Güneşli hacizli araçlar

Güneşli hacizli araçlar
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, Güneşli Ortak Araç Satış Deposunda, ihale yoluyla yapılan araç satışlarından söz edeceğim.

Güneşli hacizli araçlar sorgusu artan hızla yapılmaya devam ediyor. Peki Güneşli hacizli araçlar nerede, hangi siteden Güneşli hacizli araç satış ilanlarına katılabilirsiniz, Güneşli hacizli araba satış ihalelerine katılım şartları nelerdir?

Güneşli Hacizli Araçlar Satış Merkezi

Vergi mükelleflerinin, vadesi geldiği halde ödenmemiş olan vergi borçlarından dolayı araçları ya da taşınmazları vergi dairesi müdürlükleri tarafından haczedilmektedir. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun gereğince haciz sonrası satışa çıkarılan bu araçlar TC Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Güneşli Ortak Araç Satış Deposunda ihale yoluyla satılmaktadır.

Güneşli Evren Mahallesi Gülbahar Cad. No:21, 34212 Bağcılar/İstanbul adresinde yer alan Güneşli hacizli araçlar satış merkezinde ihaleye çıkan araçlar hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Hacizli Araçlar Satış Listesi başlıklı sayfaya tıklayarak hem satış için çıkan ihale ilanlarına hem de araçların özelliklerine bakabilirler.

Linkini verdiğim sayfa İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının resmi internet sitesidir.

Güneşli Hacizli Araç İlanları

Şimdi merak edenler için İstanbul vergi dairesi başkanlığı tarafından yakın zamanda satış ihalesine çıkartılan araçlarla ilgili olarak hangi bilgilerin verildiğine, satışların nasıl yapıldığına bakalım.

Örnek hacizli araç satış ilanı: ARACIN SOL AYNASI BULUNMAMAKTADIR.ARAÇ ÜZERİNDE ÖN VE ARKA PLAKALAR BULUNMAMAKTADIR.HAFİF VURUK,ÇİZİK VE ÇÜRÜKLER MEVCUTTUR.ARACIN MOTORUNUN VE ŞANZIMANIN YERİNDE OLMADIĞI,ŞANZIMANIN ARKA KOLTUKTA OLDUĞU VE MOTOR PARÇALARI SÖKÜLMÜŞTÜR. ARACIN BAGAJINDA BULUNMAKTADIR.ALT ÜST BLOK BULUNMAMAKTADIR. SÖKÜLEN PARÇALARIN DURUMU TESPİT EDİLEMEMİŞTİR.

Örnek hacizli araç satış ilanı: ARAÇ CANLI YAYIN ARACI OLUP ÖN TARAFI HAFİF VURUK,MUHTELİF YERLERİNDE EZİK VE ÇİZİKLERİ MEVCUT.ARAÇ İÇİNDE LED TV EKRANLARI MEVCUT.ARAÇ GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ SATILMAKTADIR. İHALEYE GİREN KATILIMCILARIN ARACI GÖRDÜĞÜ KABUL EDİLİR. BU YÖNDE YAPILAN İTİRAZLAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Örnek hacizli araç satış ilanı: Aracın koltukları yırtık, muhtelif yerlerinde ezikler,çizikler,çürükler mevcuttur.Ayrıca ön kaputun ve üst kaputunda güneş yanıkları mevcuttur.Aracın muayene masrafları alıcıya aittir. Araçla ilgili herhangi bir ekspertsiz raporu alınmamıştır. İlanda belirtilen bilgilerin tespiti gözlemle yapılmıştır. Bu bilgilerin doğruluğu konusunda kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmamakta olup konuya ilişkin sorumluluk alıcıya aittir.

Örnek hacizli araç satış ilanı: Aracın Muhtelif yerlerinde çizik ve çürükler mevcut. Yedek Stepne mevcut.NOT : ARAÇ GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ SATILMAKTADIR. İHALEYE KATILAN KATILIMCILARIN ARACI GÖRDÜĞÜ KABUL EDİLİR. BU YÖNDE YAPILACAK İTİRAZLAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

Örnek hacizli araç satış ilanı: AKÜ BİTİK OLABİLME DURUMUNDAN DOLAYI ÇALIŞMA DURUMU TESPİT EDİLEMEDİ.ARACIN MUHTELİF YERLERİNDE EZİK,ÇİZİK MEVCUT.LASTİKLER İYİ.TEYP BAŞLIĞI YOK.ARAÇ GÖRÜLDÜĞÜ ŞEKLİYLE SATILMAKTADIR.

Örnek hacizli araç satış ilanı: ARACIN ANAHTARI OLMADIĞINDAN; ARAÇ DIŞ GÖRÜNÜŞ İTİBARİYLE; BEYAZ RENKLİ, MUHTELİF KAPORTA VURUKLARI, ÇİZİKLERİ, GÖÇÜKLERİ MEVCUT, ÖN KAPUT ÜZERİNDE ÇİZİKLER HALİNDE DEFORMASYON OLUŞMUŞ, MOTOR MEKANİK VE ELEKTRİK ELEKTRONİK DURUMU TESPİT EDİLEMEDİ. ARAÇ OTOPARKTA ÇOK SIKIŞIK DURUMDA OLDUĞUNDAN STEPNE GÖRÜLEMEDİ, LASTİKLERİN DURUMU BİLİNMİYOR. DIŞARIDAN GÖRÜLEBİLDİĞİ KADARI İLE TEYP MEVCUT OLUP, İÇ DÖŞEME VEYA AKSAMLARININ DURUMU GÖRÜLEMEDİ.

İnternetten hacizli araba satışından araba alınır mı?

Yukarıdaki başlık altında verdiğim örnek ilanları okudunuz. Şimdi düşünün ki İstanbul haricinde başka bir şehirde yaşıyorsunuz. Bu ilanlara güvenerek, aracı görmeden satın alır mısınız? Ben olsam almazdım. Çünkü aracın ihalesine katılırsanız ve teklif verirseniz ihale sizde kalabilir ve durumunu net olarak bilmediğiniz bir aracı satın almak durumunda kalırsınız.

Gidip yerinde görüp incelemek daha mantıklı. Hatta böyle bir niyetiniz varsa, ustanızı da yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.

İstanbul Hacizli Ev Satış İlanları

Vergi daireleri, araçların yanı sıra evlere de haciz koyup, vadesinde ödenmeyen borçlar için evleri de ihale yoluyla satışa çıkarabilmektedir. Hacizli ev ihalelerine katılmak isteyenler İstanbul hacizli ev satış ilanları başlıklı linke tıklayarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının resmi ilan sitesinde aradıkları ilanları bulabilirler.

Güneşli hacizli araçlar satış merkezine giderek araçlara bakabilir miyim?

İstanbul vergi dairesi başkanlığı tarafından araç satışı sss sayfasında yapılan açıklamaya göre, Güneşli Hacizli Araçlar Satış Merkezinde satışa çıkarılan araçların tamamının resimleri ile araçlara ait özelliklerinin yer aldığı bilgiler  www.ivdb.gov.tr  adresli Başkanlığımız internet sitesi ile sahibinden.com adresli internet sitesinde yer almaktadır. Ayrıca burada ihaleye çıkan araçları hafta içi her gün 10.30., 11.30., 13.30., 14.30., 15.30. saatlerinde yerinde görme imkanı bulunmaktadır.

Dolayısıyla, internetten ihaleye çıkan bir aracı merak edip yerinde görmek isterseniz, hafta içi her gün 10.30., 11.30., 13.30., 14.30., 15.30. saatlerinde Güneşli Evren Mahallesi Gülbahar Cad. No:21, 34212 Bağcılar/İstanbul adresinde bulunan Güneşli hacizli araç satış merkezine giderek internetten beğendiğiniz araçlara yerinde bakabilir ve detaylıca inceleyebilirsiniz. Güneşli hacizli araçlar satış merkezinin telefon numarası 0212 656 51 31 olarak bilinmektedir.

Araç satışı ile ilgili sık sorulan sorular

Vergi dairesi başkanlığı resmi sitesinden alınan bilgiler doğrultusunda sıkça sorulan sorular rehberi aşağıda yer almaktadır.

Hacizli araç satış ihalesine katılmak için gerekli belgeler nelerdir?

İhale Katılım Formu (Form-7) eksiksiz olarak doldurulup ihale saatinin başlangıcından en az 30 dakika önce görevlilere teslim edilir ve bu sırada kendilerine Pey sürme işlemi için gerekli olan Açık Artırma Katılım Tabelası verilir.

Başkası adına ihaleye katılabilmek mümkün müdür?

Gerçek veya Tüzel Kişiler adına ihaleye katılacak olan kişiler Noterden onaylı İmza Sirküleri veya Vekaletname ibraz etmek şartıyla ihaleye katılabilirler.

Araç satış ihalesinde birden fazla araç satın alınabilir mi?

Açık artırma kurallarına riayet etmek şartı ile bir kişi dilediği her ihaleye katılıp dilediği sayıda araç satın alabilir.

Hacizli araç satış ihalesinde Teminat alınıyor mu?

Alıcılar ihaleye katılabilmek için teminat vb. hiçbir ödeme yapmamaktadırlar.

İhale sonrası ihale bedeli ne kadar süre içerisinde nereye ödenir?

6183 sayılı A.A.T.U.H.Kanun’un 85 inci maddesinin 4 üncü bendinde “satılan mal bedeli alınmadan teslim edilmez. Tahsil dairesi mal bedelinin ihale gününü takip eden günden itibaren üç gün içinde ödenmesi için mühlet verebilir.” hükmüne yer verilmiştir. 
Satış sonrası tanzim edilen araç satış tutanağında, verilecek süre ile ilgili yetki satış ekibine verilmiş olup satış bedelinin ödenmesi ile ilgili süre talebinde bulunulması ve bu sürenin satış komisyonu tarafından satış tutanağında belirtilmesi gerekir. Satış bedeli alacaklı Vergi Dairesine yatırılır.

İhaleye girmeden önce araçları nasıl görebiliriz? 

Özellikle Güneşli Hacizli Araçlar Satış Merkezinde satışa çıkarılan araçların tamamının resimleri ile araçlara ait özelliklerinin yer aldığı bilgiler  www.ivdb.gov.tr  adresli Başkanlığımız internet sitesi ile sahibinden.com adresli internet sitesinde yer almaktadır. Ayrıca burada ihaleye çıkan araçları hafta içi her gün 10.30., 11.30., 13.30., 14.30., 15.30. saatlerinde yerinde görme imkanı bulunmaktadır.