Instagramda Grup Nasıl Kurulur? Instagram Grup Kurma Adım Adım Detaylı Anlatım

Instagramda Grup Nasıl Kurulur? Instagram Grup Kurma Adım Adım Detaylı Anlatım
Gönderi Tarihi: 04.02.2024

Instagramda grup kurmak istiyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum diyorsanız ahan da tam yerine geldiniz 🙂 Size adım adım, tane tane instagram grup kurmayı öğretiyoruz. Bakalım instagramda nasıl grup kurulur haydi başlayalım.

Dilerseniz kısa bir girizgah ile instagram hakkında genel bilgiler verelim. Ne demiş atalarımız? Fazla bilgi göz çıkarmaz 🙂

Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram kullanıcılarına pek çok özellik sunuyor. Her geçen gün gerçekleşen güncellemeler ile farklı deneyimleri bünyesine ekleyen Instagram bu kez de grup kurma özelliğini aktif hale getirdi. Bu özelliklerden yalnızca bir tanesi olan instagram grup kurma işlemi ise pek çok kullanıcının araştırdığı konular arasına girmeyi başardı.

Peki, pek çok Instagram kullanıcısı “Instagram’da nasıl grup kurulur” sorusunun yanıtını merakla araştırıyor. Sizler de Instagram hesabınızda arkadaşlarınızla grup şeklinde sohbet etmek istiyorsanız yazımızın detaylarından Instagram grup kurma yolları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Instagram Grup Oluşturma Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınız üzerinden arkadaşlarınızla toplu halde konuşmanız için grup oluşturabilirsiniz. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya uygulaması Instagram, yaptığı son güncellemelerle grup kurma seçeneğini aktif hale getirmiştir. Sizler de Instagram’da saniyeler içerisinde aktif bir grup oluşturabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla sohbetinize canlılık katacak olan Instagram grubu aynı anda pek çok kişiyle konuşabilmenize de yardımcı olacaktır. Instagram uygulamasında grup kurmak için izlemeniz gereken yöntemler aşağıda yer almaktadır. Sizler de tüm adımları sırasıyla uygulayarak Instagram grup kurma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Instagram’da grup kurmak için ilk olarak açacağınız gruba 2 kullanıcı eklemeniz gerekmektedir. Instagram’da yeni bir grup kurmak için:

 • Kayıtlı Instagram hesabınızın sağ üst kısmında yer alan mesaj butonuna bir diğer adı ile Direct kısmına (DM) dokunun.
 • Açılan ekrandan sağ üst kısımda yer alan ayarlar sekmesine giriş gerçekleştirin.
 • Instagram hesabınız üzerinden grup oluşturmak için 2 veya daha fazla kullanıcıyı seçin ve ardından ileti butonuna tıklayın.
 • İleri butonuna tıkladıktan sonra oluşturduğunuz Instagram grubuna bir mesaj yazın ya da kütüphanenizden bir fotoğraf seçerek gruba gönderin. Bu işlem sonrasında kullanıcılara bildirim gidecek ve Instagram grubu aktif hale gelecektir.
 • Oluşturduğunuz Instagram grubuna ve konuşmaya isim vermeniz mümkündür. Instagram grubunuza isim vermek sohbet sekmesinin üst kısmında yer alan “Detaylar” simgesine tıklayın.
 • Ardından açılan ekranda bulunan “Grup Adı” yazılı alana bir isim ekleyerek grup adınızı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde Instagram grubunuzun yeni ismi belirlenecektir.

Instagram Dm Grubu Kaç Kişiliktir?

Instagram uygulamasında arkadaşlarıyla grup oluşturmak isteyen kullanıcılar, bu Instagram grubuna kaç kişinin eklenebileceğini araştırıyor. Pek çok kullanıcının merak ettiği bu konu hakkında Instagram çeşitli açıklamalar gerçekleştirmiştir. Sizler de arkadaşlarınızla Instagram grubu kurmak istiyor ancak kaç kişilik bir grup oluşturabileceğinizi bilmiyorsanız haberimizim detaylarından bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Peki, Instagram dm grubu kaç kişiliktir?

Instagram tarafından gerçekleştirilen resmi açıklamaya göre grup içerisine alınabilecek olan kişi sayısı Instagram tarafından sınırlandırılmaktadır. Bir Instagram grubu kuracak olan kişiler Instagram grubu içerisinde en fazla 32 kişi dahil edebilecektir. Toplam 32 kişiyi olabilecek şekilde grup kurulmasında herhangi bir sakınca yoktur ancak 32 kişiden fazla kişinin eklenmesi durumunda Instagram bu işleme izin vermemektedir. Sizler de Instagram hesabınız üzerinden arkadaşlarınızda grup kurmak istiyorsanız 32 kişiyi aşmayacak şekilde Instagram grubu oluşturabilirsiniz.

Instagram Grubundan Nasıl Çıkılır?

Instagram grupları kimi zaman kişilerin isteği dışında oluşturulabiliyor. Bu gibi durumlarda rızası dışında gruba eklenen kişiler ise Instagram grubundan çıkmanın yollarını araştırıyor. Yazımızın bu kısmında isteği dahilinde olmadan Instagram grubuna eklenenlerin gruptan nasıl ayrılabileceğini anlattık.

Sizler de bir Instagram grubundan ayrılmak istiyorsanız bu adımları uygulayarak kolaylıkla çıkış işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Instagram grup konuşmasından çıkmanız durumunda, kullanıcılardan herhangi biri sizi gruba tekrar eklemediği sürece gruptan mesaj almaz ve gruba dahil edilmezsiniz. Instagram’da bir grup konuşmasından ayrılmak için:

 • Instagram hesabınızda yer alan akışın sağ üst kısmında yer alan direct veya messenger simgesine dokunun.
 • Çıkmak istediğiniz grup konuşmasını bularak grubu seçin.
 • Sayfanın üst kısmında yer alan grup ismine tıklayın.
 • Aşağı kısma inin ve “Sohbetten Ayrıl” butonuna ve ardından işlemi onaylamak için “Ayrıl”a tıklayın.
 • Gruptan istemediğiniz mesajlar alıyorsanız bir profili kötüye kullanım, spam veya Topluluk Kuralları doğrultusunda kişileri şikayet ederek profilinize erişmelerini engelleyin. Bu şekilde herhangi bir mesaj almaz ve gruba yeniden dahil edilmezsiniz.

Instagram Direct’te Mesajlar Nasıl Silinir?

 1. Instagram hesabınızda ekranın sağ üst köşesindeki direct veya messenger simgelerinden birine tıklayın.
 2. Silmek istediğiniz konuşmayı bularak sola kaydırın (iPhone) ya da parmağınızı konuşma üzerinde basılı tutun (Android).
 3. “Sil” butonuna tıklayın ve ardından silme işlemini onaylamak için yeniden “Sil”e dokunun.

Silme işlemini gerçekleştirdiğiniz herhangi konuşma artık gelen kutunuzda yer almayacaktır. Ancak bu işlem konuşma geçmişinin ve mesajların yalnızca sizin hesabınızdan silinmesini sağlar. Bu gibi durumlarda konuşma ve mesajlar karşı tarafın mesaj kutusunda yer almaya devam edecektir. Bunun yanı sıra “Veri İndirme” doyasında ve Instagram hesabınızda sildiğiniz mesajlar yer almayacaktır.

Instagram Direct’te Gruplardan Gelen Bildirimler Nasıl Sessize Alınır?

Instagram Direct’te yer alan bir grup konuşmasını sessize aldığınız zaman o gruptan ayrılmaz ancak gelen mesaj bildirimlerini görmezsiniz. Instagram Direct’te bir grup konuşmasından gelen bildirimleri sessize almak için aşağıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

 1. İlk olarak hesabınızın sağ üst köşesinde yer alan direct veya messenger simgesine dokunun.
 2. Sessize almak istediğiniz grup konuşmasına girin.
 3. Grup adının yanında bulunan “Mesajları Sessize Al” veya “Görüntülü Sohbeti Sessize Al” butonuna tıklayın. Bu şekilde grubu sessize alma işlemini tamamlayabilirsiniz.