En İyi 10 CV Hazırlama Formu

En İyi 10 CV Hazırlama Formu
Gönderi Tarihi: 04.02.2024

CV hazırlama formu arayışı içerisinde olanlar için müthiş bir rehber hazırladım. CV oluşturmak isteyip ne yapacağını bilmeyen için bu rehber çözüm sağlayacaktır. Ücretsiz cv hazırlayarak iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

İyi bir şirkete veya firmaya başvurmak için sıradan bir cv hazırlamak hiç mantıklı bir karar olmaz. Çünkü bu tarz şirketler gerçekten alanında uzman ve yaratıcı kişilerle çalışmak ister. Her detaya dikkat etmeniz gerekir.

Eskiden özgeçmiş hazırlamak için internetten hazır cv örnekleri indirip bunlar üzerinden düzenleme yaparken, gelişen teknoloji bu işlemi hızlı ve pratik bir şekilde online olarak yapmamızı sağlayan fırsatlar sunuyor. Peki, ücretli ve ücretsiz CV hazırlama imkanı sunan web siteleri ile çarpıcı özgeçmişler hazırlamak ister misiniz? Sizin için birden fazla mevcut olan en iyi online CV sitelerini bir araya getirdim.

En İyi 10 CV Hazırlama Formu

1. Canva

cv hazirlama formu canva
cv hazirlama formu canva

Canva, bireylerin farklı öğeler için farklı şablonları özelleştirmelerine olanak tanıyan bir grafik tasarım web sitesi aracıdır. Sitenin sunduğu en önemli unsurlardan biri cv hazırlama formu arşividir.

Canva, bireyin gerçek potansiyelini yansıtacak şekilde kolayca özelleştirilebilen, profesyonelce tasarlanmış birçok özgeçmiş şablonu sunar. Bu harika özellikler, kullanıcıların diğer başvuranlardan öne çıkmasını sağlar.

Farklı zevklere ve tercihlere sahip kişilere etkili bir şekilde hitap etmek için, sitede yaklaşık 60.000 cv hazırlama formundan oluşan bir veritabanı vardır.

2. Resume.io

resume io cv hazirmala sitesi
resume io cv hazirmala sitesi

Resume.io, bu listedeki en iyi cv hazırlama platformlarından biridir. İşverenlerin yüzde 80’i tarafından kabul edilmesi muhtemel, sahada test edilmiş cv hazırlama formu sunduklarını iddia ediyorlar.

Deneyiminizi en iyi yansıtan bir özgeçmiş oluşturmanıza yardımcı olan çeşitli özelleştirme özelliklerine de erişebilirsiniz. Site, 12’den fazla özgeçmiş şablonundan oluşan bir veritabanına sahiptir.

3. Visme

visme cv olusturma formu
visme cv olusturma formu

Visme, personel müdürünün dikkatini çekmesi gereken görsel özgeçmişler oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, vurgulamalarınızın öne çıkmasını sağlamak için bireylerin çarpıcı görsel tasarım ilkelerinin yanı sıra görüntüleri kullanmasına da olanak tanır.

Platform, UX Geliştiricileri, Sosyal Medya Yöneticileri, Satış Ortakları, Moda Tasarımcıları, Fotoğrafçılar, Öğretmenler, Proje Yöneticileri ve daha fazlası dahil olmak üzere hayatın her kesiminden profesyoneller için 19 harika görünümlü cv hazırlama formu sunar.

Özgeçmişinizi doğrudan web tarayıcınızda oluşturmanıza, düzenlemenize ve yazdırmanıza olanak tanıyan kolay bir sürükle ve bırak düzenleyiciye sahiptirler.

4. Creative Market

creative market cv hazirlama
creative market cv hazirlama

Creative Market, serbest çalışanların farklı grafik öğeleri oluşturmasına ve bunları platformlarında satmasına olanak tanıyan, topluluk tarafından oluşturulmuş bir pazardır. CV hazırlama formu sitesi, 6,202’den fazla özgeçmiş şablonundan oluşan kapsamlı bir veritabanı sunar.

Temel olarak, özgeçmişleri satın alabileceğiniz bir e-ticaret mağazası gibidir. Herhangi bir özgeçmiş şablonunu indirebilmek için “Sepete Ekle” ve ardından “Ödeme Yap” ı tıklamanız yeterlidir. Özgeçmiş şablonunu bilgisayar sisteminizde açın ve boş cv şablonunu kendi bilgilerinizle değiştirin.

5. Zety

Zety cv olusturma
Zety cv olusturma

Zety, sektörde popüler bir isimdir ve 20’den fazla etkileyici cv hazırlama formundan oluşan bir veritabanı sunar. Ziyaretçiler ayrıca 200’den fazla kariyere özgü özgeçmiş örneğini keşfetme fırsatına sahip.

Dahası, Zety, özgeçmişlerini profesyonel tavsiyeye göre oluşturmak isteyen kişilere araç kutuları sunan çevrimiçi bir özgeçmiş oluşturma hizmetidir.

Ayrıca, kullanıcıların özgeçmişlerini nasıl etkili bir şekilde geliştirebileceklerine dair öneriler sunan bir özgeçmiş denetleyicisi de denilebilir. Zety, herhangi bir gramer hatasını ortadan kaldıran esnek bir metin düzenleyiciyle birlikte gelir.

6. Visualize

visualize me ozgecmis olusturma
visualize me ozgecmis olusturma

Vizualize.me, öncelikle infografik tabanlı özgeçmişler oluşturmak için kullanılan online bir cv oluşturucudur. Bu platform, daha fazla işvereni çekmek için geleneksel metin tabanlı özgeçmişleri daha çekici özgeçmişlere dönüştürmenize yardımcı olur.

Kullanıcının tercihlerine göre özelleştirilebilen önceden var olan altı cv hazırlama formu teması sunarlar. Şablonlarla birlikte altı renkli palete ve bir düzineden fazla yazı tipi stiline erişim sağlar.

Bu cv sitesinin en iyi yanı, tüm bilgilerinizi manuel olarak doldurmanız gerekmemesidir. LinkedIn profilinizden bilgi almanıza ve deneyiminizi, kariyer grafiğinizi, eğitim geçmişinizi ve referanslarınızı vurgulayan web tabanlı bir özgeçmiş oluşturmanıza olanak tanır.

7. VisualCV

visualcv hazirlama
visualcv hazirlama

VisualCV bir online cv oluşturucu olarak hizmet verir ve aynı zamanda istediğiniz işi almanıza yardımcı olmak için 22’den fazla cv hazırlama formu seçeneği sunar.

Temel özellikler arasında birden çok özgeçmişin kolay yönetimi, özgeçmişlerin kolay paylaşılması, analitiğe devam etme ve özgeçmiş etkinliği için geri bildirim kaynağı bulunur.

Ücretsiz şablonlarını deneyebilir veya daha gelişmiş özgeçmiş şablonlarına erişebilirsiniz; ücretli plana yükseltebilirsiniz. Özgeçmişler tamamen özelleştirilebilir ve istediğiniz yerde yayınlanabilir.

8. CakeResume

cakeresume cv olusturma
cakeresume cv olusturma

CakeResume, bireylerin dakikalar içinde canlı ve benzersiz cvler oluşturmasına olanak tanır. 50’den fazla boş cv hazırlama formundan oluşan kapsamlı veritabanıyla, kullanıcıların seçim yapabilecekleri birçok seçenek vardır.

Ayrıca, çoğu özgeçmiş şablonu platformunun aksine CakeResume, özgeçmişinizi özelleştirmek ve tercihinize göre hizalamak için kullanıcı dostu bir sürükle ve bırak düzenleyici sağlar. Kullanıcılar ayrıca karakter özelliklerini en iyi vurgulayan düzeni seçme seçeneğine de sahiptir.

9. Kickresume

kickresume ozgecmis hazirlama
kickresume ozgecmis hazirlama

Kickresume, göz alıcı özgeçmişlere sahip olmanızı sağlayan ve aynı zamanda önceden var olan cv formlarının kapsamlı bir veritabanını sunan online bir özgeçmiş oluşturucusudur. 50’den fazla cv hazırlama formu şablonu arasından seçim yapabilir ve bunları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Özgeçmişte minimum gramer hatası olmasını sağlamak için yerleşik bir dilbilgisi denetleyicisi ile birlikte gelir . Özgeçmişinizin içeriğiyle ilgili zor anlar yaşıyorsanız, Google, Volvo, Amazon ve daha fazlası gibi şirketler tarafından işe alınan başarılı bireylerin 100’den fazla özgeçmiş örneğinden ilham alabilirsiniz.

10. ResumeGenius

resumegenius cv hazirlama
resumegenius cv hazirlama

ResumeGenius, 100’den fazla cv formuyla en kapsamlı şablon kitaplıklarından birini sunar.

Şablonlar, herhangi bir niş, deneyim düzeyi, eğitim geçmişine uyacak şekilde tasarlanmıştır. Özelleştirme özellikleri söz konusu olduğunda oldukça şaşırtıcı ve hatta web sitelerini kişiselleştirmenize izin veriyor.

Mükemmel bir özgeçmiş oluşturmanıza yardımcı olmak için, ResumeGenius ayrıca, sertifikalı bir profesyonel özgeçmiş uzmanından yardım alabileceğiniz özel bir “Uzmana Sor” hizmeti de sunar.

CV Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmişini başarılarının sıralandığı bir listeden çok, senin reklamını yapan bir araç olarak görmende yarar var. Özgeçmişinin içeriğini, isim, soy isim, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübesi deneyimler, referanslar, özel zevkler gibi konuların özetleri oluşturur.

Herhangi bir iş başvurusunda bulunmadan önce kendini tanıtman için mutlaka doğru hazırlanmış bir CV sunman şart. Özgeçmişin doğru, anlaşılır, açık ve kısa olmalıdır ki dikkat çeksin. İş hakkındaki görüşlerini ve o sektördeki deneyimlerini CV içerisine yazmalısın.

Etkili CV hazırlamana için püf noktalar

 • A4 kağıda yazmalısın.
 • Özgeçmişin en fazla 2 sayfa olmalı. (Akademik CV daha uzun olabilir.)
 • Uzun paragraflardan kaçınmalısın. (CV incelemelerine en fazla 1-3 dakika süre ayrılıyor)
 • Birinci ya da üçüncü tekil kişi ağzıyla yazmalısın.
 • Genellikle “Times New Roman” veya “Arial” gibi kolay okunabilen karakterler kullanmalı, 11 ya da 12 punto ile yazmalısın.
 • Kelime ve cümlelerin altını çizmemelisin. (İnternet adresleri hariç)
 • İmla kurallarına dikkat etmelisin.
 • Başvurduğun pozisyona uygun bir ön yazı hazırlamalısın. Genel başvuru yapıyorsan, ön yazında hangi alanda çalışmak istediğinizi belirtmelisin.
 • Ters kronolojik sıra takip etmelisin.
 • Gereksiz bilgiler eklemekten kaçının.
 • Takım elbiseli çekilmiş fotoğraflar eklemelisin.
 • Silik, bulanık, arka planı karışık fotoğraflar eklememelisin.

Kariyer Hedefi

 • Başvurduğun pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğin, kendini tanıtacağın ve başvuru amacınızı belirteceğin çok kısa bir paragraf yazmalısın.

Kişisel Bilgiler

 • Adını, açık adresini, sana ulaşılabilecek telefon numaralarını ve e-mail adresini özgeçmişinin başına mutlaka yazmalısın.
 • Doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum gibi bilgiler mutlaka yazılmalı.
 • Uyruğunu yurt dışındaki işlere başvuru yaparken yazabilirsin.

Eğitim Bilgileri

 • Mezun olduğun programları ters kronolojik sıra ile yazmalısın.
 • Okurken aldığın dereceleri ya da önemli başarıları ve genel not ortalamanı belirtebilirsin.
 • Yeni mezunsan bu bölüm başta olmalı ama iş deneyimine sahipsen bu bölümü iş deneyimi bölümünün altına yazabilirsin.

İş/Staj Deneyimi

 • Ters kronolojik sıra ile iş ve staj deneyimlerini yazmalısın.
 • Çalıştığın yerdeki pozisyonunu belirterek her birinin altına sorumluluklarını ve genel olarak yaptığın işleri kısaca listelemelisin.
 • Başarılarını özellikle vurgulamalısın.

Beceriler

 • Bildiğin yabancı dilleri ve bilgisayar programlarını belirtebilirsin.
 • Birkaç program ya da yabancı dil biliyorsan yanlarına hangi seviyede bildiğini ekleyebilirsin.
 • Bunların dışında başvurduğun pozisyon özelinde yazılabilecek becerilerini yazabilirsin.
 • Mesleğinizle ilgili profesyonel kuruluşlara üye iseniz bunları yazmanız sizin için
 • Eğer pozisyon için gerekli ise ek bilgi başlığı altında sürücü belgenin olduğunu belirtebilirsin.

Eğitimler/Sertifikalar

 • Katıldığın mesleki kurs ve eğitimleri, sertifikalarını uygun başlıklar altında belirtebilirsin.

#İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Video Konferans Programı

Referanslar

 • İki referans yazılabilir.
 • Yeni mezunsan referanslarının biri hocandan, biri de stajyer olarak bağlı çalıştığın yöneticinden olabilir.
 • Diğer seçenek ise, “Talep edildiğinde verilecektir” ibaresini eklemektir.
 • Eğer referansın yoksa bu bölümü eklemeyebilirsin.
 • Sizi çok yakından tanımayan kişileri referans olarak göstermeyin ve referans gösterdiğiniz kişilere önceden haber verin.

Boş CV Örnekleri (Word)

Aşağıda boş cv örneklerini word dosyası olarak paylaştım. İndirip düzenleme yapabilirsiniz.

Sonuç

CV hazırlama formunuzu profesyonel bir şekilde hazırlamak size gerçekten artı bir değer katacaktır. Word dosyasında hazır sunulan cv formları küçük işletmeler için idealdir fakat gözünüz yükseklerdeyse kesinlikle yukarıda paylaştığım cv hazırlama sitelerinden birini tercih etmelisiniz.