YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube SEO Nasıl Yapılır?
SEO
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

Youtube SEO nedir? Nasıl yapılır? Youtube SEO ayarları ile ilgili müthiş bir rehber hazırladım. Youtube SEO çalışması ile ilgili olarak daha önce görmediğiniz püf noktaları öğrenmiş olacaksınız.

Youtube SEO teknikleri ile birlikte kanalınızı hak ettiği yere getirebilmeniz mümkün. Bu tarz teknikler çok daha fazla kitlelere ulaşmanızı sağlayan muhteşem detaylardır.

Google’a kebap nasıl yapılır? yazıyorum ve çıkan sonucu inceliyorum.

youtube seo nasil yapilir ornek
youtube seo nasil yapilir ornek

İlk sırada çıkan sonucu yeşil kare içerisine aldım. Burada video sahibi A’DAN Z’YE ADANA KEBAP NASIL YAPILIR? şeklinde bir başlık kullanmış. Diğerleri ise daha kısa ve dikkat çekmeyen başlık tercih etmiş. Ziyaretçinin videonuzu izlemesini istiyorsanız onu harekete geçirecek eylemlerde bulunmalısınız.

Bu örnekteki başlığın dikkat çekiciliği Youtube SEO’nun sadece tek bir parçasıdır. Şimdi aşağıda bulunan rehberi inceleyerek diğer teknikleri hemen inceleyin:

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

1. Kelime Araştırması

anahtar kelime arastirmasi
anahtar kelime arastirmasi

Youtube SEO’nun en can alıcı noktalarından ve kesinlikle bilmeniz gereken bir püf noktadır. Anahtar kelime araştırması yapmak boşa video çekmenizi engeller. İnsanların aratabileceği kelimeler üzerine video hazırlamak ilk yapmanız gereken şeydir.

Anahtar kelime araştırmasını ücretsiz seo araçları, Google ve YouTube aracılığıyla yapabiliyorsunuz. Kebap nasıl yapılır? şeklinde arama yaptığımda sayfayı aşağıya doğru kaydırdığım zaman burada ilgili aramalar adı altında bölüm beliriyor.

youtube seo anahtar kelime arastirmasi
youtube seo anahtar kelime arastirmasi

Burada yer alan aramaları harmanlayarak video içerik üretebilirsiniz. Bunu video hazırlamadan önce yapmanız çok önemli çünkü insanların aratmadığı alanlarda video hazırlamanız boşa emek demektir.

Buna binaen Google Trends aracını kullanarak kelimelerin aranma hacimlerini görebilir, Türkiye ve dünya gündemini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Bu şekilde bir çalışma yapmak uzun vadede videolarınızın izlenmesini hatta patlamasını bile sağlayabilir. Çünkü insanlar bir konuyu merak ettiğinde her kaynağı değerlendirmek ister.

2. Rakip Analizi

youtube seo rakip analizi
youtube seo rakip analizi

Rakip analizi yine Youtube SEO açısından önemli bir konudur. Yüzlerce hatta binlerce rakibiniz bulunuyor olabilir. Aralarından en başarılı olanları seçip onların kanalını nasıl yükselttiğine göz gezdirin. Videolarını izleyin, içeriklerini ve her bir yaptığı çalışmayı kontrol edin.

Rakibinizi takip ederek ondan bir adım daha önde olabilmek için eksiklerini belirleyin. Mesela bir video da anlatmadığı veya atladığı bir detay olabilir.

Kullanıcıların yaptığı yorumlara bakarak içerik sahibinin eksik olduğu konuları çok çabuk belirleyebilirsiniz. Bu şekilde bir çalışma yaptığınızda onun yaptığı hatalara düşmeden çok daha hızlı bir şekilde kaliteli iş yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

3. Kaliteli İçerik Üretin

kaliteli video
kaliteli video

Kaliteli içerik üretmek belki de en önemli konulardan biridir. Çünkü içerik detaylı ve kullanıcıya değer katıyorsa paylaşılıp daha fazla izlenmesi sağlanacaktır.

Video çekerken kalitesi yüksek, net, canlı ve güzel montajlandığından emin olun. Videonuzu Youtube yüklemek için acele etmeyin. Arkadaşlarınıza izledin fikirlerini alın. Eksik ve yanlış olduğunu düşündüğünüz bölümleri revize edin.

Kullanıcı videonuzu izlerken canının sıkılmaması gerekir. Oturup video boyunca sizin konuşmanızı kimse dinlemez. Fakat güzel efektler, dikkat çekici resim veya videolarla içeriğinizi zenginleştirirseniz seyir keyfi bir hayli güzel olacaktır.

Youtube artık çok daha yaygın olarak kullanılan bir platform olduğundan dolayı kalite çok önemlidir. Sizin gibi binlerce kişinin Youtube’dan para kazanma hayali olduğunu unutmayın.

4. Video Başlığı Belirleyin

Çekim bitti. Montaj bitti. Şimdi sıra videonuzu Youtube yüklemeye geldi. Videonuz yüklenirken sizden başlık eklemenizi isteyecektir. Videonuzun başlığını etkileyici, dikkat çekici ve konuyla ilgili bir şekilde oluşturmalısınız.

İnsanları harekete geçirecek, onların dikkatini çekebilecek kelimeler kullanmalısınız. Hemen, Çabuk, Adım Adım, A’dan Z’ye, Nasıl Yapılır?, Hızlıca gibi kelimeleri başlığınıza uygun şekilde kullanmayı sakın ihmal etmeyin.

Aşağıda paylaştığım resimde başlık olarak Kaza Anı Ne Yaşadım? En Tuhaf 2 Gün!! Şok Olacaksınız şeklinde bir cümle kullanılmış.

youtube seo baslik
youtube seo baslik

Video başlığında dikkat çekici ve insanları harekete geçirici kelimeler tercih edilmiş. Şok olacaksınız, en tuhaf gün gibisinden kelimeler videoyu izlemeye zorluyor. İnsan merak ediyor ve bakmak istiyor.

Sizde videolarınıza bu şekilde başlıklar belirleyerek daha fazla izlenme ve tıklama alabilirsiniz.

  • Başlıkları kısa tutun (60 karakter) ve en önemli bilgileri en başa yerleştirin.
  • Bölüm numaralarını ve markanızı sona saklayın.
  • Başlıklarınızın önerilen videolarda, arama sonuçlarında ve mobil cihazlarda kesilmediğinden emin olun.

5. Video Açıklaması

Video açıklaması Youtube SEO açısından yine dikkat etmeniz gereken bir etken. Ünlü Youtuberların kanallarına bakarak onlar kafasına göre yazmış bende o şekilde yapayım derseniz yanılırsınız.

Çünkü onlar ununu elemiş eleğini asmış. Milyon aboneleri ve izlenme sayısı olan birinin bu tarz hususlara dikkat etmesine gerek yok.

youtube seo aciklama
youtube seo aciklama

Açıklamanızın tam içeriği, yalnızca “Daha fazla göster” tıklandığında görünür. Yukarıdaki örnekte, Blogilates’in her video için benzersiz bir açıklama yazdığını, ardından tüm videolar genelinde aynı bilgileri tutarlı şekilde göstermek için varsayılan açıklamayı (ilk üç satırın altında görünür) kullandığını görebilirsiniz.

 İzlenme sayısını artırmaya, ortak çalışmaları vurgulamaya ve abone kitlenizi büyütmeye yardımcı olabilecek etkileşimli özellikler ekleyebilirsiniz.

Şu işlemleri yapabilirsiniz:

  • İzleyicilerin uzun videoların önemli bölümlerine atlamalarına yardımcı olmak için zaman damgalarını kullanın.
  • İlgili videolardan oluşan oynatma listelerine bağlantı verin.
  • Tıklanabilir hâle getirmek için tüm web sitelerinin önüne http:// önekini yerleştirmeyi unutmayın.
youtube zaman dalgasi

Anahtar kelimenizi açıklama kısmında kullanmanız ve yine açıklama kısmını dikkat çekici bir şekilde oluşturmanızda fayda vardır. Bunları yapmanız algoritma tarafından algılanarak size fayda sağlayacaktır.

İzleyicilerinizin belirli bir hashtag’i aradığında videonuzu bulmaları için video açıklamalarınızda ilgili hashtag’ler (#) kullanabilirsiniz.

Bir video yüklediğinizde, videonuzun başlığına veya açıklamasına hashtag (#hashtag #örnek) ekleyebilirsiniz. Video açıklamasındaki hashtag’ler, kullanıcıları konuyla ilgili daha fazla video görmeleri için tıklandığında ilgili hashtag’in arama sonuçları sayfasına yönlendiren bağlantılardır.

6. Etiketler

Etiketler diğer alakalı videolarla önerilenler listesinde çıkmanızı sağlayabilir. Bu sebeple video içeriğinizle alakalı etiketler seçmeniz gerekir. Çok fazla etiket eklemenize gerek yok. 3-4 tane etiket yeterli olacaktır.

Etiket eklerken rakip analizi yaparak veya kelime araştırması yapabilirsiniz. Bu araştırma ve analizler sonucunda ekleyeceğiniz etiketlerin listesini çıkarmış olursunuz.

7. Küçük Resim Dikkat Çeksin

Başlık, açıklama, etiket gibi kısımları doldurduktan sonra sıra küçük resim kısmına geldi. Küçük resim insanların videonuzla karşılaştığı sırada gördüğü ilk şeydir.

Aşağıdaki resimde küçük resim örneğini görebilirsiniz:

youtube seo kucuk resim
youtube seo kucuk resim

Sınava gireceksen izle, farkın olsun. Şeklinde bir cümle kullanılmış. Başlıkta dikkat çekici kelimeler kullanmanız gerektiğini söylemiştim. Aynı şekilde küçük resminizde dikkat çekici olursa videonuzun izlenme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Youtube SEO aslında bir pazarlama stratejisi de diyebiliriz. Çünkü insanlara videonuzu izletebilmek için onların davranışlarına yönelik her türlü çalışmayı gerçekleştirirsiniz.

8. Kartları ve Diğer Özellikleri Kullanın

Videonuzu yüklerken Youtube kartları, video sonu alakalı videolarınızı gösteren özellikleri kullanmayı ihmal etmeyin. Bu özellikler diğer videolarınızın da izlenmesini sağlayabilir. Mevcut videonuzu izleyen kişilerin karşısına diğer videolarınız çıktığında ilgi çekebilir.

youtube seo kartlar
youtube seo kartlar

Video yöneticisindeki düzenleme ekranında bulunan “Bitiş ekranı ve ek açıklamalar” bölümüne gelerek videonuza istediğiniz türden bir bitiş ekranı ekleyebilirsiniz. Bitiş ekranları, videonuzun sonunda yer alması planlanan, diğer videolarınızı gösterebileceğiniz küçük kutu ekranlardan ibarettir. Bu yeni özellik her platformda çalışmakta ve kullanıcılara en iyi video sonu deneyimini yaşatmayı amaçlar.

9. Altyazı ve Çevirileri Kullanın

Altyazı ve çeviriler özelliğini kullanmak videonuzun çok daha geniş kitlelerce izlenmesini sağlayabilir. Altyazı özelliği duyma engelliler için çeviriler ise farklı dillere hakim insanların videonuzu keşfetmesini sağlar. Bu sizi Youtube SEO konusunda bir adım öne taşır.

#Mutlaka İnceleyin: YouTube İçerik Fikirleri

Size sunulan her özelliği değerlendirmeniz kanal optimizasyonu açısından da çok önemlidir. Ayrıntıları olabildiğince atlamayın. Her özelliği kullanmaya özen gösterin.

10. Aboneleri Arttırın

Videolarınızda kanalıma hoş geldiniz abone olmayı lütfen unutmayın gibi içeriklere yer verin. Çekinmeyin bu tarz paylaşımları yapın. Bunu yapamıyorsanız farklı yöntemlerle insanların kanalınıza abone olmasını sağlayın.

Abone olmak Youtube’da çok önemlidir. Abone sayısı Youtube’un algoritmalarının videoları sıralamak için kullandığı faktörlerden biridir. Bir videoyu beğenmek veya yorum yapmak bir defalık bir işlemdir, ancak abone olmak, kullanıcıların içeriğinizi düzenli olarak göreceği anlamına gelir.

11. Zamanlayın

İzleyicilerinin aklında yer edinmek isteyen içerik üreticiler, düzenli bir yayın planı belirlediklerinde izleyicilerin bir sonraki videolarının ne zaman çıkacağını bildiğini keşfettiler. Bunu en sevdiğiniz dizinin bir sonraki bölümünün ne zaman çıkacağını bilmeye benzetebiliriz. Aboneler, yeni yüklemelerinizi Abonelikler özet akışında bulabilir ve ilgi alanlarına dayalı mobil bildirimler ya da e-posta bildirimleri almayı tercih edebilir.

Tutarlı bir plana göre içerik yayınlayın

  • Belirlediğiniz aralıklarda (ör. haftada bir) ve belirli günlerde (ör. her Salı) içerik yayınlamaya çalışın. Yayınlama sıklığınız video formatlarınıza göre değişebilir.
  • Arama trendleri ya da güncel konularla ilgili içerik yayınlayabilecek kadar esnek olun. Örneğin, bir son dakika haberi olması durumunda düzenli programınıza ek içerikler yayınlayabilirsiniz.
  • Aynı anda birkaç video yayınlamak yerine aralarında zaman bırakmayı deneyin. Videoları yükledikten sonra yayınlanmalarını istediğiniz tarihi, saati ve saat dilimini planlayabilirsiniz.

Planlamanızdan haberdar edin

  • İzleyicilerinize, yeni videoları ne zaman yayınlamayı planladığınızı bildirin. Örneğin videolarınızda, video açıklamalarında, kanal fragmanında ve Hakkında bölümünde onları yeni videolardan haberdar edebilirsiniz.

Sonuç

Youtube SEO büyük kitlelere ulaşabilmeniz açısından önemli bir etken. Youtube ise dünyanın en büyük ikinci arama motorlarından bir tanesidir. İnsanlar artık okumaktan çok izlemeyi tercih ediyor. İzlemekten keyif aldıkları içinde Youtube’da vakit geçirmeyi seviyorlar. Eğer Youtuber olmak istiyorsanız hiç düşünmeyin hayalinizin peşinden koşun.