Kara listeden nasıl çıkılır, kredi sicili nasıl düzeltilir?

Kara listeden nasıl çıkılır, kredi sicili nasıl düzeltilir?
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

Kara listeden nasıl çıkarım, kredi puanımı nasıl yükseltirim diye düşünüyorsanız size bazı tüyolarımız olacak. Bu yazıda kara listenin ne olduğu, kara listeye nasıl girildiği ve nasıl çıkıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca kredi notunun nasıl yükseltilebileceği ve nasıl kredi çekilebileceği hakkında küçük bazı ipuçları paylaşacağız.

Kara Liste Nedir, Listeye Neden Gireriz?

Kullandığımız kredi kartları veya çektiğimiz krediler belirlenen tutarlarda ve Kredi, Kredi Kartı son ödeme günü olarak belirlenen tarihte düzenli olarak tam tutarlar üzerinden ödenmesi gerekmektedir. Bu ödemelerin belirtilen son ödeme gününü geciktirdiğimizde veya hiç ödemediğimizde kredi sicilimiz zarar görebilmekte, kredi notu düşebilmektedir.

90 gün bağlamında ödeme gerçekleştirmediğimiz takdirde ise hakkımızda yasal takip süreci başlar ve 90 gün sonrasında ödeme yapsak dahi, ödemelerde gerçekleştirdiğimiz bu problem kredi sicilimizi etkiler.

Bankalar nezdinde bizim açımızdan sonrasında kredi ve kredi kullanımı için gerekli kredi puanımıza eksi puan olarak yansıtılır. Kara listeden çıkmak için borçların düzenli olarak ödenmesi şarttır. Bir taksit bile son ödeme tarihinden bir gün sonra ödense dahi o borç zamanında ödenmemiş bir borç olarak sisteme kaydedilir ve kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bunun etkisi ise yıllarca devam edebilir. Şimdi kara listeden çıkmanın yollarını daha detaylı anlatalım.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Borcunuzu ödediğiniz durumda ve ‘borcu yoktur’ kağıdı alındıktan sonra Bankalarda kara listede yer alan borcun ödendiği görünür ancak öncesine ait takibe düştüğünüz ve kara listeye girdiğiniz görünmeye devam eder. Peki ne kadar süreyle sicilimiz bu şekilde görünecek. 5 yıl öncesine ait veriler siciliniz temizlense dahi bankalar tarafından görebilmekte ve bankalar yeni kredi ve kredi kartı kullanımında önyargı ile yaklaşabilmekte bu durumda da başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilmektedir.

Burada en önemlilerden biride aslında gecikmeye düşülen gün sayısı ve borç miktarıdır. Gün ve borç miktar tutarının sayısal olarak büyüklüğü bankalarca ayrıca dikkate alınarak buna göre değerlendirilmektedir. Borcun miktarı ve gecikme gün sayısına bağlı olarak Kara listede yer alan adınız borcun ödenmesinden itibaren 1 yıl sonra çıkarılmaktadır.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Nasıl Alınır?

Eğer maaş müşterisi olarak bulunduğunuz bir banka varsa, bu bankaya yönelmek, ürün kullanma şansını hızlandırır. En azından düzenli bir maaş olduğunu bilmek, bankayı rahatlatmaktadır.

Bankadan kredi veya kredi kartı isteğinde bulunmadan önce, ilişkileri güçlendirmek adına mevduat hesabı oluşturma, otomatik ödeme talimatı verme gibi araçlar da deneyebiliriz.

Hesap oluşturduğunuz şubeyle iyi ilişkiler kurabilmek ve kendinizi iyi ifade etmek de faydalı olabilir.

Eğer bir kredi kartı edinmeyi başarırsak, limit sınırı düşük seçip düzenli bir şekilde ödeme yapmalıyız. Düzenli yapılan ödemeler, kredi puanımızın artmasına ve bizi bankanın iyi tanımasına yardımcı olacaktır.

Bankaların kara listesinde adı olan vatandaşlar Kredi Sicil Affı sürecini beklemektedir. Kredi Sicil Affı gelmemesi durumunda nasıl kara listeden çıkılır başlığını araştıran kişiler, koronavirüs döneminde yaşanılan ekonomik problemlerden dolayı tekrar kredi alabilmek için ne yapılabileceğini araştırmaktadır. Bazı haber sitelerinde ya da kaynaklarında bulunan bilgilere göre kara listeden çıkmanın birçok yolu vardır. Kara listeden nasıl çıkılabilir, kara listedeyken kredi kartı verilebilir mi?

Kredi borçlarını kapatabilmek için yapılandırma kredisi alarak sadece son ödeme yapacağı krediyle hayatına devam edecek vatandaşlar heyecanla Kredi Sicil Affı Yasası’nın çıkarılmasını bekliyor. Bankalar dolayısıyla sicili bozuk gösterilmek suretiyle kara listeye alınan ve adının altı kırmızı kalemle belirtilen bu şahıslar, bütün kredi borçlarından kurtulabilmenin ve kara listeden çıkabilmenin yollarını arıyor. Bu durumda bankaların kara listesinden nasıl çıkılabilmektedir? Sicili bozuk kişi nasıl sicilini temizleyebilir?

Bankaların Kara Listesinden Çıkmanın Yolları Neler?

Birincil durum olarak bankalarda ismi kara listede bulunan kişilerin Kredi Sicil Affı Yasası’nın Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmesi ile beraber, bu bireylerin borçlu bulunduğu bankadan yapılandırma kredisi alarak kara listeden çıkabileceğini belirtmek gerekir.

Kredi Sicil Affı Yasası ile ilgili haberler ve bilgiler aşağıda verilmiştir. Kara listeden çıkabilmenin yollarının neler olduğunu araştıran vatandaşlar genelde sanal mecradan destek almaya çalışmaktadır. İnternet mecrasında ve çoğu yerde “senetle para, acil kredi çıkartılır, kara listeden çabucak çıkmak için destek olunur” söyleminde açıklamalar gerçekleştirerek kara listeden çıkaracağını söyleyen şahısların destek olamayacaklarını belirtmek gerekir.

Bazı haber sitelerinde uzman kişilerin önerdiği kara listeden çıkabilme yolları olarak üç öneri bilgisi bulunmaktadır. Bu bilgilerin sadece öneri olduğunu tekrar söylemekte fayda var, aksi takdirde konuyla ilgili çoğu durum netlik kazanamazdı.

Uzman kişilerin söylediklerine göre bankadaki sicili temizleyebilmenin yolları; Sicilinizi bozan bankadan yapılandırma kredisi çekerek, devlet kuruluşlarına maddi yardım isteğinde bulunmak ve düşük ücretlerde kredi veren bankalara başvuru sağlayarak, kredi çekmek olarak söylenmiştir.

Sicili Bozuk Kişiye Kredi Kartı Verilir Mi?

Bankalarca düzenlenen kara listeye eklenen bireylerin Kredi Kayıt Bürosu puanlama merkezinde puanları oldukça düşük olmaktadır. Bankalarca kara listeye alınmış bir bireyin kredi kartı alması açıkçası zor olmaktadır.

Ama birkaç banka bu durumda diğerlerine oranla biraz daha esnek davranabilmektedir. Bu bankalar kampanyalar gerçekleştirerek, kredi notu düşük görünen bireylere de kredi / kredi kartı hizmeti sağlamaktadır. Sicili bozuk görünen bir bireye kredi kartı verilir mi diye araştıranlar için bankaların kredi kartı hizmet portföyünü incelemelerini önermekteyiz.

Bankalar bu kampanyalarla, kara listedeki bireylere düşük miktarlarda kredi kartları verebilmektedir. Kredi kartı alan ve ismi kara listede bulunan bir birey ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirirse eğer kara listeden çıkma durumu artabilmektedir. Kişinin ödemelerini düzenli gerçekleştirmesi kredi notuna pozitif bir şekilde yansımaktadır.

Kredi Sicilini Temizleme

Bankaların uygun yapılandırma seçeneklerini inceleyerek borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Banka ürünlerinden olan borç transferi ve refinansman kredileri de yine bu süreçlerden önce kullanabileceğiniz yöntemlerdendir .

Kredi sicilinizin bozulması durumuyla kredi çekmeniz zorlaşacağından ötürü, 90 günlük zamanı ve bazen 90 gün ötesi için banka avukatlarıyla olan süreci faydalı kullanmak gereklidir. Üst kısımda da belirtildiği gibi; borcunuzu taksit taksit düşünün ve ilk önce ödemesi gerçekleşecek borcu ilk önce ödeyin ve gecikme durumundan kendinizi çıkarın.

İlk taksit 60 gün gecikmeli diğer taksit de gelmiş 30 gün gecikmeli diyelim. 60 gün gecikmeli olan da 30 gün gecikmeli olan da kredi notunuzun düşebilmesine neden olur ama 60 gün olan 90 güne daha yakın olduğundan dolayı siciliniz için tehlikeli bir durum arz etmektedir. 

Borcunuzun bütününden ziyade taksit taksit düşünmeye devam edin ve borçlarınızın ödemesini gerçekleştirerek yasal yükümlülüklerden kurtulun.