Featured Snippets Nedir? Nasıl Yapılır?

Featured Snippets Nedir? Nasıl Yapılır?
SEO
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

Featured snippets, kelime öbeklerinin Türkçe anlamı öne çıkan snippet şeklindedir. Profesyonel blogcular tarafından kazanılmak istenen mükemmel bir Google özelliğidir.

Featured snippets Google tarafından sunulan bir snippet özelliğidir. Snippet kelimesi anlam itibariyle parçacık olarak geçmektedir. Metnin küçük bir bölgesi için bir programlama terimidir.

Ben dahil birçok blog sahibi Google’un sunduğu featured snippets özelliği sayesinde sıralamada en üst kısımda yer alabiliyor.

Bakın bu özellik gerçekten yabana atılmayacak derece önemlidir. Düşünün aylarca yazınızın Google’da üst sıralarda yer alması için çalışma yapıyorsunuz.

Fakat biri gelip featured snippets ile sıfırıncı noktaya yerleşiyor. Siz 1. sırada olsanız dahi rakibiniz her daim üstünüzde olacaktır.

Çünkü o featured snippets özelliği kazanmıştır.

Featured Snippets Nedir?

Featured Snippets aşağıda gördüğünüz gibi Google’da bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sıfırıncı noktadır.

featured snippets ornegi
featured snippets ornegi

Öne çıkan snippetler ile çok daha fazla ziyaretçi blog sitenizi ziyaret eder. Sonuç olarak bu uygulama oldukça yararlıdır ve 1. sıraya ulaşmak için harcayacağınız para ve zamanı göz önüne bulundurduğunuz zaman oldukça karlıdır.

Nasıl Yapılır?

Featured Snippets özelliği kazanabilmek için Google tarafından açıklanan kesin bir bulgu yok.

Yani bu özelliği kesin kazanabilmeniz için şunu yapmalısınız diyemiyorum. Fakat herkes tarafından bilinen bir gerçek var.

İyi ve kullanıcı odaklı içerikleri Google featured snippets ile ödüllendiriyor. Featured snippets özelliği kazanabilmek için Semrush gibi seo araçlarının yaptığı araştırmalardan tüyo alabiliriz.

Featured Snippet’ların 3 farklı türü mevcut: paragraf, liste ve tablo snippet’ler.

Bu snippet’ların arama sonuçlarındaki görünüm aşağıdaki şekilde:

1. Paragraf

paragraf featured snippet ornegi
paragraf featured snippet ornegi

Bu seçenekte öne çıkan snippet kazanmak için genellikle 40-60 kelimelik paragraflar tercih ediliyor. H etiketleri ile sorulan sorunun altında yer alan 40-60 kelime arasındaki paragraf Google’dan öne çıkan snippet alma özelliğini kazanabilir.

Yapılan araştırmalar ve bulgular bu yönde eğilim göstermektedir.

2. Liste

liste featured snippet ornegi
liste featured snippet ornegi

Bu şekilde bir snippet kazanmak için içeriğiniz içerisinde H2 veya H3 etiketi ile kullanılan listeler hazırlamanız gerekir. Bu listeler makalenin en alt tarafında değilde üst taraflarında yer alırsa daha net sonuçlar alınabilir.

3. Tablo

tablo featured snippet ornegi
tablo featured snippet ornegi

Yukarıda bulunan resimdeki gibi bir tablo snippet kazanabilmeniz için sitenizin tablo kodlarını destekliyor olması gerekir. Eğer doğru bir şekilde tablo ekleme yaparsanız Google buna göre size featured snippets özelliği kazandırabilir.

Öne çıkan snippetler kazanmak için yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Yalnız şöyle bir detay vermek istiyorum. Snippet kazanan sitelerin çoğu 1. sayfada yer almaktadır.

Yani siteniz bir anahtar kelimede 5. sayfada yer alıyorsa öne çıkan snippet özelliği kazanmanız zordur. Semrush ve diğer seo araçları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bu bilgi ortaya çıkarılmıştır.

Soruların Featured Snippets Kazanma Oranı Daha Yüksek

Sorularla oluşturulan içeriklerin snippets kazanma olasılığı daha yüksek olarak tespit edilmiş. SEO araçlarından Semrush’un yaptığı araştırmalar sonucunda Nasıl yapılır? şeklinde soru içeren blog yazılarının snippet özelliği kazanma oranı yüksek.

featured snippets semrush raporu
featured snippets semrush raporu

Snippets için Listeleri Uzun Tutmaya Çalışın

Snippets özelliği kazanabilmek için listeleri uzun tutmanızda fayda vardır. Bunlar kesin bulgular değildir yapılan incelemeler ve analizler neticesinde bu tür hususlara özen gösteren sitelerin snippets özelliği kazanma olasılığı daha yüksek.

Listelerinizi kısa tutmanız gerekiyorsa bile altına kullanıcı odaklı bilgiyi en iyi veren yazılar serpiştirin. Google bu tür içerikleri kesinlikle ödüllendirecektir.

Görüntü Snippets için En Doğru Boyutlar

Öne çıkan snippet görüntüleri için en yaygın en boy oranının 4:3 olduğu söyleniyor. Ortam görüntü boyutu piksel olarak 600w x 425h olarak saptanmış.

Görüntü snippet özelliği kazanmak için yukarıdaki boyutları dikkate almakta fayda var.

Featured snippets özelliği kazanabilmek için sadece içeriğin kaliteli olması yeterli değil. Sitenizin mobil uyumlu olması, hızlı açılması ve doğru bilgiyi en iyi şekilde sunması gerekiyor.

1. En doğru cevabı verin

  • Paragraf uzunluğunu 42 kelime olarak belirleyin
  • Liste içerikler kullanın
  • Doğru başlıklar kullanın

2. Güvenilir kaynakları kullanın

  • Güçlü harici bağlantılar
  • Güçlü sosyal katılım

3. Kapsamlı bir içerik sunun

  • En az 2.100 kelime

4. Güven verin

  • HTTPS mutlaka kullanın

5. Mükemmel kullanıcı deneyimi sağlayın

  • Mobil cihazlara uygun yüksek puanlar
  • Yüksek mobil kullanılabilirlik puanları
  • Hızlı açılan bir site

Sonuç itibariyle snippets kazanmak için yukarıdaki etkenlere dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca temanızın schema desteğinin bulunması da oldukça önemlidir. WordPress kullananların temalarında schema desteği olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidir.

Snippets, siteniz için oldukça faydalıdır. Yalnız şunu unutmamakta fayda vardır. SEO çalışması yapmak ve 1. veya 2. sayfada yer almak gerekir. Her halükarda sitenizin seo şartlarını yerine getirmiş olması gerekir.