Iphone Sim Kilidi Kaldırma, Pasif Hale Getirme, Kapatma ve iphone Sim Kilidi Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Iphone Sim Kilidi Kaldırma, Pasif Hale Getirme, Kapatma ve iphone Sim Kilidi Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Gönderi Tarihi: 03.02.2024

Iphone kullanıcılarının pek çoğu sim kilidi kaldırma işleminde çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Siz de iphone sim kilidinin nasıl açılacağını merak ediyorsanız yazımızı takip edin.

Android telefonlara göre daha zahmetli bir işlem olması ve kullanıcılardan çeşitli bilgiler istenmesi sebebiyle Iphone sim kilidi kaldırma işlemi için kısa yolun bilinmesi son derece önemlidir.

Sizler de Iphone sim kilidi kaldırma konusunda sorun yaşıyorsanız yazımızın içeriğinden Iphone sim kilidi kaldırma işleminin detaylarına ulaşabilirsiniz. İlk aşamada sim kilidinin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Peki, sim kilidi nedir?

Sim Kilidi Nedir?

Sim kilidi; arama, hücresel veri, mesajlaşma gibi verilerin güvenliğinin sağlanması için oluşturulan şifrenin ismidir. PIN kilidi olarak da bilinen sim kilidi, hattın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda bireyin veri gizliliğinin korunmasını sağlar.

Bu nedenle pek çok akıllı telefon kullanıcısı hattına sim kilidi koyar. Ancak istenmeyen durumlarda sim kilidini değiştirmek ya da kaldırmak mümkündür. Bizler bu yazımızda Iphone kullanıcıları için Iphone sim kilidi silme işlemini anlatacağız.

Sizler de yazının detaylarından IPhone sim kilidi kaldırma ve açma işlemi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ancak unutulmamalıdır ki sim kartlar için oluşturulan PIN kodları kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması adına oldukça önemlidir. Iphone ekranını ilk açtığınızda ekrana gelen PIN numarası bu nedenle ekstra güvenlik sağlamaktadır.

Pin şifresinin girilmediği durumlarda gelen ya da giden aramalara, mesajlaşmaya ve hücresel veri kullanımına erişim sağlanamaz. Ancak her defasında sim kilidini yazmak istemiyorsanız iPhone’da sim kilidi kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SIM kilidi kapatma sebebiniz her ne olursa olsun sim kilidini kaldırmak istiyorsanız haberimizin detaylarını okumaya devam edebilirsiniz. Peki, Iphone sim kilidi kapatma işlemi nasıl yapılır?

IPhone’da Sim Kilidi Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Iphone kullanıcılarının sim kilidi silme ve kapatma işlemi için ilk olarak telefonunun ayarlar (settings) kısmına girmesi gerekmektedir. Ayarlar sekmesinin açılmasının ardından hücresel kısmına girerek SIM PIN bölümüne erişim sağlamalısınız.

SIM PIN sekmesinin yer aldığı kısımda sekmeyi pasif hale getirmeniz için konumlandırılmış olan SIM PIN sekmesini pasif hale getirin butonu yer almaktadır. Bu kısımda sim kilidini pasif hale getirdikten sonra PIN numaranızı girmeniz ve sağ üst kısımda yer alan bitti seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Tüm adımları yerine getirmeniz durumunda Iphone sim kilidi kapatma işlemi başarıyla sonlanmış olacaktır.

IPhone’da Sim Kilidi Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Iphone sim kilidi açma işlemi de sim kilidi kapatma işlemi gibi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sim kilidini aktif hale getirmek isteyen kullanıcılar ilk olarak ayarlar sekmesine giriş yapmalıdır. Ayarlar kısmına giriş gerçekleştirilmesinin ardından hücresel veriye erişilmeli ve ardından SIM PIN sekmesi aktif hale getirilmelidir.

Bu aşamada sizden yeni bir sim kilidi belirlemeniz istenecektir. İstediğiniz sim kilidini yazdıktan sonra tamam onayı vermeniz yeterli olacaktır. Onayın ardından Iphone sim kilidi açma işleminiz gerçekleşmektedir.

IPhone Sim Kilidi Nasıl Değiştirilir?

iPhone’da sim kilidini değiştirmek için diğer ayarlarla aynı kısımda yer alan PIN’i Değiştir seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Iphone sim kilidini değiştirmek için öncelikle aktif olarak kullanıyor olduğunuz şifreyi girmeniz ve sonrasında kullanmak istediğiniz yeni şifreyi girmeniz istenmektedir.

Bu işlemi tamamladıktan sonra yeni PIN kilidinizi kullanabilirsiniz. Ancak PIN şifresini yeni şifre ile değiştirdikten sonra birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

İlk olarak PIN şifrenizi yeni değiştirseniz de değiştirmeseniz de şifreyi girmek için üç hakkınız bulunmaktadır. Eğer telefona erişim sağlamak için üç kez üst üste yanlış şifre girerseniz sim kartınız bloke olacaktır. Sim kartın bloke olması gibi durumlarda kilitleme işlemi gerçekleşir ve denesiniz de sim kartına erişim sağlayamazsınız.

Bu nedenle üç kez üst üste sim karta hatalı giriş gerçekleştirmemeniz son derece önemlidir. Bunun yanı sıra sim kartınıza tekrar erişim sağlayabilmek için PUK koduna ihtiyacınız olacaktır. PUK kodunuzu bilmemeniz durumunda kullanıyor olduğunuz operatör ile iletişime geçmeli ve müşteri hizmetleri aracılığıyla PUK kodu alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Peki, PUK kodu öğrenme işlemi nasıl yapılır ya da PUK kodu nasıl öğrenilir?

PUK Kodu Nasıl Öğrenilir ?

PUK kodu, sim kartı şifresi gibi herkesin bildiği şifreler arasında yer almaz. Hatta  pek çok sim kart kullanıcısı sim kartı bloke olana kadar PUK kodundan bihaberdir. Ancak üst üste üç kez hatalı sim kodu girilmesi durumunda PUK kodunun öğrenilmesi gerekir.

İşte bu aşamada pek çok kişi PUK kodu nasıl öğrenilir sorusunun cevabını araştırıyor. Yazımızın devamından PUK kodunuzu nasıl öğrenebileceğinizin bilgisine ulaşabilirsiniz.

Operatör kartlarında PİN 1 kodunun dışında PİN 2 kodu da vardır. PİN 2 kodu pek çok kişi tarafından bilinmese de telefonların menülerinde yer alan bazı güvenlik ve hafıza seçeneklerini aktifleştirebilmek veya kapatmak için kullanılır. 4 haneden oluşan PIN 2 kodu da PIN1 kodu gibi üç kez üst üste yanlış girildiğinde bloke olur ve PUK 2 kodunun girilmesi gerekir.

PUK 2 kodu 8 haneden oluşur. PUK 2 kodu üç kez üst üste girilmesinin ardından kalıcı olarak bloke olduğunda sim kartların ilgili kısmı kullanılamaz hale gelir. Bu gibi durumlarda operatör ile iletişime geçilerek destek hattından yardım alınmalıdır. PUK kodunun bloke olması ciddi aksaklıklara ve hat problemlerine neden olabilir.