En İyi Maske Markaları (Cerrahi ve N95)

En İyi Maske Markaları (Cerrahi ve N95)
Gönderi Tarihi: 08.02.2024

En iyi maske markalarını kullanmak Covid-19 virüsünden sizleri daha fazla korur. Maske çeşitliliği fazla olduğu için piyasadaki en iyi cerrahi maske hangisi? şeklinde sorular soruluyor. N95 ve cerrahi maske virüsten korunmak için genelde en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Salgının bu kadar uzun sürmesinden dolayı renkli, desenli ve baskılı maskelerde üretilmeye başladı. Bunların bazıları bez bazıları ise çift katmanlı olarak piyasada yer alıyor. 3 katlı telli ve lastiği kulakları acıtmayan maskeler rahatlık ve konfor açısından muazzam bir rahatlık sağlıyor.

Yıkanabilir maske çeşitleri de mevcut fakat genelde tercih edilmiyor. ROLL, KGT, SURENO gibi maske markaları bulunuyor. Aşağıda en iyi maske çeşitlerini listeledim.

En İyi Maske Markaları

1. Evony 3 Katlı Filtreli Burun Telli Cerrahi Maske

evony maske
evony maske

Evony Maske %99 a kadar bakteri filtrasyonu sağlamaktadır. 3 katmanlı, Melt Blown+ Spunbond cilde dost katmanlar, Tek katmanda değil her katmanda koruma, Pamuksu Yumuşak katmanlarla saatlerce rahat kullanım, Acıtmayan Yumuşak Elastik Kulaklarıyla koruma ve konforu bir arada, Yüze tam uyumlu Burun Teli, Alerji Yapmaz, Latex İçermez, Paraben içermez, Naylon İçermez, CE sertifikalı, TSE Tip2R, EN14683, ISO13485, TSE Güvenli Üretim

2. Commando Tek Kullanımlık Lastikli Telli 3 Katlı Cerrahi Yüz Maskesi

Commando maske
Commando maske

Full ultrasonik dikişsiz maske el değmeden üretilmiştir. Ce belgeli ,sağlık bakanlığı onaylı üç katlı telli koruyu maskedir. En iyi maske markaları arasında yer alan bu siyah maske rengi sebebiyle de tercih edilmektedir.

3. Are Marka Cerrahi Maske

Are Cerrahi Maske
Are Cerrahi Maske

Filtrasyon ve emiş oranı yüksek maske arayanlar için Are Markası, melt blowen kumaş maske üretimini üst düzey teknolojiyle el değmeden yapıyor. Are ürettiği cerrahi maskelerde bakteri filtresi, dokuma kumaş, geçirgenlik ve yüze tam uyum maske özelliklerini ele alıyor. Tek kullanımlık cerrahi maskeler arasında en güvenilir markalardan biri olan Are tarafından üretilen maskeler, anti- alerjik, 3 katlı ve telli oluyor.

4. B-Good Filtreli 3 Katlı Lastikli Cerrahi Maske

B-Good maske
B-Good maske

Yüz ölçüsüne göre ayarlanabilir olan B-good maske, COVID19 döneminde tercih edebileceğiniz en iyi maske markaları arasında. Hava geçirken yapısıyla nefes almanızı kolaylaştırıyor, 3 katlı bakteriye karşı koruma özelliğiyle sizi hastalıklardan korumak için yardımcı oluyor. Hassas cilde sahip olanların da en çok tercih ettiği markalardan biri olan B-good maskelerini 10’lu 5’li ve 50’li kutularda satıyor.

5. Medizer Full Ultrasonik Cerrahi Ağız Maskesi

Medizer maske
Medizer maske

Cerrahi olmasına rağmen siyah rengi bulunan Medizer, siyah renkli cerrahi maske üreten sayılı marka arasında. Full ultrasonik cerrahi ağız maskesi üren marka ürettiği ürünlerde şu özellikleri öne çıkarıyor: tahriş etmez, terletmez, pratik kullanım, hava geçirken, 3 katlı, spunbond kumaş. Ultrasonik dikiş kullanılarak üretilen ürün hiç el değmeden evinize kadar geliyor.

6. Imsafe N95 Ffp2 Maske

Imsafe N95 Ffp2 Maske
Imsafe N95 Ffp2 Maske

IMSAFE koruyucu maskeler 0,3 mikrondan daha küçük partiküllere karşı minimum %97 oranında koruma sağlamaktadır. IMSAFE maskelerine özel NanoFiltre Kumaşlar ve Meltblown Filtre Kumaşları birlikte kullanılmıştır. Avrupa Birliği Onaylı Kuruluş’tan CE Belgeli olan Imsafe n95 maske en iyi maske markaları arasında yer alıyor.

7. Musk Maske N95 Ffp2 Nr Özellikli

Musk Maske
Musk Maske

FFP2 NR D EN 149:2001 + A1:2020 Özelliklerinde N95 Maske, Meltblown Özelliğine Sahip 5 Katmanlıdır. Yerli üretimdir. En iyi maske markaları arasında yer alan bu maske n95 özelliğiyle öne çıkıyor.

En İyi Maske Hangisi?

en iyi maske markalari 2021
en iyi maske markalari

ABD’de yapılan bir araştırmada maske takan kişi siyah bir kutuya doğru konuştu. Kutunun bir tarafından yansıtılan lazer ışını, yeşil bir ışık tabakası oluşturdu ve kutunun arkasına yerleştirilen bir kamera, konuşmacının maskesinden geçen solunum partiküllerini videoya kaydetti. Araştırmacılar 14 farklı yüz maskesini test etti. Ve her test için yaklaşık 40 saniyelik video kaydedildi. İlk 10 saniye temel olarak kullanıldı. Sonraki 10 saniyelik aralıkta konuşmacı “Sağlıklı kalın” ifadesini beş kez tekrarladı. Bunu 20 saniyelik bir gözlem dönemi izledi. Ekip, çalışmayı her maske ve materyal için ayrıca bir defa da maskesiz kontrol denemesi için 10 kez daha denedi. Araştırmacılar tarafından yazılan bilgisayar algoritması, her videodaki solunum partiküllerinin sayısını saydı. Bu yapılan araştırma ile birlikte, maskelerin büyük farklılıkları ortaya çıktı.

en iyi maske hangisi
en iyi maske hangisi

N95 maske, %0.1’in altında damlacık iletimi ile en iyi olduğunu kanıtladı ve bu maskelerin solunum damlacıklarının yaklaşık %99’unun bulaşmasını engellediği açıklandı. Fakat çoğunlukla sağlık çalışanlarının kullandığı bu maskenin sınırlı sayıda bulunması nedeniyle sağlık çalışanlarına nazaran daha düşük risk grubunda olanlar için önerilmediği belirtildi.

en iyi maske cesitleri
en iyi maske cesitleri

Bulaşmanın %95’inden fazlasını engelleyen bir diğer maske ise üç katmanlı cerrahi maskeler oldu. Aynı zamanda iki katmanlı pamuklu maskenin performansı da yeterli bulundu. Uzmanlar pamuklu maskelerin neredeyse cerrahi maskeler ve N95’ler kadar iyi olduğunu belirtti.

pamuklu maske
pamuklu maske

Taktığınız herhangi bir maskenin hiç maske takmamış olmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı insanlar bu iş için üretilmiş maskeler yerine bez maske, bandana ve boyunluk kullanıyor fakat yapılan bu deneyde takılan bandana, konuşmacının solunum damlacıklarının yalnızca %50’sini bloke ederken, boyunluk kullanmanın durumu daha da kötüleştirebileceği belirtildi. Boyunluğun, konuşmacının solunum partiküllerini küçülttüğünü ve hava yoluyla bulaşma riskini artırdığı açıklandı.

nefes valfi
nefes valfi
iki katmanli pileli maskeler
iki katmanli pileli maskeler
boyunluk maskesiz
boyunluk maskesiz
bandana maskesiz
bandana maskesiz

COVID-19’da toplam bulaşmaların tahmini olarak %50’si insanlar herhangi bir semptom geliştirmeden önce gerçekleşiyor. Maske takmak, farkında olmadan enfeksiyonu yayma riskini azaltmanın kolay bir yolu. Ancak sosyal mesafe kurallarına uyulması ve iyi bir el hijyeninin ihmal edilmemesi gerekiyor. Sadece maske kullanımı bu diğer önlemlerin yerini almıyor.

Solunum maskelerinin standartları nelerdir?

cerrahi ve solunum maske farklari
cerrahi ve solunum maske farklari

ABD Hastalık Kontrol Merkezileri (CDC), N95 solunum standardını COVID-19 ve SARS rehberlerinde tavsiye edilen koruyucu ekipmanların bir parçası olarak belirtmektedir. Avrupa ise “Filtrelenen yüz parçası” puanı (FFP) EN standardı 149: 2001’den almıştır. Ülkemizde de bu standart baz alınmaktadır.

Bilinen solunum maskelerinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • FFP2 filtre kapasitesinin %94’ünü filtreler.
  • N95 filtre kapasitesinin %95’ini filtreler.
  • FFP3 ve n99 filtre kapasitesinin %99’unu filtreler.
  • N100 filtre kapasitesinin %99.7’sini filtreler.

Not: “Filtre kapasitesi”, 0.3 mikron veya daha büyük partiküllerin yüzde kaçını filtre ettiğini ifade etmektedir.

Solunum maskeleri, koronavirüse karşı ne kadar koruyucudur?

Koronavirusun boyutu yaklaşık ortalama 0.12 mikrometre (12 nanometre) olduğuna göre; “acaba bu filtreler koronavirüsü filtreleyemiyor mu?” sorusu akla getirebilir. 0,3 mikrondan küçük mikroorganizmalar havadaki diğer moleküller (azot, oksijen, vb.) ile etkileşime girerek düzensiz hareket eden partiküllere dönüşür, bunlar da N95 gibi solunum maskeleri tarafından filtrelenebilir. Bu sebeple filtre kapasitesi 0.3 mikron partikül büyüklüğünün, havada aerosole tutunan koronavirüse karşı koruyucu olduğu kabul edilmektedir.

#İlginizi Çekebilir: En İyi Bluetooth Kulaklık Modelleri

Not: “aerosol”; havada asılı durabilen katı veya sıvı parçacıklara denmektedir. Boyutları, çap olarak 0.003 mikrometreden 100 mikrometreye kadar olabilir.