Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 15 Harika ve Yeni İş Fikri

Ne iş yapabilirim? diyenlere özel 20 harika ve yeni iş fikirlerini listeledim. İş kurmak için bazen insanların kafası karışabiliyor. Mesela dükkanım var ne iş yapabilirim? Arazim var ne iş yapabilirim? şeklinde sorulara cevap bulmak için çeşitli özgün kaynakları araştırabiliyor. Bu yazımda 50 – 100 – 40 bin TL gibi miktarlar ve sermayesiz ne iş yapabilirim? sorularına ithafen oldukça özgün, harika yeni iş fikirlerini bir araya getirdim.

İş kurmak istiyorum ama param yok sorunsalı kafanızı kurcalıyorsa tam üstüne bastınız. Yep yeni iş fikirleri ile harmanladığım bu içerikte birbirinden karlı işlere göz gezdirebileceksiniz. Kimsenin aklına gelmeyen iş fikirleri ile sektörde fark yaratabilmeniz mümkün. Günümüzde (2020) ilkleri başaranlar her daim ekmeğini güzel bir şekilde yemiştir.

Zekice iş fikirleri bulmak ve para kazanmak için yaşadığınız şehrin dinamiklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Kısa sürede para kazandıran işler, basit iş fikirleri, kadınlar için iş fikirleri, köyde iş fikirleri tarzında birçok sektöre özel listeyi inceleyelim.

Ne iş Yapabilirim? Diyenlere Özel 15 Yeni iş Fikri

1. Bebek Ürünleri Satışı

bebek urunleri satarak para kazanma ne is yapabilirim
bebek urunleri satarak para kazanma ne is yapabilirim

Bebek mamaları, kıyafetleri, eşyaları ve oyuncakları üretimi ve satışı en karlı ve en çok para kazandıran işlerden biridir. Türkiye’de 0-5 yaş arası nüfusun 5 milyona yakın olduğu tahmin edilmekte. Nüfus sürekli arttığından, bu tür ürünlere olan talep de her geçen gün artıyor. İşinizi stratejik bir biçimde konumlandırabilirseniz çok kazançlı bir işe sahip olabilirsiniz. Ne iş yapabilirim? diyenlere özel oldukça karlı ve zevkli bir iştir.

2. Doğal Bitkiler ve Organik Ürün Satışı

ne is yapabilirim organik urun satisi
ne is yapabilirim organik urun satisi

İnsanlar bir sürü işlemden geçen ve kimyasal malzemelerle korunan fast food yiyecekler ve şişelenmiş içecekler yerine hayvanlardan ve bitkilerden üretilen taze ürünlere yönelmeye başladı. Çeşitli hastalıkları ve rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan bitkiler ilaç ve bitkisel gıda takviyeleri üretmek için harmanlanıyor.

Doktorlar insanların daha sağlıklı ve dinç olması için taze sebzeler, yumurtalar, et ve meyveler yemelerini tavsiye ediyor. İşte bu nedenle taze meyve ve sebzelere ve aynı zamanda doğal bitkisel içeceklere olan talep büyük bir hızla artıyor. Bitkisel ürünler üretebilmek ve satabilmek için gerekli ruhsat ve izinleri almanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Ne iş yapabilirim? diyenler için organik ürün pazarı oldukça güzel bir sektördür. Sosyal medya ve internet üzerinden satış yaparak para kazanabilirsiniz.

3. Organik Evcil Hayvan Mamaları

ne is yapabilirim organik-hayvan mama satisi
ne is yapabilirim organik-hayvan mama satisi

Yenilikçi iş fikirleri denilince evcil hayvan mamaları muhtemelen aklınızın ucundan bile geçmemiştir. Çoğumuzun evcil hayvanı var ve bu hayvanların tamamı beslenmeli. Yani evcil hayvan maması çok büyük bir endüstri. Peki bu kadar fazla ve büyük mama üreticisi varken siz nasıl aradan sıyrılabilirsiniz?

İnsanlar arasından popülerleşen beslenme şekilleri, bir süre sonra hayvanlar için de popüler hale geliyor. Yani hali hazırda insanların ilgilendiği Paleo diyeti, sağlıklı beslenme gibi modaları hayvanlara uyarlayabilirsiniz. Kendinizi belirli bir çevreye pazarlamaya, genele yayılmamaya dikkat etmeniz önemli.

4. Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Yapmak

bebek fotografciligi yaparak para kazanma
bebek fotografciligi yaparak para kazanma

Sosyal medyanın da etkisiyle günümüzde giderek daha fazla insan doğum ve bebek fotoğrafçılarına başvuruyor. Dolayısıyla ebeveynler en özel anlarını profesyonel ellerle ölümsüzleştirirken, fotoğrafçılar da bu incelikli işten para kazanıyor.

Fotoğrafçının adını duyurması ve elbette anne-babaya iyi hizmet vermesi sayesinde, aylık gelir asgari ücretin ”en az” iki katına çıkıyor. Tabii, bu işe ne kadar uygun olduğunuzu anlamanız için öncelikle doğum ve bebekler hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olmalısınız derim. Ne iş yapabilirim? diyenler için özellikle fotoğrafçılığa ilgisi olanların mutlaka yönelmesi gereken kazançlı bir sektördür.

5. Butik Açmak

butik acmak ne is yapabilirim
butik acmak ne is yapabilirim

Butik mağaza açma fikri, çoğu kişinin aklına gelen iş fikirleri arasında. Çünkü doğru yöntemler izlendiğinde rengarenk giyim ürünleriyle dolu olan butikler, girişimcisine tatmin edici rakamlar kazandırıyor.

Tabii kazanç kısmına geçmeden önce rakip araştırması, lokasyon seçimi, çalışılacak markalar, hedef kitle, yeterli sermaye gibi belli başlı aşamaları tamamlamanız gerekiyor. Ve tüm kriterleri karşıladığınızda yapmanız gereken şey işinizin başına geçip, sadık müşteriler kazanmak üzere güler yüzlü hizmet vermeye başlamak olmalı.

6. Çocuk Oyun Merkezi Açmak

cocuk oyun merkezi acmak karli is fikirleri
cocuk oyun merkezi acmak karli is fikirleri

Son zamanların popüler iş kollarından bir tanesi de çocuk oyun ve aktivite merkezleri! Anne-babanın birlikte iş hayatında yer alması, çocukların eskisi gibi dışarıda özgürce vakit geçirememesi ve daha birçok farklı sebepten dolayı aileler bu hizmete fazlasıyla ihtiyaç duyuyor.

Örneğin; alışveriş merkezlerinde açılan çocuk aktivite merkezleri! Aileler bu mekanlara çocuklarını bırakarak hem rahatlıkla işlerini hallediyor hem de bu sırada çocuklarının keyifli ve kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor. Anlayacağınız çocuk oyun ve aktivite merkezlerinin gelecekte çok daha popüler olacağı açık bir gerçek.

7. Oto Yıkama Dükkanı Açmak

oto yikama dukkani acmak
oto yikama dukkani acmak

Özellikle de gençlerin ilgisini çeken bu alan da yüksek miktarda kazanç vaat ediyor. Günümüzde hemen herkesin altında araba olması ve bu araçların bakım gereksinimi, oto yıkamacıların yüzünü güldürüyor.

İsteğe göre yüksek maliyetle açılabileceği gibi düşük sermayeyle de yapılabilecek oto yıkama işindeki ayrıntılara dikkat ettiğinizde bu alandan iyi miktarda para kazanabilirsiniz.

Örneğin; dükkanınızı açacağınız yeri akıllıca seçmeniz, çalıştıracağınız personelin işini iyi yapması, kaliteli ve güvenilir hizmet vermeniz bunlardan bazıları. Diğer şartları da sağladığınız takdirde oto yıkama işinden kazançlı çıkabilirsiniz.

8. Etüt Merkezi Açmak

etut merkezi acmak
etut merkezi acmak

Az sermayeye sahip olanların düşünmesi gereken bir diğer iş fikri de etüt merkezi açmak! Özellikle de eğitimcilerin dikkatini çeken bu alan da girişimcisine yüksek miktarda para kazandırıyor. Öğrencilerin okulda aldıkları eğitimi desteklemek amacıyla açılan etüt merkezlerinden yararlanmak günümüzde neredeyse herkes tarafından zorunlu bir ihtiyaç olarak düşünülüyor.

Çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen her anne baba, etüt merkezlerinin kapısını çalıyor. Siz de böyle bir iş yapmayı düşüyorsanız, etüt merkezi işinden kazançlı çıkacağınızdan emin olabilirsiniz.

9. Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

hediyelik esya dukkani acmak
hediyelik esya dukkani acmak

Hediyelik eşya dükkanı açmak için araştırma yapmak başarılı olmanın en önemli adımıdır. Hediyelik eşya dükkanları birçoğumuz için son dakika hediyeleri için idealdir. Hediyelik eşya dükkanları genişletebilen ve iyi kar getiren işletmelerdir. Doğru adımları takip ederseniz bu işi yapmak sizin için hiç de zor olmaz.

Hediyelik eşya dükkanı açmanın maliyeti lokasyona, dükkanınızın büyüklüğüne ve satacağınız ürün çeşidine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama maliyet 15-30 bin TL arasında olacaktır.

10. Boyasız Göçük Düzeltme

boyasiz gocuk duzeltme
boyasiz gocuk duzeltme

Türkiye’de ikinci el araçlarda insanların en çok dikkat ettiği şey elbette aracın boyalı olup olmadığı. Bu nedenle araçlarında hasar olan insanlar, aracı boyatmak yerine boyasız göçük düzeltme işlemine yoğun olarak rağbet ediyor. Siz de bu potansiyeli değerlendirebilirsiniz, üstelik düşük sermaye ile başlanılan bu iş fikri çok karlı iş fikirleri arasında yer alıyor!

Boyasız göçük düzeltme işlemi adından da belli olduğu gibi, araçlardaki göçük işlemlerinin boyasız bir şekilde düzeltilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Birkaç teçhizat dışında genellikle el emeği ile gerçekleştirilen bu işlemde, ustanın payı çok önemli. Ancak son olarak Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) tarafından verilen 2 aylık eğitim ile bu konuda bir profesyonel olma şansınız var. Eğer federasyonun sağladığı kurs ile eğitim alamıyorsanız, kendiniz bir sanayi sitesinde bu çalışmayı yapan bir hocanın yanında da çalışmanız gerekebilir, aksi takdirde işletmeyi kurmak için bir usta istihdam etmeniz gerekecek.

11. Çay Ocağı Açmak

cay ocagi acmak
cay ocagi acmak

Az sermayeyle yapılabilecek işlerden bir tanesi de epey klişe olan, ama geçerliliğini de korumaya devam eden çay ocağı açma fikri. Evet, siz de iyi lokasyon, kaliteli hizmet ve güler yüz faktörlerini dikkate alarak bu işten para kazananlardan biri olabilirsiniz. Çok az bir sermayeyle yapılabilecek çay ocağı işi, girişimcisinin yaratıcılığına bağlı olarak gayet iyi miktarlarda para kazandırabilir.

Örneğin; ürün yelpazenizi geniş tutabilir, çayın yanında müşterilerinize lezzetli atıştırmalıklar gibi hizmetler sunabilirsiniz. Bir de çay ocağınızı kalabalık caddeler üzerine veya esnafların bulunduğu sokaklara kurarsanız, bu işten ekmek yememek için önünüzde hiçbir engel kalmaz. Tabii, yapmanız gereken her zamanki gibi biraz daha araştırma!

12. Çiçekçi Dükkanı Açmak

cicekci dukkani acmak
cicekci dukkani acmak

Her zaman iş yapan, özellikle düğün sezonunda ve özel günlerde fazlasıyla yoğun olan çiçekçiler de az sermayeli iş fikirlerinden. Yüksek kar marjıyla girişimci adaylarını çeken bu işi yapmak içinse bazı önemli kriterler gerekiyor.

Çiçekler hakkında bilgili olmak bir kenara dursun müşteri iletişimi, iyi hizmet ve prensip sahibi olmak çiçekçilik için bir hayli elzem. Ancak gerekli noktalara dikkat ederek çiçekçi dükkanınızda çiçek gibi paralar kazanmanız da mümkün.

13. Sağlıklı Yemek Arabası

saglikli yemek arabasi
saglikli yemek arabasi

Yemek arabası denilince aklınıza ne geliyor? Yağlı dönerler, köfteler vb. Yenilikçi bir durum söz konusu değil gibi. Fakat tüm bunlar eskide kaldı. Yeni akım, sağlıklı ve kaliteli yemek servisi yapan seyyar satıcılar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendinize öncelikle vegan, glütensiz ya da paleo diyeti gibi özel bir alan belirlemelisiniz. Zaten popüler olan gıdaların alternatiflerini sunmak sizi başarıya götürecek bir stratejidir. Örneğin; sağlıklı glütensiz, vegan dondurma.

Seyyar çalışma oldukça esnek bir yöntemdir ve kolayca büyüyebilirsiniz.

14. Özel Gün Siparişleri

ozel gun siparisleri ne is yapabilirim
ozel gun siparisleri ne is yapabilirim

Özel gün siparişleri gerçekten oldukça karlı bir iştir. Özellikle sevgililer günü ve benzeri günlerde insanlar özel ürünler arayışına giriyor. Bu işe fikrinizi ve sevginizi kattığınızda kesinlikle başarılı olabilirsiniz. Mesela eskiden sadece çiçek göndermek yeterli oluyordu. Fakat gün geçtikçe farklı hediye ürünleri çıkmaya başladı. Çiçek ve çikolata kutuları, ayıcıklar, sevgi kutuları ve benzeri inovatif ürünler türedi. Sizde inovasyonun gücünü kullanarak hem dükkan açabilir hem de sosyal medya ve e-ticaret yaparak satış yapabilirsiniz.

15. Tavuk Yetiştiriciliği

tavuk yetistiriciligi ne is yapabilirim
tavuk yetistiriciligi ne is yapabilirim

Sağlıklı beslenmeye günden güne daha çok önem veren insanlar kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmeye başlamışlardır. Son yirmi senedir tavuk ve yumurta tüketimi tüm dünyada sürekli bir artış trendindedir.

# İlginizi Çekebilir: En İyi İnternetten Para Kazanma Yolları (2020)

Hiç şüphe yok ki bu durum da tavuk yetiştiriciliğini en kazançlı işlerden biri yapıyor. Türkiye’de son 10 yılda yaklaşık %200’e yakın büyüyen tavukçuluk sektörünün, gelecek 10 yıl içinde de ivme kazanarak büyümesi bekleniyor.

Ne iş Yapmalı? Hakkında S.S.S

Ne iş yapmalı? sorusunu soran bir çok kişi aşağıdaki soruların cevabını arıyor. Bu soruların cevaplarını tek tek aşağıda paylaştım. İnceleyerek iş fikirleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sermayesiz Ne İş Yapabilirim?

Ticarete atılmak ya da kendi işinizi kurmak için şüphesiz sermayeye ihtiyacınız var. Ancak yatırım yapacağınız tutara göre de yapabileceğiniz işler değişebilir. Örneğin yatırım yapmak için sağlayacağınız kaynak düşük meblağlarda ise, bankalardan da kredi alamıyorsanız 5 bin TL, 10 bin TL ile yapabileceğiz işleri araştırmanız gerekir. Çay ocağı açabilir, solucan gübresi üretebilir, istiridye ve kültür mantarı yetiştiriciliği yapabilir ya da yumurta üretimi yapabilirsiniz.

Ayrıca seyyar satıcılık da iyi bir iş fikri olabilecektir. 5 bin TL’ye seyyar bir araba, belediyeden ruhsat da alabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz belediyelerden bu konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ancak yatırım yapmak için elinizde 50 bin TL gibi bir para varsa Kosgeb destekli olarak da işinizi kurabilirsiniz. Kosgeb tarafından belirlenen nace kodlarından herhangi birinde faaliyet gösteriyor olmanız ve iş planı ile başvurmanız durumunda hibe alabilirsiniz.

Dükkanım Var Ne İş Yapabilirim?

”Boş dükkanım var ne iş yapsam?” diyenlerdenseniz birçok girişimciye göre daha şanslı konumda olduğunuzu söyleyebiliriz. Dükkanınızın alan genişliği, konumu, bulunduğu lokasyonda ki diğer dükkanların faaliyet alanları size hangi iş açarsanız başarılı olabileceğinize dair sinyaller verecektir.

Dükkanınızın bulunduğu yere ve sahip olduğunuz sermayeye göre hem kendi işinizi kurabilme hem de bayilik alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

İkinci el telefon alıp satmak, telefon aksesuarları satmak, çiğ köfte bayiliği almak, sigorta acentesi açmak, emlakçi açmak, büfe açmak, butik açmak, pet shop açmak, kuaför açmak, yemek dükkanı açmak, ayakkabıcı açmak gibi birçok iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Ne İş Yapsam Çok Para Kazanırım? Ne İş Yapabilirim?

Hepimizin aklında aynı soru: ”Ne iş yapsam çok para kazanırım?” Geçimin zorlaşması ve ay sonunun giderek uzaklaşması para kazandıran iş fikirleri arayışını hızlandırıyor. Ne iş yapsam çok para kazanırım hakkında internet üzerinde birçok öneri olsa da bireysel beklentiler, çokluk kavramı ve yatırım vadesi gibi değişkenler bu sorunun yanıtını değiştiriyor.
Öncelikle şu konuda hem fikir olalım, yatırım sermayesi büyüdükçe kazanılan para da artıyor. Özellikle dükkan açmak isteyenleri ilgilendiren bu bilginin gerçekliğinin kabul edilmesi gerekiyor. Yine de düşük sermayesi olanlar için de para kazanmak imkansız değil, sadece iş fikrinin, iş fikrinin hayata geçirileceği lokasyonun, hedef kitlenin ve hedef kitleye ulaşmak için yapılacak tanıtımların doğru belirlenmesi gerekiyor.

Bir iş fikri birçok için zarara neden olurken bazılarını zengin edebiliyor, girişimcilerin sahip oldukları nitelikler ve işi yürütme şekilleri kazanılan para miktarını doğrudan etkiliyor.

Kadınlar İçin İş Fikirleri Nelerdir? Evde Ne İş Yapabilirim?

Danışmanlık, Freelance, Online pazarlama, İç mimarlık, Moda ve güzellik sizin işiniz mi? Sosyal medyayı kullanın, Yemek yapmayı sever misin? Evden bir catering işi başlatın

Köyde İş Fikirleri Nelerdir? Ne İş Yapabilirim?

Küçükbaş veya Büyükbaş Hayvancılık, Tavuk Yetiştiriciliği, Çiftçilik, Köy Ekmeği ve Diğer Organik Ürünlerin Ticareti, Mantar Yetiştiriciliği, Sütçülük

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri? İş Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Tavuk yetiştiriciliği, kozmetik mağazası açmak, su bayiliği açmak ve inşaat malzemeleri satışı Türkiye’de en çok kazandıran işler arasında yer alıyor.

Dünyada En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri? Ne İş Yapabilirim?

Kişisel bakım ve kozmetik mağazası açmak, bebek ürünleri mağazası açmak ve emlak işleri dünya genelinde çok kazandıran işler arasında yer alıyor.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim? En Çok Kazandıran Sektör Hangisi?

Para kazanmak için her sektörde fırsatlar bulunmakta. Fakat özellikle sağlık ve gıda sektörü, gelecekte de ihtiyaç olduğu için en çok para kazandıran sektörler arasında yer alıyorlar.

Kolay Para Kazandıran İşler Neler? Ne İş Yapabilirim?

Dropshipping yapmak, telefon kılıfları satmak ve forexten para kazanmak, kolay para kazandıran işler arasında yer alıyor.

Kısa Sürede Para Kazandıran İşler Hangileri? Ne İş Yapabilirim?

Tavuk yetiştiriciliği yapmak, spor salonu açmak, bebek ürünleri satmak ve telefon kılıfları satmak hızlıca para kazanmaya başlamanızı sağlayacak işler arasında yer alıyor.

Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri? Ne İş Yapabilirim?

Bakım hizmetleri yapmak, araba şarj istasyonları açmak, yenilenebilir enerji malzemeleri üretmek gelecekte popüler olacak iş fikirleri arasında yer alıyor. En çok para kazandıran işler yazımdan diğer ticaret fikirlerini de görebilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri? Ek İş Ne Yapabilirim?

Konsept kafe açmak, spor salonu açmak ve kozmetik mağazası açmak, golf koçluğu yapmak en çok para kazandıran işler arasında yer alıyor. Çok para kazandıran işlerin hepsini görmek için yazıma göz atabilirsiniz.

Ne iş yapabilirim? sualine özel iş fikirlerini listeledim. Umarım bu liste ile birlikte kafanızda çeşitli sektörler belirlemişsinizdir. Aşağıda bulunan yorum alanından ilginç iş fikirlerini paylaşabilir hangi sektöre girdiğinize dair tecrübelerinizi belirtebilirsiniz.

Cevap bırakın