Hızlıca Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Hızlıca Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
Gönderi Tarihi: 07.02.2024

Ücretsiz kredi notu öğrenmek için yapılması gerekenleri tek tek açıklıyorum. Ücretsiz kredi notunuzu sorgulamak için birçok yöntem var. Bu yöntemler çoğu kişi tarafından bilinmez. E-Devlet, SMS veya TC ile kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Findeks ise ücretli olarak risk raporunuzu oluşturan bir platformdur. Bu platformda ne kadar kredi çekebileceğinizi, kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Findeks ile bankalar ve diğer finansal kurumlardaki kredi borç ve limitlerini, kredi notunu takip edebilir, finansal kontrolünü sağlayabilirsin.

finkes kredi notu ogrenme
finkes kredi notu ogrenme

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kredi çekmek, kredi kartı başvurusunda bulunmak veya araç kiralamak için kredi notunuzu sorgulayabiliyorlar. Bankalar bunu ücretsiz olarak görebiliyor. Bankadan kredi çekmek istediğinizde risk raporunuzu inceliyorlar.

Kredi notunuzu ve risk raporunuzu öğrenmek için aşağıdaki ücretsiz kanalları deneyin;

1. E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

1) Kredi notunuzu e-devlet üzerinden öğrenmek için öncelikle Risk Merkezi Raporun adresine giriş yapın. Buraya e-devlet bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada bulunan Yeni Başvuru ibaresine tıklayın.

e-devlet ucretsiz kredi notu ogrenme
e-devlet ucretsiz kredi notu ogrenme

2) Yeni başvuru ibaresine tıkladıktan sonra Raporunuz hazırlandığında, yukarıda görüntülenen cep telefonunuza gönderilecek olan şifre ile raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Lütfen telefon numaranızın doğruluğundan emin olunuz. “İletişim Seçeneklerim” sayfasından numaranızı güncelleyebilirsiniz. şeklinde ibare ile karşılaşacaksınız.

e-devlet risk rapor ogrenme
e-devlet risk rapor ogrenme

Başvur butonuna tıkladıktan sonra Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir. Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz. şeklinde cevap alacaksınız.

3) Ardından telefonunuza rapora erişmek için mesaj gelecektir. Tekrar Risk Merkezi Raporu merkezine giriş yapın.

kredi notu sorgulama ucretsiz e-devlet
kredi notu sorgulama ucretsiz e-devlet

4) Karşınıza gelen ekranda bulunan alanlara SMS ile gelen şifreyi ve resimdeki metni girip Rapor İndir veya Rapor Görüntüle butonuna tıklayın.

2. Banka Gişelerinden

bankadan ucretsiz kredi notu ogrenme
bankadan ucretsiz kredi notu ogrenme

Banka gişelerinden ve herhangi bankadan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Yakınınızda bulunan herhangi bir bankaya gidin ve sıra alın. Gişelerden öğrenemiyorsanız bile bireysel müşteri temsilcileri bulunur. Bunlarla görüşerek kredi notunuzu veya risk raporunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise müşteri hizmetleridir. Bankaların müşteri hizmetlerini arayarak kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyorum deyin. Müşteri temsilcisine bağlandığınızda kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

3. Araç Kiralama Firmalarından

arac kiralama firmasi
arac kiralama firmasi

Araç kiralama firmalarından ücretsiz kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Genelde kurumsal araç kiralama firmalarında böyle bir yöntem bulunur. Aracı kiralayabilmeniz için kredi notunuzun belirli bir seviyede olması şartı koşulabiliyor.

Araç kiralama firmalarının müşteri hizmetlerini arayıp şu aracı kiralamak istiyorum kredi notum uygun mu? bilmiyorum demeniz yeterli olacaktır. Müşteri hizmetlerinde bulunanlar size kredi notunuz ile ilgili bilgi verecektir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

kredi notu kac olmali
kredi notu kac olmali

0-799: En düşük kredi notudur. Riskli grupta yer alır ve bunun en büyük nedeni düzensiz ödemelerdir. Bankada daha önce işleminiz yoksa da bu grupta yer alırsınız.

800-1299: Bu not aralığı da kredi çekmek için kefile ihtiyaç duyduğunuzu yada ipotek göstermeniz gerektiğini belirtir. Bu durum ise bankaların inisiyatifine kalmış bir şeydir.

1300-1499: Bu not aralığı ise az risk grubu denmektedir. Genellikle herhangi bir sorun yoksa kolay olarak kredi kullanabilmektedirler.

1500-1699: Bu kredi notu aralığı ise başarılı bir seviyede yer almaktadır. Bu gruptakiler sadık müşterilerdir ve ödemelerini zamanında yaparlar. Bundan dolayı kredi başvuruları olumlu sonuçlanır.

1700-1900: Bu kredi notuna sahip olanlar bankaların en güvenilir gördüğü kişilerdir.

#İlgili İçerik: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Yukarıda yer alan kredi notu aralıklarına göre sizde kredi notunuza bakarak kredinin onay verilip verilmeyeceğini kestirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda kredi notu çok iyi olan bir kişiye bile kredi verilmemektedir. Bunun bazı sebepleri vardır ve bu durumu yine bankalar açıklamaktadırlar. Bankaya kredi neden onaylanmıyor diye sorarsanız karşılıklı çözüm bulabilirsiniz.