Roket Etkisi Yaratan WordPress Site Hızlandırma Hizmeti

Roket Etkisi Yaratan WordPress Site Hızlandırma Hizmeti
Gönderi Tarihi: 06.02.2024

WordPress site hızlandırma hizmeti ile birlikte yavaş açılan ve Google pagespeed insights testinde düşük skorlar alan sitelerin sorunlarına kökten çözüm üretiyorum. WordPress site hızı arttırma işlemleri yeni çıkan eklenti ve kodlamalarla çok basit bir hal aldı.

Bu rehberimde kangren hale gelen wordpress mobil site hızlandırma ayarlarını da detaylı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Google Search Console güncellemesinden sonra artık ana bölümde ”Önemli Web Verileri” adı altında bir bölüm çıkmaya başladı. WordPress hız optimizasyonu bu yenilikle önemli bir etken haline geldi.

Bu veriler wordpress sitenizin hızlı açılıp açılmadığına dair analizleri içerir. WordPress hızlandırma hizmeti almamış siteler ne yazık ki bu analizden sınıfta kalır.

onemli web verileri google search console
onemli web verileri google search console

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi wordpress site hızlandırma çalışmaları yapmamış bir site için 18 adet iyileştirme yapılmalı diye uyarı veriyor.

Site hızlandırma çalışması yapmak hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Zaten kullanıcı deneyiminin önemli olması otomatikten SEO’ya etki edecektir.

Yavaş açılan bir web sitesine hiçbir kullanıcı girmek istemez. Herkesin vakti değerli ve bir sayfanın yüklenmesini beklemek can sıkıntısından başka bir şey değildir.

Keza rakipleriniz olacaktır. Eğer rakip siteleriniz wordpress site hızlandırma çalışması yapmış ise sıralamada sizi geçmesi muhtemeldir.

WordPress site hızlandırma eklentileri ve çeşitli ayarlamalarla bu yavaş açılan sitenizi şahlandıracağız.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizi hızlandırmak için bugüne kadar araştırıp bulduğunuz tüm rehberleri unutun. Bu yılın en iyi site hızlandırma rehberi diyebilirim.

İddia ediyorum! Aşağıda anlatacaklarımı uygulayanlar arasından benim sitem hala yavaş diyen çıkmayacaktır!

10 yıldır WordPress ile uğraşmamın vermiş olduğu tecrübe ile tüm sitelerimin açılış hızlarını optimize ettim. SEO açısından hızın önemini bildiğim için bu sorunu çözmek için epey araştırma yaptım.

İç ve dış kaynaklardan yaptığım araştırmalar sonuç verdi ve sonunda başardım. Boş ve Adsense reklamları eklenmemiş bir siteyi herkes hızlandırabilir.

Önemli olan Google Adsense reklamları ile siteyi hızlandırabilmektir. Bu tarz reklamlar sitenizin açılış hızını etkileyen en önemli faktörlerdir.

Peki nasıl başardım?

WordPress’i hızlandırmak için tema, hosting seçimi, PHP versiyonu, resim sıkıştırma gibi etkenler önemlidir. Her tarafta sitenizi hızlandırmak istiyorsanız bunlara dikkat edin derler.

Evet dikkat ediyorsunuzdur ama yine de sonuç alamıyorsunuzdur. Önbellek eklentisi kullanıyorsunuzdur yine siteniz yavaştır.

Bunların hepsini ben yaşadım. Litespeed Cache gibi birkaç eklenti denedim. Yine sitem yavaştı. Özellikle mobil hız puanım yerlerdeydi. Google Search Console’de ise sitemin yavaş açıldığına dair uyarılar alıyordum.

Sonunda bu sorunu çözdüm!

WP-Rocket eklentisinin ücretli yani premium sürümü ile tanıştım ve gerçekten işe yaradı. İşe yaramaz diyordum ama yükleyip ayarlarını yaptıktan sonra gözlerime inanamadım.


>> Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi eklentiyi kullanmadan önceki mobil hız skorum %80

wp site hizlandirma hizmeti
wp site hizlandirma hizmeti

>> WP-Rocket ile tanıştıktan sonraki mobil hız skorum ise %94

wordpress site hizlandirma wordpress uzmani mobil
wordpress site hizlandirma wordpress uzmani mobil

Sonuçlar mükemmel. WP-Rocket ücretli bir eklentidir. Tek bir site için lisans almak istediğinizde 49 dolar ödemeniz gerekir. Bu ücret yıllık hizmeti kapsamaktadır. Yani bir lisans aldığınızda 1 yıllık kullanım hakkınız olur.

>> Eklentiyi yüklediğinizde wordpress admin panelinde aşağıdaki gibi bir ayar sayfası karşınıza çıkar.

wp rocket wordpress site hizlandirma
wp rocket wordpress site hizlandirma

Size çok karmaşık gelebilir ama hiç endişe etmeyin. Genel olarak herkesin kullandığı ayarları kullanabiliyorsunuz. En iyi WP-Rocket ayarlarını sizinle paylaşacağım. Paylaştığım dosya ile birlikte hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmayacak.

WP-Rocket Ayar Dosyası Nasıl Yüklenir?

WordPress site hızlandırmak için WP-Rocket eklentisinin en iyi ayarlarını içeren dosyayı yüklemek için öncelikle eklentiyi yüklemiş olmanız gerekir. Tam verim almak istiyorsanız eklentinin ücretli sürümünü kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Not: Eklenti ayar dosyasını yüklemeden önce her ihtimale karşı sitenizin yedeğini almayı unutmayın.

>> Eklentiyi yükledikten sonra wp-admin şeklinde panelinize giriş yapın.

wp-rocket ayar dosyasi yukleme
wp-rocket ayar dosyasi yukleme

>> Dosya seç butonuna tıklayın ve aşağıda paylaştığım ayar dosyasını seçin. Ardından dosyayı gönder ve ayarları içe aktar butonuna tıklayın.

Ayar dosyasını yüklediğinizde tüm ayarlar otomatik olarak yapılmış olacaktır. Yaptığınız işlem sonrası aldığınız sonuçları aşağıda bulunan yorum alanından paylaşırsanız sevinirim.

WP-Rocket ile wordpress sitenizi nasıl hızlandıracağınıza dair bir kaç yararlı bilgi paylaştım. Aşağıda paylaştığım bilgileri uyguladığınızdan emin olun. Tüm bunların sitenizin hızlı açılmasında büyük faydası vardır.

1. WordPress Hızlandırma: Tema Seçimi

wordpress site hizlandirma tema secimi
wordpress site hizlandirma tema secimi

WordPress site hızlandırma tekniklerini uygulamak tabi işe yarar bir uygulamadır. Fakat tüm bu teknikleri uygularken seçtiğiniz temanın hızlı ve temiz kodlanmış olması çok önemlidir.

Çoğu wordpress kullanıcısının yaptığı hataların en başında kalitesiz ve özensiz yapılmış temaları seçmek geliyor.

Ben blogumda Rank Math SEO eklentisinin yapımcısı olan MythemeShop firmasının temalarını kullanıyorum.

Temalarının SEO eklentisi ile uyumlu çalışması, hızlı ve SEO uyumlu kodlanmasından dolayı her zaman birinci tercih sebebim.

2. WP Site Hızlandırma: Cache Eklentisi

WordPress site hızlandırma eklentisi denilen aslında cache eklentisi olarak geçen wordpress eklentileri sayesinde sitenizi hızlandırmak mümkün.

Önbellek eklentisi olarak da ifade ediliyor. Bu eklentiler sayesinde wordpress mobil ve masaüstü skorlarında artış gösterilebiliyor.

Piyasada bulunan en iyi wordpress cache eklentilerini kullanmanız sitenizin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

1. LiteSpeed Cache

wordpress site hiz arttirma litespeed cache
wordpress site hiz arttirma litespeed cache

Alanında en iyi ve kapsamlı önbellekleme eklentisi olan LiteSpeed Cache tamamen ücretsiz ve açık kaynak kod bir plugin. SEO Uzmanları tarafından da sıkça önerilmektedir.

  • Bu yazılım php ile kodlanmış standart cache eklentilerinin aksine doğrudan web sunucunuz üzerinden önbellekleme yapılmasını sağlar.
  • Bu sebeple sitelerinizden en yüksek performansı alabilmek adına ilgili plugin-i kullanabilirsiniz.
  • WP Multisite, WooCommerce, bbPress, ve Yoast SEO gibi hemen hemen her eklenti ile uyumlu çalışır.
    600 binden fazla aktif kurulum ve 5 üzerinden 4,9 puan kullanıcı değerlendirmesi bulunmaktadır.
  • Temel özelliklerini Nginx vs Apache web sunucularında kullanabilirsiniz.
    En iyi verimi alabilmek için OpenLiteSpeed teknolojisi destekleyen hosting firmalarını tercih etmeniz gerekir.
  • Sunucunuzda LSCache modülünün kurulu olduğundan emin olun.

Odeaweb, Hostinger, Turhost gibi hosting firmaları bu özelliği desteklemektedir.

2. WP Rocket

wp rocket site hizlandirma
wp rocket site hizlandirma

WP-Rocket hepsi bir arada ücretli cache eklentisidir. Anlık olarak 1 site kullanım için 50$ ödeme yapmanız gerekiyor. Yılbaşı, Black Friday gibi özel günlerde %50 indirimden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca 800.000+ binden fazla site WP-Rocket kullanmaktadır. WooCommerce, Easy Digital Downloads ile uyumludur. Türkçe dil desteklemektedir + %100 açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

3. WP Fastest Cache

wp fastest cache wordpress site hizlandirma
wp fastest cache wordpress site hizlandirma

Emre Vona tarafından geliştirilmiş Türk yapımı ücretsiz / ücretli cache eklentisi. Ziyaretçi sayısı yüksek sitelerdeki yavaşlama problemlerini ortadan kaldırır.

Widget Cache, Google font optimizasyonu, emoji özelliğini kapatma gibi birçok ayara sahiptir. Kurulum ve kullanım olarak en kolay cache eklentisidir. Bilhassa .htaccess üzerinde herhangi bir düzenleme yapmadan yalnızca seçeneklere tik atarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Ücretsiz sürüm önerilmemektedir; çünkü çoğu özellik açık durumda değildir. Ücretli sürümün güncel fiyatı ise 150 TL’dir.

3. CDN ile Optimizasyon

cdn nedir
cdn nedir

WordPress sitenizi CDN kullanarak kesinlikle hızlandırabilirsiniz. CDN kullanımı wordpress site hızlandırma işlemini etkileyen öncü faktörlerden birisidir.

Ve eğer özellikle sitenizde resim sayısı fazla ise, CDN kullanımı sizin için tercih meselesi değil, kesinlikle bir zorunluluk olmalı..

Host firmanızın server lokasyonu İstanbul ise, İstanbul’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçi ile Berlin’den sitenize bağlanan bir ziyaretçinin sayfa açma hızları farklıdır.

Berlin’de ki ziyaretçi sitenize, İstanbul’da ki ziyaretçiye göre daha geç bağlanır. Ziyaretçinin server lokasyonunuza olan mesafesi arttıkça, sayfa dolum hızı da artar.

CDN kullandığınızda sitenizin dosyaları bir çok noktadaki serverlara dağıtılır ve bir ziyaretçi sitenize, bulunduğu yerin en yakınında olan serverdan bağlanır.

Yani CDN kullandığınızda sitenizin server lokasyonu dünyanın her yerinde olur. Buda sitenizin açılma hızını arttır.

4. Resimleri Sıkıştırmak

WordPress site hızlandırma tekniklerinin en can alıcı noktasından biridir. Site hızını arttırmak istiyorsanız resimleri optimize edip yüklemelisiniz.

Çoğu site sahibinin yaptığı hataların başında resimleri sıkıştırmadan veya küçültmeden siteye yüklemek oluyor.

wordpress site hizlandirma resim sikistirma
wordpress site hizlandirma resim sikistirma

Resmi direk sitenize yüklediğinizde 824 kb yer kaplarken sıkıştırma yaptığınızda 38 kb yer kaplamaktadır. Gtmetrix, pingdom ve benzeri hız testlerinde sıkıştırılmamış resimler için uyarılar verilmektedir.

Eğer sayfalarınızın hızlı açılmasını istiyorsanız resim sıkıştırma işlemini mutlaka yapmalısınız.

Peki resim nasıl sıkıştırılır?

Resimleri sıkıştırmak için JPEG resim sıkıştırma sitesini kullanabilirsiniz. Resimleri küçültmenin en basit yolu budur.

Eğer photoshop gibi bir program kullanıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

resim sikistirma wordpress site hiz arttirma
resim sikistirma wordpress site hiz arttirma

Bu işlemle birlikte resimlerinizin boyutunu düşürmüş olacaksınız. Böylelikle wordpress site hız arttırma işleminde bir adımı daha tamamlamış olursunuz.

5. PHP Versiyonunu Yükseltmek

PHP 7’de wordpress performansı, PHP 5’e kıyasla 2 kat artar. PHP 7’de saniyede %112 daha fazla istek işlenebilir. Üstelik, wordpress ayrıca PHP 7’in bellek optimizasyonundan yararlanarak %30-50’lik bir performans artışı sağlıyor.

wordpress hiz optimizasyonu php 7
wordpress hiz optimizasyonu php 7

Eğer hosting firmanız PHP’nin en son sürümünü desteklemiyorsa o firmayı değiştirmenizi öneririm.

Hangi firmayla çalışacağınıza karar veremiyorsanız benim size bir tavsiyem var.

Odeaweb hosting firması wordpress kullanıcıları için en son teknoloji ile hızlı, kaliteli ve müşteri odaklı hizmet veriyor.

6. Veritabanı Optimizasyonu

Veritabanı optimizasyonu yapmak wordpress site hız arttırma işlemlerinin kilit noktasını oluşturur.

Siz bir yazı eklemeye kalktığınızda wordpress bu yazıyı veri kaybı yaşanmasını önlemek adına otomatik olarak kaydeder.

Bir yazının taslak olarak kaydedilmesi ve benzeri durumlar veritabanınızı şişirecektir.

Bunu aynı tarayıcı geçmişini temizlemek gibi düşünebilirsiniz. WordPress sitenizin hızını arttırmak için aynı mantıkla veritabanı temizliği yapmak gerekir.

Eğer cache eklentisi olarak LiteSpeed kullanıyorsanız ekstra bir eklenti yüklemenize gerek kalmaz. Çünkü bu eklentide veritabanı temizliği yapmak için bir bölüm bulunur.

siteadresiniz.com/wp-admin yolunu izleyerek admin paneline girin.

Ardından sol tarafta bulunan menüden LiteSpeed Cache >> Database yolunu izleyin.

wordpress hiz optimizasyonu veritabani temizleme
wordpress hiz optimizasyonu veritabani temizleme

Karşınıza bu şekilde bir sayfa açılacaktır. Clean All kısmına tıkladığınızda veritabanınız optimize edilecektir.

7. Hosting Seçimi

WordPress site açılış hızını etkileyen faktörlerden biri de hosting dediğimiz barındırma sunucularıdır. WordPress dosyalarınız, veritabanlarınız bu sunucular üzerinde barınır. Sitenizin 7/24 aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

WordPress hız optimizasyonunu doğru bir şekilde yapabilmek için belki de en önemli unsurlardan biridir. Aslında bunu listenin en başına koymam gerekirdi. Çünkü diğer ayarları yapmadan önce hosting firmanızın iyi olup olmadığını sorgulamanız gerekir.

Bitcatcha sitesi ile sunucunuzun iyi olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Test yaptığınızda size rapor sunacaktır.

wordpress hiz optimizasyonu
wordpress hiz optimizasyonu

Benim kullandığım hostingin performans raporu A çıktı. Normalde en iyisi olması için A+ alması gerekir. Eğer sizde A+ bir sonuç almak istiyorsanız kesinlikle hosting firması olarak Turhost kullanmanızı tavsiye ederim.

Sonuç

WordPress site hızlandırma işlemini yukarıdaki adımları takip ederek başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Lakin çok fazla resim, js, css dosyası kullanılmış sitelerde bu optimizasyonları yapmak bile işe yaramayabilir. Çünkü bu tür siteler çok fazla istek oluşturup sunucuyu yoracaktır.

Sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız gereksiz eklentilerden, temalardan, resimlerden kurtulun. Bunun kilit noktası budur.

Ayrıca Google Adsense gibi reklamlar sitenizde yayınlanıyorsa yine bu tarz reklamlar hız kaybına sebebiyet verecektir. Çünkü reklamlar bazen video bazende resim olarak sunulur.

Sizin bu reklamlardaki video ve resimlere müdahale etme şansınız bulunmamaktadır.

Nitekim çoğu otoriter siteye hız testi yapıldığında sonuç diplerde gözükür. SEO açısından hızın önemli olduğu vurgulanır fakat SEO adına tek etken bu almadığından mütevellit rakiplerinizin sitesi hızlı olmasa dahi üst sıralarda yer alabiliyor.

Yukarıdaki anlatılanları harfiyen uyguladığınızda sitenizin hızı gözle görülür bir şekilde artış gösterecektir.

İşte benim blogum hız değerleri:

wordpress site hizlandirma wordpress uzmani
wordpress site hizlandirma wordpress uzmani
wordpress site hizlandirma wordpress uzmani mobil
wordpress site hizlandirma wordpress uzmani mobil

WordPress hız optimizasyonu hakkında sormak istediklerinizi yorum alanında belirtebilirsiniz.

WordPress site hızlandırma, wordpress kurulum ve gereken ayarların yapılması, site kurulumu ve site adı (alan adı-domain) satın alma işlemleri ve benzeri hizmetlerim için bana iletişim menüsünden ulaşabilirsiniz.