-20 dakika sürebilir.

Resmi Tatillerde EFT Yapılır mı?

Kamu kurum ve kuruluşları resmi tatillerde işlem yapamadığından dolayı bankalarda da EFT yapma işlemi gerçekleştirilememektedir. Para aktarımı yapacağınız banka hesabı sizinle aynı banka ise günün her saatinde para transferi işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu gönderim işlemleri banka sistemi tarafından 1-2 dakika içerisinde onaylanmaktadır. Fakat EFT için bu durum geçerli değildir. EFT işlemi bir bankadan diğer bankaya para gönderimi olduğu için banka sistemleri bu işlemleri otomatik gerçekleştiremezler.

Yanlış EFT Yaptım, Nasıl İptal Edebilirim?

Yapılan EFT işleminin iptal edilmesi mümkündür. Fakat bu yanlışlığı düzeltmek için yapılması gereken bir takım işlemler söz konusudur. İşlemin acilen iptal edilmesi için banka genel müdürlüğü tarafından işlemin onaylanmamış olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanan vatandaşlarımız, işlem menüsünde bekleyen EFT hareketlerini görebiliyorlarsa anında iptal edebilirler. EFT saati henüz gelmemiş olan işlemleriniz için müşteri hizmetlerini arayarak da durumun düzeltilmesini isteyebilirsiniz. Göndermek istediğiniz para karşı tarafın hesabına geçmemişse iptal işlemleriniz anında başlatılır. EFT yaptığınız IBAN numarası hatalı ise paranız hesabınıza otomatik olarak iade edilmektedir. Hesaba geçen bir EFT için iade işlemi yaptırmak oldukça zordur. Çünkü göndermiş olduğunuz para EFT işlemleri için belirlenen saatleri içerisinde hesaba aktarılmışsa paranın iade alındığı varsayılmaktadır.

EFT Nedir?

EFT sadece farklı bankalar arasında yapılan bir işlemdir. Aynı banka da yer alan iki hesap arasında paraki para gönderme işlemi Havale olarak adlandırılmaktadır.

EFT, Havale ile çok karıştırılır. Bu da hafta sonu EFT yapılır mı sorunu beraberinde getiriyor. Hiçbir bankanın hem haftasonları hem de resmi tatillerde bu işlemi gerçekleşmez. Haftasonları ve resmi tatillerde verilen para gönderim talimatı iş gününe kadar bekletilmektedir. Banka mesai saatlerinin başlaması ile beraber de talimatınız anında işleme alınır.

# İlginizi Çekebilir: Evde Yapılacak İşler

EFT haftasonu yapılabilir. Ancak pazartesi günü işleme tabi olur. Eğer pazartesi resmi tatil ilan edilmişse Salı günü işleme konulur. Örneğin; 23 Nisan 2018’de pazartesiye denk gelmişti. Haftasonu EFT yapan vatandaşların bu talimatları Salı sabahı bankaların çalışma saatleri başlama zamanında işleme konuldu.