WordPress Uzmanı Nasıl Olunur?

WordPress Uzmanı Nasıl Olunur?
Gönderi Tarihi: 07.02.2024

WordPress uzmanı nedir? nasıl olunur? WordPress nasıl öğrenilir? WordPress uzmanı olabilmek için neler yapmanız gerektiğine dair güzel bir rehber hazırladım.

WordPress milyonlarda insanın kullandığı oldukça popüler bir cms sistemidir. Milyonlarca kullanıcısının olması hasebiyle oldukça iyi bir kazanç kapısıdır. Türkiye’de de milyonlar blog, e-ticaret, kurumsal anlamda bu altyapıyı kullanarak sitelerini oluşturmaktadır.

WordPress konusunda profesyonel olmanız tüm bu sektörlere hizmet sağlamanız demektir. Altyapıda yaşanan sorunları çözüp müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz.

Alan bununla sınırlı değil. SEO, dijital pazarlama, reklamcılık, kodlama, eklenti ve benzeri şekilde çoğaltabiliriz. WordPress uzmanı şeklinde bir diploma ve resmi belge yoktur. Fakat bu alanda uzmanlığa ulaşıp ciddi şekilde para kazanan birçok çalışan bulunuyor.

Yıllarca wordpress siteleri oluşturup bu sitelerle ilgili çalışmalar gerçekleştirdim. Ayrıca hmtl, css, php ve js kodlama dillerine hakimim ve bu hakimiyet sayesinde wordpress sorunlarınızı kısa sürede çözüme kavuşturabiliyorum. Bu yeteneklerim sayesinde internetten para kazanabiliyorum.

Eğer siz de bu şekilde para kazanmak istiyorsanız aşağıda anlatacaklarımı dikkatle okuyun.

WordPress Uzmanı Nasıl Olunur?

Temel HTML Öğrenin: Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), web tarayıcısında görülen içeriği ve düzenini kontrol eden şeydir. Oradan başlayarak kendinize, sizinle iletişim kurmak ve kodunuzun sonuçlarını görmek için kullanabileceğiniz bir kullanıcı ara yüzüne sahip olacaksınız. Daha gelişmiş dillerle uğraşırken, bu giderek daha da önem kazanacaktır.

Temel JavaScript Öğrenin: JavaScript, webin dili, tüm büyük web tarayıcıları (Chrome, Firefox, Safari, IE ve daha birçokları) yerleşik JavaScript desteği içermektedir. Şimdiye kadar kullandığınız her web sitesi veya web uygulaması muhtemelen arkasında çok sayıda JavaScript kodu içeriyordur. JavaScript artık sunucular, masaüstü bilgisayarlar ve cihazlar da dahil olmak üzere diğer platformlarda da popüler hale gelmektedir.

CSS Öğrenin: CSS, Basamaklı Stil Sayfaları anlamına gelmektedir. Sayfanızdaki HTML öğelerinin görünümünü ve şeklini özelleştirmek için kullanılır.

PHP Öğrenin: WordPress altyapısının arka planında php bulunmaktadır. Sorunları hızlı bir şekilde çözmek, eklenti yazmak ve tema kodlamak için php bilmeniz şarttır. WordPress uzmanı olmak istiyorsanız php olmazsa olmaz kodlama dillerinden biridir.

Teknik İngilizce önemli: İngilizce bilmek, birçok sektörde ve iş dalında önemli olduğu gibi bizim işimizde de çok önemli. WordPress ile ilgili yaşadığınız herhangi bir problemin çözüm noktasında, çok çeşitli İngilizce kaynaklar bulunur. En azından arama yapma, bunları anlama ve uygulama noktasında teknik İngilizce bilmek ve öğrenmek işinizi kolaylaştırır. Ayrıca İngilizce bilmek, günümüzün şartlarında yurtdışına iş yapmayı ve döviz bazında para kazanmayı da kolaylaştırır.

Bunların dışında yıllarca tecrübe, sorunları çözme becerinizi artıracaktır. Zorluklar yeni olsa bile, daha önce çok fazla uğraştığınız gerçeği size sorunların üstesinden gelmeye yeterli hale getirir. Metodolojileriniz sizin daha donanımlı olmanızı sağlar.

Eğitim Alın

wordpress uzmani nasil olunur
wordpress uzmani nasil olunur

WordPress uzmanı olmak istiyorsanız bunun eğitimini almalısınız. YouTube ve Udemy gibi platformlarda bu konuda birçok eğitim bulabilirsiniz. WordPress dersleri ve wordpress eğitimi şeklinde arama yaptığınızda birçok ücretsiz kaynağın olduğunu görebilirsiniz.

Ben wordpress eğitimimi özel olarak birinden almadım. R10, wmaracı gibi büyük kitlelerin yer aldığı forumlara üye oldum. Burada wordpress ile ilgili derslerin bulunduğu alanları inceledim.

Takıldığınız noktalarda bu forumlarda konu açıp daha tecrübeli kişilerden yardım alabiliyorsunuz. Çok fazla aktif üyenin bulunduğu bu platformlar gerçekten wordpress uzmanı olma yolunuzda bir nimet diyebilirim.

WordPress İç Dünyasına Girin

wordpress uzmani nedir
wordpress uzmani nedir

WordPress uzmanı olmak için kendi çalışma ve deneme alanınızı oluşturun. Bedava hosting ve domain sağlayan firmaları kullanarak kendi sitenizi oluşturun. Bunu localhosta wordpress kurarak da yapabilirsiniz.

#İlgili İçerik: WordPress Site Kurma (2 Adımda WordPress Kurulumu)

Kendi sitenizi oluşturmanızın çok fazla faydası olacaktır. Çünkü bu bir deneme tahtasıdır. Tema kodlarken, eklenti kodlarken deneme yanılma yöntemiyle çok daha hızlı bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Kodlamaya Önem Verin

kod yazarak internetten para kazanma
kod yazarak internetten para kazanma

WordPress uzmanı olmak istiyorsanız üstüne düşmeniz gereken en önemli husus kodlamadır. Yukarıda öğrenmeniz gereken kodlama dillerinden bahsettim.

Şunu tüm samimiyetim ve tecrübemle ifade etmeliyim ki kodlamaya tam anlamıyla hakim olan birisi wordpress uzmanı olmuş demektir.

Çünkü wordpressin arka planı kod. Teknik bir sorun veya görsel bir şölen için kodlama bilmeniz gerekiyor. Diğer sorunlar sürükle bırak veya ufak tefek ayarlarla halledilebiliyor.

Kendi eklentinizi yazmak veya kendi temanızı tasarlamak istiyorsanız kodlama bilginizin iyi derece olması gerekiyor.

WordPress Uzmanı Nedir?

WordPress uzmanı sorunlarınıza çözüm üretecek donanım ve bilgiye sahip kişilere denilmektedir. WordPress dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. Açık kaynak kodlu ve Türkçe olması münasebetiyle site kurmak için oldukça yaygın olarak kullanılır. Bu konuda hiçbir tecrübesi olmayıp e-ticaret, blog, kurumsal ve benzeri alanda site kurmak isteyenler için wordpress uzman desteği gerekir.

WordPress Uzmanı Ne İş Yapar?

WordPress uzmanı blog, e-ticaret ve benzeri alanlarda wordpress ile oluşturulan sitelere hız, SEO, optimizasyon, hata giderme ve benzeri alanlarda destek verir. Ayrıca wordpress kurulumu, wordpress site kurma hususlarında edindikleri bilgi ve tecrübe sayesinde profesyonel anlamda hizmet sunarlar.

WordPress Uzmanı Aranıyor

WordPress konusunda deneyimli ve tecrübeli bir wordpress uzmanı ile çalışmak hem zamandan hem bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar. WordPress uzman desteği sayesinde işleriniz hızlıca ve çabucak halledilir.

WordPress Nedir?

WordPress bir içerik yönetim sistemidir. İnternet sitesi açmak için dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. Sürükle bırak modifikasyonları sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde site kurabilirsiniz.

Sonuç

WordPress uzmanı olmak isteyen genç arkadaşlarıma, yaşadığım deneyimler doğrultusunda naçizane önerilerim bu şekilde. Eğer bu konuyla ilgili, sizin de aktarmak istediğiniz bir deneyim varsa lütfen yorum olarak gönderin.