Önü Açık Bölümler (4 ve 2 Yıllık)

Önü Açık Bölümler (4 ve 2 Yıllık)
Gönderi Tarihi: 06.02.2024

Önü açık bölümleri tercih etmek her öğrencinin geleceğini yönlendirmesi açısından oldukça önemlidir. Bu rehberimde 4 yıllık önü açık bölümler hakkında bilgi verirken 2 yıllık önü açık bölümler hakkında da önemli gelişmeleri listeliyorum.

Dijital çağda olduğumuzdan dolayı artık eski düzen hızlı bir şekilde değişmeye başladı.

Bilinmeyen önü açık bölümler tabiri ile birlikte çok farklı ve araştırmaktan zevk alacağınız alanları bir araya getirdim. Tabi diğer bölümlerle de iş sahibi olabilirsiniz fakat aşağıda paylaştığım önü açık bölümleri okumak size hem maddi hem de manevi olarak bir çok fayda sağlayabilir.

Herkes okuyup mühendis, doktor, öğretmen, avukat olmak istiyor. Günümüzde bu biraz değişmeye başladı. Teknolojik gelişmeler nezdinde artık çok farklı, ilgi çekici alanlar oluştu. Eşit ağırlık, sayısal olmakla birlikte karışık olarak önü açık bölümleri inceleyin;

Önü Açık Bölümler Listesi

1. Dijital Pazarlama

onu acik bolumler dijital pazarlama
onu acik bolumler dijital pazarlama

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde en hızlı büyüyen sektörlerden biri de reklam ve pazarlamadır. Türkiye’de işletmeler her yıl daha fazla oranda reklam ve pazarlama bütçesi oluşturmaktadır. Özellikle korona virüs salgını ile birlikte insanların evlerinde vakit geçirmesi e-ticareti popüler hale getirdi.

Dijital pazarlama, reklamcılık sektörü bu sebeple aşırı bir büyüme gösterdi. Bu alanda uzman kişiler gerçekten müthiş rakamlar kazanabiliyor. Google ve sosyal medya reklamcılığı ile mükemmel işler çıkarılıyor. Eğer gerçekten bu işe eğiliminiz varsa kesinlikle düşünün.

2. Robotik Kodlama

robotik kodlama onu acik bolumler
robotik kodlama onu acik bolumler

Robotların kodlanması, geliştirilmesi, tasarlanması ve üretimi ile ilgilenen geniş bir alandır. Geleceğin birçok mesleğini de içinde barındıran robotik bölümü kesinlikle çağın en değerli bölümleri arasında yer alıyor. Robotların yakın gelecekte biz insanlığı ele geçirmesi için onlara yardım edecek uzmanlara ihtiyacımız var.

3. Genetik Kodlama

genetik kodlama onu acik bolumler
genetik kodlama onu acik bolumler

Doğrudan tıp ile ilgili olsa da; genetik bölümü başlı başına kapsamlı bir sektördür. 21’nci yüzyılda yaşanması beklenen en önemli tıp olaylarının birçoğu genetik ile başarıya ulaştı. Önümüzdeki yıllarda da genetik aracılığıyla çok önemli sorunlardan daha kurtulmak amaçlanmaktadır.

# Mutlaka Okuyun: Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Ortadoğu ülkelerinde başarılı olan genetik uzmanlarının çok büyük bir kısmı Avrupa ve ABD’deki şirketlerde çalışmaktadır. Eğer önü açık bu bölüm üzerinde ilerlemeyi planlıyorsanız; her şartta ülkenizi seven bir insan olmanızı arzu ediyorum!

4. Uzay Bilimi

uzay bilimi onu acik bolumler
uzay bilimi onu acik bolumler

Maalesef biz dünyalılar her geçen gün dünyaya daha fazla kötü davranıyor. Sonunda bizi istememeye başlayabilir mi? Elbette uzak bir gelecek için söylemenin mümkün olabileceği bir cümle lakin insanlığın uzay merakı asla dinmeyecek. Uzay bölümü geleceğin birçok mesleğini barındıran önü açık bölümler arasında yer almaktadır.

5. Mobil Uygulama Geliştirici

mobil uygulama gelistirme onu acik bolumler
mobil uygulama gelistirme onu acik bolumler

Cep telefonunuzu elinizden düşürmediğinizi biliyorum. Bunun en büyük nedeni ise, her biri bağımlılık oluşturan uygulamalar. Peki bunca uygulamayı kim hazırlıyor? Elbette uygulama geliştiricileri. Türkiye’de en yüksek maaş ortalamasına sahip meslek dallarından biridir.

6. Yazılım

yazilim onu acik bolumler
yazilim onu acik bolumler

İnsanların ve kurumların yazılıma olan talebi her geçen gün artmaktadır. Günümüzde konforlu hayatımızı sürdürmek ve geliştirmek için en çok ihtiyaç duyduğumuz konuların başında yazılım geliyor. Durum böyleyken ve sektörde her geçen gün istihdam talebi artarken; yazılım önü açık bölümlerden biri olmayı sürdürecek.

7. Sağlık

saglik onu acik bolumler
saglik onu acik bolumler

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada önü açık olan en iyi bölüm elbette tıp bölümüdür. 2020 yılı itibarıyla dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını ile birlikte tıp sektörüne olan ihtiyaç daha fazla kendini hissettirmiştir. Meslek seçimi aşamasında bulunuyorsanız, tıp sektörünün doğrudan ihtiyaç duyduğu herhangi bir meslek ile ilgilenebilirsiniz.

# Mutlaka Okuyun: En Çok Para Kazandıran Meslekler (+20 Kariyer Fikri)

Sadece doktor olmaktan bahsetmiyorum, hemşire, eczacı, anestezi uzmanı hatta tıp turizmi uzmanı bile tıp bölümleri ile doğrudan ilgilidir.

8. Yenilebilir Enerji

yenilenebilir enerji onu acik bolumler
yenilenebilir enerji onu acik bolumler

Güneş, rüzgar, dalga, jeotermal ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji üretebildiğimiz her alan; dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkı sağlayacak. Fosil yakıtların gün geçtikçe tükenmesi ve devletlerin bu enerji türlerine olan bağımlılığını azaltmak istemesiyle birlikte; önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji ile ilgili olan mesleklerde talep artışı yaşayacak.

9. Sanal Gerçeklik

sanal gerceklik
sanal gerceklik

Gerçek dünya ilgimizi gittikçe daha az çekmeye başladı. Dışarı çıkıp biraz yürümek yerine cep telefonumuzu çıkarıp Google Maps ile sokakları gezmeye başladık. Durum böyleyken; sanal gerçekliğe olan talepteki artış da garipsenmeyecek bir durum. Sanal gerçeklik ülkemizde henüz tam anlamıyla bölümlere dökülmemiş durumda. Bu bölümde ilerlemek istiyorsanız yurt dışında okumanız gerekebilir.

10. Dış Ticaret

dis ticaret
dis ticaret

10 yıl öncesine kadar Türkiye’de sayılı şirketler ihracat ve ithalat yapıyordu. Lakin günümüzde internetin gelişmesiyle birlikte Mardin’deki bir Telkâri ustası bile ihracat yapabiliyor. Elbette sürecin daha profesyonel bir hale getirilmesi ve ülkemize katma değer oluşturması için dış ticaret alanındaki uzmanlara ihtiyaç duyuyoruz. Şimdi bile dış ticaret uzmanını transfer etmek isteyen çok sayıda şirket var!

Önü Açık Bölümler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Önü açık bölümler hakkında sıkça sorulan soruları bir araya getirdim. Bu soruların yanıtlarını inceleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

2 yıllık hangi bölümlerin önü açık?

1. Patoloji Laboratuvar Teknikleri
2. Uçak Teknolojisi
3. Lojistik
4. İlk Ve Acil Yardım
5. Anestezi
6. Ağız Ve Diş Sağlığı
7. Adalet
8. Bilgisayar Programcılığı
9. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
10. Odyometri

Eşit ağırlık okuyan biri ne olabilir?

1. Aile ve Tüketici Bilimleri.
2. Aktüerya ve Risk Yönetimi.
3. Antrenörlük Eğitimi.
4. Antropoloji.
5. Avrupa Birliği İlişkileri.
6. Bankacılık.
7. Bankacılık ve Finans.
8. Bankacılık ve Sigortacılık.

MF bölümünde hangi meslekler var?

1. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon.
2. Hemşirelik.
3. İç Mimarlık.
4. Matematik Öğretmenliği.
5. Matematik.
6. Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı
7. Moleküler Biyoloji ve Genetik.
8. Odyoloji.

Sonuç

Önü açık bölümlerle ilgili yukarıda bir çok bilgiye verdim. Tabi bu bilgilerin sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyin. İlgi odağınız, yapmaktan zevk aldığınız iş hangisi ise mutlaka ona yönelin. İnanın bana insan sevmediği bir işte çalışıyorsa hayat ona zulümdür…