CAN TANRIKULU
Take a fresh look at your lifestyle.

Fırsat: Herkese Ücretsiz Bzet Coin! bu bağlantıya tıklayarak Bzetmex borsasına üye olan herkese 30 Bzet Coin hediye! 30 Bzet Coin yaklaşık 50 TL değerindedir. Kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir.

En İyi Domain Firmaları: %15’e Varan İndirim

En iyi domain sitesi veya firması olarak tabir ettiğimiz kuruluşlardan domain almak oldukça avantajlıdır. En ucuz domaini alabilmek veya hosting alındığında ücretsiz domain kampanyası yapan firmalar bulunur. Önemli olan domain satın alırken bu tarz firmaları tespit edip bunlarla çalışma yapabilmektir.


Türkiye’nin en iyi domain sitesi veya en iyi domain alma sitesi olarak adlandıracağımız firmanın fiyat ve desteğinin kullanıcılara hitap eder şekilde olması önemlidir. Domain yani alan adı alacağınız firmanın köklü ve herkes tarafından biliniyor olması yararınıza olacaktır.

Aşağıda en iyi domain sitesi olarak nitelendirilecek bir kaç firmayı bir araya getirdim. Domain almak için en iyi siteyi aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

En İyi Domain Sitesi Listesi

1- Turhost

en iyi hosting firmasi turhost
en iyi hosting firmasi turhost

En iyi domain sitesi denilince ilk akla gelenlerden biride Turhost firmasıdır. Hosting ve domain başta olmak üzere diğer hizmetleriyle de kendini kanıtlamıştır. Şuanda Türkiye piyasasında ki en ucuz domain satan firmalardan biridir.

Eğer en iyi domain firmasını arıyorsanız benimde tavsiye ettiğim güvenilir firmalardan biridir. Şuanda .com domain fiyatı 38.67 TL’dir.

2- Hostinger

Ucuz alan adı alabileceğiniz bir diğer firma ise Hostinger’dir. Son zamanlarda müthiş bir atılım yapan bu firmadan güvenli ve kaliteli hizmet almanız mümkündür. Şuanda domain almaya kalktığınızda .com domaini 52 TL’ye alabiliyorsunuz.

Hosting hizmeti ve birçok hizmeti bünyesinde barındıran hostinger firması oldukça kaliteli hizmet vermesiyle tanınıyor. Eğer ucuz ve kaliteli bir firma ile çalışmak istiyorsanız bu firmayı tercih edebilirsiniz.

3- Güzelhosting

en iyi hosting firmalari guzelhosting
en iyi hosting firmalari guzelhosting

Güzelhosting en ucuz domain satan firmalardan biridir. Burada domain fiyatı oldukça ucuzdur. 55,41 TL karşılığında .com domaini satın alabiliyorsunuz. Fakat bu 1 yıllık ücrettir ve yenileme karşılığında daha fazla ücret ödersiniz. Hosting ve domain altyapısı güçlü firmalardan biridir. İlk alımlarda fiyatlar gerçekten düşüktür fakat sonraki yenileme ücretleri diğer firmalara göre cep yakabilir. En iyi domain sitesi listesinde yer verdiğim bu firma ile sıkıntı yaşamazsınız.

4- Odeaweb

Odeaweb firması Türkiye piyasasında güzel bir atılım yaptı. Özellikle müşteri desteği ve kaliteli hizmet vermesiyle birlikte kullanıcılar tarafından oldukça sevildi ve tutuldu. En iyi hosting firmalarından biri olan Odeaweb domain konusunda da oldukça iddialı bir şirket. En iyi domain sitesi listesinde yer verdiğim bu firmadan 73,07 TL’ye domain satın alabiliyorsunuz.


5- Fibuhosting

fibuhosting wordpress hosting firmasi
fibuhosting wordpress hosting firmasi

Yeni yeni piyasaya adapte olan fibuhosting firması müşteri desteği ve kaliteli altyapısı ile birlikte hizmet veriyor. WordPress hosting, seo hosting alanları başta olmak üzere vps, vds paketlerini de bünyesinde barındırıyor.

Domain satın almak istiyorsanız bu firmayı da tercih edebilirsiniz. Diğer firmalardan farkı burada domain fiyatları biraz daha pahalıdır. Bu firmadan .com domaini 79,80 TL gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.

En İyi Domain Sitesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En iyi domain sitesini keşfedebilmeniz adına yukarıda 5 firmayı listeledim. Domain, alan adları hakkında sıkça sorulan soruları bir araya getirdim. Bilmediğiniz birçok bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Alan adları, web sitenizin internetteki açık adresi gibidir. Web sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar, bu adresi tarayıcıya yazarak web sitenize ulaşır. Bu nedenle bir web sitesi açmak için ilk yapılması gereken domain kaydetmektir.

Domain Tescil Nedir?

Domain, web sitenizin internetteki adresidir. Domainler teknik olarak bir IP üzerinden çalışır. Siz de bir web sitesi açmak istiyorsanız eğer yapmanız gereken ilk iş bir domain tescil etmektir.

Domain Nasıl Alınır?

Domain almak için yapmanız gereken tek şey, sorgulama aracını kullanarak sizi, markanızı veya hayalinizi yansıtan bir domain belirleyerek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Neden domain satın almalısınız?

Bunun birkaç sebebi vardır. Besbelli olan neden markadır. Hiçbir marka sitesini marka.wordpress.com gibi bir adreste barındıran bir markadan daha acemi görünemez. Genel bir anlayış olarak, domain satın alan ve web sitesi kuran markalar, daha saygın ve daha tanınmış olma eğilimindedir.


Ancak sizin alan adınız bundan çok daha fazlasıdır. Genellikle insanların web sitesi oluşturmasının asıl sebebi üzerinde tam kontrole sahip oldukları bir şey olmasından ötürüdür. Sosyal medya siteleri veya ücretsiz blog sitesi sağlayıcılarını kullandığınızda veya hatta Amazon ve eBay üzerinde satış yaparak geçiminizi sağlıyorsanız, tamamen bu sitelere bağlısınız demektir. Eğer hizmet şartlarını değiştirirlerse veya hizmetleri tamamen ulaşılamaz olursa, başınız dertte demektir.

Domain (Alan Adı) Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

en ucuz domain firmasi
en ucuz domain firmasi

Alan adı (domain) web sitelerinin internet üzerindeki isimlerini ve adreslerini ifade eder. Oluşturulacak yeni projeler için web sitesi ismi oldukça önemlidir? Ancak öncelikle alan adının ne olduğunu bilmek işinizi kolaylaştırır. Alan adı yani domain; İnternet Protokol (IP) olarak isimlendiren, bilgisayarların birbirini tanıması için geliştirilen numara sisteminin, akılda kalıcı biçimde basitleştirilmiş halidir.

Alan adının tanımında da yer aldığı gibi ismin akılda kalıcılığı birincil unsur olarak değerlendirilmelidir. Elbette yalnızca bundan ibaret değil, pek çok açıdan değerlendirilmesi gerekir ve bazı yardımcı araçlar ise bu konuda yardımcı olur. Peki, alan adına karar verirken nelere dikkat edilmelidir?

Alan Adınız Akılda Kalıcı Olsun

Alan adı seçimi yaparken, ismin akılda kalıcı olması önemli bir unsurdur. Çünkü web sitenizi ziyaret etmek isteyenler için akılda kalıcı bir isme sahip olmak işinizi kolaylaştırır. Böylelikle dijital mecrada ve geleneksel mecrada yer alan tüm reklam alanlarında kişilerin hafızalarında kalmasını kolaylaştırır. Öte yandan, alan adı belirlerken mümkün olduğunca kısa url oluşturmaya çalışın. Uzun alan adları akılda kalıcılığı azaltır.

İşinizle İlgili Alan Adı Belirleyin

Alan adı seçimi yaparken, işinizle uyumlu isimler belirlemeye çalışın. Örneğin; süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteriyorsanız; ürünleriniz ile ilişkili kelimeler belirleyin; taze, lezzetli gibi kelime ve kelime gruplarını kullanmaya çalışın. Tazepeynir, lezzetlikrema gibi isimler ilgi alanınızda doğrudan ilişkili isimler olacaktır.

İngilizce Karakter Uyumuna Dikkat Edin


Alan adı satın alırken Türkçe harflerle uyumlu olması kişilerin daha rahat arama yapmalarına yardımcı olur. İngiliz alfabesinde bulunmayan harfler seçmemeye dikkat edin. Örneğin; sağlamiplik yerine kaliteliiplik ismini seçmek daha uygun olacaktır. Ancak, şirketinizin ismiyle ilgili bir alan adı satın alacaksanız ve şirket isminizde İngiliz alfabesinde yer almayan kelimeler varsa bu konuda yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor.

SEO ile Uyumlu İsimler Belirleyin

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile uyumlu isimler belirleme işi; anahtar kelime analizleriyle gerçekleştirilebilir. Arama motorunda en çok aranan temel kelimeleri belirledikten sonra, oluşturacağınız alan adını bunlar arasından seçmek avantaj sağlar. Peki, anahtar kelimelerin aranma sıklıklarını ve değerlerini nasıl belirleyebiliriz. Bu konuda yardımcı pek çok uygulama bulunuyor. İşte bunlardan bir kaçı; WordTracker, Keyword Discovery, Google AdWords…

Sayılar ve Tire İşaretlerinden Kaçının

Alan adı seçimi yaparken sayılardan ve tire işaretinden kaçının. Örneğin; 7kent gibi bir alan adı yerine yedikent ismini kullanın kullanıcılarda rakamlı ifadeler kafa karışıklığına neden olabilir. Ayrıca, arama gücü açısından sayılara göre harfler (kelimeler) daha güçlüdür. Tire kullanmak zorunda iseniz, mümkün olduğunca 1 adet kullanmaya çalışın, tirelerin fazla olması sitenizin spam olarak algılanmasına yol açabilir.

Alan Adının Geçmişini Kontrol Edin

Satın almayı düşündüğünüz alan adı daha önce kullanılmış olabilir. Alan adının daha önceki kullanım amacını ve indekslenmiş sayfalarını kontrol edin. Daha önce kötü amaçlı kullanılmış alan adları, ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bunun için The Wayback Machine kullanabilir, alan adının geçmişini bu sistem üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Öte yandan, satın almayı düşündüğünüz alan adının back link alıp almadığını da kontrol edin. Bunun için arama motoruna satın almayı düşündüğünüz alan adını yazmanız yeterli olacaktır.

DomainScope İle Kolayca Alan Adı Belirleyin

Verisign’in oluşturduğu DomainScope uygulaması kolayca alan adı önerileri almanızı sağlar. Domain önerileri sunan araç sayesinde; alan adı trendleri, alan adı önerileri, yakın zamanda süresi dolacak alan adları gibi pek çok öneriyi görebilirsiniz.

Hangi Firmayı Tercih Ettiniz?

En iyi domain sitesi listesinde bulunan firmalardan hangisini tercih ettiğinizi aşağıda bulunan yorum alanında belirterek alan adı arayışı içerisinde olanlara yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu davranışınızla en iyi domain sitesi içeriğine katkıda bulunmuş olursunuz.

INTERNATIONAL
Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap