WordPress Şifre Sıfırlama (3 Yöntem)

WordPress Şifre Sıfırlama (3 Yöntem)
Gönderi Tarihi: 07.02.2024

WordPress şifre sıfırlama işlemi için size 3 farklı yöntem sunuyorum. Admin şifremi unuttum nasıl sıfırlayabilirim? şeklinde birçok soru alıyorum. Bu rehberimde wordpress kullanıcı adı şifre bulma işlemini kolayca gerçekleştirebileceksiniz. Bazen wordpress kurulumu yapılı olan sitelerde admin paneline giriş bilgileri unutulabiliyor.

Hemen aşağıdaki 3 adımdan size uygun olanı inceleyerek wordpress şifre değiştirme işleminizi kolayca gerçekleştirin.

WordPress Şifre Sıfırlama Adımları

Burada anlatacağım 3 yöntem ile hem mail üzerinden hemde phpmyadmin üzerinden şifrenizi sıfırlayabiliyor olacaksınız. WordPress şifremi unuttum mail gelmiyor şeklinde ne yapacağını bilmeyenler için %100 çözüm olacak.

1. phpMyAdmin WordPress Şifre Sıfırlama

WordPress şifre değiştirme işlemini phpmyadmin üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu işlem özellikle e-mail hesabına mail gelmeyenler ve mail adresine ulaşamayanlar için biçilmiş kaftandır.

# Öncelikle hosting hizmeti aldığınız firmanın paneline bağlanın. Ben güzel hosting kullandığım için anlatımı bu panel üzerinden anlatacağım. Tüm paneller hemen hemen aynıdır.

Panele girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm gelir. Buradan phpMyAdmin ibaresine tıklayın.

wordpress sifre sifirlama phpmyadmin
wordpress sifre sifirlama phpmyadmin

# Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılır. Sol tarafta bulunan isimler veritabanınızı ifade eder. Sizde büyük ihtimalle 1 tane bulunur.

phpmyadmin wordpress sifre degistirme
phpmyadmin wordpress sifre degistirme

# Sol tarafta bulunan veritabanı adının yanındaki + işaretine ardından wp_users ibaresine tıklayın.

phpmyadmin sifre degistirme
phpmyadmin sifre degistirme

# Karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm açılır. Burada giriş kullanıcı adı ve şifre bilgilerini değiştirmek için Düzenle ibaresine tıklayın.

wp phpmyadmin sifre degistirme
wp phpmyadmin sifre degistirme

# Bu adımda ise aşağıdaki resimde bulunan alana yeni şifrenizi yazarak wordpress şifre sıfırlama işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Ayrıca user_login yazan kısımda ise wordpress kullanıcı adını değişebilirsiniz.

wp admin sifre sifirlama phpmyadmin
wp admin sifre sifirlama phpmyadmin

# Tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra en aşağıda bulunan git butonuna tıklayın.

wordpress sifre sifirlama cozum
wordpress sifre sifirlama cozum

# Eğer veritabanınızın wp_users tablosunu tekrar kontrol ederseniz, kullanıcınızın user_pass kolonunda şifrelenmiş yeni değeri görebilirsiniz. Hepsi bu kadar, artık wordpress phpMyAdmin şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır artık biliyorsunuz!

Ayrılmadan önce, bu yöntemi kullanarak websitenizde bulunan diğer hesapların şifrelerini de değiştirebileceğinizi unutmayın. Ancak başka bir kullanıcının şifresini zorla değiştirmek için çok az sebep bulunuyor. Kısacası, eğer bir kullanıcı hesabına erişimi komple kaybederse, bu yöntemi kullanarak yardımcı olabilirsiniz.

2. Giriş Ekranından Şifre Sıfırlama

# Her bir WordPress sitesinin kendi giriş ekranı bulunur, tüm site içinde kayıtlı tek kullanıcı olsanızda bu durum geçerlidir. Herhangi bir değiştirme olmadan, görünümü aşağıdaki gibidir:

wordpress sifre sifirlama giris ekrani
wordpress sifre sifirlama giris ekrani

# İki alan bulunuyor, birisi kullanıcı adı veya eposta adresi, diğeri ise şifreniz. Bu rehberi okuduğunuza göre, muhtemelen şifrenizi unuttunuz. Bu durumda ilk iş kutunun altında bulunan Parolanızı mı unuttunuz? yazısına tıklamak olmalı.

Ardından WordPress ya kullanıcı adınızı ya da hesabınızda kayıtlı eposta adresinizi yazmanızı isteyecek. Gerekli bilgiyi verdikten sonra Yeni parola al butonuna tıklayın:

wordpress sifre degistirme giris ekrani
wordpress sifre degistirme giris ekrani

# Sistem size birisinin WordPress şifresini değiştirmeyi talep ettiğini bildiren bir eposta gönderecek. Şimdi, epostanın içindeki şifre değiştirme bağlantısına tıklayın ve yeni pencere açılsın. Burada dilerseniz WordPress sizin için güçlü bir şifre oluşturuyor:

sifre sifirlama wordpress
sifre sifirlama wordpress

# Dilerseniz istediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Ancak eğer yukarıdaki gibi bir şifre kullanmak istememenizin nedeni hatırlama zorluğuysa buna yardımcı bazı araçlar var. Eğer siteler için güvenli şifreler oluşturmak ve giriş yaparken hatırlamak zorunda olmak istemiyorsanız, şifre yöneticileri harika bir çözümdür.

Her durumda, bir şifre belirledikten sonra Parola Sıfırla butonuna tıklamanız gerekiyor.

3. Admin Panelinden Şifre Değiştirme

Eğer WordPress yönetici paneline giriş yaptıysanız, epostanızı kullanmadan buradan WordPress şifrenizi değiştirmeniz mümkün. Bu yöntem, özellikle de eposta adresinize erişimizin olmadığı durumlarda oldukça faydalıdır fakat WordPress oturumunun kapatılmamış olması gerekir.

Bunu yapabilmek için yönetici paneline gidin ve Kullanıcılar > Profiliniz bölümüne gidin. Bu bölümde, isminizden kullanızı adınıza, eposta adresinize ve hatta profil fotoğrafınıza, hesabınızla ilgili bütün bilgileri içeriyor.

Daha da önemlisi aynı bölümün hemen altında, Hesap Yönetimi adında bir bölüm bulunuyor ve buradan WordPress şifrenizi, mevcut şifreyi hatırlamasanız bile değiştirebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken Parola oluştur butonuna tıklamak.

Bunu yaptığınızda, WordPress sizin için güvenli bir şifre oluşturur. Bu şifreyi silerek istediğinizi yazabilirsiniz. Unutmayın, eğer WordPress şifrenizin zayıf olduğunu düşünürse, yine de kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Şüphesiz, güvenli ve eşsiz bir şifre kullanmalısınız. Bu şifreyi girdikten sonra sayfanın en altında bulunan Profili güncelle butonuna tıklayın.

Bu yöntemi kullanmak WordPress oturumunu bile sonlandırmaz. Aynı sekme tekrar yüklenir ve Profil güncellendi mesajını görürsünüz.

# İlginizi Çekebilir: En Çok Tıklanan Blog Konuları (+10 Blog Fikirleri)

Bazı insanlar bu mesajı almıyor ve işlemin başarısız olduğunu düşünerek WordPress şifrelerini tekrar değiştiriyorlar. Eğer başarılı olup olmadığınızı kontrol etmek istiyorsanız tüm yapmanız gereken oturumu kapatmaktır. Tekrar giriş yaparken yeni şifrenizi denediğinizde çalıştığını göreceksiniz.

Sonuç

WordPress şifre sıfırlama işlemini yukarıdaki yöntemler sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebilmeyi öğrendiniz. Bu husus hakkında problem yaşadığınız noktaları aşağıda bulunan yorum alanından belirtebilir, dakikalar içerisinde yanıt alabilirsiniz.