En Etkili 8 E-Ticaret Pazarlama Stratejisi

En Etkili 8 E-Ticaret Pazarlama Stratejisi
SEO
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

E-ticaret pazarlama stratejisi işinizi büyütmeniz açısından oldukça önemli bir konudur. Satışları arttırmak daha fazla müşteriye ulaşmak için e-ticaret pazarlama stratejilerine hakim olmanız gerekir. Bunun için SEO çalışması ile bütçenizi doğru bir şekilde kullanmanız gerekir.

İnternetten satış yapmak ve para kazanmak istiyorsanız ve henüz kararsızsanız size iyi bir haberim var.

  • E-ticaret sektöründe satışlardan elde edilen gelirin 8 trilyon dolara ulaşması ve yıldan yıla %23 artması bekleniyor.
  • 10 satın alma işleminden 4’ü de yalnızca e-ticaret kanalları kullanılarak yapılıyor.

Koronavirüs ve salgın hastalıklar insanlara alışveriş merkezlerine gitmeden de her ürünü temin edebileceklerini, ürün satıcılarına ise insanların taleplerini karşılayabilecek e-ticaret siteleri dizayn etmeyi öğretti.

Bu e-ticaret pazarlama rehberi ile birlikte mağazanız için en etkili pazarlama tekniklerini öğrenebileceksiniz.

E-Ticaret Pazarlaması Nedir?

E-ticaret pazarlaması, web sitesi trafiğini, marka görünürlüğünü ve satışları artırmak için gelen reklamcılık, organik SEO ve diğer pazarlama taktikleri aracılığıyla çevrimiçi mağazanızı tanıtma sürecidir. Sosyal medya, arama motorları, e-posta ve diğer dijital platformlarda farkındalığı arttırma işlemlerini de içerir.

E-ticaret pazarlaması, ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için birçok dijital pazarlama stratejisi kullanır.

Etkili bir e-ticaret pazarlama stratejisinin ne anlama geldiğini anlamanız, çevrimiçi mağazanız için daha fazla satış elde etmek için bazı yaygın pazarlama tekniklerini burada bulabilirsiniz.

En İyi E-Ticaret Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

E-ticaret pazarlaması, bazı kanalların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiği çok kanallı bir yaklaşım gerektirir. Örneğin, dönüşüm oranları hem trafik kaynağına hem de cihaz türüne göre büyük farklılıklar gösterir.

  • Cihaza göre ortalama e-ticaret dönüşüm oranı: masaüstü: %3,8; tablet: %3.3; akıllı telefon: %1,3
  • Trafik kaynağına göre medyan dönüşüm oranı: Doğrudan: %2,2; E-posta: %5,3; Organik: %2.1; Facebook: %0.9; Ücretli Arama (Ads): %1,4; Yönlendirme: %5,4; Sosyal: %0.7

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

seo calismasi 2021
seo calismasi

Arama motoru optimizasyonu (SEO), Google gibi arama motorlarında hiçbir ücret ödemeden organik bir şekilde yükselmenizi sağlayan bir çalışmadır. Fakat bu uzun vadeli bir çalışmadır.

E-ticaret mağazanıza SEO ile birlikte ziyaretçi çekmek için uzun bir süreye ihtiyacınız vardır. Çünkü Google gibi arama motorlarının sitenizi tam anlamıyla tanıması ve insanlara sunması için zamana ihtiyacı vardır.

Sadece zaman yeterli olmayıp iç ve dış SEO çalışmalarınızı doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Teknik SEO ile birlikte organik olarak e-ticaret mağazanızı yükseltebilirsiniz.

Teknik SEO içerisinde; anahtar kelime araştırması, rakip site analizi, URL yapısı, site hızı, mobil uyumluluk, tasarım, kullanılabilirlik gibi ayarlamalar barındırır.

Teknik SEO’nun yanı sıra kaliteli içerik organik olarak büyümeniz için oldukça etkili bir çözümdür. Ürün ve kategori sayfalarında yüksek kaliteli içeriğe ve düzenli olarak güncellenen, SEO için optimize edilmiş bir bloga sahip olmalısınız.

e-ticaret pazarlamasi
e-ticaret pazarlamasi

E-ticaret sitesi açmaya karar verenlerin çoğu hazır sistemler kullanıyor. Hazır sistemlerde genelde çoğu teknik SEO işlemleri yapılmış oluyor.

Fakat yukarıdaki resimdeki gibi ayarlamalar tamamen size ait. Ekleyeceğiniz ürünün başlığı, açıklaması, etiketleri, url yapısını tamamen siz düzenliyorsunuz.

Yine e-ticaret sitelerinizde mutlaka ürününüzle alakalı özgün yazıların barındığı bir blog olmalıdır. Blog yazıları daha uzun ve arama motorlarının sevdiği içerik türlerinden olduğu için sıralamalarda üst konuma yerleşmeleri kolaydır.

e-ticaret pazarlama stratejileri
e-ticaret pazarlama stratejileri

2. Tıklama Başına Maliyet (TBM) Reklam

Tıklama başına maliyet reklamları (TBM) arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan ücretli bir hizmettir. SEO ile uzun süre beklemek istemeyenler için ücretli bir seçenektir.

e-ticaret pazarlama teknikleri
e-ticaret pazarlama teknikleri

Resimde gördüğünüz gibi Google’a deri ceket yazdığımızda ilk sırada çıkanların hepsi TBM reklamlarıdır. Firmalar SEO ile zaman kaybetmeyip Google Ads ile TBM reklamları çıkarak daha fazla ziyaretçiye ulaşmayı hedeflerler.

Tabi bu SEO ile ilgilenmedikleri anlamına gelmez. Önünüze çıkan her fırsatı, her ayarı değerlendirmelisiniz. Bir yandan SEO bir yandan TBM reklamları vermeniz daha fazla ziyaretçi kazanmanızı sağlar.

Bununla da kalmaz, markanızın adının daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlarsınız.

3. E-posta Pazarlama

seo analiz raporu
seo analiz raporu

Günümüzde Trendyol gibi çoğu firmaya kayıt olduğunuzda veya alışveriş yaptığınızda kampanyalar ve indirimlerle ilgili e-posta almaya başlarsınız. E-posta pazarlaması e-ticaret için gerçekten küçümsenmeyecek kadar büyük bir faydadır.

E-posta pazarlamasında yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüze bağlıdır. Müşteriniz sitenize kayıt olduğunda otomatik olarak hoş geldiniz e-postası gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra ürün haberleri, promosyonlar hakkında da otomatik e-postalar gönderebilirsiniz.

4. Satış Ortaklığı Pazarlaması

satis ortakligi
satis ortakligi

Satış ortaklığı pazarlaması yine e-ticaret mağazanızı büyütmeniz açısından güzel bir uygulamadır. Türkiye’de bunu sağlayan bir kaç firma mevcuttur.

Bu firmalara kayıt olarak ürünlerinizi içeren bir bağlantı ve komisyon oranı sağlarsınız. Sizin ürünlerinizi tanıtarak satış yapan kişilere ise belirli bir komisyon ödersiniz.

Örneğin; deri ceket satışlarınızla ilgili satış başı %3 komisyon belirleyerek insanların ürünlerinizi tanıtmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Satış ortaklığı yapabileceğiniz siteler: Gelir Ortakları, Reklam Store

5. Sosyal Medya Pazarlaması

sosyal medya uzmani evden para kazanma
sosyal medya uzmani evden para kazanma

Her gün milyonlarca insan Facebook, İnstagram, YouTube gibi platformlarda vakit geçiriyor. Bu tarz sosyal medya platformları sadece eğlence amaçlı kullanılmaktan ziyade verimli bir e-ticaret kaynağı haline de geldi.

Sosyal medya pazarlamasından yararlanarak takipçi sayınızı artırabilir, mevcut müşterilerle etkileşim kurabilir, itibarınızı yönetebilir ve reklamları kullanıcıların ilgi alanlarına göre özelleştirebilirsiniz.

Organik sosyal medya, kullanıcıların haber akışlarında markanızla bağlantı kurabilmeleri için markanızın sosyal medya sayfasında gönderiler ve güncellemeler oluşturmayı içerir.

Marka bilinirliğinizi arttırmak, insanların daha fazla ilgisini çekmek için hem organik hem de ücretli reklam seçeneğini kullanmanız gerekir.

6. Görüntülü Reklamcılık

E-ticaret mağaza sahipleri, Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanarak kolayca banner reklamlar oluşturabilir ve bunları web’de gezinen kişilere sunabilir.

Bu güçlü ağ, 2 milyondan fazla web sitesine ve İnternet kullanıcılarının %90’ına ulaşıyor. Her türden farklı reklam boyutu ve biçimiyle GDN, ilgi alanlarına ve çevrimiçi davranışlarına göre hedeflenen banner reklamlarla insanlara ulaşmanın harika bir yoludur.

Aşağıda gördüğünüz resimde görüntülü reklam ağı kullanan firmaların reklamlarını görebilirsiniz.

google goruntulu reklam agi
google goruntulu reklam agi

7. Yeniden Hedefleme

yeniden pazarlama remarketing2
yeniden pazarlama remarketing2

Yeniden hedefleme, web sitenizi ziyaret eden veya ürünlerinizle etkileşime giren web kullanıcılarına metin, afiş ve sosyal reklamlar gösterme sürecidir.

Kullanıcılar e-ticaret sitenizi ziyaret ettiğinde, Google veya Facebook tarayıcılarına bir piksel yerleştirebilir ve internette gezinirken onlara işletmenizi hatırlatan reklamlar gösterebilir.

Bu reklamlar genellikle gösterim başına maliyet temelinde ödenir ve kullanıcıların web sitenizle zaten etkileşime girdiğini bildiğiniz için hedefli dijital pazarlama için harika bir taktiktir.

8. Etkileyici Pazarlama

influencer instagramdan para kazanma
influencer instagramdan para kazanma

Kullanıcılar çevrimiçi alışveriş yaparken, satın alma kararlarını bildirmek için başkalarının görüşlerine çok güveniyorlar.

Ne satın alacaklarını ve hangi markalarla etkileşime gireceklerini söylemek için akranlarından ve etkileyicilerinden çevrimiçi incelemeler ve öneriler ararlar.

Etkileyici bir pazarlama ağına katılarak, sizi tanıtmak için nişinizdeki mikro etkileyicilerle bağlantı kurabilirsiniz.

Bir e-ticaret mağazası, genellikle bir etkileyiciye önceden bir ücret öder (daha fazla takipçi = daha yüksek ücret) ve ürünlerini bloglarında, Instagram hesaplarında, Facebook veya YouTube kanallarında tanıtırlar.

E-Ticaret Dönüşüm Hunisinde Nasıl Ustalaşabilirim?

e-ticaret pazarlamasi 2022
e-ticaret pazarlamasi

Yukarıdaki her bir pazarlama taktiğini optimize etmeden önce işletme hedeflerinizi, pazarlama bütçenizi ve bu kanalların birlikte nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Bir kullanıcının bir ürünü satın almasını sağlamak uzun vadeli bir iştir – nitelikli bir satış sağlamak için 7-13 dokunuş gerekebilir . Bir kullanıcının, ilk satın alma işleminden önce markanızı ve ürünlerinizi birden çok kez görmesi gerekir. Bu nedenle, yaklaşımınızın, alıcıları yolculuklarının farklı aşamalarında vurmak için birden fazla taktiği birlikte içermesi gerekir.

E-ticaret Pazarlama Özeti

Bir çevrimiçi mağaza ile para kazanmak için her zamankinden daha fazla fırsat var. Bununla birlikte, pazarlama taktikleriniz ve dönüşüm huninizin akılda tutulması ve gelişen ve talepkar tüketicinin ihtiyaçlarına uygun olması gerekir.

Yukarıdaki e-ticaret pazarlama taktiklerinden bazılarını uygulayarak ve her birini bir yatırım getirisi temel çizgisine getirerek, ölçeklendirmeyi, ürünlerinizi daha fazla insanın önüne çıkarmayı ve bu yıl daha fazla gelir elde etmeyi sağlayabilirsiniz.