Spotify dinlenme başına ücret

Spotify dinlenme başına ücret
Gönderi Tarihi: 08.02.2024

Spotify dinlenme başına ücret ne kadar? Spotify’den her bir dinlenme için ne kadar para kazanabilirim? Bu makalemde spotify üzerinden dinlenme başına kaç para kazanabileceğiniz hakkında bilgiler paylaşıyorum. Blogumu takip eden spotify yayıncısı arkadaşların sayısı epey fazla. Onlardan gelen sorular çerçevesinde bir değerlendirme yapacağım.

Spotify nedir?

Öncelikle bilmeyenler ya da yeni duyanlar için spotify portalının ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Spotify, dünya çapındaki içerik üreticilerinden milyonlarca şarkıya ve diğer içeriklere erişmeni sağlayan dijital müzik, podcast ve video hizmetidir.

Müzik çalma gibi temel işlevler tamamıyla ücretsizdir ancak dilersen Spotify Premium’a yükseltmeyi tercih edebilirsin.

Spotify’den nasıl para kazanılır?

Öncelikle şunu belirteyim ki, spotify üzerinden para kazanabilmek için spotify’e müzik veya şarkı gibi bir eser yüklemeniz gerekmektedir. Yani spotify üzerinden yalnızca eser sahipleri para kazanabilir.

Aslında spotify’den para kazanabilmek için profesyonel müzik yayıncısı olmanıza gerek yok. Lisansı size ait olan yani sizin tarafınızdan oluşturulan bir remix müziğini bile spotify’e yükleyip bu müzik dinlendikçe siz de para kazanabilirsiniz.

Günümüzde gerek telefonlar gerekse bilgisayarlar için remix yapma programları mevcuttur. Bu tarz programlar ile remix müzikler hazırlayabilirsiniz. Hatta sesinize güveniyorsanız iyi bir mikrofonla kendi şarkınızı bile oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde oluşturduğunuz parçaları spotify’e yükleyerek, hazırladığınız müzikler dinlendikçe siz de dinlenme başına para kazanabilirsiniz.

Spotify dinlenme başına ücret ne kadar?

Spotify’e yüklediğim müzikten dinlenme başına kaç para kazanırım siye merak ediyorsanız şu şekilde açıklayalım. Yaptığınız müziğin tarzı, dinleyicinin etkileşimi, dinleyicilere sunulan reklamlar, dinleyicilerin premium üyelik alıp almaması gibi birçok faktör dinlenme başına ödenecek ücreti etkiler.

Genel olarak spotify yayıncıları bu konuda bir hesaplama yapmışlar ve genel ortalama 0,004 dolar civarında çıkmış. Dolayısıyla spotify yayıncısı olarak siz de bu şekilde kaba bir hesap yapıp, müziğinizden kaç para kazanabileceğinizi hesap edebilirsiniz.

Spotify dinlenme başına ücret hesaplama

Spotify dinlenme başına ücret hesabı Örnek 1: Bu örneğimizde, spotify yayıncısı olarak spotify’e yüklediğiniz şarkının 100 defa dinlendiğini varsayalım. O halde spotify dinlenme başına ücret hesabımız aşağıdaki şekilde olacaktır.

1 dinlenme = 0,004 usd

10 dinlenme = 0,04 usd

100 dinlenme = 0,4 usd

Spotify dinlenme başına ücret hesabı Örnek 2: Bu örnekte ise spofity’e yüklediğiniz müziğin 1.000 (bin) defa dinlendiğini varsayalım. O halde kazanacağınız paranın hesabı aşağıdaki şekilde olacaktır.

1 dinlenme = 0,004 usd

10 dinlenme = 0,04 usd

100 dinlenme = 0,4 usd

1.000 dinlenme = 4 usd

Spotify dinlenme başına ücret hesabı Örnek 3: Eğer yaptğınız müzik, Spotify üzerinden 10.000 (onbin) kez dinlenirse bu kez para kazanma hesabınız aşağıdaki şekilde olacaktır.

1 dinlenme = 0,004 usd

10 dinlenme = 0,04 usd

100 dinlenme = 0,4 usd

1.000 dinlenme = 4 usd

10.000 dinlenme = 40 usd

Spotify dinlenme başına ücret hesaplaması bu şekilde yapılabilir. Siz de müziğiniz kaç kez dinlendiyse yukarıdaki hesaba göre spotify kazancınızı hesaplayabilirsiniz.

Spotify kazanç hesaplama için dikkat edilmesi gerekenler

Yukarıdaki hesaplama örnekleri elinize geçecek olan net paradır. Yani spotify komisyon kesintisi ve müziğin yayınlanması için gereken ücretler düşüldükten sonra size kalan paradır.

Buradan da anlaşılıyor ki, spotify müzik yayıncılarından yayıncı ücreti ve komsiyon ücreti olmak üzere farklı kalemlerde kesintiler yapmaktadır.

Bundan dolayı Spotify üzerinden para kazanmak isteyenler bu kesintileri bilmek durumundadırlar. Komisyon kesintisi yüzde 10 civarındadır. Geri kalan kısmı yayıncıya ödenir.

Bunun yanı sıra hesaplamaya dahil edilebilmesi için bir müziğin en azından 30-40 saniye dinlenmiş olması, çevrimiçi dinlenmiş olması gerekmektedir.

Spotify üzerinden nasıl para kazanabilirim?

Yazımızın başında spotify üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi belirtmiştik. Belli bir ücret ödeyerek yayıncı hesabı açarsanız ve yaptığınız yani size ait olan müzikleri yüklerseniz kısa bir süre sonra müziklerinizin ne kadar beğenildiği ve ne kadar dinlendiği gibi istatistiki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer gerçekten beğenilen müzikler yaparsanız spotify üzerinden para kazanabilirsiniz. Ancak amatör tarzda müzikler yapıyorsanız öncelikle ücretsiz mecralarda müziklerinizi tanıtmanız daha sonra ücretli üyeliklerle kullanıcılara sunmanız daha mantıklıdır.

Bunların yanı sıra takipçilerinizden bağış toplayarak ya da bazı ürünlerin tanıtımlarını yaparak da spotify üzerinden ek gelir elde etmeniz mümkündür.

Spotify sitesinde kazanç miktarı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Spotify, kullanıcılarına kazanç sağlamak için çeşitli yöntemler kullanır, ancak genellikle kullanıcıların dinledikleri müzikler üzerinden reklam gelirleri ve abonelik ücretleri üzerinden kazanç sağlar. Bu nedenle, kaç para kazanabileceğiniz, ne kadar sık dinlendiğiniz ve ne kadar fazla aboneye sahip olduğunuz gibi faktörlere göre değişebilir.

Sağlıcakla kalınız.