En İyi Uçuk Kremi Hangisi? Uçukların Kökünü Kazıyan 10 Krem

En İyi Uçuk Kremi Hangisi? Uçukların Kökünü Kazıyan 10 Krem
Gönderi Tarihi: 17.01.2024

En iyi uçuk kremi markalarını uzunca araştırdım. Uçuğu hızlı bir şekilde ortadan kaldıran kremleri bir araya getirdim. Ayrıca uçuğa iyi gelen doğal karışımları da paylaştım.

Uçuk nasıl geçer? diye araştırma yapmanıza gerek yok. Bu yazımda uçuğu en çabuk geçiren kremleri bir araya topladım ve güzel bir inceleme neticesinde analizlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazımı hazırlarken, bu uçuk kremlerini kullananların yorumlarını da analiz ettim.

Ayrıca kremlerin haricinde doğal çözüm yollarını da araştırdım ve uçuğa ne iyi gelir sorusunun cevabını sizler için bulmaya çalıştım.

Çünkü bu içerikte uçuğa iyi gelen tüm krem ve doğal yöntemleri öğrenmiş olacaksınız. Herpes Simpleks adlı virüsün ortaya çıkardığı bu sinir bozucu sorun herkesin başına gelmiştir. Kaşıntısı ve görüntüsü ile gerçekten insanı çileden çıkarır.

Uçuk, kendi haline bırakıldığında normalde 10 gün içerisinde geçer. Fakat o süre zarfına kadar dayanabilmek oldukça güçtür. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak için hem bitkisel hem de ilaçlı çözümler mevcuttur.

Uçuk ile ilgili kısa bir özet geçtim. En iyi uçuk kremlerini ve bitkisel çözümler aşağıda sıraladım. Krem almaya vakti olmayanlar için evde basit ve pratik teknikler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak biz yine de uçuk nasıl geçer aramasından ziyade bir doktora gidip uçuk nasıl geçer diye sormanızı tavsiye ederiz 🙂

En İyi Uçuk Kremi Markaları

1. Vectavir Uçuk Kremi

vectavir en iyi ucuk kremi markalari
vectavir en iyi ucuk kremi markalari

Uçuk tedavisi için kullanılacak kremlerin başında gelen isimlerden birisi Vectavirdir. Kısa sürede uçukları kurutması ile tanınır. İçerisinde barındırdığı penciclovir etken maddesi sayesinde uçuklar için bir kâbus niteliğindedir.

Sadece % 1 oranında penciclovir bulunduran ilaç hem cildinize hasar vermemek hem de uçukları kısa sürede iyileştirmek için tasarlanmış bir formüle sahiptir. Bu şekilde sadece görünürdeki uçukları değil aynı zamanda uçuğa sebep olan virüslerin gelişimi ve çoğalımını da yavaşlatmaktadır.

Zaten şuan bu virüsleri için kesin bir çözüm söz konusu değildir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da kullanılmaması gereken bazı durumlar mevcuttur. Örneğin eğer yaranızın uçuk olduğundan kesin olarak emin değilseniz kesinlikle bu kremi kullanmayınız.

Aynı zamanda AIDS veya buna benzer bir bağışıklık sistemi tedavi alıyorsanız dikkatli olmalısınız. Öte yandan çok şiddetli uçuklarda mutlaka doktora görünmekte fayda vardır. Bu sebeplerden en iyi uçuk kremi tavsiyeleri arasında yer alıyor.

2. Zovirax Uçuk Kremi

zovirax ucuk kremi
zovirax ucuk kremi

Bu ilaç da uçuk tedavisi için kullanılan ve sıklıkla tavsiye edilen bir başka kremdir. Bu ilacın da etken maddesi olarak asklovir maddesi kullanıldığının bilinmesi faydalı olacaktır.

Bu krem de içerdiği bu çeşitli maddeler sayesinde uçukla mücadele konusunda öne çıkan kremler arasındadır.

Diğer bütün kremler gibi bu krem de uçuk virüsünü tamamen yok edemez fakat ortaya çıkan uçuğu kolaylıkla alt edebilir. Küçük tüpler ile ambalajlanarak satılır ve fiyatı ise yaklaşık olarak 14 TL civarından başlamaktadır. Bu sebeplerden en iyi uçuk kremi tavsiyeleri arasında yer alıyor.

3. Asiviral Krem

asiviral ucuk kremi
asiviral ucuk kremi

Yine etken madde olarak asiklovir kullanan bir kremdir. Yukarıda bahsettiğim diğer iki kreme göre daha güçsüz olduğu söylenebilir. Fakat uçuk seviyesine göre tercih edilebilir. Genel olarak birçok aile hekiminin ilk tercihi bu krem olmaktadır. Alternatif bir uçuk kremi olarak iyi iş görebilir.

Genel olarak kullanıcı skalasına bakıldığında 12 yaşın üzerinde herkes için kullanılabilir olduğu görülüyor. Viral enfeksiyonlar için üretilen bütün kremler ve ilaçlarda olduğu gibi bu krem için de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur.

#İlgili İçerik: En İyi 10 Bebek Pişik Kremi Efsane Tavsiyeler

Bütün uçuk kremleri gibi uçuk olmayan bir yara üzerine uygulanmaması büyük önem teşkil ediyor. Bu sebeplerden en iyi uçuk kremi tavsiyeleri arasında yer alıyor.

4. Aklovir Krem

Aklovir krem
Aklovir krem

Aklovir genel olarak diğer ilaçlara göre daha uygun olan fiyatı ile dikkat çekmektedir. İçerdiği antiviral formülü ile uçuk oluşumunu engellemeyi amaçlar.

Bu krem anti viral etkisi ile ciltte gerekli yerlere sürülebilirken, kesinlikle göz içi veya burun mukozası gibi hassas bölgelere sürülmemelidir.

Gebelik esnasında kullanımının bir sıkıntısı olmamasına rağmen süte geçip geçmediği bilinmediği için emziren anneler kullanırken çok dikkatli olmalıdır.

Maalesef diğer bütün ilaçlar gibi bu ilaç da uçuk tedavisini başarsa da tekrarlamasını engelleyemez. Bu sebeplerden en iyi uçuk kremi tavsiyeleri arasında yer alıyor.

5. Bepanthen Krem

Bepanthen
Bepanthen

Bepanthen deri kremi olarak da kullanılabilen bir ilaçtır. Genel olarak her tür cilde uygulanabilir ve uçuk olmasa dahi kullanabilen harici ilaçlar arasında yer alır.

Aynı zamanda uçuk tedavisi için de bölgesel olarak uygulanması faydalı olacaktır. Bu sebeplerden en iyi uçuk kremi tavsiyeleri arasında yer alıyor.

6. Acyl Krem

acyl
acyl

Acyl uçuk kremi de etkili ve en çok tercih edilen kremler arasında bulunmaktadır. Herkeste uçuk aynı şiddette ve tam olarak aynı içerikte olmadığı için herkese iyi gelecek olan ilaç aynı değildir.

Kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edildikten sonra kendi tecrübeniz ile hangi kremin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Özellikle bu krem için antibiyotikler ile birlikte kullanılmaması önerilir. Bu sebeplerden en iyi uçuk kremi tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Uçuğa Ne İyi Gelir? Evde Yapılabilecek Tedaviler

ucuga ne iyi gelir
ucuga ne iyi gelir

Eğer sık sık uçuk problemi yaşıyor ve “Uçuğa ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Gelin öyleyse “Uçuk neden çıkar?”, “Uçuğa ne iyi gelir?” sorularını hep beraber cevaplayalım ve canımızı sıkan o uçuklardan sadece bir günde kurtulalım.

Geçmeyen, yayıldıkça yayılan uçuklardan şikayetçiyseniz aslında onları bir günde kolayca tedavi edebilirsiniz. Üstelik tamamen doğal malzemeler kullanarak!

En iyi uçuk kremi markalarını sıraladık. Gelin, şimdi bu doğal malzemeleri yakından tanıyalım.

Aloe Vera

Cilt için yararlı olan pek çok bileşen içeren aloe vera uçuğun kısa sürede kurumasını sağlar. Bunun için yapmanız gereken tek şey 1 çay kaşığı aloe vera jelini uçuğun üzerine masaj yaparak yaymak.

Vanilya

Uçuğa neden olan virüslerin vücuttan atılmasına yardımcı olan ve virüslerin çoğalmasına engel olan vanilyanın bu gücünden faydalanmak için kulak pamuğunun ucuna bir miktar vanilya sürün ve uçuğa uygulayın. 1-2 dakika bekletip durulayın. Bu yöntemi günde 3 kez uygulayabilirsiniz.

Süt

Uçukları iyileştirdiği gibi yeni çıkmakta olan uçuğun büyümeden geçmesini sağlayan süte de şans verebilirsiniz. Bunun için pamuğa soğuk süt damlatıp uçuğun üzerinde 2-3 dakika tutmanız yeterli.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak uçuk virüsüyle de son nefesine kadar savaşıyor. Eğer sarımsağa şans vermek istiyorsanız bir diş sarımsağı yarıya kesin ve doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. En iyi uçuk kremi tavsiyelerinden memnun kalmadıysanız bitkisel olarak oldukça etkili bir yöntemdir.

Bal & Sirke

Her ikisi de antiviral özellik taşıyan bal ve sirke karışımı da size uçuk tedavisinde yardımcı olacaktır. Bir yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırın, macun kıvamındaki bu karışımı bir pamuk yardımıyla uçuğun üzerine yerleştirin. Bu karışım hem o bölgeyi temizler, hem de uçuğun iyileşmesini sağlar.

Nane Yağı

Özellikle uçuğun çıkmadan önlenmesine yardımcı olan nane yağı da çok etkili bir yöntem. Uçuk çıkacağınızı anladığınızda bir ya da iki damla nane yağı kulak çubuğuna damlatın ve o bölgeye sürün.

İşte bu kadar basit!

Uçuk Nedir ve Neden Çıkar?

ucuk nedir
ucuk nedir

Uçuk, stres, korku veya soğuk şartlar altında harekete geçen Herpes Simpleks virüsü denilen bir virüs tarafından ortaya çıkmaktadır. Aslında vücudunuzun bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda ortaya çıkmak için beklemektedir.

Halk arasında uçuk virüsü olarak bilinir. Bunlar, özellikle de dudakta çıkan virüsler en çok, yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşırlar. Cilt bakımı konusunda dikkat edilmelidir.

Dudaktan çıkanların yanı sıra genital bölgelerde de çıkabilmektedir. En iyi uçuk kremi önerileri ile bu sorunu kökten çözebiliyorsunuz.

Uçuk Hangi Vitamin Eksikliğinde Çıkar?

Uçuk herhangi bir vitamin eksiliğine bağlı gelişmemektedir. Fakat uçuk tedavisinde hekimin önerdiği ilaçlarla birlikte E ve D vitaminin alınması da uçuğun daha hızlı geçmesi için oldukça faydalıdır. Uçuklar genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar ve yayılım gösterir. Bu nedenle E ve D vitamini uçuk tedavisinde direk olarak bir etki göstermez fakat bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve uçuğun iyileşmesine yardımcı olur.

Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Uçuklar bulaşıcı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Genital virüsler korunmasız cinsel ilişki sonrasında yayılım gösterebilmektedir. Dudak bölgesi ve diğer bölgeler de çıkan uçuklar da yine temas yoluyla yayılım göstermektedir. Eşya paylaşımı veya enfekte olan bölgeye temas ile uçuk bulaştırılabilir.

Dudakta Uçuk Nasıl Geçer?

Dudak bölgesinde meydana gelen uçuklar birkaç defa kendini tekrarlayabilir ve genellikle uçuk kremi kullanımıyla kolayca geçer. Dudakta uçuk olması halinde bu dönem boyunca küçük çocukları ve bebekleri öpmekten kaçınılması tavsiye edilir. Çocuklarda ve bebeklerde uçuk pek sık rastlanılan bir durum olmamakla birlikte yine enfekte kişinin temas etmesi halinde gözlemlenebilir.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

Dudakta uçuk neden çıkar? Dudak bölgesinde çıkan uçuklar diğer alanlara göre daha hafif geçer ve çok fazla ağrı hissine neden olmaz. Dudak çevresi veya ağız çevresinde meydana gelir ve kabarcık şeklinde görülür.

Sonuç

En iyi uçuk kremi markalarını sıraladım. Ayrıca uçuğa iyi gelen bitkisel çözümlerden bahsettim. Uçuğu çabucak geçiren başka yöntemler biliyorsanız aşağıda bulunan yorum alanından paylaşmayı sakın unutmayın.