En İyi Robot Süpürge Markaları

en iyi robot supurge markalari

En iyi robot süpürge markalarını sizler için araştırdım. Araştırmalarım sonucunda en iyi çekiş gücüne sahip akıllı robot süpürge tavsiyelerini bir araya getirdim.

Gelişen teknoloji ile birlikte insan gücünde azalma meydana geliyor. Elektrikli süpürgeler gün geçtikçe yerini robot süpürgelere bırakmaya başladı.

Günlük yaşamın yoğunluğu sebebiyle evde temizlik yapmaya bile fırsat bulamayanlar için en iyi robot süpürge önerilerini içeren bir liste hazırladım. Aşağıdaki rehberimde robot süpürge karşılaştırmalarından en ince ayrıntısına kadar birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar, yazımın hemen başında şunu belirteyim, ben kendi evimde yaklaşık 2 yıldır Roborock marka s5 max model robot süpürgeyi kullanıyorum. Bu modelin üst versiyonları da çıktı. Bu markayı sizlere tavsiye edebilirim, alırsanız pişman olmazsınız diyebilirim.

En İyi Robot Süpürge Markaları

10. iRobot Roomba 605

iRobot Roomba 605

Özel olarak tasarlanan kenar temizleme fırçası ve 3 aşamalı temizleme sistemiyle iRobot Roomba 605, 60 dakikalık kuru temizleme yapabilme özelliğine sahiptir. Çalışma süresi diğer ürünlere kıyasla düşük olmasına rağmen, halı ve sert zeminlerde oldukça etkili temizlik yapabilmektedir. Şarj bittiğinde ise otomatik olarak şarj adaptörünün bağlı olduğu yere giderek kendi kendini şarj eder.

Farklı zeminler etkili temizlik yapabilmesini sağlayan çift çoklu temizleme fırçası ve otomatik olarak ayarlanabilen temizleme başlıklarına sahip cihaz, halı ve sert zemini daha etkili temizleyebilmek için yüksekliğini otomatik ayarlama özelliğine sahiptir. iRobot cihazın engellerden ve merdivenlerden düşmesini sağlamak amacıyla iAdapt adıyla kendi haritalama sistemini kullanır. Dirt Detect teknolojisine de sahip olan robot kirli bölgeleri sensörleri aracılığıyla tanır ve kolayca temizler. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

9. Anker Eufy RoboVac 35C

Anker Eufy RoboVac 35C

HEPA filtreli 1500 pa’lık emiş gücüne sahip bu cihazda Anker, BoostIQ Teknolojisi kullanarak robotun temizlik esnasında parkeden halıya geçiş gibi ekstra vakumlama gücü gerektiren zemini algılayarak gerektiğinde emiş gücünü otomatik olarak artırır. Akıllı kontrol sistemini yerleşik Wi-Fi ile sağlayan cihaz 0.6 litrelik geniş toz haznesi, üçlü fırçası ve üçlü filtreleme sistemiyle detaylı temizliği sağlar.

Anker, geliştirdiği fırçasız motor sistemiyle vakumlama sesini oldukça azaltmıştır. Aşılabilir engel ve sınır belirleme sistemi bulunmasına rağmen cihazın kaybolma veya herhangi bir engele takılma durumunda kendi uygulaması olan EufyHome uygulamasındaki “Robot Bulunamadı” düğmesine dokunmanız yeterlidir. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

8. iLife V8S

iLife V8S

İki farklı güç ayarına sahip cihaz, su haznesi ve toz haznesi olarak 2 farklı hazneye de sahiptir. Su haznesi ve toz haznesi 2 ayrı aksesuardır ve motor toz haznesine monte edilmiştir. Diğer modellerde toz kutusu dışında konumlandırılıyorken, bu modelde motor toz kutusunun içinde konumlandırılmış. Motorun toz kutusuna monte edildiği, toz kutusunun kenarındaki elektriksel bağlantı yerlerinden anlaşılabilir. Bu üretim tekniği, alan verimliliği sağlayarak toz kutusunun önceki modellere göre daha büyük olmasına imkan veriyor. Böylece gayet iyi bir toz alma kapasitesi sunuyor.

Motorun hazneye monte edilmesindeki temel amaç yeterli emiş gücünü verebilmektir. Kuru ve ıslak temizlik yapabilen cihazda akıllı kontrol sistemine ek olarak gövdesinde bulunan sensörler haritalama ve kontrollü temizlik yapılabilmesini sağlar. Cihaz otomatik olarak şarjı azaldığında adaptörün bağlandığı noktaya ulaşır ve kendi kendini şarj eder. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

7. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner

Mi Vacuum Cleaner’ın tasarımında daha iyi haritalama, cihaz kontrolü ve konum belirlemek amacıyla üç adet özel işlemci kullanılmıştır. Xiaomi bu modelinde de SLAM algoritması kullanmıştır. Bu algoritma kullanılan sensörler aracılığıyla eş zamanlı konum belirleme ile daha güvenilir haritalandırma yapmaktadır.

Cihazın emme gücü markanın diğer modellerine göre biraz daha düşük olsa da iyi bir performansa sahiptir. Akıllı uygulaması ile uzaktan kontrol edilebilen cihaz, ana ve yan fırça olmak üzere 2 adet fırçaya sahiptir. 0.45 litrelik su haznesi ve 0.6 litrelik toz haznesi ile ıslak ve kuru olarak 2 adet temizlik opsiyonu sahiptir. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

6. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop sahip olduğu SLAM algoritması ve CortexTM-A7 dört çekirdekli çipiyle eş zamanlı konum belirleme ve belirlediği konumu haritalandırma özelliğine sahiptir. 15 mm’ye kadar engel aşma özelliğine sahip olan cihaz, boşluk sensörleriyle engelleri tanır.

xiaomi mi robot vacuum mop essential
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential

Cihaz şarj kontrolü özelliğiyle şarjı azaldığında otomatik şarj ünitesine bağlanır. Su tankı kapasitesi 0.18 lt dir. Tank kapasitesi diğer ürünlere kıyasla daha düşük, toz haznesi ise daha büyüktür. Islak ve kuru temizleme gibi 2 opsiyona sahip olan cihaz daha az gürültüyle çalışır. Su haznesi ve toz haznesi ayrıdır. Mijia APP uygulaması ile uzaktan kumanda edilebilir. Emme kuvveti ve güçlü fırçalarıyla toz partikülleri kolayca temizleme özelliğine sahiptir. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

5. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro: En Sessiz Robot Süpürge

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro: En Sessiz Robot Süpürge

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro farklı olarak şık beyaz tasarımı ve LDS lazer navigasyonuyla öne çıkan robot süpürgelerdendir. LDS lazer navigasyonuyla detaylı haritalama özelliği Mi Robotun engellerden daha kolay kaçabilmesini sağlar. Ayrıca akıllı elektrik kontrollü su deposuna sahip olması nedeniyle zeminin ıslanması gibi durumlar söz konusu değildir. Su deposu ve toz kutusu bir arada bulunur.

Cihazda dikkatimiz çeken diğer bir ayrıntı ise, yüksek hassasiyetli sensörleridir. Bu sensörler temizlediği bölgede 2 cm’ye kadar engelleri aşmasına ve o bölgeyi haritalandırarak tanıyabilmesini sağlar. Cihaz şarj kontrolü özelliğiyle şarjı azaldığında otomatik şarj ünitesine bağlanır. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro ıslak ve kuru temizlik yapabilen, fiyat/performans kalitesiyle yüksek kullanıcı memnuyeti edinmiş en sessiz robot süpürgedir. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

4. Xiaomi Viomi V2 Pro

Xiaomi Viomi V2 Pro

Xiaomi Viomi V2 Pro’ da üçlü temizleme sistemiyle karşımıza çıkan ürünlerden biridir. Cihaz akıllı uygulamasıyla kontrol edilebildiği gibi tasarımında kullanılan siklon, EPA/HEPA filtreler ile oldukça iyi bir temizlik imkanı sağlıyor. Ayrıca sahip olduğu 0.55 litrelik su tankı ile birçok ürüne kıyasla daha geniş kapasiteye sahiptir. Tekli süpürme modu, tekli durulama modu, çoklu süpürme ve çoklu durulama modu gibi 3 farklı temizleme moduna sahip cihaz bu modlar sayesinde yaptığı etkili temizlik ile kullanıcıların takdirini kazanmayı başarmıştır. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

3. Roborock S5 Max

Roborock S5 Max

Temizliği başlatmak için sesiniz yeterli. Ses komut kontrol sistemiyle, sesli komut verilerek çalışmaya başlayabilen ve yine komutunuzla durabilme özelliğe sahiptir. 2.5 saatlik çalışma süresi ve engel geçiş özelliği de eklersek Roborock S5 Max size dileğiniz temizliği sağlayacaktır. Özel kir algılama sensörü ile kirleri otomatik algılayabilmesine ek olarak 3 farklı yüzeyi tanıma özelliğine sahiptir. 3’lü temizleme özelliği sayesinde 0,15 lt su tankı bulunan ve paspas işlevi de görebilen akıllı cihazınızda kullanacağınız uygulama ile ev dışında olsanız bile kontrol edebilme imkanı sağlar.

Bizzat benim de kendi evimde kullandığım model budur. Ancak 2023 yılı sonlarına doğru bu modelin üst versiyonları da çıktı. Bu marka robot süpürgeyi sizlere tavsiye ederim. Kendi evimde 2 yıldır kullanıyorum ve gayet memnunum.

roborock s5 max
roborock s5 max

Diğer ürünlere kıyasla daha sessiz çalışan Roborock yine diğer ürünle kıyasla daha geniş toz haznesine sahip oldukça iddialı bir üründür. Üründe dikkat çeken başka bir özellik ise en küçük toz partiküllerini bile çekebilen EPA ve HEPA filtrelerin kullanılmış olması. Kısa sürede şarj olabilen, yüksek emiş gücüne sahip, 5 farklı çalışma moduna sahip ve 150 dakikalık çalışma süresiyle Roborock S5 Max tercih edilen cihazlar arasındadır. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

2. iRobot Roomba i7

iRobot Roomba i7

Haritalama özelliğiyle karşımıza çıkan ürün, temizleyeceği her odayı haritalandırır ve uyum sağlar. 3 aşamalı temizlik özelliğine sahip robot kenar süpürme fırçası, çoklu yüzey kauçuk fırçaları ve güçlü emiş kuvvetiyle yüzeyde bulunan tüm pisliği temizler. Özel tasarım fırçaları saç ve kılları kolayca toplar. Dirt Detect teknolojisi kullanılan cihaz kirlenen bölgeyi algılar ve kendiliğinden temizler.

Dışarıda bırakma fonksiyonu bulunan cihazın, girmesini istemediğiniz bölgeye girmesini engellemek oldukça kolaydır. İRobot HOME Uygulaması ile siz evde olmasanız bile wi-fi bağlantısı kullanarak temizliği başlatabilir ve takip edebilirsiniz. Halı ve sert zeminlerde oldukça etkili temizlik yapabilmesi, özel tasarım fırçaları uzaktan kumanda özelliği, yüksek emiş gücü, geniş toz haznesi, aşılabilir engel özelliği, tasarımı gibi birçok özellik ve detaylarıyla iRobot Roomba i7, en çok tercih edilen robot süpürgelerden biridir. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

1. iLife A6: En İyi Robot Süpürge

iLife A6

Yüksek emiş gücü, 160 dakikalık pil ömrü, turbo emiş modu gibi öne çıkan özelliklere sahip üründür. Sanal duvar özelliği ile 3 metreye kadar duvar algılama özelliği bulunur. Akıllı algılama özelliği merdiven gibi tehlikeli yerlerden düşmeyi engeller. Otomatik temizleme modu, noktasal temizleme modu ve kenar temizleme modu ile 3 farklı temizleme modu bulunur. Kendi kendini şarj edebilme özelliği, şarjı azaldığında şarj yuvasına giderek kendini şarj edebilme imkanını sağlar. 3 katmanlı filtreye sahip cihazın en üst katmanında HEPA filtre, orta katmanında sünger ve en alt katmanında da daha küçük gözeneklere sahip filtresi bulunur. Bu filtreler sayesinde en küçük tozları bile alabilme özelliğine sahiptir.

Çift V şeklindeki döner fırça ile güçlü temizleme özelliğinin yanı sıra fırça temizliği de oldukça kolaydır. İstenmeyen bölgelere girmesini engellemek amacıyla teknik tasarımda sanal duvar özelliği kullanılmıştır. 2.8 inçlik gövdesi ile temizlenmesi zor olan mobilya altlarına da girmesine olanak sağlar. Odaklı temizlik, köşe temizliği gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca zamanlı temizlik özelliğine sahip olması gün içerisinde otomatik olarak ayarladığınız zaman diliminde siz evde olmasanız da evinizi temizlemesine olanak sağlar. Muhteşem özellikleri ile iLife A6, en iyi robot süpürge unvanını sonuna kadar hak ediyor. Bu hususlardan en iyi robot süpürge modelleri arasında yer alıyor.

En İyi Robot Süpürgeler ve Karşılaştırma

Robot
Adı
Toplam
Ağırlık
Aşılabilir
Engel
Çalışma
Süresi
Emiş
Türü
Kullanım
Alanı
Ses
Seviyesi
Şarj
Süresi
KontrolToz KapasitesiGaranti
1. iLife A6 (En İyi Robot Süpürge)2.2 kg12 mm160 dkKuruHalı, Sert Zemin65 dB5 saatDüğme ve Akıllı Navigasyon0.3 lt24 ay
2. iRobot Roomba i73.2 kg20 mm75 dk
Kuru
Halı, Sert Zemin68 dB2 saatDüğme ve Akıllı Navigasyon0.4 lt24 ay
3. Roborock S5 Max3 kg20 mm150 dkIslak, KuruHalı, Sert Zemin55 dB1 saatDüğme ve Akıllı Navigasyon0.48 lt24 ay
4. Xiaomi Viomi V2 Pro3.6 kg20 mm120 dkIslak, Kuru
Halı, Sert Zemin
68 dB3 saatAkıllı Navigasyon0.5 lt24 ay
5. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro6 kg10 mm120 dkIslak, KuruDüz Zemin40 dB
1 saat
Akıllı Navigasyon0.5 lt24 ay
6. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop3.5 kg15 mm120 dkIslak, KuruDüz Zemin, Halı, Sert Zemin50 dB4 saatBoşluk Sensörü0.6 lt24 ay
7. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner3.8 kg20 mm160 dkIslak, KuruHalı, Sert Zemin60 dB3 saatAkıllı Telefon ile Kontrol, Boşluk Sensörü0.45 lt24 ay
8. ILife V8S2.7 kg12 mm120 dkIslak, KuruHalı, Sert Zemin60 dB5 saatAkıllı Kontrol0.75 lt12 ay
9. Anker Eufy RoboVac 35C2.3 kg16 mm100 dkKuruHalı, Sert Zemin55 dB6 saatAkıllı Telefon ile Kontrol, Boşluk Sensörü0.6 lt24 ay
10. iRobot Roomba 6053.6 kg20 mm60 dkKuruHalı, Sert Zemin60 dB3 saatAkıllı Navigasyon0.5 lt24 ay
11. Anker Eufy RoboVac 11S2.3 kg15 mm100 dkKuru
Halı, Sert Zemin
55 dB6 saatBoşluk Sensörü, Uzaktan Kumanda0.6 lt24 ay
12. Ilife V5s Pro2 kg10 mm110 dkIslak, KuruHalı, Sert Zemin60 dB5 saatAkıllı Navigasyon0.3 lt24 ay
Robot Süpürge Tavsiye Listesi

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

en iyi robot supurge markalari
en iyi robot supurge markalari

En iyi robot süpürgelerde başta gelen kriter, şarj süresidir. Pilin kaç saatte dolduğu ve süpürgenin kaç saat temizlik yaptığı önemlidir. Ancak uygulamaya da incelemenizi tavsiye ederiz. Uygulama sayesinde robot süpürgeyi uzaktan kumanda edebilir, siz eve gelmeden süpürme işlemini başlatabilirsiniz.

Ayrıca şarj süresi gibi fonksiyonları kontrol edebilirsiniz. Süpürme işlemine ek olarak paspas özelliği de dikkate alınabilir. En çok dikkat etmeniz gereken nokta ise sensör teknolojisi olmalıdır. Robot süpürgeler, çalışacağı alanı sensörler sayesinde belirleyip programlıyor. Bu da temizliğin kalitesinde önemli bir etken oluyor.

Robot süpürgenin hangi zeminde temizlik yapabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece halı ya da sadece sert zemin temizliği yapan modeller bulunuyor. Fakat her ikisini yapan modellerde engel yüksekliği daha fazla olanlar arasından tercih yapılması halı için avantaj sağlar. Sonuç olarak ihtiyaçlarınız hangi marka ve modele karar vereceğinizi belirleyecektir.

3.000 TL altı en iyi robot süpürge önerileri arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Fakat bir kez daha tekrar etmekte fayda var. Önemli olan ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürüne karar vermenizdir.

Birbirinden değişik özellikleriyle alışveriş sırasında kafanızı karıştıracak detayları bulunan robot süpürgeler için şu ayrıntılara dikkat etmenizi öneriyoruz:

  • Süpürgenin kullanacağınız zemine uygun olduğundan emin olun. Neredeyse tüm robot süpürgeler seramik, mermer, parke ve lamine gibi sert zeminler için uygun iken halı kaplı zeminlerde kullanım için uygun olup olmadığını onaylatmak gerekebiliyor. Bu noktada aşılabilir engel yüksekliğini göz önünde bulundurmak önemli.
  • Eşyalarınızın altına rahatlıkla girip her köşeyi temizleyebilmesi için özellikle alçak ayaklı mobilya kullanılan evlerde alınacak robot süpürgenin yüksekliğine dikkat etmenizi öneriyoruz.
  • Çok sensörlü modeller eşyalarınıza daha az çarparak mobilyalarınıza daha iyi bakar.
  • Hem silme hem süpürme işlemi için bir ürün seçecekseniz ıslak paspas özellikli bir robot süpürge alabilirsiniz.
  • Robot süpürgenizi evde yokken çalıştırmak ve dışarıdan yönetmek isterseniz bu durumda Wi-Fi özelliği bulunan akıllı modeller sizin için daha ideal olacaktır.
INTERNATIONAL

Bir yanıt yazın