Resimden Font ve Yazı Tipi Bulma Yolları Nelerdir?

0

Resimden Font (Yazı Tipi) Bulma Yolları Nelerdir Sorusu resim üzerindeki fontu beğenen ve edinmek isteyenlerce yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Yani şunu demek istiyoruz, bir resim var ve siz bu resmin üzerindeki yazının fontunu öğrenmek istiyorsunuz diyelim, bu fontu nasıl öğrenebilirsiniz bundan bahsedeceğiz. Yani elimizdeki materyal bir yazı olsa, bir metin olsa yazının fontunu bulması kolay olur fakat fontunu bulmak istediğimiz yazı, bir resmin üzerinde yer aldığı için maalesef kopyala-yapıştır yapamayız.

Dolayısıyla bir resmin üzerindeki yazının yazı tipini yani fontunu nasıl bulabileceğimizi bu yazıda anlattık. Yahu bir yazı tipi için bu kadar uğraşmaya ne gerek var diyen sevgili ziyaretçilerimiz elbette olacaktır ve biz onların kulaklarını arada bir çınlatıyoruz elbette 🙂 Yaw bazen o kadar güzel fontlar çıkıyor ki karşımıza, acaba diyoruz bu yazı hangi fonttur? Yani iphone kullanan arkadaşlarımız “siri bu şarkının adı ne” diye sorarlar ya, işte biz de benzeri uygulamalardan bahsedeceğiz, resim üzerindeki yazıyı algılayabilecek ve okuyabilecek ve hatta ve hatta bu bir resmin içindeki yazının hangi fontla yazıldığını bize söyleyebilecek çok baba yiğit uygulamalar var. Hadi hemen neymiş bu resimden font bulma işi öğrenelim 🙂

Geçmiş yıllara nazaran programlamaların günümüzde ne denli geliştiği hepimizce görülmektedir. Bu gelişim aynı zamanda bazı olanakların da bizlere sunulmasını sağlamıştır. Özellikle resim üzerinde yer alan karakterlerin yazıya dökülmesi ve fontların belirlenmesi gibi pek çok unsuru gerçekleştirmek mümkün hale gelmiştir. Bunun yanı sıra resim üzerinde yer alan fontların da, hangi font olduğunu öğrenebilmemiz mümkündür. Sizlere resim üzerinden font yani yazı tipi bulmak istiyorsanız, yazımızdan hangi yolu izleyeceğinizi bulabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda, Resimden Font (Yazı Tipi) Bulma Yolları Nelerdir?Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Resimden Font (Yazı Tipi) Bulma Yolları Nelerdir?

Resimden Font (Yazı Tipi) Bulma Yolları ile ilgili olarak kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bir kısmı ücretli bir kısmı ise ücretsizdir. Biz tercihimizi ücretsiz olandan yana kullanacağız. Ayrıca  bu yöntemlerin en uygun ve hızlı olanlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Sizlerin de bilmiş olduğu bir yöntem bulunuyorsa bunu bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazı Fontu Ne Demek?

Yazı fontu, harflerin şekli, boyu, genişliği, yazım tarzı gibi pek çok özelliği ile bir bütünü oluşturan kavramdır. Yazı fontunda ayrıca birçok karakteristik özellik yer almaktadır. Bu yazı fontuna şeklini veren en önemli özelliklerden biridir. Kimi font sert bir yapıya sahipken kimi font yumuşak bir yapıda karşımıza çıkmaktadır. Birçok çeşide sahip olan yazı fontunda genellikle kullanılan çeşit Times New Roman’dır. Bunun yanı sıra sizlerin de bildiği üzere Arial, Helvetica, Roboto, Verdana, Garamond, ve Gotham gibi birçok yazı çeşidi bulunmaktadır.

Resim Üzerinden Font Bulma Yolu Nedir?

Görsel üzerindeki yazı fontu bulma işlemini yapmak istiyorsanız, sizlere burada önereceğimiz site https://www.fontsquirrel.com/matcherator isimli sitedir. Bu site üzerinden kolay bir şekilde resim üzerinde yer alan fontu bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra sitenin ana sayfası üzerinde yer alan fontları kullanabilmeniz ve kendinize uygun fontu seçebilmeniz de mümkündür. Bu sitenin haricinde Ayrıca WhatTheFont isimli site üzerinden de görsel üzerindeki fontu tespit edebilirsiniz. Biz kullanım kolaylığı açısından FonsQuirrel’i tercih ettik. Hemen görsel üzerinde yer alan fontu nasıl bulacağınızı anlatalım.

-İlk olarak belirtmiş olduğumuz https://www.fontsquirrel.com/matcherator isimli siteye giriş yapın.

-Ardından “Resim Yükle” ya da “Upload Image” seçeneğine tıklayın.

-Daha sonrasında site resim üzerindeki gerekli analizleri sağlayarak, üzerinde yer alan yazı ve fontları sizlere bildiriyor.

-Bundan sonraki işlemde ise hangi fontu tercih edeceğinizi seçmenizi talep etmektedir.

-Seçimini sağladıktan sonra sol alt köşede bulunan “Matcherate It” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra resmin üzerinde yer alan font “Fonts that match your image:” kısmında sizlere listelenecektir. Listelenen fontu internet üzerinden arattırarak elde edebilmeniz mümkündür.

Telefon Kamerası ile Font Öğrenme

Yukarıda resim üzerindeki fontu nasıl öğrenebileceğinizden bahsettik. Yine bir site olan WhatTheFont isimli sitenin de bulunduğunu söyledik. Burada bu siteyi ayırmamızın en büyük nedeni kamera ile yazı fontu bulma özelliğinin bulunmasıdır. Yani telefonunuzun kamerası ile kitap, dergi, gazete, ilan, internet sitesi, logo gibi yazı fontu bulunan resimleri göstermeniz programın çalışması ile birlikte ilgili fontu sizlere sunmaktadır. Mobil cihazlar üzerinde uygulaması bulunan WhatTheFont isimli site ve uygulama alanının en iyileri arasında gösterilmektedir. Hemen nasıl yapılacağını sizlere açıklayalım.

WhatTheFont uygulamasını indirin.

-Uygulamayı açarak kameranıza erişim izni sağlayın.

-Daha sonra programı kapatıp tekrar açın ve kameranın aktif olduğunu görün.

-Üzerinde yazı bulunan içeriği kameranıza okutun.

İşte bu kadar kolay, tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra WhatTheFont isimli uygulamanın kameraya okuttuğunuz alanda hangi fontu kullandığını sizlere bildirdiğini göreceksiniz.

Photoshop ile Font Nasıl Bulunur?

Photoshop üzerinden görseldeki font bulunur mu? Sorusu da bu konula ilgili olarak sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Görseli Photoshop üzerinden açıktan sonra sırasıyla Type > Match Font seçeneğini seçerek PhotoShop  ‘un sistemde yer alan en yakın fontu sizlere sunmuş olduğunu göreceksiniz. Bu sistemin dezavantajını hemen sizlere açıklayalım. Eğer resim üzerinde yer alan font sistemde kayıtlı değilse size en yakın fontu sunmaktadır.

Görselden Font Karşılaştırma Siteleri Nelerdir?

Resim üzerinden font bulma siteleri günümüzde oldukça fazladır. Bu sitelerin bir kısmı ücretli olarak hizmet verirken bir kısmı ise ücretsiz olarak kullanım sağlamaktadır. Ancak belirtmiş olduğumuz siteler üzerinden içerikleriniz için kolaylık kullanabileceğiniz bir font belirleyebilirsiniz. Sizlere son dönemlerin en popüler ve en çok kullanılan 5 font sitesini listeledik.

  • Myfonts: Myfonts içerisinde binlerce yazı fontunun bulunduğu bir internet sitesidir. Bu site genellikle web masterlar ve tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır. Font çeşitliliğinin yanı sıra fotoğraf üzerinde yer alan fontların hangisi olduğuna ilişkin olarak bir tespitin yapılabilmesi de mümkündür. Bunun yanı sıra site üzerinde kolaylıkla logo ve yazı tasarımı yapabilmeniz mümkündür.
  • Fontsguirrel: Fontsguirrel özellikle tasarımı ile birlikte bizlere pek çok fontu ana sayfasında sunmaktadır. Resim üzerinde yer alan fontu karşılaştırma yöntemi ile kolay bir şekilde bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca çeşitli yazı tiplerini kullanarak kolay bir şekilde logo ya da yazı tipi oluşturabilmeniz mümkün kılınmıştır. Bunun için yapmanız gereken sadece fontu seçerek metni girmek olacaktır.
  • Fontspring: Fontspring piyasada yer alan fontları en güzel hali ile sizlere sunan bir sitedir. Birçok web tasarımcı tarafından bu site tercih edilmektedir. Özellikle logo ve slider yapımında kullanılan fontlar bu site üzerinden elde edilerek kullanılmaktadır. Sizler de aramış olduğunuz fontu bu site üzerinden bulabilir ve kendinize özgü güzel bir font ile içeriğinizi oluşturabilirsiniz.
  • Fonts: Tüm dünya üzerinde kabul görmüş ve içerisinde binlerce font olan bir site arıyorsanız, kesinlikle fonts sitesini tercih edebilirsiniz. Fonts yeni yazı tipleri ve web yazı tipleri ile birlikte sizlere harika bir sunum yapmaktadır. Yine karşılaştırma yöntemi ile birlikte aradığınız fontu bu site üzerinden bulabilir ve ayrıca beğendiğiniz font ile birlikte içeriğinizi oluşturabilirsiniz.
  • İdentifont: Son dönemlerin en çok tercih edilen font siteleri arasında yer alan İdentifont, afiş, slider ve logo gibi pek çok fontu kategoriler halinde sunmaktadır. Aynı zamanda ada göre, bezerliğe göre, resme göre de yazı tipleri sunulmaktadır. Kolay bir site yapısı olan İdentifont üzerinden hızlı bir şekilde içeriğinize yazı oluşturabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra resme uygun font isteği ile birlikte resim üzerindeki yazı fontlarına ulaşabilmek oldukça kolaydır.

Resimden Yazı Tipi (Font) Bulma Yolları Nelerdir?

Resimden Font (Yazı Tipi) Bulma Yolları Nelerdir Sorusuna ilişkin olarak hangi yöntemi izleyeceğiniz hakkında size bilgi vermeye çalıştık. Sizler de resimler üzerinde beğendiğiniz fontu bularak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken unsur fontun yani yazı tipinin ücretli olup olmadığı hususudur. Buna çözüm olarak ücretli yazı fontuna benzeyen ücretsiz yazı fontlarını kullanabilirsiniz.

Herhangi bir resmin içinde yer alan yazının yazı tipini yani fontunu bulma konusundaki mantık kısaca söylemek gerekirse şudur : Resimden yazı fontu bulmak için resmin üzerindeki yazıyı algılayan ve fontu hakkında bilgi verebilen bazı özel uygulamalar kullanılmaktadır. Ayrıca akıllı cep telefonlarının kameralarına resmin üzerindeki yazı okutulmak suretiyle de bir resmin üzerinde yer alan yazının fontunu bulmak mümkündür.

Eğer sizin de bildiğiniz başka yöntemler varsa resim üzerinden font bulma yöntemi ile ilgili olarak bizlerle düşüncelerinizi sosyal mecralarımızdan paylaşabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, saygılar sunarız, hürmetlerimizi bildiririz, arz-ı endam ederiz 🙂

Son Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.