Bilgisayarda ve Telefonda Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır, Facebook Canlı Yayın Açma

Bilgisayarda ve Telefonda Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır, Facebook Canlı Yayın Açma
Gönderi Tarihi: 06.02.2024

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır Sorusu milyonlarca kişinin kullanmış olduğu Facebook ile ilgili merak edilen bir konudur. Yaw şimdi kendinizi bir spiker yerine koydunuz, tam haberleri sunacaksınız, milyonlar facebook ekranı başında, takipçileriniz heyecanla sizi bekliyor, tam da facebook’ta canlı yayına geçeceksiniz ama o da ne? Hay aksi, bir sorun çıktı!

Bak gari işe. Haydi facebook’ta nasıl canlı yayın yapılır onu adım adım öğrenelim, çıkması olası sorunlara çözüm önerileri getirelim.

Sosyal medyaların günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kullanımı tüm dünyayı saran sosyal medyalar anlık iletişim açısından oldukça önem arz etmektedir.

Özellikle Facebook tarafından yapılan canlı yayınların bu anlık iletişime büyük bir katkı sunduğu görülebilmektedir.

Bundan dolayıdır ki, birçok kullanıcı Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirmektedir. Bu canlı yayınların konuları farklılık gösterse de, amacı anlık olarak iletişimi sağlamaktır.

Sizler de Facebook üzerinden canlı yayın yapmak istiyor ve bu konu üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazınızdan detaylarını öğrenebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır Sorusunu hem mobil için hem de masaüstü için detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız. Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirebilmeniz için öncelikle bir kullanıcıya sahip olmanız gerektiğini dile getirelim. Bunun yanı sıra aşağıda listeleyeceğimiz hususlara da özen göstermeniz gerekmektedir.

  • Facebook Hesabı Edinin
  • Mikrofon ve Kameranızın Çalıştığından Emin Olun.
  • Facebook Uygulamasının Güncel Olup Olmadığına Bakın
  • İşletim Sisteminizin Güncelliğini Kontrol Edin

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususlar sizlerin kaliteli bir canlı yayın yapmanızı sağlayacak temel unsurlardır. Özellikle ticari bir şekilde canlı yayın gerçekleştirmek istiyorsanız ekipmanlarınızın kaliteli olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Masaüstü Cihazlarda Facebook’tan Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Masaüstü cihazlarınızda canlı Facebook yayını yapabilmeniz oldukça kolaydır. Öncelikle canlı yayınızın kaliteli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için kamera ve mikrofonunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunu çeşitli internet sitelerinde yer alan kontrol sistemi ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca kullanmış olduğunuz Web tarayıcınızın da güncel olması gerekmektedir. Tüm hususları kontrol ettikten sonra sizlere nasıl canlı yayın bağlantısı kuracağınızı açıklayalım.

1- İlk olarak Web Tarayıcınızdan Facebook isimli siteye giriş sağlayın.Bunun için kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir hesabınız yoksa hesap oluşturarak devam edebilirsiniz.

2- Facebook isimli siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza gönderi oluşturabileceğin iz bir sayfa gelmektedir. Buradan aşağıda belirtmiş olduğumuz gönderi kısmının hemen sağ alt tarafında yer alan “ … “ nokta olan kısma tıklayın.

3- Açılan pencerede hemen sol alt üçüncü seçeneğin Canlı Video olduğunu görebilirsiniz. Kolaylık olması açısından seçeneği kutu içerisine alarak ok ile gösterdik. Bu seçeneğe tıklayın.

4- Daha sonrasında açılan sekmede, kameranız açılmaktadır. Buradan gerekli kontrolünüzü sağlayarak canlı yayının kimler tarafından görülebileceğini seçin.  Ayrıca bu sekmeden canlı yayınıza bir açıklama yapabilir ve canlı yayını yapmış olduğunuz konumunuza da paylaşabilirsiniz. Daha sonrasında ise sağ alt tarafta yer alan “Canlı Yayına Geç” sekmesine tıklayarak canlı yayın bağlantınızı açabilirsiniz.

Facebook canlı yayınını yukarıda belirtmiş olduğumuz açıklamalar ve fotoğrafları takip ederek rahatlıkla yapabilirsiniz. Burada öncelikle kullanıcınızın hesap doğrulamasını gerçekleştirdiğinizden emin olun. Yine sistem güncellemeleri, kamera ve mikrofon bağlantınızı da kontrol etmeyi unutmayın.

Mobil Cihazlarda Facebook’tan Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlarda Facebook üzerinden canlı yayın açmakta aynı masaüstünde anlatmış olduğumu gibidir. Burada sadece dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Eğer ilk kez Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirecekseniz “Facebook uygulamasının ses kaydetmesine izin verilsin mi” sorusuna yönelik olarak “İzin Ver” seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Aksi halde “Reddet” butonuna tıklarsanız karşı tarafa sesiniz gitmeyecektir.

Masaüstü canlı yayın bağlantısında yapmış olduğunuz gibi canlı yayını kimlerin göreceğini belirleyebilir, canlı yayınınıza bir fotoğraf bağlantısı ekleyebilirsiniz. Mobil cihazlarda ayrıca kolaylıkla canlı yayın başladıktan sonra davet et butonunu kullanarak kişi davet edebilirsiniz.  Ayrıca “Sihirli Değnek” işaretini tıklayarak fitrelerden de faydalanabilirsiniz. Yine “kalem” simgesine tıklayarak canlı yayın açıklamanızı güncelleyebilirsiniz.

Facebookta Canlı Yayını İzleyenler Görünür Mü?

Facebook üzerinde paylaştığınız canlı yayında kimlerin olduğunu, yani yayını kimlerin izlediğini görebilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken canlı yayında bulunduğunuz sırada sol altta yer alan kullanıcıların üstüne tıklamak olacaktır. Böylelikle hangi kullanıcının canlı yayınınızda olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda canlı yayın esnasında videoya giren kullanıcıların katılımlarını da görebilmeniz mümkündür. Mobil cihazlar üzerinden canlı yayın izleyicilerini görebilmek ve davet edebilmek daha kolay bir halde sunulmuştur.

Facebook Canlı Yayın Hatası ve Çözümü

Facebook canlı yayınında kullanıcıların bazı hatalarla karşılaşması mümkündür. Bu hataların pek çok sebebi yer almaktadır. Bu hatalardan en çok karşılaşılanı ise canlı yayın sekmesinin çıkmaması hatasıdır. Bunun yanı sıra bazı kasmalar ve kesintiler meydana gelebilmektedir. Bunların çözümü için yapmanız gereken bazı hususlar yer almaktadır. Hemen bunları sizlere listeleyelim;

  • Facebook Uygulamasını Güncelleyin: Facebook üzerinde net bir şekilde canlı yayın yapmak istiyorsanız ilk olarak uygulamanızın güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer uygulamanız güncel değil ise bu uygulamanın Google Play Store ve App Store üzerinden güncellenmesi gerekmektedir. Kolay bir şekilde güncellemenizi sağlayarak canlı yayınınıza başlayabilirsiniz.
  • Cihazınızın İşletim Sistemini Güncelleyin: Facebook canlı yayınında yaşanan bir diğer sıkıntı ise kullanıcıların kullanmış olduğu cihazların işletim sistemlerinin güncel olmamasıdır. Android ve İOS işletim sisteminizin güncel olduğunu kontrol edin eğer işletim sisteminiz güncel değilse güncelleyin. Güncelleme bittikten sonra tekrar canlı yayın yapmaya çalışın.
  • Facebook Hesap Doğrulaması Yapın: Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirmek istiyorsanız, ilk olarak hesap doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Facebook isimli uygulamanın “Ayarlar” bölümüne girerek kolaylıkla hesap doğrulaması sağlayabilirsiniz. Bu hesap doğrulamasında sizlerden birkaç bilgi talep edildiğini söyleyelim. Hesap doğrulamasını sağladıktan sonra sizler de Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirebilirsiniz.
  • Aksesuarlarınızın Çalıştığından Emin Olun: Bilgisayar ya da telefonuz da yer alan kamera ve mikrofonunuzun çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. Özellikle mikrofonunuzu kontrol etmenizi sağlayan bazı test uygulamaları vardır. Bu uygulamalara internet üzerinden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca ticari bir şekilde canlı yayın gerçekleştirenlerin bu aksesuarlara azami özen göstermeleri gerektiğini hatırlatalım. Aksesuarlarınızın tam olarak çalıştığından emin olduktan sonra canlı yayınızı kaliteli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz unsurlar Facebook canlı yayınında en çok karşılaşılan hatalardır. Bunun yanı sıra siz de karşılaşmış olduğunuz ve gideremediğiniz hataları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Hatanın çözümüne ilişkin olarak en kısa sürede elimizden geldiğinde tarafınıza dönüş sağlayacağız.

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Püf Noktalar

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır Sorusu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri kısa ve öz bir şekilde sizlere sunmaya çalıştık. Milyonlarca kişinin kullanmış olduğu bu sosyal medya ağı üzerinden sizlere canlı yayın gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle canlı yayınızdaki amacınızı tüm dünyaya duyurmuş olacaksınız.  Burada sizlere önerimiz eğer ticari bir şekilde canlı yayın gerçekleştiriyorsanız kesinlikle kaliteli bir kamera ve mikrofona sahip olmanız gerektiğidir.

Bunun yanı sıra arka fonunuzu da iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Böylelikle daha kaliteli bir şekilde ürün ya da hizmetinizi kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Ayrıca sizler de Facebook canlı yayını ile ilgili olarak düşünce ve eleştirilerinizi sosyal medyadan bizlerle paylaşabilirsiniz.