En İyi Çay Markaları Hangileridir?

En İyi Çay Markaları Hangileridir?
Gönderi Tarihi: 27.01.2024

En iyi çay markaları hangileridir? Türkiye’de çay tüketimi oldukça fazla bir seviyede yer alıyor. Türkiye’de kişi başı çay tüketimi 3 kg civarındadır. Bu kadar fazla bir tüketim olmasından dolayı lezzetli, kaliteli çay tüketmekte bir lüks haline geliyor. Buna nazaran insanlar en iyi çay markalarını merak ediyor.

Şüphesiz Türkiye’de çay denilince de akla ilk olarak Rize geliyor. Rize çayının iyi olduğunu bilmeyen yoktur. En iyi çay markalarını merak ediyorsanız mutlaka aşağıdaki listeyi inceleyin. 97’den beri Karadeniz’de yaşayan biri olarak tecrübeyle sabittir.

En İyi Çay Markaları Sıralaması

1. Çaykur

caykur en iyi cay markalari
caykur en iyi cay markalari

Organik Hemşin Çayı, Hemşin organik havzasında üretilen, üretimden tüketime kadar her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamış Türkiye’nin en kıymetli çaylarındandır. Sağlıklı yaşam ve kaliteye önem verenlerin ilk tercihidir. Ekotar sertifikası bulunmaktadır. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

2. Tirebolu 42

tirebolu 42 en iyi cay markalari
tirebolu 42 en iyi cay markalari

Tirebolu 42 Özel Üretim Siyah Çay, özel paketli ambalajı ile tüketicilere sunulur. Giresun’un Tirebolu ilçesinden toplanan iki buçuk yaprak çay filizlerinin işlenmesiyle elde edilen ürün, kendine has aroması ve kokusuyla çay tiryakileri için leziz bir içim olanağı sağlar.

Tirebolu Özel Üretim Siyah Çay, kahvaltılar ve öğün sonraları için ideal bir sıcak içecektir. Misafirlere atıştırmalık ve tatlı eşliğinde servis edilebilir. Siyah en iyi çay, ortalama 8 ile 10 dakika arası demlendikten sonra içilmeye hazır duruma gelir. Çayın lezzet yoğunluğunu koruması için porselen demlikte demlenmesi önerilir. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

3. Doğuş Çay

dogus cay

Doğuş Çay’ın üretim yolculuğu, Türkiye’de özel kuruluşlara üretim izni verilmesi ile başladı. İlk olarak dökme çay ile başlayan yatırımlar, ilerleyen yıllarda poşet çay, yeşil çay ve bitki-meyve çayları üretimleriyle devam etti. Yüksek hedefler doğrultusunda, standartlarını da yüksek tutan Doğuş Çay, 2000 yılından itibaren TSE, ISO 9001, ISO 22000, 15014001 ve OHSAS 18001 belgelerini aldı.

AB normlarındaki hijyenik tesislerde el değmeden üretilen ve sürekli laboratuvar testlerinden geçirilen ürünler, Türk damak tadına uyan lezzeti, ideal rengi ve kendine özgü kokusuyla raflarda tüketicinin tercihine sunuldu. Rize’de 5 adet çay işleme ve Ordu’da 1 adet çay paketleme fabrikası ile yıllık 50.000 ton üretim kapasitesine sahip olan Doğuş Çay; yeniliklere hızla uyum sağlayan dinamik yapısı ve sürekli yükselen grafiği ile özel sektörün lider markası konumuna ulaştı.

1985’ten itibaren güvenilir bir şirket olarak sektörde var olan Doğuş Çay; sahip çıktığı ilke ve değerleriyle, standartlara ve insan sağlığına gösterdiği özenle, yenilikçi yaklaşımı, rekabetçi yapısı ve kalitesi ile adını gelecekte de yaşatmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

4- Lipton

lipton cay

Lipton her zaman çay dünyasında öncü olmuştur. Sir Thomas Lipton’un yenilikçi Lipton çay tesisinden, heyecan verici pazarlama tanıtımlarına, Lipton her zaman ilk adımları atmıştır. Bu özellikle sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda daha da geçerlidir. Lipton, ferahlatıcı çayımızın sadece bugün değil, yıllar boyunca harika tatmasını sağlamak için her zamankinden daha fazlasını yapıyor. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

5- Karali Çay

karali cay
karali cay

Karadeniz’in gözdesi o güzel şehir, Rize.. Eşsiz doğasında yeşeren çay filizleri ve kaliteli çay yaprakları en özelleri toplanır, Karali’nin özeni ve tecrübesiyle profesyonel bir şekilde el değmeden işlenir. Muhteşem özel harman karışımı sayesinde; yüksek dem oranı, parlak rengi, kokusu ve aromasıyla bardakların siyah çay kralı… Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

6- Beta Tea

beta tea yuksek tepeler
beta tea yuksek tepeler

Markanın temelleri 1978 yılında Adana’da atılmıştır. Ülkemizdeki ilk ithal çayı getiren marka olan firma, çay tiryakilerine farklı bir damak tadı sunma hedefi ile yola çıkmıştır. Beta A.Ş dünya genelinde Beta Tea markasının da içinde yer aldığı 4 ana markadan oluşuyor. Adana’daki paketleme tesisi dışında Trabzon’da da çay fabrikası bulunan marka kalite ve uygun fiyatı bir arada sunma hedefi ile çalışmalar yapmaktadır. Ürün yelpazesi içerisinde siyah çay, beyaz çay, yeşil çay, oolong çayı, beyaz çay, bitki çayı, meyve çayı ve farklı koleksiyonlar bulunuyor. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

7- Ofçay

ofcay
ofcay

1985 yılında faaliyetlerine başlayan Ofçay, 1987 yılında tüketicisi ile buluştu. Günümüzde 5 fabrikada paketleme yapılmaktadır. Ürün gamı içerisinde dökme ve poşet siyah çaylar yanında meyve, form, yeşil ve bitki çayları da bulunuyor. Marka iplik dikişli poşet çayı ülkemizde ilk uygulayan firmadır. Bunun yanında köşeli demlik poşeti ile farklı kullanımlar sunan firma, geleneksel çay üretiminde kalite öncelikli olarak ürün yelpazesini hazırlıyor. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

8- Doğadan

dogadan cay
dogadan cay

Doğal bitkilerden hazırlanan bitki çayları ile öne çıkan marka, dökme ve poşet çay seçenekleri ile tüketicilere seçenekler sunuyor. Bir Türk markası olarak kurulmuş ve günümüzde ise The Coca- Cola Company çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. 1975 yılında poşet çayları ile piyasada yer alan firma Demle markası ile eczanelerde satılmaya başlamıştır. Büyüyen satışları ile 1985 yılında Doğadan ismini almış ve geniş bir alanda satışa başlanmıştır. Günümüzde ürün yelpazesinde bitki çayları dışında yeşil çay ve siyah çay üretimleri de yapılmaktadır. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

9- Ahmad Tea

ahmad tea

4 kuşaktan bu yana çay yetiştirme alanında çalışmalar yapan Ahmad Tea markası bir İngiliz aile şirketidir. Marka çayın lezzeti kadar paketleme alanında da göz alıcı küçük çay kutuları, zarif kavanozlar, değişik hediye paketleri kullanarak sunumları ile de adından söz ettirmektedir. İlk piyasaya çıktığı 1986 yılından bu yana giderek artan Pazar taleplerine yeni ülkelerde satışlar yaparak karşılık vermektedir. Bu husustan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

10- İkiçay

ikicay
ikicay

Trabzon ilinin Yomra ilçesinde 1992 yılında üretime açılan yaş çay işleme fabrikası ortakların hisse bölümü sonucu 2011 yılında şirket bünyesine katılmıştır. Günlük 110 TON yaş yaprak işleniyor. Yakın yörelerin ve özellikle çatak bölgesinin kaliteli çayları özenle işlenmekte ve entegre tesislerimizde paketlenmektedir.

Türk gıda kodeksine uygun olarak, Rainforest Alliance (Yağmur Ormanları Birliği), OHSAS 18001:2007,HACCP 22000:2005, ISO 14001: 2004 ve ISO 9001-2008 kalite standartlarında üretimini gerçekleştirmektedir, gıda mühendisi ve sorumlu yöneticilerce üretim aşamalarında sürekli kontrol edilmektedir.

Berberoğlu Çay

Değerli arkadaşlar, az önce test için tarafıma gönderilen bir çayı denedim ve gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Çayın markası Berberoğlu Çay. Hiç duymamış olabilirsiniz. İnternette arayın bulacaksınız. Numune olarak gönderilen çayı demledim ve tadına baktım. Öncelikle şunu diyeyim, çayın görünüşü zaten gayet güzel, çöpsüz ve tozsu bir çay. Demlemesi de çok iyi. Rengi çok iyi. Gelelim tadına 🙂

Berberoğlu çayın tadı harikulade. Birçok iyi çay markasından alamadığınız çay aromasını bu çaydan alacaksınız. Damakta hoş bir tat bırakıyor. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Ben Gold modelini denedim. Tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

#İlginizi Çekebilir: En İyi Türk Kahvesi Markası Hangisi? (2021)

Şirket önce insan ilkesiyle hareket etmekte, % 100 doğal Türk çayı işlenmekte ve sağlıklı, hijyen kurallarına özen gösteren, çevreye ve doğaya duyarlı üretimiyle, bölge için de ayrıca önemli bir katma değer sağlamaktadır. Fabrika görülen lüzum üzerine 2017 yılı ilk aylarında Trabzon ili Sürmene ilçesine taşınmıştır. Bu hususlardan en iyi çay markaları listesinde yer almaktadır.

Çay Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

en iyi cay markalari tavsiye
en iyi cay markalari tavsiye

Çay günün her anına lezzet katan keyifli bir içecektir. Hazırlanışından sunumuna kadar her anı farklı ritüellerle hayatımızın lezzet katan bu içeceği seçerken bazı püf noktalarına dikkat etmek önemlidir.

Tozdan Arındırılmış Çay Tercih Edilmelidir.

Çay yaprakları farklılık gösterebilir. Ancak çayın tozdan arındırılmış olması daha kaliteli kullanımlar öne çıkarır. Tozdan arındırılmış çayın hem lezzeti daha yerinde olur, hem de demlenme süresi daha kısa olur.

Kaliteli Çay Kokusundan Belli Olur.

İyi bir çay kokusundan anlaşılır. Kaliteli çaylarda yoğun bir koku olur. Formunu yitiren ve bayatlayan çay aynı kokuyu vermeyecektir.

Çayın Nereden Geldiğine Dikkat Edilmelidir.

Kaliteli bir çay seçimi yapmak için çayın nerede üretildiği de çok önemlidir. Üretim yeri çayın lezzeti ve kalitesi hakkında şaşırmaz. Çayın lezzeti üretim yerine göre tahmin edilebilir.

Çayın Doğru Muhafaza Edilmesi Lezzetine Yansır.

Saklama koşullarına göre çayın lezzeti hakkında fikir edinebilirsiniz. Nem ve rutubet oranı yüksek yerlerde saklanan çay tazeliğini kısa sürede yitirir ve bayatlar.

Çay Çeşitleri Nelerdir?

cay cesitleri nelerdir
cay cesitleri nelerdir

Dünyadaki çayların tamamı Camellia Sinensis isimli bitki ailesinden üretiliyor. Çay çeşitleri ise; bitkinin yetiştiği bölgenin coğrafi özelliklerine, uğradığı işlemlere, kurutma şekline ve süresine göre oluşuyor.

Çay çeşitleri, oksidasyon işlemi görmeyen beyaz çaydan post fermente edilen pu-er çayına kadar, artan oksidasyon miktarına göre sıralanıyorlar.

1- Siyah Çay

Siyah çay, Çin ve çevresindeki ülkelerde kırmızı çay olarak da bilinir. Diğer çay türlerine göre farklı bir tadı, görünümü ve rengi olan siyah çay aslında yeşil çay ile aynı bitki yapraklarından elde edilmektedir. Çay yaprakları toplandıktan sonra uygulanan işlemler siyah çayın diğer çaylara oranla daha çok oksitlenmesi ve fermente edilmesi sonucu koyu siyah rengini almasına sebep olur. Bu işlemler ise çayın daha demli ve diğer çaylara göre farklı olmasını sağlar. Siyah çayın üretiminde kullanılan teknikler sadece çayın daha yoğun bir dem vermesini sağlamaz, aynı zamanda çayın raf ömrünü de uzatır. Yeşil çay tazeliğini en fazla 1 yıl koruyabilirken, siyah çay doğru muhafaza edildiği takdirde yıllarca tazeliğini koruyabilir.

Türkiye’de en fazla tüketilen çay çeşidi olan siyah çayın sağlık üzerine etkileri tartışmalı olsa da kimi araştırmacılar tarafından bazı faydaları olduğu belirtilmektedir. Siyah çayın özellikle kalp sağlığını koruduğu ve damar sertleşmesine karşı etkili olduğu düşünülür. Ayrıca siyah çay, konsantrasyon yüksekliği sağlamada yardımcı olmaktadır.

Bu olumlu etkilerin yanı sıra, siyah çayın gün içinde 4-5 bardaktan fazla tüketilmesinin zararlı olduğu bilinmektedir. Fazla siyah çay tüketimi demir eksikliğine neden olabilmekte ve çarpıntı yapmaktadır. Ayrıca aşırı tüketim, böbrek ve bağırsak hareketlerini etkileyerek ishal ve üre yüksekliğini ortaya çıkarabilmektedir.

2- Yeşil Çay

“Camellia sinensis” olarak adlandırılan çay bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çayın geçmişi bir hayli eskiye dayanmaktadır. Milattan Önce 3000 yılına kadar uzanan bir geçmişi olduğu rivayet edilen yeşil çayın Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçla kullanıldığı bilinmektedir. Tıpkı beyaz çay gibi yeşil çayın anavatanı da Çin’dir. Eski çağlarda, Çin’de sadece yeşil çay kullanılmıştır. Sonraları, yeşil çayın fermente edilmesi ile siyah çay keşfedilmiştir.

Geçmişten günümüze neredeyse bir fenomen halini alarak tüm kültürlerde, halklar arasında yaygın olarak tüketilerek ün kazanan yeşil çayın dört tip kurutulma biçimi vardır: Buharla, tavada, fırında ve güneşte.

Bu kurutulma aşamaları yeşil çayın tadını değiştirir. Buharla kurutulanların tadı daha çimensi ve acıdır. Tavada ve fırında kurutulan yeşil çayların içimi lezzetli ve tadı yumuşaktır. Yeşil çay, sağlık üzerine olumlu etkileriyle de bilinmektedir. Anti kanserojen bir bitki olan yeşil çay kanser riskini azaltır. Kadınlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskini yüzde 60 oranında azalttığı bilinmektedir. Ayrıca yeşil çay, dolaşımı düzenler. Kolesterol yüksek tansiyonu düşürür.

Dünyada üretimi yapılan 3,2 milyon tonun üzerinde çayın 700 bin tonluk bölümünü yeşil çay oluşturmaktadır. Çin 450 bin ton yeşil çay üretimi ile birinci sırayı alırken onu Japonya Endonezya, Vietnam, Hindistan ve Sri Lanka takip etmektedir. Her geçen gün dünyaya yeşil çay üretimi artmaktadır. Son on yıldaki yeşil çay üretim artışı %2,5 olurken, siyah çayda bu oran %1 olmuştur. Yeşil çay tüketimi ise en fazla, Japonya, Vietnam, Çin, Fas ve bazı Kuzey Afrika ülkelerinde gerçekleşmektedir.

3- Beyaz Çay

Özel ve değerli bir en iyi çay çeşidi olan beyaz çayın oldukça ilginç ve gizemli bir tarihi vardır. Geçmişte vergi olarak halktan toplanan ve Çin imparatorlarının vazgeçilmezi olan beyaz çay, bir dönem değer olarak altın ile bir tutulmuştur.

Çin’in Song Hanedanı imparatoru Hui Zhong, zarafetin simgesi olarak tanımlamıştır beyaz çayı. 1101-1125 yıllarında Çin Hükümdarı olan Hui Zhong, en iyi çay çeşidinin beyaz çay olduğunu belirtmiştir ve Song Hanedanı döneminde birçok beyaz çay çeşidinin gelişimi teşvik edilmiştir. Modern Çağ’ın beyaz çayı ise 1796 yılında Qing Hanedanı döneminde ortaya çıkmıştır.

Beyaz en iyi çay çeşitlerinin başlıca bulunduğu yerler Çin’in güneyindeki Fujian’ın dağlık bölgeleridir. Yaprakları açık havada yavaş ve hafifçe buğulanmıştır ve oldukça dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Sadece tomurcuk ‘gümüş iğne’ ve en üstteki iki yaprak toplanır. Beyaz çayda tanen ve kafein miktarı çok düşüktür.

4- Oolong Çayı

Yeşil ve siyah çay arasında bir çay çeşididir. Farkı siyah çay kadar fermente edilmemesidir. Nemi yüzde 5’e ininceye kadar kurutmaya tabi tutulur.

5- Pu- Er Çayı

Camellia Sinensis bitkisinin geniş yapraklarından elde edilen bu çay Çin’in Pu’er bölgesinde yetişir. İşlenmeden yıllandırıldığında bir yeşil çay türü olarak tüketilir.

6- Kırmızı Çalı Çayı

Siyah çay ile aynı kökten gelen bu çay türü Güney Afrika’da çay içme kültürünün parçasıdır. Cevizi anımsatan tatlı bir lezzete sahiptir.