Bankacı Maaşları | En İyi Maaş Veren Bankalar

Bankacı Maaşları | En İyi Maaş Veren Bankalar
Gönderi Tarihi: 06.02.2024

Bankacı maaşları ne kadar? En iyi maaş veren bankalar başta olmak üzere birçok bilgiyi bir araya getirdim. Banka müdürü maaşı, çift maaş veren bankalar başta olmak üzere bankada çalışmak isteyenlerin merak ettiği bir çok detay var. Banka müfettişi maaşı da merak edilenler arasında yer alıyor.

Ziraat Bankası personel maaşları ve birçok bankanın personeline ödediği ücreti aşağıda sıraladığım listeden ulaşabileceksiniz. Bankacı maaşları pozisyona, kademeye ve yapılan işe göre değişiyor. Bir bankada gişe memuru, güvenlik görevlisi, banka müdürü gibi pozisyonlar bulunuyor.

Bu sektörde kariyer hedeflerseniz ve belirtilen rakamlara ulaşırsanız, işte o zaman kazanmaya başlarsınız. Her sektörde var olan yükselme, bankacılık sektöründe de uygulanmaktadır. Görevini başarıyla yapan personellerin yükseltilmesi sağlanarak maaşlarında da iyileştirmeler yapılır.

Bankacı Maaşları

bankacilik maaslari
bankacilik maaslari

Bankacılık sektörüne yeni başlıyorsanız öncelikle bu işe asgari ücretle yani 2.400 TL ile başlarsınız. Kariyer yaptıkça da maaşınızda artış olacaktır. Bankacı maaşları hemen hemen tüm bankalarda benzer şekilde olmaktadır. Aşağıda yer alan ortalama maaşlara ek olarak prim de eklenmiştir.

Görevi
Ortalama maaşı
 

Gişe görevlisi

2.400 – 3.500 TL

Gişe Asistanı

2.600 – 4.000 TL

Müşteri Temsilcisi

2.550 – 4.100 TL

Banka Müfettişi

3.600 – 9.000 TL

Banka Müdürü

5.000 – 24.000 TL

Genel Müdür

20.000 – 100.000 TL
bankacilik maaslari

Yukarıda yer alan maaşlar, banka personellerin kağıt üstünde aldıkları maaşları kapsamaktadır. Her bankanın ve her banka şubesinin çalışma koşulları farklı olacağından dolayı maaş + prim ve ek olarak performans ödemeleri de yapılmaktadır. Primlerle birlikte bir bankacı ortalama olarak (en alt kademe) aylık 3.000 TL üzerinde kazanmaktadır.

en iyi maas veren bankalar
en iyi maas veren bankalar

Devlet bankalarında çalışan personellerin ise özel bankalara göre daha yüksek, en az 3200 TL maaş aldığı bilinmektedir. Ancak özel bankaların bazı zamanlarda kazancın bir kısmını personele prim olarak verdiği ve bu sayede maaşların 3000 lira seviyelerine geldiği de bilinmektedir. Yine Bankacı Maaşları her bankaya göre farklılık gösterebildiği gibi, primlere ve performansa göre de değişiklik gösterecektir. Ortalama bir rakam belirtmek gerekirse işe yeni başlayan bankacı maaşlarının günümüzde asgari ücretin üzerinde olduğu da bilinmektedir.

En İyi Maaş Veren Bankalar Hangileridir?

bankaci maaslari
bankaci maaslari

Bankacıların genel olarak para ve durum analizi yapmak, finansal analiz yapmak, mevduat ve ödeme seçenekleri oluşturmak, hesap oluşturmak ve yönetmek, bireylerin emeklilik planlamasını yapmak, ekonomik değişkenlikleri ve enflasyon ya da faiz oranlarını takip etmek ve son olarak kredi vermek ve KOBİ sağlamak gibi görevleri vardır.

Peki bir bankacı ne kadar maaş alıyor birazda bundan bahsedeceğiz. Bankacı maaşları, son yıllarda ülkemizde bu bölümden mezun olanların fazla olması ve bankacıların arzının artması nedeniyle diğer ülkelere göre biraz düşük diyebiliriz.

# İlginizi Çekebilir: Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

En yüksek maaş veren bankalar sıralaması yapılırken, bankada çalışılan pozisyonların önemi büyük. Ancak genel olarak bakıldığında en yüksek maaş veren banka Ziraat Bankası olarak biliniyor.

Sonuç

banka personeli maaslari
banka personeli maaslari

Bankacı maaşlarının yanı sıra özlük hakları gereği “özel sağlık sigortası” sahibi de olurlar. Yılın başında Bankanın yapmış olduğu sigorta ayakta ve yatarak birçok limiti teminat kapsamında sayar ve SGK’nın vermiş olduğu özlük haklarının yanında bu tip bir yan hakkı da beraberinde getirir. Bankacı özel sağlık sigortalarında tüm aile bireyleri sigortadan yararlanmaktadır.

Özellikle özel bankalarda performansa dayalı ücretlendirme gereği satış primleri, hedef primleri de alınan maaşa ciddi katkı yapar. Bankacılığın en zor yanı yapılan fazla mesailerdir. Genelde fazla mesai yapıp, herhangi bir ücretlendirmeye dahil olmaz.

1.000 üzerinde soru ve yorum geldi. Soruların ortak özelliklerinden birisi de Bankadaki terfi ve banka kariyer yollarıyla ilgili. Tabi ki kurumsal bir şirkette çalışıyor olmanın ve buna bağlı insan kaynakları politikalarının olması son derece önemli. Ancak kariyer açısından banka seçimi kişi için de bir o kadar tercih sebebi olabiliyor. Çünkü eski ve köklü Bankalarda kariyer fırsatı yeni ve çıkış arayan Bankalar açısından daha az olabiliyor. Bizler bu tip tercihler yapılırken yeni ama önü açık olan Bankalardan yana tercihin kullanılmasının daha iyi olacağını söylüyoruz.

Bu yıl bankacı maaşı ne olacak gibi benzer yıllara ait bankacı maaşları hakkında fikir edinmek isteyeceksiniz. Artan enflasyon oranları, günümüzün meslekleri değerlendirildiğinde yine Bankacılık mesleğinin orta ve üst segment gelir grupları içinde yer alacağını söyleyebiliriz.

Bankacılar ne maaş alıyor sorusundan öne geçerek aslında Bankacıları tek bir ünvan veya tek bir bölüm altında şu kadar maaş alıyor gibi bir çerçevenin içine sokmak oldukça yanlış. Bizler biliyoruz ki aynı şubenin içinde aynı ünvanda çalışan ve deneyimleri de hemen hemen aynı olan iki kişinin bile maaşları farklılık gösterebilmektedir. Dolayısı bankacıların başlangıç maaşları aslında öğrenmek istediğiniz şey olmalıdır diye düşünüyorum.

Bazı bankaların Şube Müdürlerinin 35.000 TL’ye kadar brüt maaş aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Şube Müdürleri personeller gibi üçer aylık veya altışar aylık dönemde performans primi almazlar. Yalnız şube kârlarını tutturdukları an yılın son döneminde ciddi primler almaktadır.

Bankacılık maaşları pozisyona ve primlere göre her sene değişiklik gösterebilmektedir. Bankacılık maaşları ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum alanından belirtebilirsiniz.