2020’de Evde Yapılacak İşler

Evde yapılacak işler internet kullanımının oldukça fazla yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte artış gösterdi. Kadınlar için evde yapılacak işlerin sayısında artış yaşandı. Evde ek iş imkanı için sadece internet ve bilgisayar yeterli geliyor.

Özellikle COVID-19 virüsünün tüm dünya genelinde yayılmasıyla birlikte insanlar evde para kazanma yollarını araştırmaya başladı. Aslında bu insanların yeni iş fikirlerini tespit etmesine sebep oldu. Daha önce bu iş imkanlarından habersizken pasif gelir elde edilebileceğinin farkına varılmış oldu.

Evde paketleme işinden tutun online para kazanma işlerine kadar birçok seçenek mevcut. Sizin için evden para kazandıran işleri tek tek listeledim. İnternet üzerinden para kazanmak isteyenler için müthiş bir rehber oldu. Hemen aşağıdaki ek iş fikirlerini inceleyin.

Evde Yapılacak İşler Listesi

1. YouTuber

evde yapilacak isler youtuber
evde yapilacak isler youtuber

Youtuberlık günümüzün en popüler işlerinden biri ve evde yapılacak işler listesinde yer alması kesinlikle gerekiyor. Bazıları evde ek iş olarak bazıları ise tam zamanlı olarak bu işi yapıyorlar. Yemek, moda, bakım, otomobil, eğlence ve benzeri alanlarda videolar paylaşarak para kazanmak mümkün.

Youtuber olmak için öncelikle youtuber ekipmanlarına sahip olmanız gerekir. Kamera, bilgisayar, mikrofon ve benzeri gibi ekipmanlar lazım olacaktır. Tabi bunların olması şart değil. Çoğu kişi telefon kamerası kullanarak insanların dikkatini çekmeyi başarabildi.

Youtube ve Google Adsense ortaklığı sayesinde videolarınız izlendikçe reklamlardan para kazanabiliyorsunuz. Yüklediğiniz videolar çok sayıda kişi tarafından izlendiği taktirde daha fazla para kazanmanız mümkün. Ayrıca videolarınızın sürekli izlenmesi pasif gelir kaynağı elde etmeniz demektir.

2. Blog Açmak

evde yapilacak isler blog acmak
evde yapilacak isler blog acmak

Blog açmak internetten para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Evde yapılacak işler arasında en garanti ve kesin kazanç sağlayabilecek bir sektördür. Tamamen sizin emeğiniz ve uğraşınızla para kazanmanız doğru orantılıdır.

Blog açıp para kazanmak için sitemde muhteşem bir rehbere yer verdim. Bu rehberde blog nasıl açılır? sorusuna ayrıntılı ve basit bir yanıt verdim. Bu işi gerçekten hakkıyla yapan kişiler ayda 5.000-10.000 TL arasında gelir elde edebiliyorlar.

# İlgili Rehber >> Blog Nasıl Açılır? | Para Nasıl Kazanılır? (2020)

3. Sanal Asistanlık

sanal asistanlik evden para kazanmak
sanal asistanlik evden para kazanmak

Sanal asistan normal bir asistanın yaptığı her şeyi yapan ancak online olanıdır. Evde yapılacak işler listesinde en popülerlerinden biridir.

Bir başka deyişle, bu işin tanımı müşteriler için sekreterlikle alakalı işleri yapmaktır. Bu işlere e-postaları yanıtlamak, randevu ayarlamak, iş tabloları oluşturmak vb. gibi işler dahildir.

Bununla birlikte, bir sanal asistanın işletmeler için yapabileceklerine dair bir sınır neredeyse yoktur. Bazı müşteriler sizden online mağazalarını, sosyal medya hesaplarını, web sitelerini vb. yönetmenizi isteyebilir. Bu yüzden eğer çeşitli öğrenme fırsatlarına sahip olan bir iş arıyorsanız, bu sizin için kusursuz evde iş imkanı olabilir.

Sanal asistanlık yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Bionluk gibi platforma kayıt olarak hemen işe başlayabilirsiniz. Özellikle kadınlar için evde yapılacaklar işler arasında en popülerlerinden biridir.

4. Grafik & Tasarım

evde yapilacak isler grafik tasarim
evde yapilacak isler grafik tasarim

Sanat ve tasarım konusunda yeteneğiniz mi var? Freelance grafik tasarımcısı olmayı düşünebilirsiniz.

Birçok şirketin görsel marka materyalleri oluşturmaya dair yardıma ihtiyacı vardır ve bu yüzden de grafik tasarım hizmetlerine daima ihtiyaç duyulmaktadır. Logolardan sosyal medya yazıları ve verigrafiklerine birçok çalışma yapabilirsiniz.

Bu evde iş imkanı için bir diplomaya ihtiyacınız yoktur. Ancak ilk önce yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Online kurslar alabilir ve grafik tasarım kitapları okuyabilirsiniz. Ayrıca iyi bir bilgisayara, çizim tabletine ve Adobe Creative Cloud gibi grafik tasarım yazılımına ihtiyacınız olacak.

Freelance tasarım işleri bulmak için Dribbble ve Behance gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Müşteriniz olmadığı zaman kendi orijinal çalışmalarınızı satmak için bir online mağaza kurmayı düşünebilirsiniz.

5. Online Kurs

evde ek is imkani online kurs
evde ek is imkani online kurs

Bir konuda deneyimli ve uzman olanlar için online öğretmenlik yapmak güzel bir gelir getirebilir.

Matematik’ten Müzik gibi müfredat dışı derslere kadar öğrenebileceğiniz birçok şey vardır.

Eğer istiyorsanız YGS, LYS vb. sınavlar gibi sınavlar için ders vermeyi deneyebilirsiniz. Birçok anne baba çocuklarının bu türden sınavlara hazırlanması için yardımcı olabilecek birine para ödemektedir.

Alternatif olarak eğer İngilizce’niz ana diliniz gibiyse dil öğretebilirsiniz. Bu konuda daha güvenilir olabilmek için çeşitli sınavlara girebilir veya bu konuda uzman olduğunuza dair belgeler sunabilirsiniz.

Teachable ve Udemy gibi siteler dünyanın herhangi bir yerinden öğrenciler ile çalışmayı fazlasıyla kolaylaştırmıştır. Eğer online eğitmenliğe yeniyseniz bu platformlar harikadır.

Müşteri sayınızı artırdıktan sonra kurslarınız için bir web sitesi kurabilirsiniz. Böylelikle, öğretme yöntemleriniz ve para kazanma üzerinde daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.

6. Reklam Yöneticiliği

reklam yoneticisi evde yapilacak isler
reklam yoneticisi evde yapilacak isler

Dijital reklamlar işletmelerin başarılı olmasında önemli bir role sahip olduğu için birçok işletme dijital reklamlara yatırım yapmaktadır. Bununla birlikte, herkes bu reklamlardan yararlanmayı bilmemektedir.

İşte bu konuda siz devreye gireceksiniz. Online reklam yöneticisi olarak müşterilerinizin Google, Facebook ve Instagram gibi farklı platformlarda reklam ihtiyaçlarını karşılayacaksınız.

Pazarlama becerilerine ek olarak PPC teklif verme stratejilerine, reklam fiyatlandırma modellerine ve analitiklere dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Yönetim hizmetleriniz için bir işletme sitesi kurabilirsiniz. Müşteri kazanmak için sitenizi sosyal medya hesaplarında, reklamlarda ve Workable gibi iş platformlarında yayınlayabilirsiniz.

Eğer güçlü bir itibar elde etmek istiyorsanız profesyonel danışmanlık ve motivasyon konuşmaları sunabilirsiniz.

7. Dropshipping

dropshipping e-ticaret evde para kazanma
dropshipping e-ticaret evde para kazanma

Dropshipping eğer evde internetten yapılacak iş arıyorsanız harika bir evde iş imkanı olabilir. Tipik bir online mağazadan ürün üretimi veya stok yönetimiyle uğraşmadan bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

Bunun yerine, toptancılarla ürünlerine sizin markanızı basması konusunda anlaşarak ortaklık yapacaksınız. Herhangi biri bir ürün aldığında ürünü müşteri teslim etmesi için şirkete haber verirsiniz.

Bununla birlikte, dropshipping fazla masrafı olmayan bir evde iş imkanıdır. Mağazanızı kurmanız için gerekenler sadece bir web sitesi, laptop ve SaleHoo ve AliDropship gibi toptan satıcılara erişimdir.

Birçok dropshipping mağazaları benzer ürünler sattığından markanızın rakiplerinizin arasından öne çıktığından emin olun. İşletmeler bunu niche’lerini daraltarak yapar.

8. Makale Yazarlığı

makale yazarligi evde ek is
makale yazarligi evde ek is

Evde yapılacak işler arasında makale yazarlığı özellikle ev hanımlarının en çok tercih ettiği sektörler arasında yer alıyor. İster kendiniz müşterinizi bulun isterseniz makale sitelerinde editör olarak çalışın.

Bu işte para kazanmanız kaçınılmazdır. Çünkü makale alım satım işlerine talep çok fazladır. R10.net gibi webmaster forumlarında müşteri bulmanız kaçınılmazdır. Makale yazarlığı yaparak evden para kazanmak oldukça rahat ve basittir. Tek yapmanız gereken SEO uyumlu makale yazmayı öğrenmek.

Dışarıdan bakıldığında çok basit ve para getirmeyecek bir iş olarak gözükebilir fakat işin içine girdiğinizde ayda 2-3 bin TL arası para kazanmanız mümkün.

9. El İşi

el isi evde yapilacak isler
el isi evde yapilacak isler

Evde satmak için ne yapabilirim diyorsunuz ve evde yapıp satabileceğim işler diye arayış içinde misiniz? O zaman el işi ürünleri satmak size göre olabilir.

Eğer türünün tek örneği ürünlere sahipseniz insanlar onları satın almak için daha eğilimli olurlar. Böylelikle ürünleriniz için pazar ortalamalarından daha yüksek fiyatlar çekebilirsiniz.

Gelirinizi maksimuma çıkarmak için evde bir mağaza kurun ve toptan malzeme alın. Ek olarak, ürününüzü tasarlarken aklınızda doğru kitleye sahip olduğunuzdan emin olun.

Ürünlerinizi nasıl pazarlayacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? İlham için Bario Neal gibi online küçük el işi işletmelerine göz atabilirsiniz. Bu mağaza özellikle sürdürülebilirlik meraklılıklarına hizmet etmektedir.

Bugünlerde Etsy ve eBay gibi siteler ve hatta Instagram bile kısa sürede küçük bir işletme açmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, işiniz üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsanız kendi online mağazanızı açmayı düşünün. Bu şekilde markanız üzerinde tam kontrole sahip olacak ve üçüncü kişiler tarafından yapılan kesintilere maruz kalmayacaksınız.

Eğer daha önce hiçbir işletme kurmadıysanız Udemy gibi platformlarda online kurslara göz atabilirsiniz.

10. eBay

evden calisarak para kazanma ebay
evden calisarak para kazanma ebay

İkinci el ürünlerin moda olmaya başlamasıyla kullanılmış ürünleri alıp satmak iyi bir iş imkanı haline geldi. Üstelik kelepir ürünler arayan kişiler daima mevcuttur.

Evde yapılacak bu iş fazla giriş ücreti de gerektirmez. Başlamak için online bit pazarlarına veya açık artırma sitelerine gidebilir ve makul fiyatlı eski ürünler bulabilirsiniz. Ürünler, mobilyalardan kıyafetlere ve oyuncaklara kadar her şey olabilir.

Aralarından tercih edebileceğiniz binlerce eticaret sitesi olsa da eBay kullanılmış ürünler için önemli bir pazar alanıdır. Eğer hızlıca para kazanmak istiyorsanız bu platformun popülerliğinden yararlanın.

Eğer eski bir pikap veya oyun konsolu gibi eşsiz bir ürüne sahipseniz, açık artırma modellerini de kullanabilirsiniz. Eğer koleksiyoncuları çekebilirseniz binlerce lira kazanabilirsiniz.

Eğer stabil bir gelir kaynağı oluşturduysanız bilginizi paylaşmak için bir online kurs oluşturarak ekstra gelir elde etmeyi deneyebilirsiniz.

Evde Yapılacak İşlerden Hangisi Seçilmelidir?

Yeteneklerinize göre evde yapılacak işler arasında seçim yapabilirsiniz. Çok iyi bir çizim ve tasarım kabiliyetiniz varsa gerçekten güzel paralar kazanmanız kaçınılmazdır.

Evde Ne İş Yapabilirim?

Stoksuz satış, blog yazarlığı, makale yazarlığı, youtuber, grafik tasarımcı, sanal asistan, çevirmen gibi bir çok alternatif ile evden para kazanabilirsiniz.

Para Kazandıran İşler Nelerdir?

Para kazandıran işler sizin yetenek ve kabiliyetiniz göre değişkenlik gösterir. Yukarıda sıraladığım her iş kolundan rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Azim, kararlılık ve yetenek olduktan sonra kazanç kaçınılmaz olacaktır.

Sonuç

Artık internet sayesinde birçok evde yapılacak işler mevcuttur. Özellikle de COVID-19 salgını gibi kriz zamanlarında ekstra gelire ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda evde iş imkanı olarak evde yapılacak işler fazlasıyla yararlıdır. Üstelik bu işlerin güzel yanıysa ek iş ne yapılabilir diye düşünüyorsanız, ek iş olarak da yapılabilecekleridir.

Özet olarak işte 2020’de yapabileceğiniz en iyi evde yapılacak işler listemden 20 adet evde iş imkanı:

  • Blog — okuyucularla bilgi ve ilgilerinizi paylaşın ve affiliate marketing, sponsorlu içerik, ürün satımı vb. gibi yöntemlerle para kazanın.
  • El işi ürünlerini online olarak satmak — ellerinizle yaptığınız ürünleri satmak için bir online mağaza açın.
  • eBay üzerinde ikinci el ürün alın satın — eBay’de kullanılmış ürünler satın alın ve kar koyarak satın.
  • Dropshipping işletmesi — ürünlere sizin markanızı basması bir toptancı ile anlaşın ve bunları eTicaret sitenizde satın.
  • YouTuber Olun — bir video içerik üreticisi olarak kariyerinize başlayın ve Google Adsense, affiliate marketing, ürün satımı vb. gibi yöntemlerle para kazanın.
  • Online rehberlik — uzmanlığınızı video konferansı veya kurslar aracılığıyla paylaşmak için bir ders planı oluşturun.
  • Sanal asistanlık — müşteriler tarafından verilen sekteterlikle alakalı işleri yapın.
  • Grafik tasarımcılığı — işletmeler ve girişimciler için görsel marka materyalleri oluşturun.
  • Online öğretmenlik — dünyanın her yerinden öğrencilere akademik veya müfredat dışı konularda ders verin.
  • Online reklam yöneticiliği — müşterilerinizin Google, Facebook, Instagram gibi sitelerdeki dijital reklamlarıyla ilgilenin.

Umuyorum ki bu rehberim size 2020’de evde yapılacak işler konusunda yararlı ve bir evde iş imkanı seçmenize yardımcı olmuştur. Bol şanslar! Evde kalın, sağlıklı kalın, sosyal mesafenizi koruyun!

Cevap bırakın