Star Wars İzleme Sırası: Hangi Sırayla İzlenmeli?

Star Wars İzleme Sırası: Hangi Sırayla İzlenmeli?
Gönderi Tarihi: 04.02.2024

Star Wars izleme sırası her film severin merak ettiği bir konudur. Bu tarz film serilerini kronolojik olarak izlemek konuyu daha iyi anlamanızı sağlar.

Yıldız Savaşları ilk çıkışından beri milyonlarca insanın keyifle izlediği sinema filmidir. Star Wars filmleri izleme sırası doğru şekilde sıralanmalıdır.

Star wars filmleri konusunda geniş kapsamlı bilgiler almak isteyenler yazımı dikkatle okumaya devam etsinler.

Star Wars izleme sırası neden karışık? Çünkü filmin hikaye örgüsü ile serinin çekilen bölümleri arasındaki tutarsızlık bir anlamda kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Hemen filmin hangi sıralama düzeninde izleneceğine dair bilgileri paylaşalım.

Star Wars İzleme Sırası

star wars izleme sirasi 2022
star wars izleme sirasi

Yıldız Savaşları olarak dilimizde karşılık bulan bu kült filmleri, öykünün başından başlayan bir sıralamaya sahip değil. Çünkü serinin ilk filmlerinin beyaz perdede yer bulduğu 1970’li yıllarda, söz konusu dönemin teknolojisi adeta bir engeldi.

O dönemin film efektleri teknolojisi bugünkü manzaradan çok uzak bir görüntü çizdiği için evrenin yaratıcısı olarak bildiğimiz ünlü yönetmen George Lucas, bir karar vermek zorunda kalmıştı. Lucas, bu kararı ile filmleri hikayenin başından değil, ortasından çekecekti. Başardığını da biliyoruz zaten…


Söz konusu bu seçenekte serinin ilk filmi olan A New Hope (Yeni Bir Umut) filmi, listenin başında duruyor. Dolayısıyla bu listeye göre Star Wars izleme sırası şöyle olmalı:

 1. Star Wars Episode I: The Phantom Menace (Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike. Yeni Bir Umut’tan 32 yıl öncesini konu alıyor.)
 2. Star Wars Episode II: Attack of the Clones (Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı. Yeni Bir Umut’tan 22 yıl öncesini konu alıyor.)
 3. Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (Yıldız Savaşları Bölüm III:Sith’in İntikamı. Yeni Bir Umut’tan 19 yıl öncesini konu alıyor.)
 4. Solo: A Star Wars Story (Solo: Bir Star Wars Hikayesi. Yeni Bir Umut’tan yaklaşık on sene öncesini konu alıyor.)
 5. Rogue One: A Star Wars Story (Rogue One: Bir Star Wars hikayesi. Yeni Bir Umut’un hemen öncesindeki olayları konu alıyor)
 6. Star Wars Episode IV: A New Hope (Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut)
 7. Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparator. Yeni Bir Umuttan 3 sene sonrasını konu alıyor.) 
 8. Star Wars Episode VI: Return of the Jedi (Yıldız Savaşları: Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü. Yeni Bir Umut’tan 4 sene sonrasını konu alıyor.)
 9. Star Wars Episode VII: The Force Awakens (Yıldız Savaşları Bölüm VII: Güç Uyanıyor. Yeni Bir Umuttan 34 yıl sonrasını konu alıyor.)
 10. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Yıldız Savaşları Bölüm VIII: Son Jedi. Yeni Bir Umut’tan 34 yıl sonrasını konu alıyor.)
 11. Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker (Yıldız Savaşları Bölüm IX: Skywalker’ın Yükselişi. Yeni Bir Umut’tan 35 sene sonrasını anlatıyor.)

Ancak bu noktada belirtmemiz gerekir ki, bu yapımları, hikaye kronolojisine göre izlemenin bir dezavantajı var. O dezavantaj ise yine film efektleri…

İlk üç filmin çekildiği yıllara göre son derece başarılı olan efektlerinden sonra, 4,5 ve 6. filmleri izlemek uykunuzu getirebilir.

Ama hikayeyi kendi oluş sırasına uygun bir biçimde takip edip izlemek istiyorsanız dikkate almanız gereken bir listenin son cümlesini okuyorsunuz şu an.

Star Wars Filmleri İzleme Sırası 2

star wars filmleri izleme sırası
star wars filmleri izleme sırası

Seriyi film kronolojisine göre izlemek de yine Yıldız Savaşları’nın hayranlarının sevdikleri bir izleme sırası. Bu sırayı takip ederek, giderek artan aksiyon ve gelişen film efektlerine doyabilirsiniz.


Eğer sürekli araya giren prequellar (ön bölüm), sizi rahatsız edip kafanızı karıştırmayacaksa izlemeniz gereken sıra şu şekilde;

 1. Star Wars Episode IV: A New Hope (Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut) (1977)
 2. Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparator) (1980)
 3. Star Wars Episode VI: Return of the Jedi (Yıldız Savaşları: Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü) (1983)
 4. Star Wars Episode I: The Phantom Menace (Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike) (1999)
 5. Star Wars Episode II: Attack of the Clones (Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı) (2002)
 6. Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (Yıldız Savaşları Bölüm III:Sith’in İntikamı) (2005)
 7. Star Wars Episode VII: The Force Awakens (Yıldız Savaşları Bölüm VII: Güç Uyanıyor) (2015)
 8. Rogue One: A Star Wars Story (Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi) (2016)
 9. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Yıldız Savaşları Bölüm VIII: Son Jedi) (2017)
 10. Solo: A Star Wars Story (Solo: Bir Star Wars Hikayesi) (2018)
 11. Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker (Yıldız Savaşları Bölüm IX: Skywalker’ın Yükselişi) (2019)

Tüm Star Wars Serisi İzleme Sırası

star wars izleme sirasi 2021
star wars izleme sirasi

Star Wars izleme sırasını yukarda 2 farklı şekilde paylaştım. Vaktiniz bol ve tüm seriyi izlemeyi kafaya koyduysanız aşağıdaki sıralama tam size göre;


 1. Star Wars Episode I: The Phantom Menace (Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike. Yeni Bir Umut’tan 32 yıl öncesini konu alıyor.)
 2. Star Wars Episode II: Attack of the Clones (Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı. Yeni Bir Umut’tan 22 yıl öncesini konu alıyor.)
 3. The Clone Wars animated series (Klon Savaşları animasyon serisi Yeni Bir Umut’tan 22 sene önce başlıyor ve 19 sene önce bitiyor.)
 4. Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (Yıldız Savaşları Bölüm III:Sith’in İntikamı. Yeni Bir Umut’tan 19 yıl öncesini konu alıyor.)
 5. Solo: A Star Wars Story (Solo: Bir Star Wars Hikayesi. Yeni Bir Umut’tan yaklaşık on sene öncesini konu alıyor.)
 6. Star Wars: Rebels animated series (Star Wars: Rebels animasyon serisi Yeni Bir Umut’tan beş yıl öncesini ve çok sonrasında geçen bir epilogu kapsıyor.)
 7. Rogue One: A Star Wars Story (Rogue One: Bir Star Wars hikayesi. Yeni Bir Umut’un hemen öncesindeki olayları konu alıyor)
 8. Star Wars Episode IV: A New Hope (Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut)
 9. Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparator. Yeni Bir Umuttan 3 sene sonrasını konu alıyor.) 
 10. Star Wars Episode VI: Return of the Jedi (Yıldız Savaşları: Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü. Yeni Bir Umut’tan 4 sene sonrasını konu alıyor.)
 11. The Mandalorian (Yeni Bir Umut’tan 9 sene sonrasını konu alıyor)
 12. Star Wars: Resistance animated series (Star Wars: Resistance animasyon serisi Yeni Bir Umut’tan 34 yıl sonrasını ve daha sonrasını konu alıyor.)
 13. Star Wars Episode VII: The Force Awakens (Yıldız Savaşları Bölüm VII: Güç Uyanıyor. Yeni Bir Umuttan 34 yıl sonrasını konu alıyor.)
 14. Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (Yıldız Savaşları Bölüm VIII: Son Jedi. Yeni Bir Umut’tan 34 yıl sonrasını konu alıyor.) Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker (Yıldız Savaşları Bölüm IX: Skywalker’ın Yükselişi. Yeni Bir Umut’tan 35 yıl sonrasını konu alıyor.)

star wars izleme sırası video

Star Wars Filminin Özeti

Yıldız Savaşları’nda, Yıldız Kruvazörü Diplomatik görevle yolalan Korvet’i kıstıracaktır. Bu küçük gemide Senato üyesi olan ancak asilerle işbirliği içinde de bulunan, Eski Cumhuriyet’in savunucularından Prenses Leia da bulunmaktadır.

İmparatorluk gemisinde ise hem Leia’yı hem de asi casusların kaçırmış olduğu ‘Ölüm Yıldızı’nın planlarını geri isteyen kötü Lord Vader yeralmaktadır. Sevimli droid R2-D2 ve ortağı C3-PO ise Tatooine gezegeninde, tesadüfler eseri Luke Skywalker isimli genç pilot adayına satılırlar.

#İlgili İçerik: Vampir Filmleri: Top 10 Listesi

Droidlerin amacı yüklü olan mesajı Obi Wan Kenobi isimli yaşlı bir keşişe iletmektir. Macera hız kesmeden devam edecek, bilahare Lucas kuşaklar boyunca sinemaseverlerin gönlünde taht kuracaktır.

Star Wars Karakterleri

star wars karakterleri
star wars karakterleri

Birçok karakteri efsane oldu, oyuncularla bütünleşti. Her bir filminde bambaşka bir konu anlatan ve sürekli kendini yenilerek yola çıkan Star Wars, popüler kültürü her zaman takip eden, fenomenleşen ve ‘marka’ olarak da bir güven sahibi olan projeye dönüştü.

Star Wars filmlerinde başkarakterleri, seriler değiştikçe farklı oyuncular canlandırdı. Anakin Skywalker karakterini; ilk filmde Jake Lloyd, daha sonra ise Hayden Christensen canlandırdı.

Darth Vader karakteri ise; James Earl Jones seslendirmenliğinde David Prowse tarafından canlandırıldı.

Luke Skywalker’ı ise, ilk seride Aidan Barton, daha sonraki filmlerde Mark Hamill hayat verdi. Leila Organa karakterini ise Carrie Fisher canlandırdı.

Yoda’yı tüm serilerde Frank Oz seslendiriken, Palpatine’i tüm filmlerde Ian McFiarmid canlandırdı. Obi-Wan Kenobi’yi ilk seride Ewan McGregor canlandırıken, sonraki filmlerde Alec Guinness canlandırdı.

Han Solo’ya Harrison Ford hayat verirken, Chewbacca’yı ise Peter Mayhew canlandırdı. Kylo Ren ise Adam Driver tarafından canlandırılırken, Poe Dameron ise Oscar Isaac tarafından canlandırıldı.

Yeni alternatif: Star wars izleme sırası

Starwars filmlerinin yapım tarihine göre de ayrı bir sıralama listesi hazırladım. Dilerseniz bu şekilde izlemeniz mümkündür.

Star Wars serisini izlemek için çeşitli yollar vardır ve hangisinin en iyi olduğu, kişinin kişisel tercihine göre değişebilir. Ancak, filmlerin yapım tarihine göre Star Wars filmlerinin izlenme sırası şu şekildedir:

 1. Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977)
 2. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)
 3. Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi (1983)
 4. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999)
 5. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002)
 6. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005)
 7. Star Wars: The Clone Wars (2008) (Bu film, Star Wars: Episode II – Attack of the Clones ve Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith arasında geçmektedir.)
 8. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (2015)
 9. Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (2017)
 10. Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (2019)

Bu sıralama, Star Wars filmlerinin yapım tarihine göre düzenlenmiştir ve hikaye anlatımı açısından takip edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır. Ancak, kişisel tercihlere göre bu sıralama değiştirilebilir ve örneğin, Star Wars: The Clone Wars filmi daha sonra da izlenebilir.