Breadcrumbs Nedir? Nasıl Yapılır?

Breadcrumbs Nedir? Nasıl Yapılır?
SEO
Gönderi Tarihi: 07.02.2024

Breadcrumbs ne demek? nedir? Daha iyi bir UX oluşturmak ve taranabilirliği geliştirmek için kullanılan web sitesi gezinme öğeleridir.

Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesini sağlayan bir sistemdir.

Breadcrumbs yani Türkçe adıyla Ekmek Kırıntısı kullanıcıların internet sitenizin hangi sayfasında olduğunu ve bu sayfanın sitenizin hiyerarşik düzeninin neresinde olduğunu gösteren bir yönlendirme navigasyonudur. Genellikle sitenizin üst kısmında yatay şekilde bulunur.

breadcrumbs nedir
breadcrumbs nedir

Breadcrumbs, birçok sayfaya sahip internet sitelerinde (E-Ticaret, Blog vs) bir önceki kategoriye dönmek, site hiyerarşisini anlamak veya baktığınız sayfa ile alakalı başka sayfaları görmek isteyen kullanıcılar ve arama motoru botları için vazgeçilmez bir öğedir. Kısaca sitenizin kullanılabilirliğini büyük ölçüde arttırır ve arama motorları tarafından sevilir.

Breadcrumbs Ne İşe Yarar?

breadcrumbs seo
breadcrumbs seo

Kullanıcı deneyimi açısından baktığımızda da sayfalarınız arasında rahat dolaşılabilmesi kullanıcıların sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacaktır. Her SEO uzmanı tarafından bilinen bir şey varsa o da kullanıcılar gözetilerek yapılan her iyileştirme Google tarafından da sevilir.

Günümüzde internet trafiğinin yarısından fazlasının mobilden sağlandığını düşündüğünüzde bu yapının kullanımı arama sonuçlarında çıkan sayfalarınızın link kısmını daha dikkat çekici kılar.

Breadcrumbs Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

breadcrumbs seo dikkat edilecekler
breadcrumbs seo dikkat edilecekler

Bir uygulamadan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız onu doğru bir şekilde uygulamanız gerekir. Aksi takdirde faydadan daha çok zarar uğramanıza neden olacak. İşte bu yüzden breadcrumbs kullanımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmekte fayda olacağını düşünüyorum.

  1. SEO çalışmalarının genelinde olduğu gibi sayfa işaret yolu kullanımında da kullancı faydası temel amacınız olmalıdır. Yalnızca arama motorlarını etkilemek amacıyla yapılan bir çalışmanın etki olsa bile kısa süreceğini unutmamalısınız. Breadcrumbs’ı uygulamış olmak için değil gerçekten fayda maksimizasyonu için kullanmalısınız. Kullanıcılarınızı ne kadar memnun ederseniz arama motorları da siz o kadar memnun eder.
  2. Sayfa İşaret Yolu linklerinin diğer içeriklerinizden daha fazla dikkat çekmemesi gerekir. Üst menü ve sayfa içeriği arasında kalan kısımda az yer kaplayacak şekilde yerleştirmek en doğru kullanımdır.
  3. Sayfa İşaret Yolu, ana navigasyon sisteminin yerini doldurmaz. Kullanıcılarınızın site içerisinde ki gezintisini kolaylaştıran sistem yalnızca sayfa işaret yolu olmaması gerekir.
  4. Sayfa işaret yolunu bazı siteler yalnızca belirli sayfalar için kullanır. Aksine tüm sayfalar için kullanılması gerekir. Eğer yalnızca birkaç sayfa için kullandığınız sayfa işaret yolu linkleri kullanıcıların gezintisini kolaylaştırmak yerine zorlaştıracaktır.
  5. Linkleri kullanırken hiyerarşik düzene dikkat etmeniz gerekir. Alt kategoriden üst kategoriye doğru ve hatta anasayfaya kadar ilerlemelidir. Kısacası sistem en alttan en üste ya da özelden genele doğru ilerliyor olmalıdır.
  6. Sayfa işaret yolu linklerinde anchor text’leri itina ile oluşturmanız gerekir. Anahtar kelime hedeflemesi dikkate alınarak uygulanması gerekir.
  7. Sayfa işaret yolu içerisinde kullanılacak linklerin, link olduğunu görsel olarak belirtmeniz gerekir. Bu şekilde tıklanabilir olduğunu göstermiş olacaksınız.
  8. Özellikle attribute ve path breadcrumb uygulamalarında duplicate sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun için önlem almanız gerekir.

Sayfa İşaret Yolu kullanımında Schema.org etiketleri kullanılmalıdır. WordPress ve benzeri hazır sistemlerde SEO eklentileri ile etkinleştirmeniz mümkündür. Eğer özel yazılımlarda kullanmanız gereken etiketleri Schema adresinde yer alan BreadCrum List sayfasını baz alarak oluşturmanız gerekir.

Breadcrumbs Neden Kullanılmalı?

breadcrumbs neden kullanilmali
breadcrumbs neden kullanilmali

BreadCrumb’ın SEO üzerindeki etkisi tartışmalı olsa da hiç şüphesiz kullanıcı deneyimi açısından sayfa işaret yolu kullanımı olumlu etki yaratacaktır. Hatta doğrudan sitenizin SEO performansını da olumlu etkileyecektir.

Google’ın her algoritma güncellemesinde irili ufaklı bir şekilde kullanıcı deneyimini görmeniz mümkün. Bu yüzden siteniz ile hedeflediğiniz başarıya ulaşmanın yolu kullanıcılara iyi bir deneyim sunmaktan geçer.

Kullanıcılarınız sitenizi ziyaret ettiğinde gezintisini kolaylıkla yaparsa bu ilk başta kullanıcı deneyiminde ardından da diğer metriklerde etkisini gösterecektir. Unutmayın ki SEO faktörlerinin her birin de yakaladığınız başarı diğer tüm faktörleri de olumlu yönde etkileyecektir. Kısacası suya atılan bir taşın yarattığı dalga etkisinden farksız olacaktır.

Sayfa işaret yolu kullanarak kullancılarınız ziyaret esnasında gezinmesi kolaylaştırack ve rahat hareket etmesini sağlayacaksınız. İşte tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak neden sayfa işaret yolu kullanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.