En İyi Kedi Maması Markaları, Tavsiye ve Öneriler

En İyi Kedi Maması Markaları, Tavsiye ve Öneriler
Gönderi Tarihi: 05.02.2024

En iyi kedi maması markalarını tercih etmek kedinizin gelişimi ve yaşamını sürdürebilmesi açısından oldukça önemlidir. Haydi onları sağlıklı ve doyurucu tutacak en iyi kedi mamasıyla ödüllendirin. Piyasada bir çok kedi maması markası mevcut.

New York, Ithaca’daki Cornell Feline Sağlık Merkezi direktörü DVM’den Bruce Kornreich, “Kedinizin yaşam evresine uygun, eksiksiz ve dengeli bir mamaya ihtiyacı var” diyor.

Meyveler, sebzeler ve pirinç, yulaf veya patates gibi yüksek kaliteli karbonhidratlar gibi doğal bütün malzemeler içeren kedi mamalarını tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Kedi maması seçerken öncelikle kedinizin yaşını dikkate almalısınız. Çünkü kedi mamaları, yaş gruplarına göre ayrılır ve içerikleri birbirine göre farklılık gösterir. Örneğin yavru kediler, yetişkin kedilere göre daha kalorili mamalar tüketir. Bu nedenle ilk olarak kedinizin yaşını dikkate almanız gerektiğini unutmayın.

En İyi Kedi Maması Markaları

1. Purina Kedi Maması

en iyi kedi mamasi markalari purina

Sağlıklı bir tüy ve sindirim için tasarlanan bu kuru yemdeki ilk iki bileşen tavuk ve pirinçtir. Altıncı bileşen olan kurutulmuş yumurta ürünü, kedi alerjenlerini azaltmaya yardımcı olur. PURINA® PRO PLAN® mama çeşitleri, onlarca yıllık öncü bilimin yanı sıra evcil hayvanların ve sahiplerinin yaşamlarında gerçek bir fark yaratmaya yönelik tutkulu bir bağlılık üzerine inşa edilmiştir.

2. Royal Canin Yavru Kedi Maması

royal canin kedi mamalari
royal canin kedi mamalari

Royal Canin yavru kedi maması 2 ve 4 kg lık paketlerde satışa sunulmuş olup yavru kedilerin ve yeni annelerin beslenme gereksinimlerini karşılamak üzere hazırlanmış özel bir mamadır. Karışık beslenme hem yaş mama hem de kuru mamayı aynı anda münavebeli olarak tüketme ön koşuluna uyulmasını öngörür. Bu sayede su alımı artar ve kilo kontrolü sağlanır. En iyi kedi maması listemizde bulunan bu mama, aşırı kilo alımını önlemekle kalmayıp sağlıklı diş ve dişetlerini de garanti etmektedir.

İçeriğinde bulunan proteinler hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı olarak dengeli bir dağılım gösterirler. Bunun yanında karbonhidrat dengeleri de oldukça hassas olarak ayarlanmaktadır. Bitkisel lifler sayesinde bağırsakların sindiriminde sorun yaşanmasının önüne geçilmiştir. Kediler için önemli olan göz sağlığına faydalı olan lutein kaynağı besinlerle birlikte A, B, D ve vitaminleri ile takviye edilmiştir. Bunların yanında kalsiyum, yağ, kül de eklenmiştir.

3. ACANA Wild Prairie

acana wild prairie
acana wild prairie

%75 etle dolu olan Acana Wild Praire de en iyi kedi maması listemizde yerini aldı. Etin yarısı kurutulmuş yarısı taze olduğundan karma beslenme kriterine uygundur. İnsanların dahi kullanımına uygun olan bu mamada bulunan etler; et + kıkırdak + organ karışımı içeren 5 ayrı çeşit olarak değerlendirilmiştir. Yörede bulunan çiftliklerden serbest dolaşan tavuk, Kanada’nın insan girmeyen göllerinden avlanan Sudak ile birlikte yine Kanada akarsularında avlanan Alabalık etlerin kaynağını oluşturmaktadır.

Acana bitkisel protein kaynakları olarak yine organik tarımla üretilen kaynakları kullanılır. Karbonhidrat oranını alması gereken minimum oranda tutarak zengin protein kaynakları ve doymamış yağlar ile dolu olan ACANA tüm ırk ve yaş evrelerindeki kediler için uygundur. Ancak günde 2 kez vereceğiniz mamayı kedi dostunuzun özelliklerine göre ayarlamaya özen gösteriniz.

ACANA mamaları doğal ve zengin beslenme kaynaklarını kullandığı için dışarıdan eklenen takviye miktarını önemli ölçüde düşürmektedir. En iyi kedi maması listemizdeki bu marka bu sayede doğal bir şekilde gerekli mineral ve vitaminleri alabilen kedilerimiz çok daha sağlıklı olmaktadır.

4. Orijen Kedi Maması

Orijen Kedi Maması

Yüksek protein oranına sahip mamalardan biri olan Orijen; olabilecek en yüksek oranda taze tavuk eti, hindi eti, yumurta ve doğal yakalanan balık içeriyor. Mamaların içeriğinde kediler için uygun olmayan hiçbir tahıl ya da karbonhidrat bulunmuyor. Kediler için birçok faydası bulunan karnıyarık otu, karahindiba çiçeği ve nane yaprağı bulunduran Orijen mamalar, gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz kedi mamalarından biri.

5. N&D Düşük Tahıllı Yetişkin Kedi Maması

N-d-kedi-mamasi
N-d-kedi-mamasi

% 22 oranında taze kemiksiz kuzu eti, %20 kurutulmuş kuzu eti, %10 tavuk yağı, kurutulmuş yumurta ve ringa balığı ile hayvansal proteinler bulunan N&D düşük tahıllı yetişkin kedi maması oldukça büyük ambalajlarda satıldığı için ekonomik bir tercihtir. En iyi kedi maması listemize girme hakkını da bir anlamda bu özelliği ile almıştır.

Bitkisel lifler ve proteinler de içeren bu mamada ek olarak eklemler için gaydalı olan Glikosamin de bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştıran fisilyum ve meyveler sayesinde c vitamini gibi vitaminler de alınmaktadır. Düşük tahıllı olması ile de etobur olan kedi gillerin beslenme tercihlerine uygundur.

6. Advance Sensitive Kedi Maması

advance sensitive somonlu yetiskin kedi mamasi
advance sensitive somonlu yetiskin kedi mamasi

En iyi kedi maması listemde bulunan Advence Sensitive yetişkin ve hassas kediler için diyet maması olarak tasarlanmıştır. Alanında en üstün özelliklere sahip diyet mama olmasıyla listemize giren markanın yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için geliştirilmiş ürünleri de bulunur.

Kediler de diğer canlılar gibi diyet hassaslığına kapılabilirler. Bazen sindirim sorunları bazen de deride meydana gelen lezyonlarla kendini göstermektedir. Bu büyük bir sorunu tetiklemeden önlemek adına kedinizin mamasını çok iyi sindirilebilen hayvansal proteinler içeren bir mama ile değiştirilmesi uygun olacaktır.

7. Lavital Kitten Somonlu Kedi Maması

la vital kitten somonlu yavru kedi mamasi
la vital kitten somonlu yavru kedi mamasi

En iyi kedi maması listemde bulunan Lavital Kitten somonlu kedi maması, 3 hafta ile 12 ay arasındaki yavru kedilerin beslenme modeline uyumludur. Bu dönemde bulunan yavruların gereksinim duyduğu bağışıklık sistemini destekleyen özel içerikleri bünyesinde barındırır.

Bu dönemdeki yavru kedilerin yüksek enerji ihtiyaçlarına da cevap veren içeriğiyle büyüme döneminde bulunan yavrular için önemli bir besin kaynağıdır. Özel olarak seçilen antioksidanlar bağışıklık sistemini desteklerken balık yağı ile de DHA/EPA büyüme hücre yenilenmesinde katkı sağlamaktadır.

GDO içermediği için Avrupa Birliği normlarına da uygunluk gösterir. İçerik bakımından oldukça zengin bir menüye sahip olan Lavital ile kediniz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de rahatlıkla alabilir. Mamanın miktarını kutu üzerinde belirtilen şekilde kilosuna göre ayarlayarak her zaman mamanın yanında taze ve temiz içme suyu da verilmelidir.

8. Matisse En İyi Kedi Maması Markaları

kisirlastirilmis kedi mamalari matisse
kisirlastirilmis kedi mamalari matisse

Kısırlaştırılmış kediler için özellikle tavsiye edilen bu mama en iyi kedi maması listemize girme konusunda bu özelliğinden faydalanmaktadır. Yetişkin kısırlaştırılmış kediler için dengeli ve eksiksiz bir beslenme modeli için geliştirilmiş özel bir mamadır. Zengin Taurin içeriği ile kuru bir kedi mamasıdır. Maksimum oranda biyolojik değere sahip, kaliteli protein ve karitin içeriği ile kas dokusunun korunmasına yardımcı olur. Kilo alma, diyabet gelişimi gibi istenmeyen durumları daha başlangıç safhasında engel olabilir. İnce bağırsaktan geçişini kolaylaştıran işlenmiş lif zengini formülü ile düzenli olarak tüy yumağı atılmasına fayda verir. Ağız hijyenini arttırır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Kedinizin ideal kilosunda stabil olmasına yardımcı olur.

9. HypoAllergenic Felicia Kedi Maması

felicia somonlu kisirlastirilmis kedi mamasi
felicia somonlu kisirlastirilmis kedi mamasi

Kediler için alerjen özelliklere sahip olabilecek sığır eti, buğday, soya, yapay tatlandırıcı, süt ürünleri, kimyasal aroma, renklendirici ve GDO içermediğinden özellikle hassas kediler için uygundur. Geleneksel olarak kedi mamalarında kullanılan protein ve karbonhidrat kaynaklarını tolore edemeyen kediler için uzun araştırmalar sonucunda geliştirilmiş ve onay almıştır.

En iyi kedi maması listemizde bulunan Felicia kedi maması, gerçek kuzu eti kullanılarak gerekli olan vitaminlerle zenginleştirilmiş özel bir formüle sahiptir. Kızılcık meyvesi sayesinde antioksidan özellikle donatılarak bağışıklık sistemine destek olur. Kedi yaşamınınım daha uzun olabilmesine optimum ve dengeli beslenmeyi sağlayarak yardımcı olur. Tahıl oranı da oldukça düşüktür. Bu bağlamda hem alerjen hem de şeker hastalığına yakalanma oranını büyük ölçüde azaltırken sindirim sorunlarını da minimaliz eder.

10. Brit Care Premium Sterilised

brit premium sterilised kedi mamasi
brit premium sterilised kedi mamasi

1 yaş ve üzerindeki kısırlaştırılma işlemine tabi tutulmuş kediler için özel olarak hazırlanmış formülü sayesinde böbrek ve idrar keselerinde taş oluşmasını engeller. Mükemmel derecede dengeli bir oranda tavuk ve pirinç kullanımı mevcuttur.

En iyi kedi maması listemizde bulunan bu mamanın en büyük artısı gerekli olan PH değerini optimum düzeyde sağlayabilen formülüdür. Bu sayede böbrek fonksiyonlarının gerektiği gibi olmasına olanak sağlanmaktadır. Tavuk proteini dehidre edildiğinden sindirimi oldukça kolaydır. Prebiyotiklerin yardımıyla bağırsak florası içerisinden mikro floraları uzaklaştırır ve sağlığını korur. LDL kolesterolü düşürür. Selenyum ile yaşlanma geciktirir. Yucca ekstraktı ile de bağırsaktan amonyak emilimine mani olarak karaciğeri bu maddenin zehirlenme etkilerine karşı korumaktadır.

En İyi Kedi Mamasını Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedinin yaşı: Mama üreticileri genel olarak kedi yaşını üç gruba ayırırlar. 1- yavru kediler 2-Yetişkin Kediler 3- Yaşlı Kediler şeklinde. Bizim en iyi kedi maması listemizde bu üç gruba da uygun olan mama markaları ve çeşitlerini bulmuş olmalısınız.

#İlginizi Çekebilir: En İyi Multivitamin Hangisidir?

Bu ayırımın sebebi tüm canlılarda olduğu gibi metabolizma ve organların gelişimi ile ilgilidir. Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl hemen et yediremiyorsak yavru bir kediye de yetişkin yiyeceği vermek doğru olmayacaktır. Ya da yaşlı bir kedinin sindirimi ve metabolizması yavaşladığı için yetişkin bir kedinin yediklerini sindirmekte zorlanacaktır. Yetişkin bir kedi de yavru kedi mamasıyla doymayacak ve beslenme gereksinimlerini karşılayamayacaktır.

#İlginizi Çekebilir: En İyi Köpek Maması Markaları

Kedinin cinsi ve kısırlaştırma durumu: Kedinin cinsiyeti ve kısırlaştırılma durumu da önemli bir mama kriteridir. Kısırlaştırılmış bir kedi gereken hormon salgısından yosun olduğundan kilo alma eğilimindedir. Mamaları da buna uygun olmalı ve kilo kontrolünü sağlayıcı diyabet gelişimini önleyici şekilde formüle edilmelidir.

En Kaliteli Kedi Maması Nasıl Olmalı?

Dişi kediler ve erkek kedilerin beslenmeleri ise eğer dişi kedi hamile ise oldukça farklılık göstermek zorundadır. Hem yavrularını hem de kendini besleyebileceği özellikteki bir mama yemek, hem kendi hem de yavrularının gelişimi ve sağlığı için bir gereksinimdir.

Kedinin kilosu: Kedimiz zayıf ise ona kilo aldıracak, eğer şişmansa da kilo vermesine yardımcı olacak diyet mamalar vermeliyiz. Çünkü hayvanlarda aşırı yağlanma kalp krizi ve kanser riskini artırmaktadır. Bu nedenle kedi dostlarımızın kilolarını yakından takip etmeli buna göre mama tercihinde bulunmaya özen göstermeliyiz. Yukarıda ki listede sizin için piyasada en çok satılan ve veteriner hekimlerin en çok tercih ettiği en iyi kedi maması markalarını derledim.

Marka: Petshop veya pazarlarda açıkta satılan kedi mamalarından mutlaka uzak durun. Milo, Enjoy, N&D, Hill’s vb. markaları tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırma: Kısırlaştırılmış patili dostlarımızın maması özenle seçilmeli ve her zaman özel mamalar kullanılmalıdır. Aksi takdirde kediniz bir anda çok hızlı kilo alabilir veya idrar yollarında problem oluşabilir.