Ters Slash Nedir? Bilgisayarda Telefonda Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır? (\)

Ters Slash Nedir? Bilgisayarda Telefonda Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır? (\)
Gönderi Tarihi: 08.02.2024

Şimdi bu slash mevzusuna gelecek olursak eğer, bir kere slash işareti nedir, ters slash nedir? Slash işaretini öğrendik de ters slash işareti kaldı demi 🙂 Bilgisayarda, telefonda, çayda çorbada ters slash işareti nasıl yazılır hadi onu bulalım bakalım nasıl yazılırmış bu ters slash (slaş) işareti 🙂

Ters Slash, alt tire, soru işaret, sharp işareti gibi pek çok özel karakteri klavyenizi kullanarak yapabilmeniz mümkündür. Birçok kişi klavye üzerinde yer alan tuş kombinasyonlarını öğrenmek için araştırma yapmaktadır. Ya da çeşitli karakterler dikkatini çekerek bu konu hakkında meraklarını gidermek üzere çeşitli makaleler okumaktadır. Bu karakterlerden bir tanesi de ters slash ( \ ) işaretidir. Sizler de ters slash işaretini nasıl yapılacağına ilişkin olarak bir araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Ters Slash Nedir? Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır? Konusu ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Slash İşareti Nedir, Klavyede Slash Nasıl Yazılır?

Hepinizin bildiği gibi, ya da başka bir deyişle hepinizin bildiğini düşündüğümüz slash işareti gündelik hayatta hemen her yerde karşımıza çıkan / işaretidir. Bu işaret / slash işareti olarak bilinir ve ister telefon klavyesi olsun, ister bilgisayar klavyesi olsun hemen her türlü klavyede genellikle göz önündedir ve slash işaretinin yazımı kolaydır. Tek tuşa tıklamakla / işte bu slash işareti yazılabilir. Genellikle en çok kullanıldığı yer hepinizin bildiği gibi 🙂 tabii ki tarih yazarken kullanılmaktadır. Örneğin slash kullanımına bir örnek verecek olursa bu yazının yazım tarihini verebiliriz: 18/11/2022 gördüğünüz gibi / slash işareti en çok tarihlerde gün ay yıl birimlerinin arasına konulmaktadır.

Ters Slash Nedir? Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır?

Ters Slash Nedir? Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır? Sorusunu cevaplandırmadan önce sizlere ters slash işareti anlamını ve nerede kullanıldığına ilişkin olarak bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca ters slash işaretinin yanı sıra bilgisayar da yer alan ve kullanılabilecek bazı özel karakterlerden bahsedeceğiz. Peki, bu özel karakterler nelerdir? Ne anlama gelmektedir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Ters Slash İşareti Nasıl Yapılır?

Ters slash ( \ ) işaretinin klavyede doğrudan bir tuşu bulunmamaktadır. Bundan dolayı birden fazla tuş kombinasyonu ile birlikte Ters slash ( \ ) işareti yapılabilmektedir. Bunun en kolay yöntemi ise AltGr +Soru İşareti tuşuna birlikte basmak olacaktır. Belirtmek isteriz ki, arada yer alan + (artı işareti) birlikte anlamına gelmektedir. Yani hemen boşluk tuşunuzun sağ tarafında yer alan AltGr tuşu işe hemen backspace (silme) tuşunun sol 2. tarafında bulunan üzerinde soru işareti yer alan tuşa birlikte basmanız gerekmektedir. Böylelikle sizler de Ters slash ( \ ) işaretini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Slash İşareti Ne Anlama Gelir?

Slash işareti ya da farklı bir deyişle eğik çizgi yatay noktalama işaretleri arasında yer almaktadır. Slash genellikle kesirleri ifade etme, bölme ve tarih yazımında kullanılmaktadır. Ayrıca pek çok dil yapısında dışlayıcı olarak harf ayırmada bu eğik çizginin kullanıldığını görebilirsiniz.

Ters Eğik Çizgi (Slash) Nerelerde Kullanılır?

Ters eğik çizgi yukarıda açıklamış olduğumuz eğik çizgi anlamı dışında kullanılmaktadır. Bu ters slash işareti yani bu \ özellikle webmasterlar ve programcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıma bakıldığında ise; art arda gelen dizinlerin birbirinden ayrılması için kullanıldığı görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; C:\Dos>MD\Deneme, bu dizinlerden de görüleceği üzere ayırma işlemi ters Slash kullanılarak gerçekleştirilmiştir.  Klavyede doğrudan bir tuşu olmayıp AltGr +Soru İşareti tuş kombinasyonu ile birlikte yapılmaktadır.

Microsoft Office Üzerinde Ters Slash ( \ )  İşareti Nasıl Yapılır?

Microsoft Office üzerinde Ters slash ( \ )  işaretini tuş kombinasyonu kullanmadan yapmak istiyorsanız belirli yolları izlemeniz gerekmektedir. Hatta ters slash yanı sıra pek çok sembol ve simgeyi de ekleyebilmeniz mümkündür. Hemen sizlere Microsoft Word üzerinden nasıl ters slash yapabileceğinizi gösterelim.

  • Microsoft Office Uygulamasını Açın.
  • Sol Üst Köşede Yer Alan “Ekle” Sekmesine Tıklayın.
  • Bu Sekme Altında Yer Alan “Semboller” ya da “Simge” Sekmesine Tıklayın

Bu sekme altında Ters slash ( \ )  dahil pek çok simge ya da sembolü ekleyebilmeniz mümkündür.

Kullanılabilecek Özel Karakterler Nelerdir?

Windows işlerim sistemi üzerinde kullanabileceğiniz pek çok özel karakter yer almaktadır. Bu özel karakterleri tuş kombinasyonu olmaksızın doğrudan kopyalayarak elde edebilmeniz de mümkündür. Bunu nasıl yapacağına ilişkin sizlere sırasıyla bilgiler vereceğiz.

  • Başlat Menüsüne Tıklayın.
  • Arama Bölümüne “Çalıştır” Yazın .
  • Gelen Programda Aç Kısmına “charmap” Yazın.
  • Karşınıza Karakter Eşlem Sayfası Açılacak.
  • İstemiş Olduğunuz Özel Karaktere Çift Tıklayın.
  • Kopyalanan Karakterler Bölümünden Kopyalama İşlemini Yapın.

Bu sayfa üzerinden Windows işletim sisteminde yer alan binlerce özel anahtar kelimeyi seçebilir ve kopyalayabilirsiniz. Aynı zamanda gelişmiş görünüm seçeneği ile birlikte özel karakterin koduna ve grubuna ulaşabilmeniz mümkündür.

Ters Slash Nedir? Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır?

Ters Slash Nedir? Klavyede Ters Slash Nasıl Yazılır? Sorusu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaştık. Ters Slash işaretini klavyenizde yer alan belli tuş kombinasyonu ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra birçok özel karakteri de bu tuş kombinasyonları ile sağlayabilirsiniz. Konumuzu özetleyecek olursak Ters slash ( \ ) işareti AltGr + Soru işareti ile birlikte yapılmaktadır. Yine AltGr + ve rakamlar kombinasyonu ile birlikte pek çok özel karaktere ulaşabilirsiniz.

Akıllı Telefonlarda Ters Slash İşareti Nasıl Yazılır?

Akıllı telefonların klavyesinde de hali ters slash işareti yoktur. Bu ters slash \ işaretini telefonunuzun klavyesinde çıkarmak için klavye kısmında bulunan özel karakterler bölümüne giriniz. Özel karakterler bölümünde eğer telefonunuzun üreticisi koydu ise ters slaş (slash) işareti mevcuttur ve slash veya ters slash işaretini seçerek yazınıza ters slash işaretini dahil edebilirsiniz.

Eğer telefonunuzun orjinal klavyesinde ters slash işareti mevcut değilse o halde uygulama mağazasından çok özellikli güzel bir klavye uygulaması indirerek akıllı telefonunuzun klavyesinde ters slash işareti yazabileceğiniz bir klavye uygulamasına sahip olmak da sizi ters slash işareti dahil bir çok işaret ve simgeye ulaştıracaktır.