EFT İptal Etme: Tüm Bankalarda EFT İptali

EFT İptal Etme: Tüm Bankalarda EFT İptali
Gönderi Tarihi: 04.02.2024

Eft iptal etme işlemini nasıl yapacağınıza dair herhangi bir fikriniz yoksa doğru yerdesiniz. Hazırladığım bu rehber sayesinde yaptığınız eft’yi hemen iptal edebileceksiniz. Bazen dalgınlığınıza gelip yanlış eft yapabilirsiniz. Eft iptali ile birlikte bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Eft iptal etme süresi içerisinde yanlış yapılan işlemlerden geri dönebilirsiniz. Tüm bankalar teknolojiye ayak uydurarak artık yeni yeni gelişmeler içerisindeler. Öyle ki eft işlemi yerine FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi alternatif olarak getirildi.

Eft hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılan bir işlemdir. FAST ise hata içi hafta sonu fark etmeksizin çok daha hızlı yapılan bir para transferidir.

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

eft iptal etmek
eft iptal etmek

Eft iptali yapabilmek için, bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramanız veya internet bankacılığı şubesini kullanmanız gerekebilir. Ancak her bankanın internet şubesi eft iptal işlemine olanak sağlamıyor.

  • Eft iptali işlemini gerçekleştirebilmek için haklı ve geçerli bir nedene sahip olmanız gerekir. Yani eft işlemini hiçbir neden olmaksızın iptal etmek gibi bir durum maalesef ki yok.
  • Ancak yanlışlıkla bir hesaba para gönderdiyseniz veya para gönderdiğiniz hesaba yanlış tutarda bir eft gerçekleştirildi ise, işte o zaman eft iptali mümkün olabiliyor.
  • Ayrıca eft nasıl iptal edilir diye soran pek çok ziyaretçimiz, eft iptal işleminin sadece mesai saatleri içerisinde yapılabildiğini bilmiyor.
  • Yani eft iptal işlemi, hafta içi saat 09.00 ile 16.30 arasında yapılabiliyor. Özel ve resmi günlerde maalesef eft iptal işlemi gerçekleşemiyor.

Eft iptal etme işlemi en kolay para hesaba gitmediği zaman yapılabiliyor. Para hesaba gittiği zaman eft işlemini iptal etmek için biraz uğraşmanız gerekebilir. Yanlışlıkla bir eft gönderimi yaptığınız zaman bankanın müşteri hizmetlerini arayarak eft işlemini iptal edebiliyorsunuz.

Para karşı hesaba ulaştıysa, genelde gönderen banka eft işlemi ile uğraşmaz. Bu nedenle paranın gönderildiği bankanın müşteri hizmetlerini aramanız ve o banka ile iletişime geçmeniz gerekir.

#İlginizi Çekebilir: Ziraat Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Türkiye’de eft işlemlerini TCMB’nin ödeme sistemleri yönetiyor. Yani bankalar bu şekilde ödeme sağlıyorlar. TCMB’nin eft işlemler için geri döndürülemezlik gibi bir ilkesi ve kuralı bulunuyor. Yani herhangi bir hata olmadığı sürece gönderilen Eft’yi iptal etmek ne yazık ki mümkün değil.

Mesai Saatleri Dışında Yapılan Eft İptali Nasıl Yapılır?

eft iptali
eft iptali

Eft, sadece mesai saatleri içerisinde hesaba ulaşıyor. Mesai saatleri dışında iletilen eft, hesaba bir sonraki gün içerisinde ulaştırılmak üzere talimat olarak bekliyor.

  • Cuma günü 21.00’de yaptığınız eft işlemi, Pazartesi günü saat 09.00’da hesaba ulaştırılmak üzere talimat olarak bekletiliyor.

Bu nedenle Pazartesi saat 09.00’a kadar veya bankanın mesai saatinin başladığı saate kadar, eft işlemi talimat olarak beklediğinden iptal mümkün oluyor.

EFT İptali Ne Zaman İade Edilir?

yanlis eft iptali
yanlis eft iptali

Yapılan yanlış EFT sonrası iptal talebi oluşturduysanız iade işlemi yapılan eft işlemine göre değişmektedir. Eğer İBAN veya hesap numarası – şube kodu gibi bilgileri yanlış doldurduysanız bu durumda banka EFT işlemi kontrolü sırasında bilgilerin yanlış olduğunu tespit ederek 1 gün içerisinde iade işlemi yapacaktır.

Eğer para karşı hesaba geçtiyse iptal iadesi işlemleri 1 haftaya kadar, karşı hesap iadeyi kabul etmiyorsa 1 aya kadar çıkabilmektedir.

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri yanlış hesaba EFT yapan ve eftnin iade edilmesini isteyen kişiler için EFT iptal etme ile ilgili en güncel bilgileri araştırarak yazdık. EFT iptali için gönderilen para transfer çeşidine göre bu sayfadaki başlıkları takip ederek iptal iade talebinizi oluşturabilirsiniz.

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi nedir?

fast iptal etme
fast iptal etme

FAST, TCMB tarafından işletilen, 7/24 kolay para transferi yapılmasını sağlayan yeni nesil anlık ödeme sistemidir.

FAST Kriterleri Nelerdir?

  • Hesaptan farklı bankaya yapılan TL para transferleri,
  • IBAN’a veya Kolay Adres’e yapılan para transferleri,
  • İşlem tutarı TCMB’nin belirlediği üst limiti aşmayacak şekilde gerçekleştirilen para transferleri,
  • İleri tarihli olmayan para transferleri

FAST’ın EFT’den farkı nedir?

EFT sisteminde paranın gönderildiği hesaba geçmesi için süre taahhüdü yoktur, gönderen ve alıcı bankaya, teknolojik altyapıya, işlem tutarı gibi faktörlere bağlı olarak işlem süresi uzayabilmektedir.

FAST altyapısında ise bu süreler saniyelere düşmekte, en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilmektedir. Ayrıca başarılı ve başarısız transferlere ilişkin taraflar anlık olarak bilgilendirilmektedir.

Eft iptal etme ile ilgili yukarıda birçok bilgi paylaştım. Bir sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yorum alanını kullanarak iletişime geçebilirsiniz.