En İyi Su Markaları | En Sağlıklı Su Hangisi?

En İyi Su Markaları | En Sağlıklı Su Hangisi?
Gönderi Tarihi: 30.01.2024

En iyi su markaları sıralamasını sağlığını koruyanlar için bir araya getirdim. En kaliteli su markalarını tüketmek elbette içeriği bakımından çok daha faydalıdır.

Kimyasal birleşimi 2 hidrojen ve 1 oksijenden oluşan su, canlı organizmaların hayatta kalabilmek adına oksijenden sonra en temel ihtiyacıdır. En sağlıklı su markası hangisi? şeklinde sorulara net cevabı aşağıdaki sıralamada bulabilirsiniz.

Ben şahsen en iyi sular ve en iyi su markaları adlı bu konuyu hazırlarken kendi damak tadıma uygun olan, kendi damak tadıma göre beğendiğim suları da ele aldım, tamamen objektif olarak yapılan değerlendirmeleri ve laboratuvar test sonuçlarını da ele aldım.

Dolayısıyla güzel bir kıyaslama oldu. Şimdi hem bence hem de yapılan test sonuçlarına göre en iyi ve en kaliteli su markalarını sizlere açıklıyorum.

En İyi Su Markaları Sıralaması

1. Buzdağı Su

en iyi su markalari buzdagisu
en iyi su markalari buzdagisu

Sakarya, Keremali Dağlar’ından elde edilen Buzdağı Su, en iyi su markası olarak ön plana çıkıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan analiz raporlarında son yıllardır en iyi ilk üçte yer almaktadır. Son raporda ise birinci sıraya çıkmıştır.

Buzdağı Su markasının 100 puan üzerinden toplam puanı 84’tür. Bu da onu Türkiye’nin en iyi suyu yapmıştır. Dağıtım ağının geniş olmaması nedeniyle Türkiye’de kolayca bulunabilecek markalardan değil. Ancak gördüğünüz zaman sağlığınız için stok yapabilirsiniz. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 7.1 (alkali)

2. Fuska Su

fuska su

Fuska doğal kaynak suyu da Sakarya’dan çıkarılmaktadır. Sapanca Dağları’nın en yüksek noktalarından toplanan su 21 kilometrelik isale hatları ile fabrikaya indiriliyor. Fuska’da tıpkı Buzdağı gibi dağıtım ağı çok geniş olmayan şirketler arasında bulunuyor.

#İlgili İçerik: En İyi Buhar Makinesi Tavsiyeleri

Ancak buna rağmen satış rakamlarını her geçen gün yükseltmektedir. Dünya standartlarına uygun malzeme kullanımı ve paketleme sayesinde su uzun süre doğallığını koruyor. Zengin mineraller içermesi sebebiyle Fuska’yı güvenle tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bebekler için de özel suları bulunmaktadır. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 7.5

3. Atlantis Kaynak Su

atlantis su

Atlantis su, tüketicilerin ihtiyacına uygun mineralli suyu, standartlara uygun şekilde Toros dağlarından tüketim için bayilere ulaştırmaktadır. 8.3 pH değeri ve Gıda Yönetmeliği’ne uygun ambalajlama sistemiyle Atlantis su, yapılan analizlere göre en iyi içilebilir su listesinde başı çekmektedir.

Cam şişe, pet şişe ve kutu su gibi ambalaj çeşitleri mevcut olup, suyun kalitesi kadar sağlıklı ambalajlamayla değerlerini koruması da amaçlanmaktadır. Suyun kaynağı kadar, tesis ve ambalajlama da hijyeniktir. Atlantis su fiyatları, kaliteli ve yumuşak içim bir suya göre ekonomiktir. Doğal kaynağından el değmeden şişelenip alıcılara sunulan Atlantis suyu uygun fiyatlara almak, vücut sağlığı için büyük bir avantajdır. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 8.3

4. Taşkesti Su

taskesti su

Taşkesti Su Bolu’nun aynı ismi taşıyan ilçesinden çıkarılıyor. Doğal kaynak suyu olmasının haricinde doğal mineralli su sertifikasını alabilen nadir markalardan biri olduğunu söyleyebilirim.

El değmeden doldurulan su, analizler sonucunda en iyiler arasında yer almayı başarmıştır. Polikarbonat içermeyen şişeleri ve cam ambalajları sayesinde, su ilk günkü tazeliğini koruyor. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 9

5. Assu Kaynak Su

assu

1993 yılından kurulan Assu içecek Üretim Pazarlama, ülke çapında ve uluslararası alanlarda içecek başta olmak üzere üretim, inşaat, otomotiv, hızlı tüketim ve perakende alanlarında hizmetler sunmaktadır. Bolu’nun doğal yer altı kaynaklarından elde edilen suları tüketicilere ulaştırmaktadır. Ormanlık alanları ile yağmur suyunu oldukça başarılı bir şekilde emen Bolu yer altı suları içeriğindeki mineraller açısından zengindir.

Assu markasına ait sular 7,9 pH değerine sahiptir. El değmeden ambalajlanan sular 0.25 litreden 19 litrelik damacana boylara kadar piyasa üzerinde satışa sunulmaktadır. Assu kaynaklar suları 0,25, 0,50, 1, 1,5, 5, 10, 15 lt cam ve 19 lt damacana ambalajlarında kullanıma sunulmaktadır. Cam şişelerde de satışa sunulan Assu, ortalamanın üzerinde bir su deneyimi sunar. Vücudun ihtiyacı olan suyu doğal mineraller ile karşılar. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 7.9

6. Sultan Doğal Kaynak Su

sultan su
sultan su

Türkiye’nin ilk su dolum tesislerinden biri olan Sultan Doğal Kaynak suyu, 1975 yılında kurulmuştur. 2007 yılında Sedef Gıda ŞTİ bünyesinde katışmış ve sektörün köklü firmaları arasında ismi hep yer almıştır. 2018 yılında Eskişehir Laçin Maden Suyu fabrikasını bünyesine katması ile de içecek sektöründe adından söz ettirmeye başlamıştır. Yüzde 100 yerli sermayeli bir firma olmasının yanında 45 yıllık tecrübesi ile de üretim ve dağıtım kapasitesini sürekli artırmaktadır.

Kaliteli, sağlıklı ve doğal kaynak suları Uludağ eteklerinden gelmektedir. Üretim tesislerinde kademeli olarak sağlık testlerinden ve filtrelerden geçen su, sodyum diyetini uygun olmasının yanında içimi rahattır. 7,24 pH değerine sahip olan bu markanın suları 0,55 mg/L klorür, 4,92 mg/L sülfat, 1,90 mg/L sodyum içermektedir. 0,20 cc pet bardak boydan başlayarak 15 litrelik cam damacanalara kadar Sultan Su üretimi yapılmaktadır. Uludağ’ın zirvesinden gelen Sultan Su, içimi oldukça yumuşak ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller açısından oldukça zengindir. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 7.24

7. Tekir Doğal Kaynak Su

tekir su

Tekir İçecek Grubu 1999 yılında Doğal Kaynak Suyu üretimine başlamıştır. Tekir Su, 8.21 pH değerine sahiptir. Toros Dağlarından gelen Tekir Su, mineraller açısından oldukça zengindir. Dünya genelinde en kaliteli kaynak sularının yer aldığı Niğde ili Ulukışla İlçesindeki Şekerpınar mevkidir. Mineral yapısı değiştirilmeden ve el değmeden doğal kaynak suyu dolumu yapılmaktadır. Uygun şekilde şişelenen Tekir Doğal Kaynak suyu dışında Çamardı Doğal Kaynak Suyu markası ile de bu sağlıklı kaynak suları tüketicilere ulaştırılmaktadır.

Alkali su olarak tüketilebilen bu sular 200 cc boyuttan 19 litrelik damacana boylara kadar satılmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan Tekir Su, sodyum açısından düşük değerlere sahiptir. Mevsimsel olarak suların içerisinde değişen mineral oranları Tekir sularında her mevsim aynı kalabilmektedir. 1999 yılından bu yana Tekir Şirketler Grubu olarak doğal su üretimi yapan firma kaliteden ödün vermeden ve el değmeden üretimleri ile su piyasasında önemli bir yere sahiptir. Tekir doğal kaynak suları TSE, ISO 2200, ISO 9001 ve Helal belgelerine sahiptir. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 8.21

8. Javsu

javsu
javsu

Kızılcahamam menşeli olarak üretim yapan Javsu, aslında Jandarma Asayiş Vakfı tarafından kurulmuştur. 2003 tarihinde üç tesisle üretim hayatına başlayan Javsu, İSO 9001 belgesine sahiptir. Çeşitli sertifikaları da olan Javsu, ülke çapında tercih edilen bir marka olmayı hedeflemektedir. Kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, flörür gibi mineraller açısından zengin olan Javsu, özel bir şişelemeye sahiptir.

7.6 pH değerine sahip olan marka üretimlerinde 200 cc boyutun yanında 19 litrelik damacanalarda da satılabilmektedir. İçimi hafif ve alkali sular içerisinde yer alan Javsu, tüketicilerin beğenisini kazanmaktadır. 0,30 lt, 0,50 lt, 1,5 lt, 5 lt ve 19 lt damacana olmak üzere doğal kaynak suyu paketlemeleri yapılmaktadır. Kuruluş temsil ettiği markanın sorumluluk bilinci ile çalışmalarını yürütmektedir.

Doğal kaynak suyunu en yüksek kalite standartlarında müşterilerine ulaştırarak bölgesinin lider firmaları arasında yer almaktadır. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 7.6

9. Munzur Su

munzur su
munzur su

Tunceli Munzur Dağlarından çıkarılan Munzur Su, 1999 yılından bu yana tüketicilere ulaştırılmaktadır. %100 doğal kaynak suyu olan Munzur Su, BPA ve BPB içermemektedir. Munzur A.Ş 250 ortağı bulunan kollektif bir yapı olmaktadır. Munzur Dağlarında bulunan Ovacık ilçesi yakınlarında çıkarılan bu kaynak suları büyük gözler halinde, Fırat Nehrine karışmaktadır.

Munzur suyunun iki kenarı Huş ağaçları ile kaplı olmaktadır. Sağlık Bakanlığı analizlerine göre radyo aktif madde bakımından en düşük su olan Munzur su, demir ve magnezyum bakımından uygun değer aralıklarına sahiptir.

Tat açısından oldukça tatlı ve mineraller açısından zengin olan bu su çoğu kişi tarafından beğeni toplamaktadır. 8. 45’lik pH değerine sahip olan Munzur su alkali su ihtiyacı olan kişiler tarafından tüketilebilir. Vücuda olan faydaları değerlendirildiğinde ülkemizde alkali seviyesi yüksek olan ve mineral değerleri açısından zengin olan sulardan biri Munzur Su olmuştur. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 8.45

10. AOÇ Elmacık Su

elmacik su
elmacik su

Sakarya / Hendek Bölgesi’nde bulunan Elmacık Sıradağları’ndan çıkarılan su, ideal pH oranıyla dikkat çekiyor. 7.96 pH değeri ile piyasanın en iyi suları arasında bulunduğunu söyleyebilirim. Doğal mineralli su yüksek oranda kalsiyum içeriyor. Ozonsuz saf su olma özelliği ve AB standartlarındaki dolum tesisi ile sıklıkla tercih ediliyor. Bu hususlardan en iyi su markaları arasında yer almaktadır.

pH değeri: 7.96

11. Dinçsu

Son güncellenen listede analiz raporlarına göre üst sıralarda yer almaktadır. Doğal kaynağı ULUDAĞ ’ın yerleşim olmayan zirvesinde, asırlık kayın ağaçlarının bulunduğu, doğal yaşam bölgesinde olup Bursa/İnegöl ’e 30 km, Kütahya iline ise 100 km mesafededir. Domaniç-İnegöl karayolunda bulunan fabrikada doldurulup, satışa sunulmaktadır.
İçimi yumuşak 7,32 PH derecesi ile güvenle içilebilecek bir su markası olup güvenilerek tüketilebilir.

Ph Değeri Yüksek Su Markaları

SıraSuyun Ticari AdıpH değeri
1Mavidağ8.71
2Akçat8.55
3Kardelen8.3
4Haznedar8.3
5Arsu8.2
6Saka8.2
7Akasya8.2
8Ladik Akdağ8.17
9Munzur8.11
10İvriz8.1
ph değeri yüksek su markaları

Marketlerde Satılan Su Markaları

MarkaÜretim YeriPuan
ElmacıkHendek/Sakarya-59
SakaHendek/Sakarya-197
HamidiyeEyüp/İstanbul-224
CeysuKonyaaltı/Antalya-232
Nuh SuAğrı-586
GürpınarGölcük/Kocaeli-1.316
KırkpınarŞile/İstanbul-2.213
DamlaPınarbaşı/Kayseri-2.267
SırmaOrhaneli/Bursa-2.331
Nestle Pure LifeKestel/Bursa-2.423
ErikliKestel/Bursa-2.501
En Kaliteli Su Markaları

En İyi Su Markaları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

en kaliteli su markalari
en kaliteli su markalari

En iyi su markaları ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları bir araya getirdim. Bu soruların cevaplarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Suyun pH’sı nedir ve pH değeri ne anlama gelir?

Suyun içeriğindeki bazik ve asidik durumu ifade eden ölçü birimine Suyun PH değeri denir. Bu değer 0 ile 14 arasında yer alır.

0 ile 7 arasındaki PH değerine sahip sular asidik olarak değerlendirilirken 7 ile 14 arasındaki su ölçümleri bazik olarak değerlendirilir. Yapılan ölçümlerde 7 değeri nört bir değer olacaktır.

Bu aynı zamanda saf suyun PH derecesidir. Su asidik özellik gösteriyor ise içeriğinde çok fazla karbondiokasit bulunuyordur. Bazik özellik gösteren suyun içerisinde ise kalsiyum bi karbonat ve alkali tuzlar bulunur. Bu özellikteki PH derecesine sahip sular alkali sulardır. İnsan sağlığı açısından da suyun faydalı ve verimli olması için alkali özellikte olması gereklidir. İçme sularının PH derecesi ise hafif alkali olabileceği gibi nötr olması da uygundur.

Ambalajlı Suların Sağlığa Zararı Var mı?

Musluk suları özellikle bazı bölgelerde arıtılmadan kullanımı tavsiye edilmez. Bu nedenle ambalajlı suların kullanımı tercih edilebiliyor. Ambalajlı sularda ambalajlarından kaynaklı olarak sağlık açısından zararlı olabilir. Damacana ve hazır su şişeleri genel olarak plastikten üretiliyor. Plastik maddenin güneş ışığına maruz kaldığında su içerisine zararlı maddeler salınım yapmasına neden olur.

Su Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçilebilir suların kalite standartlarına uygunluğu fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler ile belirlenir. İçilebilir sularda dikkat edilen bu parametrelerin güvenli aralıkta olması insan sağlığına doğrudan etki etmesi nedeniyle oldukça önemlidir. Sağlık bakanlığı iznini satın alacağınız su etiketi üzerinde bulunan ruhsat ve tarihinden anlayabilirsiniz. Sağlık bakanlığı gereken denetimleri yapsa dahi tüketici dikkati bu konuda hayati önem taşıyor. Ambalajlı su satın alırken su üzerinde emniyet bandının bulunmasına, ambalaj üzerinde su kaynağının yazılmasına, kapak üzerinde bulunan son kullanım tarihi ile seri numarasına, suyun fiziksel görüntüsünün renksiz ve berrak olmasına, etiket üzerinde bulunan su analiz değerlerinin tamamının bulunması ve ambalaj kapağının hava ve su sızdırmayacak şekilde imal edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

En İyi Su Nasıl Olmalıdır?

İnsan sağlığına zararı bulunmayan içilebilir güvenli sularda hastalık yapan patojenik mikroorganizmaların bulunmaması gerekir. Patojenik mikroorganizmalar insanda enfeksiyonel hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar ciddi rahatsızlıklara ve ilerleyen durumlarda ölümlere neden olabilmektedir. Emniyetli sular, insan sağlığına zarar verebilecek zehirli maddeleri bulundurmamalı, renksiz ve temiz görünmeli, tadı uygun olmalı, tuz bulunmamalı, kokusuz olmalı, bulanık, kireçli ve korozif olmamalıdır. İçilebilir sular doğrudan insan sağlığına etki ettiğinden, suda tat, koku ve bulanıklılığın uygun olması gerekir. Sağlık bakanlığı ambalajlı olarak satışa sunulan sular için gereken analizleri yapan, teknik ve hijyenik şartları sağlayan su markalarını kontrol eder. Bu nedenle su satın alırken, ambalaj üzerinde etiket bulunması ve etiket içeriğinde yazması gereken analiz sonuçları ve üretim izinlerini kontrol etmemiz gerekmektedir.