En İyi Klima Markaları Sıralaması

1

En iyi klima markaları sıralamasını araştırmalar ve kullanıcı yorumlarından esinlenerek hazırladım. Dünyanın en iyi klimalarını bu yazımda bulabileceksiniz. Soğutmada en iyi klimaya ihtiyacınız varsa tam üstüne bastınız. Uzun yıllar sorun çıkarmayacak klima modellerini inceleyip uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Özellikle yaz sıcaklarında klimasız ev gerçekten çekilmez oluyor. Adana gibi bir memlekette yaşıyorsanız klimasız oldukça sıkıntı çekebilirsiniz. Tabi bu tür soğutucu ev aletlerini alırken elektrik tüketimini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu sebeple merak etmeyin en az yakan klimaların hangi modeller olduğuna da değindim. Bildiğiniz gibi bu yaz bir hayli sıcak geçeceği söyleniyor, o yüzden bol bol klima çalıştırmak için en az elektrik sarfiyatı olan klimayı seçmek çok önemli, aksi halde zaten çok fazla elektrik sarfiyatı yapan klima, elektrik faturalarımızı bir hayli kabartabilir.

En İyi Klima Markaları Sıralaması

1. Mitsubishi Electric

mitsubishi electric en iyi klima markalari
Mitsubishi Electric en iyi klima markalari

Konu en iyi klima markaları olduğunda akla gelen ilk isimlerden biri Mitsubishi Electric. Çok çeşitli kapasite seçenekleri, farklı tasarım ve renk alternatifleri ile ihtiyaç duyulan klima çözümünün esnek şekilde karşılanmasını sağlar. Estetik duvar tiplerinden, zemin seviyesine yakın monte edilen döşeme tiplerine veya tek yöne üflemeli kasetli tavan tiplerine kadar hemen her türlü iç tasarım ile uyum sağlayacak çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Mitsubishi Electric’in duvar tipi olarak 3 adet ürün kategorisi bulunuyor. Bunlar; Hareme, Envirome ve Legendera.

HareME: Mitsubishi Electric’in sürdürülebilir bir dünya ve toplum için yeni teknolojiler geliştirme vizyonuna uygun olarak üretilen HareME serisi duvar tipi klimalar düşük CO2 eşdeğeri ile çevreci tasarıma sahiptir.

Çevre dostu R32 soğutucu akışkan kullanılan seri, yüksek sezonsal verimlilik değerleri ve düşük enerji tüketimi sunar.

Inverter özelliği ile aşırı ısıtma ve soğutmanın önüne geçer, akıllı sıcaklık kontrol özelliği Ekono Soğutma ile enerji tasarrufu sağlar.

Yeniden Kullanılabilir Boru Teknolojisi ile HareME duvar tipi split klima serisi, var olan klima tesisatınıza uyum sağlayan teknolojiye sahiptir.

Klimanıza uzaktan erişimle bir bilgisayar, bir tablet ya da akıllı telefonunuzu kullanarak opsiyonel Wifi arayüzü ile MELCLoud uygulaması üzerinden ulaşabilir ve konforunuz için en ideal ortamı yaratabilirsiniz.

EnviroME: Mitsubishi Electric’in enerji verimliliği kriterlerine uygun olarak geliştirilen Enviro ME serisi, endüstriye öncülük eden düşük ses seviyesi ve yüksek çalışma performansı ile konfor seviyenizi Avrupa standartlarına yükseltiyor.

Sürdürülebilir dünya ve toplum için yeni teknolojiler geliştirmeyi vizyon edinen Mitsubishi Electric tarafından geliştirilen EnviroME, çevreci özellikleriyle öne çıkıyor. EnviroME serisinde kullanılan R32 soğutucu akışkanın küresel ısınma potansiyeli (KİP) değeri, mevcut yaygın soğutucu akışkanların KİP değerinin yaklaşık üçte birine denk gelmektedir.

Klimanıza uzaktan erişim sağlayan dahili Wifi arayüzü ile MELCLoud uygulaması üzerinden kontrol ve takip sağlar. (MSZ-AP25/35/42/50 VGK modellerinde)

Bağımsız çalışabilen üst üste katmanlı yatay kanat sistemi sayesinde ortamdaki havayı daha uzağa üfleyebilir ve oda içinde eşit dağılım sağlar.

Legendera: 2016 yılı Good Design ödüllü Legendera şık tasarımı ve benzersiz çizgisi ile daha ilk andan itibaren kusursuz kalite hissini yaşatır. 4 farklı renk seçeneği ile her türlü iç mekana uyum sağlama özelliğine sahip olan cihazın kumandaları iç ünite renkleri ile aynı renkte olup, tasarımda bir bütünlük oluşturur.

Kişisel konforunuzu maksimum seviyeye çıkarmak üzere tasarlanan Legendera’da, yüksek enerji verimliliğine sahip, çevreci R32 soğutucu akışkan kullanılıyor.

3D i-see sensörü ile sizi görebilen klima… Size özel konforlu ortamlar sunmak için vücut sıcaklığınızı takip eder. Yapay zekası ile kişisel tercihinize uygun olarak hava akımının doğrudan üzerinize gelmesine engel olur veya yine tercihinizle size doğru yöneltir.

Orijinal yapay zekası ve inovatif hava dağılımı yapabilen çoklu kanat teknolojisi ile kişiye özel konfor sağlar ve enerji tasarrufunu artırır.

#İlgili İçerik: Derin Dondurucu Tavsiyeleri (A+++ 5 Dondurucu)

Legendera serisinde standart olarak sunulan MELCloud uzaktan kontrol arayüzü ile sistemi cep telefonu, tablet ve bilgisayar aracılığı ile internet üzerinden kontrol etmek mümkündür.

Üstün hava temizleme özelliğine sahip, yüksek verimli Plasma Quad Plus* filtresi ile 2,5µm büyüklüğündeki parçaları dahi filtreleme gücüne sahiptir.

Saç telinin yaklaşık 1/30’una denk gelen 2,5µm (PM2.5) büyüklüğündeki parçaları dahi filtreleyebilir.

Çift katmanlı kaplaması sayesinde klimanız ilk günkü performansını uzun yıllarca korurken, size sağlıklı bir yaşam alanı yaratır. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

2. Daikin Klima

daikin en iyi klima markalari
daikin en iyi klima markalari

Daikin klimalar, şık tasarım, yüksek verimlilik seviyeleri ve mekanınızda en doğru havayı sağlayacak ileri teknoloji donanımlar ile eşsiz bir iklimlendirme deneyimi sunar.

Daikin’in en yeni serilerinden olan Shira Plus serisi, listemizdeki en dikkat çeken serilerden biri. Üstün hava temizleme teknolojisiyle donatılan cihazlar, R32 soğutucu kullanıyor. Yüksek enerji verimliliğine sahip Shira Plus klimalar, odaya girdiğinizi algılayarak çalışmaya başlıyor. Coanda etkisi ile desteklenen 3 boyutlu hava üfleme özelliği, büyük odalarda bile homojen bir hava yayılımı sağlıyor.

Farklı modlarıyla beğeni toplayan Shira Plus serisi, sezonsal verimlilik konusunda da büyük başarı gösteriyor. Ek olarak klimaların ses seviyesinin neredeyse 19dB olduğunu da söyleyelim. Yani hem sessiz hem de kaliteli bir klima! Akıllı göz teknolojisi sayesinde hava akışını insanların rahatsız olmayacağı bölümlere yönlendiren Shira Plus klimalar, bir klimadan isteyebileceğiniz tüm özelliklere sahip. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

3. Midea Klima

midea klima
midea klima

Midea tarafından üretilen Bosch, beyaz eşyada yakaladığı başarıyı klima sektöründe de sürdürmektedir. Her ne kadar servis konusunda bazı şikayetler olsa da dayanıklılık ve güven konusunda ilk sırada yer almayı hak ediyor. Sessiz çalışan ve iyi soğutan klimaları üretiyorlar. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

4. Panasonic Klima

panasonic klima
panasonic klima

Konu en iyi klima markaları olduğunda Panasonic klimalardan bahsetmemek olmaz! Panasonic Heatcharge serisi, son zamanların en iyi klimaları arasında yer alıyor. Süper sessiz çalışan klimaların ses seviyesi neredeyse 18dB! Tıpkı yukarıda anlattığımız seriler gibi R32 soğutucularla donatılan Heatcharge klimalar, çevre dostu bir profil çiziyor.

Hava temizleme sistemi sayesinde yapışan ve uçuşan küfleri, bakterileri ve virüsleri %99’a kadar yok ediyor. Econavi Gün Işığı sensörü sayesinde maksimum verimlilik sağlayan Heatcharge serisi, -35 derece de test ediliyor. Yani ısıtma fonksiyonlarında da oldukça başarılı. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

5. Baymak Klima

baymak klima
baymak klima

Cihazın ses seviye oldukça düşüktür. (53dB) Piyasada mevcut olan klimaların büyük çoğunluğu ise yüksek ses seviyelerine sahip olduklarından kaynaklı kullanım açısından çokta uygun değillerdir. Lakin bu klima özellikleri ve kullanımı bakımından gerek ev, yazlık gerekse de ofis, iş yeri, özetle her türlü mekân için ideal bir üründür.

Cihazın enerji sınıfı A++’dır . Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse çevre dostu ve mevsimsel verimlilik standartların sahip bir cihazdır. Cihazda otomatik hava yönlendirme sistemi ve hassas sıcaklık kontrolü teknolojisi mevcuttur. Bulunduğu mekana apayrı bir konfor ve rahatlık katmaktadır. Aynı zamana gelişmiş filtreleme teknolojisi sayesinde de bulunduğu mekândaki havanın ideal bir şekilde sirkülasyona tabi tutulmasını sağlamaktadır. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

6. LG Klima

lg klima
lg klima

Jet soğutma fonksiyonuna sahip olan ve 4 yöne salınma fonksiyonu sayesinde ısıyı odanın her yönüne iletebilen LG S3-M18KLRZA ARTCOOL, çiftli filtre sistemiyle çok küçük toz parçalarını dahi yakalayarak ortamın havasını temizliyor.

Ortamda 60 dakikada %99 civarında sterilizasyon sağlayan bu iddialı model, 3 milyondan fazla iyonla hem klimadan geçen hava hem de üniteyi saran zararlı maddeleri ve kokuları sterilize ediyor. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

7. Toshiba Klima

toshiba klima
toshiba klima

Toshiba da en iyi klima markaları arasında yer almayı hak eden, oldukça başarılı bir klima markası. Daiseikai 8 serisiyle dikkat çeken Toshiba, hem tasarruflu hem de kaliteli klimalar üretiyor. Sezonsal verimliliğiyle dikkat çeken Daiseikai 8 serisi, A+++ enerji sınıfına mensup. Ozon tabakasına zarar vermeyen R410A soğutucu gaz kullanan klimalar, çevreci bir profil çiziyor.

Standartların üzerinde bir filtreleme sistemine sahip olan bu klimalar, havayı konvensiyonel filtrelerden 10 kat daha hızlı bir şekilde temizliyor. Kendi kendini temizleme fonksiyonuyla dikkat çeken Daiseikai 8 serisi, oldukça sesiz çalışıyor.

12 kademeli 3D hava akış yönüyle donatılan seri, ekstra yüksek fan hızına sahip. Ek olarak klimanın tüm ayarları hafızasında saklayabildiğini, bu sayede oldukça pratik bir kullanım sunduğunu da söyleyelim. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

8. Hitachi Klima

hitachi klima
hitachi klima

Konu en iyi klima markaları olduğunda akla gelen bir diğer isim ise Hitachi! EcoTherma serisi ile dikkat çeken Hitachi, tasarruflu ve etkili klimalar üretiyor. EcoTherma serisi, maksimum enerji tasarrufuyla %30’a kadar daha ekonomik bir iklimlendirme sağlıyor. Süper sessiz modda çalışan bu seri, motor sesini 19dB’e kadar düşürebiliyor.

24 saat zamanlayıcı imkanı sunan klimalar, farklı salınım modlarıyla dikkat çekiyor. Örneğin uyku modu ya da smart mod, EcoTherma klimaların en beğenilen özellikleri arasında. Listemizdeki diğer markalara göre daha uygun fiyatlı bir klima arıyorsanız Hitachi klimalara mutlaka bir şans vermelisiniz. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

9. Samsung Klima

samsung klima
samsung klima

Samsung Wind-Free Premium Plus Duvar Tipi Split Klima, homojen ısı dağıtımı yapan ve yaşam alanınıza konfor sağlayan bir iklimlendirme cihazı aynı zamanda havayı da temizliyor. Ekonomik çalışma modu ve de yüksek enerji verimliliğiyle öne çıkan Samsung Wind-Free klima dahili Wi-Fi bağlantısıyla da çok beğeniliyor.

Uzaktan kumanda edebildiğiniz akıllı teknolojiyle donatılmış ve rüzgarsız serinlik sunan bu klima sayesinde minimum enerjiyle maksimum konfor elde edebilirsiniz. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

10. Arçelik Klima

arcelik klima
arcelik klima

Arçelik Ekolojik Inverter Klima, bulunduğu ortamda hem ısıtma hem de soğutma fonksiyonlarını başarıyla sağlıyor. Kolay montaj ve kolay kullanım olanaklarıyla ilgi çeken model ortamın hem havasını temizliyor hem nem dengesini koruyor hem de istenilen ısıda bir konfor sunuyor.

Özel filtreleri sayesinde bir tek tuş ile hava akışını yumuşatıp iyileştiriyor. Arçelik etiketiyle satışa çıkan model 36 aylık garantiye sahip. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

11. Vestel Klima

vestel klima
vestel klima

Bu cihaz, yeni nesil teknolojik sistemleri ve özellikleri ile çok daha kaliteli bir kullanım sunmakta. Hatta cihaz hakkında ki en iyi klima yorumları ve incelemelerini göz önünde bulundurduğumuz takdirde istenilen fiyatı sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz.

Cihazın enerji seviye A++ olmakla birlikte, enerji tasarrufu ve tam verimli çalışma konusunda takdire şayan bir performans sergilemektedir. Cihazda mevcut olan karbon filtre sayesinde ise mekân sağlıklı bir şekilde havalandırılıyor, beklenilenin ötesinde bir hava sirkülasyonu sağlanıyor. Duvar tipi bir klima modelidir. Ev, iş yeri ,ofis veyahut herhangi bir mekan, sadece cihaz boyutuna uygun duvar mevcut ise kolaylıkla monte edilebilmektedir. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

12. Demirdöküm Klima

demirdokum klima
demirdokum klima

Demirdöküm tarafından satışa sunulmakta olan ve mevcut teknolojik özellikleri sayesinde rakiplerinin önüne geçebilen Demirdöküm A5 kullanıcılarından oldukça iyi yorumlar alıyor. Hem ısıtma hem soğutma çözümleri üreten klima kompakt tasarımıyla bulunduğu ortama uyum sağlıyor.

Ayrıca R32 soğutucu akışkan gazla çalışan model, %68 daha az oranda yaptığı sera gazı salınımı ile ozon tabakasını daha az etkileyerek çevre dostu olmayı başarıyor. Bu hususlardan en iyi klima markaları sıralamasında yer alıyor.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evinizi ısıtmak veya soğutmak için klima satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken ayrıntıları biliyor musunuz?

İşte klima alışverişinin püf noktaları…

 • Alacağınız klimanın ne tip bir klima olması gerektiğine karar vermiş olmanız önemli. Öncelikle hem ısıtma hem soğutma fonksiyonu olup olmayacağına karar vermeniz gerekiyor. Ardından da duvar tipi yani Split veya salon tipi modeller ile portatif klimalar gibi seçenekler arasından hangisine yönelik bir araştırma yapacağınızı tespit etmiş olmanız seçenekleri de azaltarak daha kolay karar vermenizi sağlayabilir.
 • Klimanın kurulacağı yaşam alanının metrekaresi alacağınız klimayı seçebilmenizdeki en önemli kriterlerden birisi. Mekanın ihtiyacı olan klima potansiyelini ölçebilmek için bir keşif ekibinin evinizi ziyaret ederek gerekli tespitleri yapmasını sağlamanız en doğru sonuç için ideal bir karar olabilir.
 • Klimanın kullanım amacı ve çalıştırmayı planladığınız süre yapacağınız tercih için bir diğer kriter. Eğer çok fazla ihtiyaç olmayan bir ortam için alıyorsanız ekonomik bir çözüm tercih edebilirsiniz. Veya sürekli kullanacağınız bir klima olacak ise enerji sarfiyatı ve fonksiyonları yüksek bir model daha mantıklı bir karar olabilir.
 • Sessiz çalışan ve ortamın havasını temizleme özelliği bulunan klimalarla konforlu bir şekilde uyuyabilir, uyurken de ideal ısıda bir ortam sağlayabilirsiniz.
 • Ve tabii ki enerji sarfiyatı düşük bir klima ile faturalarınız konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacaktır.
 • Ücretsiz keşif ve montaj avantajı sunan markalar klima alışverişi yaparken hem tercih hem de nakliye gibi açılardan işinizi kolaylaştıracaktır.

Klima satın alırken ilk olarak kullanacağınız mekanın klima kapasitesini bilmelisiniz. Bunun için klima keşif ekiplerinden destek alabilirsiniz. Sosyal izolasyon dönemiyle birlikte birçok klima markası online olarak keşif hizmeti sunmaya başladı. Buna ek olarak klimayı hangi amaçla kullanacağınız da oldukça önemli.

Klimayı hangi coğrafi bölgede kullanacağınız, günde kaç saat çalıştıracağınız, hangi sıklıkla kullanacağınız vs. klima almadan önce cevaplamanız gereken soruların başında geliyor. Örneğin; sık sık klima kullanmayacaksanız ekonomik bir model tercih edebilirsiniz, ancak her gün klima kullanmayı düşünüyorsanız A sınıfı bir klima almak, ilerleyen süreçler için daha avantajlı olacaktır.

Ek olarak büyük bir mekan için yetersiz bir klima almak da boşa enerji tüketmenize ve klimadan yeterli verimi alamamanıza neden olur. Dolayısıyla en iyi klimayı seçerken kullanacağınız mekanın özelliklerini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Klima seçerken bir diğer önemli kriter ise klima fiyatları. Klima fiyatları modele ve özelliklere göre büyük değişiklik gösteriyor.

Klimaların Soğutma ve Isıtma Özellikleri

Genellikle soğutma özellikleriyle bilinen klimalar günümüzde hem ısınma hem soğutma çözümleri sunabilir hale gelmiş durumda. Klimaların soğutma ve ısıtma özellikleri sayesinde aynı ortamı tek bir cihaz ile iklimlendirmek mümkün olabiliyor.

Soğutma işlemi sırasında içlerindeki gazla ortamdaki ısıyı emerek buharlaştıran ve bu sayede de ortamı soğutan klimalar ısıtmak için de aynı işlemi yapıyorlar. Isıtma fonksiyonu için içindeki gazı yoğuşturup ortama bırakan klimalar ortamdaki soğuk havayı emerek ısınmayı mümkün kılıyor.

Hem ısıyı kontrol altında tutmanıza imkan sunan hem de çeşitli filtreler ve özellikler ile ortam havasını iyileştirerek sterilizasyon dahi sağlayabilen klimalar oldukça ilgi görüyor. Ve mevcut koşullarıyla da yıl boyunca kullanılıyor.

Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2022

INTERNATIONAL

1 yorum
 1. Değerli ziyaretçim, digital pazarlama uzmanı olarak, sitemde sizlerden gelen talepler doğrultusunda içerkler oluşturuyorum. Bir çok ürünü ve hizmeti sizlerden gelen istekler üzerine inceledim ve inceleme yazıları yazdım. Yazılarımın bir çoğu kendi alanında bugüne kadar hazırlanmış en büyük rehber niteliğinde yazılardır. Sizlerin de özel bir konuda inceleme talebiniz varsa lütfen yorum alanından bana iletiniz. Taleplerinize dönüş yapmaya çalışacağım.
 2. avatar of şehmuz
  şehmuz diyor

  en iyi klimayı alıp da nabacan yiğenim
  sanki elektirik parasını ödeyebilecen de gonuşuyon orda

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.