MetreKare işareti klavyede nasıl yazılır M²

0

Bizler genellikle klavyede yazı yazarken metre kare işareti, dolar işareti, artı işareti gibi özel karakterlerin nasıl yazılacağını pek bilmeyiz. Çünkü bu özel işaretleri pek az kullanırız. Aslına bakarsanız bilgisayar ekipmanları arasında önemli bir role sahip olan klavye üzerinde birçok fonksiyonel işaret bulunmaktadır. Ancak bizler genelde sadece harf ve rakamları kullandığımız için metrekare işareti ve diğer özel işaretlerin nasıl yazıldığını unuturuz. M² (metrekare) işareti yazmak isteyen kullanıcılar ise bu işareti nasıl yapacaklarını araştırıyor. Bu yüzden de Metre Kare işareti klavyede nasıl yazılır? adlı bir makale yazmayı düşündük.

MetreKare işareti klavyede nasıl yapılır?

Ölçü birimi olan ve yüzeyin ölçülmesi için tercih edilen bu birimi bilgisayar üzerinde bir şekilde yapmak istediğiniz zaman belirteceğimiz adımları takip ederek kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ölçüm işine yarayan ancak birçok kişinin işaret sembolünü yapmayı bilmediği M² işaretini nasıl yapacağınızı adım adım belirtelim.

 • Öncelikli olarak nerede kullanmak istediğinize karar verdikten sonra işleme başlayalım.
 • Word dosyası ya da yeni metin belgesi gibi bir editör üzerinden metrekare işareti yapmak istediğiniz zaman öncelikle bir M harfi yazınız, arada boşluk filan bırakmadan klavyenizin fonksiyonel tuşları arasında yer alan “ALT” tuşuna basılı tutunuz.
 • Ardından basılı tutmuş olduğunuz “ALT” tuşundan sonra sıralı bir şekilde 0-1-7-8 tuşlarına basmanız gerekmektedir. Yani klavyeden 0178 yazınız.
 • Sonrasında elinizi “ALT” tuşundan kaldırdıktan sonra ekranda M² işaretinin çıktığını göreceksiniz.

Son derece basit olan bu işlemi belirttiğimiz adımları takip ederek artık sizler de metrekare işareti yapabilirsiniz.

Kısacası formül şu : ALT + 0178 = METREKARE İŞARETİ

Excel’de metrekare işareti nasıl yazılır?

Bilgisayar kullanıcılarının en çok tercih ettiği programlar arasında yer alan Office programlarından Excel’de metrekare işareti nasıl yapılır? Sorusunun cevabını buradan siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

Office programı olan Excel sayfasını açtıktan sonra burada metrekare işaretinin sembolünü kullanmak istediğiniz zaman büyük harf ile “M” yazınız, ardından yanına “2 “ rakamını yazdıktan sonra yapmanız gereken işlem, yazdığınız bu rakamın üzerine Mouse ile sağ tıklamanız olacaktır. Sonrasında ise karşınıza çıkacak olan menü içerisinde yer alan “Hücreleri Biçimlendir” seçeneği çıkmaktadır. Burada biçimlendirme işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra M² işaretini Excel’de yapma şansını yakalamış olursunuz.

Word’de Metre Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Office programları arasında Excel ile en çok tercih edilen programlar arasında yer alan Word üzerinde metrekare işareti yapmak istediğiniz zaman izlemeniz gereken adımlar.

 • Öncelikli olarak Word dosyasını açtıktan sonra büyük harf “M” ya da küçük harf “ m” harflerini Word üzerinde yazınız.
 • Ardından izlemeniz gereken adım, bilgisayar klavyenizde bulunan “ALT “ tuşuna basılı tutunuz.
 • Sonrasında ise sıralı bir şekilde izlemeniz gereken kombinasyonun 0-1-7-8 tuşlarına basmak olduğunu belirtelim.
 • Bu kombinasyonu gerçekleştirdikten sonra elinizi “ALT “ tuşundan çekerek sizler de artık metre kare işaretini rahatlıkla yapma şansını yakalamış olursunuz.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde izleyeceğiniz yol ile siz de Metre Kare işareti klavyede nasıl yazılır? Sorusunun cevabını bulmuş olursunuz. Özelikle ölçüm işleri ile uğraşan kişilerin işine yarayan bu işlemi yaparak siz de bilmediğiniz bir klavye fonksiyonunu daha öğrenmiş oldunuz.

Telefonda MetreKare işareti nasıl yapılır?

Hayatımızın hemen hemen her noktasında yer alan akıllı cep telefonları üzerinde metre kare işareti yapmak isteyen kullanıcılar aşağıdaki adımları deneyebilirler.

 • Öncelikle ekrana bir m ya da tercihinize göre büyük M harfi yazın.
 • Daha sonra ekran klavyesinde 2 rakamına basılı tutun. Üstel 2 rakamı gelecektir.
 • Üstel 2 rakamı çıkmıyorsa klavyeyi numerik yani sayı kısmına geçin.
 • Burada 2 rakamına bastığınız üstel olarak çıkacaktır ve şu şekilde görünecektir :

Bu anlattığımız yöntem bütün Android işletim sistemli akıllı telefonlar için geçerli olduğu gibi IOS işletim sistemine sahip telefonlar için de geçerlidir. Ayrıca bazı telefon modellerinde klavyeye bağlı olarak bazı özel karakterler listesi vardır, bu özel karakterler listesinde de metrekare işareti hazır olarak bulunur. Bu şekilde de metre kare işareti yazılabilir.

Metrekare hesabı nasıl yapılır?

Metrekare ölçü birimi bir alanın metrekare cinsinden büyüklüğünü gösterir. Mesela alanını ölçeceğimiz yerin eni 10 metre diyelim, boyu da 10 metre diyelim. O halde bu yerin alanı 100 metrekaredir. Metrekare hesabı bir alanın eni ile boyunun çarpımı neticesinde bulunur.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022

INTERNATIONAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.