En iyi para kazandıran uygulamalar

En iyi para kazandıran uygulamalar
Gönderi Tarihi: 08.02.2024

Sizler için özenle seçtiğim en iyi para kazandıran uygulamaları bu yazımda listeledim. Güvenilir ve gerçekten para kazandıracak uygulamaları açıklıyorum.

Bu uygulamalardan öğrenciler, ev hanımları, ek iş arayanlar ve internetten para kazanmaya merak duyan herkes yararlanabilir.

Bu yazımda telefon üzerinden para kazandıran uygulamalar da var, internetten para kazandıran siteler de var, bilgisayar üzerinden para kazanma yolları da var, hediye kazandıran uygulamalar da var.

Evde para nasıl kazanılır diye soranlar için de çok güzel, tavsiye edebileceğimiz güzel uygulama ve yöntemler var. Telefondan nasıl para kazanılır diye soranlar için de ek gelir elde etmenizi sağlayacak uygulamalar var.

Makale Yaz Para Kazan Uygulaması

Şimdi de sizlere gerçek para kazandıran bir uygulamadan bahsedeceğim. Makale yazarak para kazanma işini duymuş muydunuz? Muhtemelen biliyorsunuzdur. Google Play Markette yer alan İyi Makale adlı uygulama ve benzeri makale alım satım siteleri sayesinde makale yazarak para kazanabilirsiniz.

Evet yanlış okumadığınız. İlgi alanınıza giren herhangi bir konu hakkında bir makale yazarak yazdığınız bu makaleyi İyi Makale adlı uygulamada satışa sunuyorsunuz ve makaleniz satıldığında ödemenizi alıyorsunuz. Makalem kısa sürede satılır mı diye hiç düşünmeyin.

Yüz binlerce web sitesi sürekli makale ihtiyacı duyuyor ve makale alım-satımı yapılan sitelerde sürekli bir makale alış satış sirkülasyonu oluyor. Siz de yazdığınız makaleleri satışa sunduktan sonra birkaç gün içinde onlarca makale satabilirsiniz. Yeter ki makaleleriniz ilgi çekici konulardan oluşsun.

Peki makale yazarak ne kadar para kazanabilirim diye soracak olursanız, şöyle söyleyeyim. Makale ücretlendirmeleri 100 kelime üzerinden yapılır ve genelde bir makalenin her bir yüz kelimesi için en az 3 TL ödeme alınır. Bu miktar makalenin konusuna ve içerdiği bilgi düzeyine göre değişir.

İlgi çekici bir konuda yazılan güzel bir makalenin yüz kelimesi 10 TL eder. Makalelerinize özgün görseller de eklerseniz her bir görsel için 1 ya da 2 TL daha alırsınız. Kaba bir hesap yapmak gerekirse, diyelim ki 700 kelimelik bir makale yazdınız. Fiyat biçildi ve ortalama bir makale olduğu göz önüne alındığında makalenize 100 kelimesi 3 TL üzerinden ödeme yapılacak. Bu durumda 700 kelimelik bu makaleniz için 21 TL ücret alırsınız. Makalenize 2 tane de özgün görsel eklerseniz bu makaleden kazanacağınız para 25 TL olacaktır.

Eğer günde bir ya da birkaç saat boş vaktiniz varsa makale yazarlığı gayet güzel ve sağlam bir ek gelir kaynağı olarak değerlendirilebilir. Örneğin 1 saatte 1.000 kelimelik güzel bir makale yazabilirsiniz. 1000 kelimelik iyi bir makale kesinlikle en azından 25-30 kazandırır. Bu da ayda yaklaşık olarak 1.000 TL ek gelir demektir. Bin kelimelik iyi bir makaleyi çok rahatlıkla 1 gün içinde satabilirsiniz.

Satamıyorsanız sitemizin konusuna uygun makalenizi bana gönderin ben satın alırım 🙂 Sitemizin menüsünde yer alan iletişim linki üzerinden benimle irtibata geçebilirsiniz. İnternette makalenizi satışa sunabileceğiniz onlarca sağlam site mevcuttur. Blogumda bu makale satış siteleri ile ilgili ayrıca inceleme yazıları da mevcuttur. Araştırabilirsiniz.

Para kazandıran uygulamalar
Para kazandıran uygulamalar

Makale yazarak para kazanma işi hakkında oldukça tecrübeliyim ve tecrübelerimi sizlere aktardığım güzel bir rehber hazırladım, o rehberi de incelemek isterseniz makale yazarak para kazanma adlı konumu inceleyebilirsiniz. O rehberde gerçekten kayda değer bilgiler mevcut.

Makale yazarak para kazandıran uygulama konumuza dönecek olursak, Google Play Markette yer alan iyi makale adlı uygulamayı (sadece bu uygulama değil, benzer birçok uygulama var) indirip üye olarak makalenizi uygulama üzerinden satışa sunabilir ve makaleniz satıldığında ödemesini banka hesabınıza alabilirsiniz. Makale yazarak gerçekten para kazanabilirsiniz.

Üstelik gerçek para kazanırsınız ve kazandığınız parayı banka hesabınıza alabilirsiniz. Tabii ki dilediğiniz gibi de harcayabilirsiniz. Makale yazarlığı size ayda 1.000 ve hatta daha fazla ek gelir elde etme fırsatı sunar. Bu gerçekten bir hayal ya da umut verme durumu değildir.

Ülkemizde on binlerce insan makale yazarlığı yaparak gerçek para kazanmaktadır. Tekrar belirtelim ki bu sayfada verdiğimiz bütün rakamlar ve bütün uygulamalar tamamen gerçek ve denenmiş yöntemlerdir. En küçük bir tereddüdünüz ya da sorunuz varsa lütfen sayfanın en altındaki yorum alanıza yazınız. Hemen cevaplayacağız emin olun.

Google Play Markette yer alan iyi makale adlı uygulamanın açıklaması şu şekilde:

iyimakale, üyelerin özgün içerik alışverişi yapabilmesini sağlayan Türkiye’nin en güvenilir freelance içerik platformudur. Binlerce hazır makale ve yüzlerce Freelancer sizleri bekliyor!

MAKALE YAZ PARA KAZAN UYGULAMASI

Para Kazandıran Bir Başka Uygulama : Bionluk

Eğer bilgisayar ve teknoloji konularında biraz beceriniz varsa Bionluk uygulaması ile becerilerinizi kazanca dönüştürebilirsiniz. Bionluk uygulaması freelancer yani herhangi bir işyerine bağlı olmadan kendi başına faaliyet gösteren ve genellikle bilgisayar ve teknoloji alanlarında hizmetler veren insanlar ile bu hizmetleri satın alan insanları bir araya getiren bir platform.

Bilgisayar ve internet konularında bilginiz varsa siz de bionluk uygulamasını yükleyerek bionluk’ta faaliyet gösteren freelancer’lar arasına katılabilirsiniz.

Bionluk uygulaması nasıl para kazandırıyor? Bionluk uygulamasına freelancer yani kendi başına serbest çalışan kişi olarak kayıt oluyoruz. Üye olurken hangi kategorilerde hizmet verebileceğimizi işaretliyoruz. Daha sonra profilimizdeki bilgileri tamamlayıp hangi kategoriden ne hizmeti vermek istiyorsak ilan açıyoruz.

Mesela hangi kategorilerden ne gibi işler yapılabilir derseniz şöyle sıralayalım; Logo Tasarımı, Yayıncılar İçin Tasarımlar, Reklam & Banner Tasarımı, Broşür & Katalog Tasarımı, Sosyal Medya Tasarımları, Ambalaj Tasarımı, Fotoğraf Düzenleme, Karakalem Çalışmaları ve Davetiye Tasarımları, Çeviri Hizmeti, Metin Yazarlığı, Makale Yazarlığı, Web Sitesi İçeriği Hazırlama ve benzeri birçok hizmeti verebilirsiniz. İlan açtıktan sonra müşteriler sizi buluyor, bu platformda müşteri bulmak da kolay yeter ki siz kabiliyetlerinizi doğru bir şekilde anlatın.

Bu platformda, ilan açtıktan sonra müşteri beklemenin dışında, müşterilerin açtığı ilanlara da teklif vererek iş alabilirsiniz. Örneğin bir müşteri 10 tane makale yazma işi için ilan açmış olsun, siz bu ilana teklif verirsiniz, mesela 10 makale için 200 TL fiyat teklif edersiniz, müşteri kabul ettiği takdirde portaldan işi size verir ve iş sizin olmuş olur. İş tamamlandıktan sonra portal üzerinden işi teslim edersiniz ve Bionluk firması bir miktar komisyon aldıktan sonra paranın geri kalan kısmını banka hesabınıza gönderir.

Bionluk ve benzeri siteler ya da uygulamalar gerek lise öğrencileri için gerekse üniversite öğrencileri için gayet güzel ek gelir kaynaklarıdır. Öğrenci arkadaşlar bu tarz ek işler yaparak bir yandan eğitimlerini sürdürürken bir yandan da harçlıklarını çıkartabilirler. Aynı zamanda deneyim kazanmış olurlar.

Bionluk ve benzeri freelancer portallarından ne kadar para kazanabilirim? Bu sorunun cevabını da vereyim. Bu tarz portallardan kazanacağınız paranın bir sınırı olmamakla birlikte yapacağınız işe bağlı olarak değişmektedir.

Örneğin bin kelimelik bir makaleden yaklaşık 30-40 TL kazanılır, günde 5 makale yazıp satan biri günde 150-200 TL çok rahatlıkla kazanabilir. Logo tasarımı yapmayı biliyorsanız her bir logo tasarım işi karşılığında logonun türüne göre 20 TL den 500 TL ye varan paralar kazanabilirsiniz. Diğer tasarım ve bilgisayar işlerinden çok daha fazlasını kazanabilirsiniz elbette.

En iyi para kazandıran uygulamalar - Freelancer
En iyi para kazandıran uygulamalar – Freelancer

Bu tarz internetten para kazanma yolları her zaman size ek gelir kazandırır. İnternet sektörü ile ilgili ya da bilgisayar veya telefon sektörü ile ilgili olarak vereceğiniz hizmetler size uzun süre devamlı olarak ek gelir sağlar.

Bionluk Android Uygulama Adresi: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bionluk.androidapp

Bionluk Apple Uygulama Adresi: https://apps.apple.com/tr/app/bionluk/id1330144140?l=tr

Gerçek Para Kazandıran Güvenilir Bir Uygulama : Yandex Toloka

Yandex Toloka uygulaması da gerçek para kazandıran mobil uygulamalardan biridir. Yandex firması tarafından kullanıma sunulmuş olup dünya çapında milyonlarca kullanıcısı mevcuttur. Birçok ülkeye ödeme yapmaktadır. Türkiye’deki kullanıcılara da ödeme yapmaktadır.

Kazancınız ABD doları olarak hesaplanır; YooMoney, PayPal, Skrill, Payoneer ödeme sistemlerini kullanarak paranızı çekebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kazandıkları parayı çekmek için Paypal ya da Papara’yı kullanabilir.

Toloka uygulaması ile nasıl para kazanırım?

Yandex Toloka uygulaması da Google Ödüllü Anketler uygulaması ile Bounty uygulamalarına benzer bir şekilde ek gelir fırsatı sunmaktadır. Toloka uygulamasında bazen ödüllü anketler ile karşılaşırsınız ve yanıtladığınız her bir anket ya da soru için para kazanırsınız.

Anketlerden başka görevler de mevcuttur. Bir yerin fotoğrafını çekip uygulamaya yükleme görevi, Yandex Navigasyon uygulamasına ya da Yandex Haritalar uygulamasına yeni yerler, yeni yollar veya yeni rotalar ekleme görevi, bir web sitesinin açık olup olmadığını denetleme görevi, haritada bir binayı işaretleme görevi, yandex arama motorunda arama yapma ve sonuçları değerlendirme görevi gibi birbirinden farklı bir çok görevi yerine getirerek para kazanma olanağı mevcuttur.

Toloka’nın Android marketteki uygulama açıklaması şöyledir: “Toloka, cebinizden herhangi bir harcama yapmadan internette kazanç elde etmenizi bir uygulamadır. Görevler seçin, istediğiniz zaman çevrimiçi veya çevrimdışı bunları yerine getirin ve kazanç elde edin. Toloka, gerçek kazanç elde edebileceğiniz bir Yandex servisidir. Yalnız bu konuda başarılı olmak için dikkat ve özen göstermeniz gerekir; ancak bu şekilde birçok görevi kaliteli bir şekilde yerine getirebilirsiniz.”

En iyi para kazandıran uygulamalar
En iyi para kazandıran uygulamalar

Toloka uygulamasını detaylıca incelediğimiz zaman, bazı görevlerin 0.1 USD, bazı görevlerin 0.3 USD, bazı görevlerin 0.5 USD gibi getirilerinin olduğunu görmekteyiz. Hiç fena bir gelir sayılmaz. Zira ülkemizdeki döviz kurları da göz önüne alındığında oldukça iyi seviyede gelir getirme potansiyelinin olduğu söylenebilir.

Akıllı telefon ile çok vakit geçirenler için gerçekten güzel bir ek gelir kaynağıdır. Bazı görevlerin 1 Dolar ve üzerinde kazandırdığını da hatırlatayım. Yine de diğer yöntemlere de göz atmanızda fayda var.

Toloka uygulaması Android Markette 10.000.000 indirme sayısına sahip. Genel puan ortalaması ise 4.3 olarak görünmekte. Bu para kazandırma uygulaması ile ilgili olarak tabii ki her uygulamada olduğu gibi birçok olumlu ve olumsuz yorum bulunmakta. Ancak bütün olumsuz yorumlara yetkililer tarafından cevap verilmiş ve bütün sorunlara çözüm odaklı yaklaşım sergilenmiş.

Zaten bu uygulama Yandex tarafından kullanıma sunulmuş, dolayısıyla uygulamadan kazanılan paranın ödenmemesi gibi bir durum zaten söz konusu değil. Gayet güzel bir şekilde telefonunuza indirip görevleri yerine getirip para kazanmaya başlayabileceğiniz güzel bir uygulama.

Toloka ek gelir uygulamasının Android Market linki : Yandex Toloka ek gelir uygulaması (Android)

Toloka ek gelir uygulamasının Apple Market linki : Yandex Toloka ek gelir uygulaması (ios)

Foap : Fotoğraf Sat Para Kazan Uygulaması

En iyi para kazandıran uygulamalar
En iyi para kazandıran uygulamalar

Foap adlı fotoğraf satarak para kazanma uygulaması da sözünü ettiğimiz diğer uygulamalar gibi sözde değil gerçekten para kazanabileceğiniz bir mobil uygulama. Uygulamanın kullanımı gayet basit, telefonunuza indiriyorsunuz, üyelik açıyorsunuz ve arşivinizdeki en güzel fotoğrafları yükleyerek satışa sunuyorsunuz. Satılan her bir fotoğraf için ödeme alıyorsunuz.

Tabii Foap uygulaması kazandığınız paradan bir miktar komisyon kestikten sonra (yüzde 50 kadarını) paranın geri kalan kısmını size gönderiyor. Ödemeler şu anda sadece Paypal üzerinden yapılıyor ancak uygulamanın geliştiricileri yakın zamanda daha farklı ödeme kanallarını da aktif edeceklerini belirtiyorlar.

Foap uygulamasında ayrıca her hafta haftanın fotoğrafı yarışması yapılıyor. Bu yarışmada seçilen fotoğrafların sahiplerine de özel ödemeler yapılıyor. Yarışmalarda seçilen en iyi fotoğrafların sahiplerini 50 Dolardan başlayan para ödülleri bekliyor. Bu nedenle iddialı fotoğraflarınız varsa eğer, uygulamaya göndermenize değer.

Foap adlı para kazanma uygulamasına telefonunuzdan da fotoğraf yükleyebilir, dilerseniz telefonunuz ile çektiğiniz resimleri anında uygulamaya yükleyip satışa sunabilirsiniz. Dilerseniz başkaları tarafından satışa sunulan fotoğrafları uygulama üzerinden satın alabilirsiniz.

Uygulama şu an için Türkçe dil seçeneği yok. İngilizce var ancak bizler bilgisayarda ve mobil ortamdaki İngilizce kelimelere aşina olduğumuz için bu uygulamayı kullanmakta zorluk çekmiyoruz, çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

Foap fotoğraf sat para kazan uygulaması Android Market linki: Fotoğraf satarak para kazandıran Android uygulaması

Foap fotoğraf sat para kazan uygulaması Apple Market linki: Fotoğraf satarak para kazandıran ios uygulaması

TikTok Uygulaması İle Para Kazanın

En iyi para kazandıran uygulamalar - Tiktok
En iyi para kazandıran uygulamalar – Tiktok

TikTok uygulamasının çıkışı ve yaygınlaşmasıyla birlikte internetten para kazanma yollarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. TikTok uygulamasından para kazanma imkanı var, üstelik gerçek para kazanma imkanı. Güvenilir ve sağlam bir alt yapısı olması nedeniyle TikTok uygulamasını da en iyi para kazandıran uygulamalar adlı rehberime dahil ettim.

TikTok uygulamasından para kazanabileceğiniz 3 yöntem mevcut. Bu 3 yöntem de TikTok para kazanma olarak geçiyor ve her bir yöntemle alakalı detaylı bilgiler vereceğiz.

 • TikTok Ödül Programına Katılarak Para Kazanma
 • TikTokta Reklam Videosu Çekerek Para Kazanma
 • TikTok Jetonlarından Para Kazanma

Bu üç yöntemden birincisi TikTok ödül programına katılarak başkalarının TikTok uygulamasını kullanmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle pek fazla bir şey kazanmak mümkün değil ve devamlılığı sağlamak zor. İkinci yöntem ise özellikle geniş takipçi kitlesine sahip olanlar için videoya reklam alma ya da reklam videosu çekme ile para kazanma yöntemidir ve gelir getirici bir yoldur. Üçüncü yöntem ise geniş kitlelere hitap eden eğitim, araştırma, bilgi verici canlı yayınlar düzenleyerek izleyicilerden bahşiş alma yöntemidir. Şimdi TikToktan para kazanmanın bu 3 yoluna da ayrı başlıklar halinde değinelim.

TikTok Ödül Programına Katılarak Para Kazanma

TikTok ödül programı ya da diğer adıyla referans programı, TikTok kullanan birinin TikTok kullanmayan arkadaşlarını uygulamaya davet ederek onların da TikTok kullanmasını sağlamaktan ibarettir. Davet ettiğiniz ve sizin davet kodunuzla TikToka üye olan her kişi başına TikTok ödülü kazanırsınız ve bu ödülleri nakit paraya çevirerek banka hesabına aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

TikTokta Reklam Videosu Çekerek Para Kazanma

Bu ikinci yöntem yani TikTok’ta reklam videosu çekerek para kazanma yöntemi, özellikle geniş takipçi kitlesine sahip olanları yapabileceği bir etkinlik. Aslında herhangi bir firma hakkında reklam videosu çekerek ya da tanıtım yaparak para kazanma yöntemi sadece TikTok’ta geçerli değil. Instagram, Facebook, Youtube ve benzeri uygulamalarda da reklam alarak veya reklam videosu çekerek para kazanma olanağı var.

Tabii bu reklam alıp para kazanma olayında takipçi kitleniz önemli. Yani çok fazla sayıda takipçisi olanlar bu işi yapabilir, takdir edersiniz ki takipçi sayısı az olan kişilerin videolarına hiç bir firma para karşılığında reklam vermek istemez.

TikTok Jetonlarından Para Kazanma

TikTok uygulaması üzerinden para kazanabileceğiniz üçüncü yöntem ise jeton kazanarak bu jetonları paraya çevirmek. Peki jeton nasıl kazanılır? Diyelim ki, “Borsada Teknik Analiz” konusunda bilgilendirici ve eğitim tarzında TikTokta canlı yayın başlattınız. Sizi izleyenler, verdiğiniz bilgileri beğeniyorlar ve yayınınızı takdir ediyorlar. Yayını izlerken TikTok üzerinden size küçük hediyeler gönderiyorlar. Bu küçük hediyeler size Jeton olarak dönüyor ve izleyiciler tarafından size gönderilen bu jetonları hemen nakit paraya çevirerek banka hesabınıza gerçek para olarak aktarıyorsunuz.

Günümüzde büyük kitlelere hitap eden canlı yayınlar genellikle bilgilendirici yayınlar olup mesela dünya üzerindeki gelişmeler, para kazanma yolları, borsada hisse analizleri, dini sohbetler, matematik, kimya, biyoloji, Türkçe gibi konularda üniversiteye hazırlık ders videoları ve benzeri kaliteli içeriklerden bahşiş yani Jeton kazanabilir ve kazandığınız Jetonları nakde çevirebilirsiniz.

En iyi para kazandıran güvenilir mobil uygulamalar listemizin sonuna geldik. Daha önce de belirttiğim üzere, bu yazıda boş hayaller yok, kullanıcıya bin bir türlü eziyet çektirip kendisi kazanırken kullanıcının vaktini çalan ve hiçbir şey kazandırmayan uygulamalar yok, kullanıcıya ödeme yapmayan ya da ödeme yaparken sıkıntı çıkaran uygulamalar yok. Reklam izleyerek para kazanma gibi hurafeler de yok.

Bu gönderide gerçekten az ya da çok TL ya da Dolar olarak gerçek para kazandıran, güvenilir, ödeme esnasında sorun çıkarmayan, kazandığınız parayı kuruşu kuruşuna ödeyen, uygulama marketlerinde birçok olumlu yorumu bulunan, olumsuz yorumu az bulunan, bir sorun olduğunda karşınızda muhatap bulabileceğiniz uygulamalardan bahsetmeye çalıştım.

Yukarıda listelediğim para kazandıran uygulamaların hiç biriyle uzaktan ya da yakından bağlantım yok. Sadece uygulama marketlerindeki kullanıcı yorumlarından ve kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım bir liste. Bu para kazandıran uygulamalar listesinde çok bilindik birçok uygulamaya yer vermedim. Çünkü artık kazandırmıyorlar. Dolayısıyla para kazandırmayan uygulamalar ile vaktinizi çalmak istemiyorum.

Para Kazandıran Uygulamalar Nelerdir?

Buraya kadar yazdıklarımı bir liste halinde özetleyecek olursam eğer, aşağıdaki şekilde özetleyebilirim. Ben bu listeye sürekli olarak yeni uygulamalar ve yeni fırsatlar ekleyeceğim. Sizlerin de katkılarını beklerim 🙂

 • Para kazandıran uygulamalar:
 • Google ödüllü anketler uygulaması
 • Görev yap para kazan uygulamaları
 • Anket doldur para kazan uygulamaları
 • Makale yaz para kazan uygulamaları
 • Freelancer çalışma imkanı sağlayan uygulamalar
 • Yandex Toloka anket ve görev yap para kazan uygulaması
 • Fotoğraf satarak para kazanma uygulamaları
 • Kullanmadığın eşyaları sat para kazan uygulaması
 • Tiktok Uygulaması

Bu para kazandıran mobil uygulamalar listesinde gerçek para kazandıran bütün uygulamalara eksiksiz olarak yer vermemiz elbette imkansız. Ancak şunu biliyorum ki, para kazandırmayan sadece para kazanmayı vaat eden uygulamalara ben burada yer vermedim.

En çok para kazandıran uygulamalar nelerdir?

Deneyimlerimize göre en çok para kazandıran uygulamalar, makale yaz para kazan uygulaması, ikinci el eşya sat para kazan uygulaması, görev yap para kazan uygulaması, anket doldur para kazan uygulaması gibi uygulamalardır. Bu sıralama en çok para kazandıran uygulamalardan en aza doğru yapılmıştır.

Para kazandıran uygulamalar listemi zaman buldukça güncelleyeceğim. Yeni uygulamalar çıktığında takipçisi olacağım, deneyeceğim ve yorumlara bakacağım, gerçekten para kazandırdığına inandığım ve ödeme yapan uygulamaları listeme ekleyeceğim.

Sizlerin de bildiğiniz ve ödeme aldığınız gerçek para kazandıran mobil uygulama tavsiyeleriniz varsa lütfen alttaki yorum alanından bana bildirin. Tavsiye ettiğiniz mobil uygulamayı hemen araştırıp inceleyeceğim ve listeme girmeye layık bulduğum takdirde değerlendirmeye alacağım.

Değerli arkadaşlar, para kazandıran uygulamalar konusundaki araştırmalarım hızla devam ediyor ve sizler için para kazandırabileceğini düşündüğüm uygulamaları test etmeye devam ediyoruz ve sonuçları sizlerle paylaşmak için oldukça sabırsızlanıyorum.