Copyright işareti nedir, © nasıl yapılır, bilgisayarda telefonda telif hakkı işareti nasıl yazılır

Copyright işareti nedir, © nasıl yapılır, bilgisayarda telefonda telif hakkı işareti nasıl yazılır
Gönderi Tarihi: 01.02.2024

Bilgisayarda ya da Telefonda Copyright İşareti Nasıl Yazılır, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır? Sorusu yazılım ile ilgili konulara merak salanların oldukça çok araştırdığı konular arasındadır. Özellikle bir web sitesi ya da sanal eser yapanlar copyright simgesini çok kullanırlar.

Bu copyright işaretini az kullananlar ya da ilk defa kullanacak olanlar ise telif hakkı simgesinin nasıl yazılacağını pek bilmezler. Eee, biz ne güne duruyoruz kardeşim? Buyrun nasıl copyright işaretinin yazılacağını öğrenin, siz de rahat edin biz de rahat edelim, dimi ya 🙂

Copyright İşareti, özellikle yazılımcıların sıklıkla kullanmış olduğu işaretlerden bir tanesidir. Bu işaretin asıl amacının herhangi bir içeriğin yasal hakkı bulunduğunu belirtmesi olduğunu söylemek mümkündür. Yani bir içerikte ya da bir görselde, bir resimde copyright işareti varsa siz siz olun ondan uzak durun, sakın kopyalama, dağıtma, paylaşma gibi aktivitelerde bulunmayın.

Sonra gelip de bize ağlamayın 🙂 Yazılım işine yeni başlayanların ya da yazılım konusunda uzman olanların sıklıkla bu işareti kullandığını ve bu işaretle karşılaştığını görebilmekteyiz.

Bunun yanı sıra internet ortamında bu işarete denk gelenlerin bu işaretin yanında “Telif hakları saklıdır.” ifadesini görebilmeleri de mümkündür. Peki, Copyright İşareti nasıl yapılır? Sizler de bu konu üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Copyright İşareti, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırarak bazı bilgiler sunacağız.

Copyright İşareti, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır?

Copyright İşareti, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmadan önce sizlere telif hakkı ile ilgili olarak birkaç bilgi sunmak istiyoruz. Öncelikle telif hakkı ile ilgili olarak Copyright © işaretinin yanı sıra, Trademark ™ ve Registered ® işaretlerinin de kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bu işaretlerin birbirinden farklı anlamları bulunmaktadır. Hemen kısaca bu anlamları sizlere listeleyelim.

  • Copyright © : Ürünün yasal sahibi.
  • Trademark ™: Ürününü Marka Tesciline Götüren Kişi.
  • Registered ®: Ürününe Marka Tescili Yaptırmış Olan Kişi.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz işaretler ürün üzerinde yasal hak olduğunu bizlere göstermektedir. Yazımızda başlıklar halinde telif hakkında yönelik yapılan bu işaretler hakkında sizlere anlatımda bulunacağız.

Copyright (Telif Hakkı) Nedir?

Copyright (Telif Hakkı), herhangi bir içerik, ürün ya da hizmetin yasal olarak kullanıcıya ait olduğunu belirtmiş olduğu ve bu hakkı koruduğunu belirten bir terimdir. Bununla birlikte telif hakkı olan bir içerik, ürün ya da hizmete ilişkin bilgi ve belgeler yasal izin olmaksızın kopyalanamaz, dağıtılamaz ve paylaşılamaz. Telif hakları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından korunmaktadır.

Bundan dolayı herhangi bir içerik üzerinde kopyalama ya da paylaşma yaparken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü telif hakkı olan bir içeriğin izinsiz olarak kullanılması, içerik sahibi tarafından yasal yollarla hak iddia etmesini sağlamaktadır.

Copyright İşareti, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır?

Copyright işareti belirtmiş olduğumuz üzere, sizlerin sunmuş olduğu herhangi bir özgün paylaşıma yönelik verilen sahiplik hakkıdır. Bu içeriğe ilişkin olarak eseri çoğaltma, kopyalama ve çalışmayı herkese açık hale getirme hakkı sizdedir.  Bu işaret ses kayıtları dışındaki içeriklerde kullanılmaktadır.

Copyright © işareti; Alt + 0169 tuş kombinasyonu kullanılarak yapılmaktadır. Bu işareti sağlamak için Alt tuşuna basın daha sonrasında sırası ile 0, 1, 6 ve 9 tuşuna basın ve parmağınızı alt tuşundan kaldırın. Böylelikle  Copyright © işaretini yapmış olacaksınız.

Bu işaret yapılırken sıklıkla yapılan hata tüm tuşlara birlikte basmaya çalışmaktır. Sadece parmağınızı alt tuşuna basmanız diğerlerini ise teker teker girdikten sonra parmağınızı alt tuşundan kaldırmanız yeterli olacaktır.

Word’de Excel’de Copyright İşareti Nasıl Yapılır?

Microsoft Office üzerinde Copyright © işaretini yapmaya çalıştığınızda karşınıza boş bir kutucuk çıktığını göreceksiniz. Çünkü Microsoft Office belirli tuş kombinasyonlarını desteklememektedir.

Bundan dolayı eklemek istediğiniz bir kısım sembolleri tuş kombinasyonu kullanmaksızın Office üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hemen bu özel sembolleri sırasıyla nasıl ekleyeceğinizi anlatalım.

  • Microsoft Office Uygulamasını Açın.
  • Sol Üst Köşede Yer Alan “Ekle” Sekmesine Tıklayın.
  • Bu Sekme Altında Yer Alan “Semboller” ya da “Simge” Sekmesine Tıklayın

Bu sekme altında Microsoft Office tarafından tuş kombinasyonu ile desteklenmeyen tüm sembol ya da simgelere ulaşabilmeniz mümkündür. Bu simgelerden bir kaçını sizlerle paylaşacak olursak; ®, •, €, ¥, ©, ™, ±, ≤, ÷, ∞, µ, β, Ω ve ∑ gibi pek çok sembol ya da simgeyi kolay bir şekilde tıklayarak edinebilirsiniz.

Telefonda Alt Tire ( _ ) İşareti Nasıl Yazılır?

Bugün akıllı telefonların hemen hepsinin klavyesinde özel karakterler için ayrı bir simge vardır, bu simgeye tıkladığınız zaman, kullanabileceğiniz bütün özel karakter ve simgeler karşınıza çıkar. Telefonda bir yazı yazarken telefonun klavyesinin özel karakterler simgesine tıklayın. Özel karakterlerin listelendiği bir pencere açılacaktır. Açılan bu pencereden copyright işaretini bulun ve üzerine dokunun, artık copyright işareti © istediğiniz alana yazılmış olacaktır.

Yani akıllı telefonlarda telif hakkı işareti yani tüm hakları saklıdır işareti yapmak için özel bir kaç tuş kombinasyonu genellikle kullanılmaz ve yazılmak istenilen özel karakter ya da simgeler özel bir yardımcı ekrandan bulunur ve seçilir.

Telif Hakkı ile İlgili Kullanılan İşaretler Nelerdir?

Telif hakkı ile ilgili olarak marka tescili ya da marka tesciline ulaşma sürecinde yapılan bazı işaretlemeler mevcuttur. Bu işaretlemelerin en bilindik olanları Trademark ™ ve Registered ® işaretleridir. Bu işaretleri gördüğünüz içerik, ürün ya da hizmetin marka tescilli olduğu ya da marka tescili alma sürecinde olduğunu bilmelisiniz. Peki, bunların detayları nedir? Gelin, hep birlikte bakalım.

  • Copyright © Nedir?: Bu işaret içerik, ürün ya da hizmetin yasal kullanıcısı veya sahibi olduğunu belirtmektedir. © işareti Alt + 0169 tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Bu işareti sağlamak için Alt tuşuna basın daha sonrasında sırası ile 0, 1, 6 ve 9 tuşuna basın ve parmağınızı alt tuşundan kaldırın. Böylelikle Copyright © işaretini yapmış olacaksınız. Bu işaret aynı zamanda kısaltma şeklinde “Copr” olarak da kullanılmaktadır.
  • Trademark ™ Nedir?: Bu işaret marka tescil belgesi ile ilgili olup markanın tescilli yapılan kadar korumaya alındığına ilişkin yapılan bir işarettir. İşaretin İngilizce açılımı Trade Mark ™ olarak bilinmektedir.  “ ™ ” işareti Alt + 0153 tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Bu işareti sağlamak için Alt tuşuna basın daha sonrasında sırası ile 0, 1, 5 ve 3 tuşuna basın ve parmağınızı alt tuşundan kaldırın. Böylelikle Trademark ™ işaretini yapmış olacaksınız. Bu işarete sahip ürünlerin markasının tescilli olmasına kadar bu süreçte korunduğunu bilmelisiniz.
  • Registered ® Nedir?: Bu işaret İngilizce Registered kelimesi yani kayıtlı anlamında kullanılan bir işarettir. İşaretinin ana yapısını daire içerisinde yer alan “R” harfi oluşturmaktadır. Bu işarete sahip olan içerik, ürün ya da hizmetin yasal sahibince marka tescili yaptırıldığı bilinmelidir. Aynı zamanda ® işareti hakkında araştırma yaptığınızda karşınıza “Tescilli Marka” ibaresi çıkacaktır. Bu işareti sağlamak için Alt tuşuna basın daha sonrasında sırası ile 0, 1, 7 ve 4 tuşuna basın ve parmağınızı alt tuşundan kaldırın. Böylelikle Registered ® işaretini yapmış olacaksınız. Bu işarete sahip içerik, ürün ya da hizmetin markasını tescilli ettiği bilinmektedir.

Telif Hakkı İçeren Ürün Kullanan Ceza Alır Mı?

Telif hakkı içeren içerik, ürün ya da hizmetin yasal sahibinden izinsiz olarak kullanılması bazı cezalarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Bu içerik, ürün ya da hizmet Türk Ticaret Kanununa tabiyse telif hakkının ihlali 1 yıla kadar hapis, Markaların Korunması Hakkında Kanun kapsamında kalıyorsa 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası içermektedir.

Copyright İşareti, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır?

Copyright İşareti, Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır? Sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaştık. Konuyu kısa bir şekilde özetleyecek olursak, Copyright yani telif hakkı herhangi bir içeriğin yasal olarak sahibi olduğunu bizlere göstermektedir. Bundan dolayı edinmeye çalıştığınız içeriklerde bu işaret ile içeriğin telif hakkı bulunduğunu anlayabilmek mümkündür. Copyright, Telif Hakkı işareti Alt + 0169 tuş kombinasyonu ile birlikte yapılmaktadır. Aynı zamanda © işaretini kopyalayarak kullanabilmeniz de mümkündür. Siz de telif hakkı konusu ile ilgili olarak düşüncelerinizi sosyal medya kısmından bizlere iletebilirsiniz.

(©) Copyright Tüm hakları saklıdır. : ) Nerede saklıdır peki? Alttan üçüncü çekmecede 🙂